You're not logged in | Login / Register | News Filter | Submit News

Kumite in Tennessee 2022 The Finale results

Posted by Dakota 'DarkHorse' Hills • October 30, 2022 at 5:21 p.m. PDT • Comments: 1

Update: This story has been updated with final results.

All cool things must eventually come to an end, and it's important to send them out with a big bang whenever possible when it comes to fighting game events.

Kumite in Tennessee 2022: The Finale is doing just that this weekend by bringing together 700 of the strongest players from across the country to compete for one final round including BC|Sabin, PG|Kitana Prime, DF|Grr, Forever King, Doza, TN|Yurikov, Coach Steve, GC|FKang and many more.

Tekken 7 ended up with the largest bracket of this KiT sendoff with 166 entrants, but there's certainly no shoartage of action to go around.

The last Kumite in Tennessee has 20 different games included in the official lineup with Guilty Gear Strive, Super Smash Bros. Ultimate, Mortal Kombat 11, Street Fighter 5: Champion Edition, DNF Duel, The King of Fighters 15, Dragon Ball FighterZ, Soul Calibur 6, MultiVersus and even more to take part in.

There's also plenty of pot bonuses to go around too for raising the stakes including an additional $1,000 for Smash and $500 for both Guilty Gear and Tekken.

Streaming for the final Kumite in Tennessee is being handled by NYCFurby, NetBattles, Team Chargeshot, and HXC Gaming.

Tekken 7 — Results

1. Shadow20z (Zafina, Claudio)
2. AXL|LTrainLocomotive (Lars)
3. 4o4|American Wackdash (Katarina, Negan)
4. PAR|PhiDX (Noctis)
5. TUE|O.N.2 (Steve)
5. RVNT|Genghis D0n (Katarina)
7. VictimOfRitual (Nina)
7. CLG|CuddleCore (Alisa)

9. The Realyst (Julia, Feng)
9. KingBreadSticks (King)
9. Bamboo|Fusion (Lucky Chloe)
9. Washed-up KoDee (Kazuya)
13. XiT|Anya (Asuka)
13. Jayceon~ (Jin)
13. PLS|Odellthefinest (Eliza)
13. The B.A.D. Exalted (Lei)

Tekken 7 — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: Shadow20z (Zafina) eliminated AXL|LTrainLocomotive (Lars) 3-1.

• Grand finals, first set: Shadow20z (Zafina) beat AXL|LTrainLocomotive (Lars) 3-1.

• Losers finals: Shadow20z (Zafina) eliminated 4o4|American Wackdash (Katarina, Negan) 3-0.

• Losers semi-finals: Shadow20z (Claudio) eliminated PAR|PhiDX (Noctis) 2-1.

• Shadow20z (Zafina) eliminated RVNT|Genghis D0n (Katarina) 2-1.

• PAR|PhiDX (Noctis) eliminated TUE|O.N.2 (Steve) 2-0.

• Winners finals: AXL|LTrainLocomotive (Lars) beat 4o4|American Wackdash (Katarina) 3-2.

• Shadow20z (Claudio) eliminated CLG|CuddleCore (Alisa) 2-1.

• TUE|O.N.2 (Steve) eliminated VictimOfRitual (Nina) 2-1.

• Winners semi-finals: 4o4|American Wackdash (Katarina) beat PAR|PhiDX (Noctis) 2-0.

• Winners semi-finals: AXL|LTrainLocomotive (Lars) beat RVNT|Genghis D0n (Katarina) 2-0.

Guilty Gear Strive — Results

1. Solstice (Ramlethal)
2. STG|Bebeo Amibo (Leo)
3. Zintai (Baiken, Axl)
4. Element (Baiken)
5. WUL3|Papu (Testament)
5. PMMadness (Baiken)
7. TN|Yurikov (Millia)
7. Station (Nagoriyuki)

Mortal Kombat 11 — Results

1. Jueks- (Jacqui)
2. CGL|KingGambler (Sub-Zero)
3. KMac (Kung Lao, Spawn)
4. HOE|PerfectShini (Cetrion, Jade)
5. STG|Fadedsal (Kabal)
5. Sooneo (Robocop)
7. PHF|Gh0st (Jacqui)
7. MH|Coosco (Sonya)

Street Fighter 5: Champion Edition — Results

1. BC|Arturo Sanchez (Dhalsim)
2. NCA|Magnegro (Birdie, G)
3. Dapvip (Cammy)
4. RxG|NoizyChild (Balrog)
5. RXG|Drunkmonkey (Nash)
5. Just Pokey (Falke)
7. GH|Shinku24 (Sakura)
7. Yourgoodpaljake (Ken)

Mortal Kombat XL — Results

1. Damaja (Mileena - Piercing)
2. HxC|Ominous (Kung Jin - Shaolin)
3. KWA|CamIsBlack (Tremor - Aftershock)
4. CGL|KingGambler (D'Vorah - Swarm Queen, D'Vorah - Brood Mother)
5. ForeverKing (Tremor - Crystalline)
5. MH|Coosco (Sonya Blade - Covert Ops)
7. Destroyer (Predator - Hish-Qu-Ten)
7. oD|Atai (Kitana - Mournful)

DNF Duel — Results

1. PAR|Nicky (Hitman)
2. Doza (Striker)
3. Pineapples (Crusader)
4. 4HM|Vyrmyr (Swift Master)
5. Senpu (Striker)
5. 4HM|Onionbubs (Lost Warrior)
7. Furyfire (Launcher)
7. TC|SilverSandbag (Inquisitor)

King of Fighters 15 — Results

1. TN|Yurikov (Yashiro, Meitenkun, B. Jenet)
2. GC|FKang (Joe, Chizuru, Krohnen)
3. JR (B. Jenet, Yashiro, Krohnen)
4. Proton|Coach Steve (Gato, Mai, Krohnen)
5. Walmart (Luong, Orochi Shermie, Mai)
5. NeXXet|Shadow King (Yashiro, Clark, Orochi Chris)
7. PD|YumCha (King, Kyo, Elisabeth)
7. PivotAce (Joe, Andy, Shermie)

Dragon Ball FighterZ — Results

1. Lucar (Videl, Android 16, Ultra Instinct Goku)
2. ScrubDaddyLee (Jiren, Piccolo, Super Broly)
3. 4HM|Vyrmyr (Android 16, Lab Coat 21, Vegito)
4. PivotAce (Blue Vegeta, Lab Coat 21, Vegito | Blue Vegeta, Lab Coat 21, Janemba)
5. 4HM|BoxFan (Hit, Janemba, Jiren)
5. Proton|Coach Steve (Jiren, Super Broly, Vegito)
7. NCA|NoahC (Kefla, Android 21, Beerus)
7. Cuadrokaiyt (Super Baby 2, Lab Coat 21, Janemba)

Injustice 2 — Results

1. DF|Grr (Atom)
2. ForeverKing (Batman, Doctor Fate)
3. Burrito Voorhees (Swamp Thing, Gorilla Grodd, Brainiac)
4. CGL|KingGambler (Green Lantern)
5. SeriousGeorge (Black Manta)
5. Knights|2eZ (Cheetah, Doctor Fate)
7. Proton|Coach Steve (Atrocitus)
7. HxC|Ominous

Injustice: Gods Among Us — Results

1. ForeverKing (Batman, Zod, Martian Manhunter, Solomon Grundy)
2. Splash (Batgirl)
3. Burrito Voorhees (The Flash, Superman, Lex Luthor)
4. HxC|Ominous (Aquaman)
5. GnarlygatoAlex (Shazam)
5. Lariat God (Wonder Woman)
7. ATP (Batman)
7. MEGA|Abyss (Deathstroke)

Ultra Street Fighter 4 — Results

1. DATA|ShadowAce50 (El Fuerte)
2. Give SF4 Rollback (M. Bison)
3. Biggs (Yang)
4. UG|JakoMan (El Fuerte)
5. Tito G (Balrog)
5. D3adlyKansas (Hugo)
7. KHEPRI|xVLOWx (M. Bison)
7. UG|DJ Vest (Balrog)

Street Fighter 3: 3rd Strike — Results

1. Biggs (Yun, Ken)
2. HologramMikeRoss (Akuma)
3. 3XD (Alex)
4. OCA|Fleaux (Dudley)
5. SBX|SumOptimus (Urien)
5. Deznere (Yang)
7. JohnnyTheFlash (Ibuki)
7. Game Galaxy (Ibuki)

Melty Blood: Type Lumina — Results

1. ShadePrince (Arcueid)
2. Shadowsnake (Kouma)
3. KDZ (Hisui)
4. Doza (Arcueid)
5. Ace Trainer Raf (Michael)
5. NM|LaR N. (Vlov, Mash)
7. AnimatedAspiration
7. PivotAce (Shiki)

Soul Calibur 6 — Results

1. ELE|No Woe (Seong Mi-na)
2. DEUS|Incendiate (Geralt, Xianghua, Ivy)
3. GiraffeKanklez (Setsuka)
4. Infectious (Ivy)
5. RonTheTryhard (Yoshimitsu)
5. Saiyne (Ivy)
7. JoHow (Maxi)
7. Forsaken Yamato (Cervantes)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results

1. Proton|Coach Steve (Nova, Spencer, Dr. Doom)
2. Dapvip (Dante, X-23, Iron Man)
3. BHOP|Frankie G (Magneto, Dr. Doom, Vergil)
4. TallgeeseTV (Magneto, Dormammu, D.r Doom)
5. Prophete (Zero, Amaterasu, Phoenix)
5. CCG|SilverSnow (Nova, Captain America, Taskmaster)
7. TPO|Charlemagne (Magneto, Dr. Doom, Vergil)
7. UG|JakoMan (Ghost Rider, Felicia, Nemesis)

Multiversus — Results

1. Synume (Batman)
2. GGA|Shady (Batman)
3. Knights|2eZ (Velma)
4. OD|Atai (Morty)
5. LAGr|Midas (Batman)
5. Jojo
7. JoySparx
7. Alcatraz

Samurai Shodown — Results

1. ScrubSaibot (Baiken)
2. Royalpsycho (Galford, Hibiki)
3. DTN|Ghost The Trinity (Hibiki)
4. Sinister X (Haohmaru)
5. BadIntent (Charlotte)
5. ARK|Peterix (Yoshitora)
7. TakiTonfa (Jubei)
7. Gennosuke F (Ukyo)

Dead or Alive 6 — Results

1. Samurai Mind (Helena, Christie, Rachel)
2. RIZE|H0oDLeSs (Rig)
3. OMGI|Killsumi (Kasumi)
4. Stevomaru (Zack)
5. Dragon Ninja (Hayabusa)
5. Subboy561 (Kokoro, Ayane)
7. MemphisLegends (Mila)
7. iEdeity

Under Night In-Birth EXE: Late[cl-r] — Results

1. SP|Spinach (Carmine)
2. ZB|Laspanditas (Waldstein)
3. LAGr|Spoinkman (Orie)
4. MO|Bigbear (Enkidu)
5. M.C.Chuckles
5. Wrexcalibur
7. Squiddykidd
7. SillySockSam

Load comments (1)