You're not logged in | Login / Register | News Filter | Submit News

Red Bull Kumite 2021 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • May 23, 2021 at 2:25 p.m. PDT • Comments: 77

Update: This story has been updated with final results.

This weekend will be seeing the return of a FGC staple, namely the highly celebrated event of Red Bull Kumite which is taking place in London, United Kingdom this year.

The players set to participate in the event are Rohto|Tokido, iDom, PG|Punk, RB|Gachikun, RB|Bonchan, Mouz|Problem X, NVD|Phenom, Smug, RB|Luffy, Takamura, Hurricane, ASM|Mister Crimson, HB|Kawano, VGIA|VegaPatch, Jones and Reason|Boltstrike.

While the main event is the Street Fighter 5: Champion Edition bracket featuring 14 invited players as well as the winner and runner-up of the qualifying tournament, there's also another fighting game which will be receiving the spotlight during this year's Kumite.

Guilty Gear Strive will have a set of exhibition matches displayed on the first day of the event featuring various big names from across the world, namely Nage, Ogawa, FAB, Samitto, EG|SonicFox, CO|Go1, LostSoul, TSM|Leffen, VGIA|Shanks, Wawa, Alioune and KenDeep.

The format for the Street Fighter 5: Champion Edition event will have players divided up into four different groups with four players each which will compete in a round robin. The top two placers in each group then advance to a single-elimination bracket to crown the winner.

Streaming is being done at Red Bull's Twitch channel.

Red Bull Kumite Final Bracket

1. ASM|Mister Crimson (Dhalsim)
2. iDom (Laura, Poison)
3. RB|Bonchan (Sagat, Karin)
3. RB|Luffy (R. Mika)
5. Takamura (Akuma)
5. NVD|Phenom (Karin, Necalli)
5. Hurricane (Cammy)
5. PG|Punk (Karin)

Red Bull Kumite Final Bracket — Battle log

Final: ASM|Mister Crimson (Dhalsim) eliminated iDom (Laura) 5-4.

Semi-final: ASM|Mister Crimson (Dhalsim) eliminated RB|Luffy (R. Mika) 4-3.

Semi-final: iDom (Poison) eliminated RB|Bonchan (Sagat, Karin) 4-1.

Quarter-final: ASM|Mister Crimson (Dhalsim) eliminated PG|Punk (Karin) 3-1.

Quarter-final: RB|Luffy (R. Mika) eliminated Hurricane (Cammy) 3-1.

Quarter-final: iDom (Poison, Laura) eliminated NVD|Phenom (Karin, Necallli) 3-2.

Quarter-final: RB|Bonchan (Sagat) eliminated Takamura (Akuma) 3-1.

Red Bull Kumite Main Event Group A


# Player Character(s) Record Game Record
1 RB|Bonchan Sagat 3-0 6-1
2 Hurricane Cammy 2-1 5-3
3 Rohto|Tokido Urien 1-2 3-4
4 VGIA|VegaPatch F.A.N.G 0-3 0-6

Group A — Battle Log

• RB|Bonchan (Sagat) beat VGIA|VegaPatch (F.A.N.G) 2-0.

• Hurricane (Cammy) beat Rohto|Tokido (Urien) 2-1.

• RB|Bonchan (Sagat) beat Hurricane (Cammy) 2-1.

• Rohto|Tokido (Urien) beat VGIA|VegaPatch (F.A.N.G) 2-0.

• Hurricane (Cammy) beat VGIA|VegaPatch (F.A.N.G) 2-0.

• RB|Bonchan (Sagat) beat Rohto|Tokido (Urien) 2-0.

Red Bull Kumite Main Event Group B


# Player Character(s) Record Game Record
1 RB|Luffy R. Mika 2-1 6-3
2 Takamura Akuma 2-1 5-4
3 Mouz|Problem X Alex, M. Bison 1-2 4-5
4 Jones Ken 1-2 4-5

Group B — Battle Log

• Jones (Ken) beat RB|Luffy (R. Mika) 2-1.

• Takamura (Akuma) beat Mouz|Problem X (Alex) 2-1.

• Takamura (Akuma) beat Jones (Ken) 2-1.

• RB|Luffy (R. Mika) beat Mouz|Problem X (Alex) 2-1.

• RB|Luffy (R. Mika) beat Takamura (Akuma) 2-1.

• Mouz|Problem X (M. Bison) beat Jones (Ken) 2-1.

Red Bull Kumite Main Event Group C


# Player Character(s) Record Game Record
1 PG|Punk Karin, Kolin 2-1 4-2
2 NVD|Phenom Karin 2-1 4-3
3 Kawano Kolin 2-1 4-3
4 Smug G, Balrog 0-3 2-6

Group C — Battle Log

• PG|Punk (Karin) beat NVD|Phenom (Karin) 2-0.

• Kawano (Kolin) beat Smug (Balrog) 2-1.

• PG|Punk (Karin) beat Smug (Balrog, G) 2-0.

• NVD|Phenom (Karin) beat Kawano (Kolin) 2-0.

• NVD|Phenom (Karin) beat Smug (G) 2-1.

• Kawano (Kolin) beat PG|Punk (Karin, Kolin) 2-0.

Red Bull Kumite Main Event Group D


# Player Character(s) Record Game Record
1 iDom Laura 3-0 6-1
2 ASM|Mister Crimson Dhalsim 2-1 4-2
3 RB|Gachikun Rashid 1-2 2-5
4 Reason|Boltstrike Vega, Urien 0-3 1-6

Group D — Battle Log

• RB|Gachikun (Rashid) beat Boltstrike (Vega) 2-1.

• iDom (Laura) beat ASM|Mister Crimson (Dhalsim) 2-0.

• ASM|Mister Crimson (Dhalsim) beat RB|Gachikun (Rashid) 2-0.

• iDom (Laura) beat Boltstrike (Vega) 2-0.

• ASM|Mister Crimson (Dhalsim) beat Reason|Boltstrike (Vega, Urien) 2-0.

• iDom (Laura) beat RB|Gachikun (Rashid) 2-1.

Street Fighter 5: Champion Edition Team Tournament

1. Team D
- iDom (Laura, Poison)
- ASM|Mister Crimson (Dhalsim)
- Reason|Boltstrike (Gill)
- RB|Gachikun (Rashid)

2. Team C
- Kawano (Kolin)
- Smug (G)
- NVD|Phenom (Karin, Necalli)
- PG|Punk (Karin, Cammy, Kolin, Vega)

3. Team A
- Rohto|Tokido (Urien)
- Hurricane (Cammy)
- VGIA|VegaPatch (F.A.N.G)
- RB|Bonchan (Sagat, Karin)

3. Team B
- Mouz|Problem X (Alex)
- Takamura (Ken)
- RB|Luffy (R. Mika)
- Jones (Ken)

Street Fighter 5: Champion Edition Team Tournament — Battle Log

Finals: Team C vs. Team D
D: RB|Gachikun (Rashid) beat C: PG|Punk (Vega).
C: PG|Punk (Karin) beat D: ASM|Mister Crimson (Dhalsim).
D: ASM|Mister Crimson (Dhalsim) beat C: NVD|Phenom (Karin).
D: ASM|Mister Crimson (Dhalsim) beat C: Smug (G).
D: ASM|Mister Crimson (Dhalsim) beat C: Kawano (Kolin).
C: Kawano (Kolin) beat D: Reason|Boltstrike (Gill).

Semi-finals: Team B vs. Team D
D: RB|Gachikun (Rashid) beat B: Mouz|Problem X (Alex).
D: RB|Gachikun (Rashid) beat B: Jones (Ken).
D: RB|Gachikun (Rashid) beat B: RB|Luffy (R. Mika).
B: RB|Luffy (R. Mika) beat D: ASM|Mister Crimson (Dhalsim).
B: RB|Luffy (R. Mika) beat D: iDom (Laura).
D: iDom (Poison) beat B: Takamura (Ken).
B: Takamura (Ken) beat D: Reason|Boltstrike (Gill).

Semi-finals: Team A vs. Team C
C: NVD|Phenom (Karin) beat A: Rohto|Tokido (Urien).
C: NVD|Phenom (Necalli) beat A: RB|Bonchan (Sagat).
A: RB|Bonchan (Sagat) beat C: Kawano (Kolin).
A: RB|Bonchan (Sagat) beat C: Smug (G).
A: RB|Bonchan (Karin) beat C: PG|Punk (Kolin).
C: PG|Punk (Cammy) beat A: VGIA|VegaPatch (F.A.N.G).
C: PG|Punk (Karin) beat A: Hurricane (Cammy).

Guilty Gear Strive Exhibition Matches — Results

• FAB (Potemkin) beat Nage (Faust) 4-3.

• CO|Go1 (Ramlethal) beat EG|SonicFox (Ramlethal) 4-1.

• LostSoul (Anji) beat TSM|Leffen (Millia) 4-3.

• VGIA|Shanks (Ky, I-No) beat Wawa (Giovanna) 4-3.

• KenDeep (I-No) beat Alioune (Millia) 4-2.

• Samitto (Chipp) beat Ogawa (Zato-1) 4-2.

Event Schedule

SATURDAY – MAY 22
2PM: DAY 1 - Opening ceremony
2.20PM: Guilty Gear Strive - Showcase
7PM: SFV - Walkouts and Group Selection
7.45PM: SFV - Team Tournament
9PM: End Of Day 1

SUNDAY – MAY 23
2PM: DAY 2 - Opening ceremony
3PM: SFV - Group Stage (Round-Robin)
7PM: Sideshow
7.20PM: SFV - TOP 8 Stage
10PM: Trophy Ceremony

All times listed are BST.

Time Zone Conversion:
PDT: Subtract 8 hours.
EDT: Subtract 5 hours.
UTC: Subtract 1 hour.
CET: Add 1 hour.
JST: Add 8 hours.

Load comments (77)