You're not logged in | Login / Register | News Filter | Submit News

LG UltraGear Fight Night results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • July 11, 2021 at 8:57 p.m. PDT • Comments: 13

Update: This story has been updated with final results.

This weekend is seeing a special event take place across several regions of the world for two of the biggest fighting games currently active.

The players set to compete in the various brackets include iDom, PG|Punk, BST|Daigo, JDCR, Knee, Victrix|Momochi, Liquid|Gen, Infiltration, RB|Anakin, Yamasa|Nobi, Rangchu, UYU|OilKing, MenaRD, Chikurin, Chanel, Shadow20z, Crazy|SuperAkouma, Yamasa|Take, JeonDDing, Caba, GamerBee, CO|Dogura, UYU|NL, UYU|Fergus, DR Mandrake, YOG|Karei, Pokchop, Shine, Sephiblack, Caiper, mYi|KiraKira, SperoGin, UYU|Brian_F, CO|Go1, Crossover, BC|Arturo Sanchez, DR Ray, Joonya20z and many more.

The action this weekend centers around Tekken 7 and Street Fighter 5: Champion Edition with the former being played on Saturday and the latter being played on Sunday.

For Tekken 7, the competing regions with bracket play are West Europe, North America East and East Asia. For Street Fighter 5: Champion Edition, the competition will focus on South America, North America East and East Asia.

With three regional brackets for each game, there's obviouly going to be a lot of gameplay going on which is why they've dedicated one day each for the two games with Tekken 7 on Saturday and Street Fighter 5: Champion Edition on Sunday. There are some high monetary prizes available for the players as well with several thousands of dollars up for grabs, with varying amounts for each region and game.

Streaming is being done at UltraGearGaming.

Street Fighter 5: Champion Edition East Asia — Results

1. BST|Daigo (Guile)
2. UYU|OilKing (Seth, Rashid)
3. UYU|NL (Cammy, Ryu)
4. Victrix|Momochi (Kolin, Ryu)
5. CO|Dogura (Seth, M. Bison)
5. GamerBee (Cammy)
7. CO|Go1 (Menat)
7. Infiltration

Street Fighter 5: Champion Edition East Asia — Results

• Grand finals, first set: BST|Daigo (Guile) eliminated UYU|OilKing (Seth) 3-0.

• Losers finals: UYU|OilKing (Seth) eliminated UYU|NL (Ryu, Cammy) 2-1.

• Losers semi-finals: UYU|NL (Ryu) eliminated Victrix|Momochi (Kolin) 2-0.

• Winners finals: BST|Daigo (Guile) beat UYU|OilKing (Seth) 2-0.

• Victrix|Momochi (Kolin) elliminated CO|Dogura (Seth).

• UYU|NL (Cammy) eliminated GamerBee (Cammy).

• Victrix|Momochi (Kolin) eliminated CO|Go1 (Menat).

• Infiltration withdrew from the competition, leading to GamerBee advancing.

• Winners semi-finals: BST|Daigo (Guile) beat UYU|NL (Cammy) 2-0.

• Winners semi-finals: UYU|OilKing (Seth) beat CO|Dogura (M. Bison) 2-0.

• UYU|NL (Cammy) beat GamerBee (Cammy) 2-0.

• UYU|OilKing (Rashid) beat CO|Go1 (Menat) 2-0.

• CO|Dogura (Seth) beat Victrix|Momochi (Ryu, Kolin) 2-0.

• Infiltration withdrew from the competition, leading to BST|Daigo advancing.

Street Fighter 5: Champion Edition NA East — Results

1. PG|Punk (Karin, Chun-Li, Ken)
2. BC|Arturo Sanchez (Dhalsim)
3. DR Mandrake (Urien)
4. Shine (Ibuki)
5. MetroM (Vega)
5. Flash (Blanka)
7. iDom (Laura, Poison)
7. Brian_F (Balrog)

Street Fighter 5: Champion Edition NA East — Battle Log

• Grand finals, first set: PG|Punk (Karin) eliminated BC|Arturo Sanchez (Dhalsim) 3-2.

• Losers finals: BC|Arturo Sanchez (Dhalsim) eliminated DR Mandrake (Urien) 2-1.

• Losers semi-finals: DR Mandrake (Urien) eliminated Shine (Ibuki) 2-1.

• Winners finals: PG|Punk (Karin) beat BC|Arturo Sanchez (Dhalsim) 2-0.

• Shine (Ibuki) eliminated MetroM (Vega) 2-1.

• DR Mandrake (Urien) eliminated Flash (Blanka).

• MetroM (Vega) eliminated iDom (Laura).

• Brian_F withdrew from the competition, leading to Flash advancing.

• Winners semi-finals: BC|Arturo Sanchez (Dhalsim) beat DR Mandrake (Urien) 2-0.

• Winners semi-finals: PG|Punk (Ken) beat Shine (Ibuki) 2-0.

• DR Mandrake (Urien) beat Flash (Blanka) 2-0.

• BC|Arturo Sanchez (Dhalsim) beat Brian_F (Balrog) 2-1.

• Shine (Ibuki) beat MetroM (Vega) 2-0.

• PG|Punk (Karin, Chun-Li) beat iDom (Poison, Laura) 2-1.

Street Fighter 5: Champion Edition SA — Results

1. MenaRD (Birdie, Sakura)
2. Pauloweb (Laura, Poison)
3. DR Ray (Ibuki, Vega)
4. DARK (G, Urien)
5. Caba (Guile, G)
5. Mono (F.A.N.G)
7. CrossoverRD
7. Nero the Boxer (Balrog)

Street Fighter 5: Champion Edition South America — Battle Log

• Grand finals, first set: MenaRD (Birdie) eliminated Pauloweb (Poison, Laura) 3-0.

• Losers finals: Pauloweb (Laura) eliminated DR Ray (Ibuki) 2-0.

• Losers semi-finals: DR Ray (Vega) eliminated DARK (G) 2-1.

• Winners finals: MenaRD (Birdie) beat Pauloweb (Poison) 2-0.

• DARK (G) eliminated Mono (F.A.N.G) 2-1.

• DR Ray (Ibuki) eliminated Caba (Guile, G) 2-0.

• DARK (G) eliminated Nero the Boxer (Balrog).

• DR Ray (Ibuki) eliminated CrossoverRD.

• Winners semi-finals: MenaRD (Birdie) beat Mono (F.A.N.G) 2-0.

• Winners semi-finals: Pauloweb (Laura) beat Caba (Guile) 2-1.

• MenaRD (Sakura) beat DARK (Urien, G) 2-1.

• Mono (F.A.N.G) beat Nero the Boxer (Balrog) 2-1.

• Pauloweb (Laura) beat CrossoverRD.

• Caba (Guile) beat DR Ray (Ibuki) 2-0.

Tekken 7 East Asia — Results

1. Chikurin (Geese, Leroy)
2. ROX|Chanel (Eliza, Zafina, Alisa)
3. Liquid|Gen (Fahkumram)
4. Yamasa|Nobi (Steve, Lars)
5. UYU|Jeondding (Julia)
5. ROX|Knee (Steve, Devil Jin)
7. YOG|Karei (Ganryu)
7. Rangchu (Julia)
9. JDCR (Fahkumram)
9. Yamasa|Take (Paul)

Tekken 7 East Asia — Battle Log

• Grand finals, first set: Chikurin (Geese) eliminated ROX|Chanel (Alisa, Zafina) 3-1.

• Losers finals: ROX|Chanel (Eliza) eliminated Liquid|Gen (Fahkumram) 2-1.

• Losers semi-finals: Liquid|Gen (Fahkumram) eliminated Yamasa|Nobi (Steve, Lars) 2-0.

• Winners finals: Chikurin (Geese) beat ROX|Chanel (Zafina) 2-0.

• Liquid|Gen (Fahkumram) eliminated ROX|Knee (Steve) 2-0.

• Yamasa|Nobi (Steve) eliminated UYU|Jeondding (Julia).

• Liquid|Gen (Fahkumram) eliminated Rangchu (Julia).

• Yamasa|Nobi (Steve) eliminated YOG|Karei (Ganryu).

• Winners semi-finals: Chikurin (Leroy) beat ROX|Knee (Steve, Devil Jin) 2-0.

• Winners semi-finals: ROX|Chanel (Zafina) beat UYU|Jeondding (Julia) 2-1

• Liquid|Gen (Fahkumram) eliminated Yamasa|Take (Paul).

• YOG|Karei (Ganryu) eliminated JDCR (Fahkumram).

• First round match: Chikurin (Geese) beat Rangchu (Julia) 2-1.

• First round match: ROX|Chanel (Eliza) beat Yamasa|Nobi (Steve, Lars) 2-0.

• First round match: ROX|Knee (Steve) beat JDCR (Fahkumram) 2-0.

• First round match: UYU|Jeondding (Julia) beat Liquid|Gen (Fahkumram) 2-1.

• Qualifying match: Rangchu (Julia) beat Yamasa|Take (Paul) 2-1.

• Qualifying match: ROX|Chanel (Eliza) beat YOG|Karei (Ganryu) 2-0.

Tekken 7 North America East — Results

1. Shadow20z (Claudio, Zafina)
2. Joonya20z (Eliza)
3. RB|Anakin (JACK-7)
4. Joey Fury (Marduk)
5. Myk_JUMP (Eliza)
5. SperoGin (Eddy)
7. Trungy (Geese)
7. Pokchop (Negan)

Tekken 7 North America East — Battle Log

• Grand finals, second set: Shadow20z (Zafina) eliminated Joonya20z (Eliza) 3-1.

• Grand finals, first set: Joonya20z (Eliza) beat Shadow20z (Claudio) 3-2.

• Losers finals: Joonya20z (Eliza) eliminated RB|Anakin (JACK-7) 2-0.

• Losers semi-finals: RB|Anakin (JACK-7) eliminated Joey Fury (Marduk) 2-1.

• Winners finals: Shadow20z (Claudio) beat Joonya20z (Eliza) 2-0.

• Joey Fury (Marduk) eliminated SperoGin (Eddy).

• RB|Anakin (JACK-7) eliminated Myk_JUMP (Eliza) 2-0.

• SperoGin (Eddy) eliminated Pokchop (Negan).

• Myk_JUMP (Eliza) eliminated Trungy (Geese).

• Winners semi-finals: Joonya20z (Eliza) beat Joey Fury (Marduk) 2-0.

• Winners semi-finals: Shadow20z (Claudio) beat RB|Anakin (JACK-7) 2-1.

• First round match: Joey Fury (Marduk) beat Pokchop (Negan) 2-0.

• First round match: Joonya20z (Eliza) beat SperoGin (Eddy) 2-1.

• First round match: Shadow20z (Claudio) beat Myk_JUMP (Eliza) 2-0.

• First round match: RB|Anakin (JACK-7) beat Trungy (Geese) 2-1.

Tekken 7 West Europe — Results

1. Sephiblack (Miguel)
2. DougFromParis (Steve, Paul, Heihachi)
3. BlackKazama (Asuka)
4. Crazy|SuperAkouma (Akuma)
5. Shirdel (Alisa, Marduk)
5. Caiper (Lidia)
7. UYU|Fergus (Lili)
7. mYi|KiraKira (Eliza)

Tekken 7 West Europe — Battle Log

• Grand finals, second set: Sephiblack (Miguel) eliminated DougFromParis (Steve) 3-1.

• Grand finals, first set: DougFromParis (Heihachi, Steve) beat Sephiblack (Miguel) 3-1.

• Losers finals: DougFromParis (Steve) eliminated BlackKazama (Asuka) 2-0.

• Losers semi-finals: DougFromParis (Steve) eliminated Crazy|SuperAkouma (Akuma) 2-1.

• Winners finals: Sephiblack (Miguel) beat BlackKazama (Asuka) 2-1.

• Crazy|SuperAkouma (Akuma) eliminated Caiper (Lidia).

• DougFromParis (Steve) eliminated Shirdel (Alisa, Marduk) 2-0.

• Crazy|SuperAkouma (Akuma) eliminated mYi|KiraKira (Eliza).

• Shirdel (Alisa) eliminated UYU|Fergus (Lili).

• Winners semi-finals: BlackKazama (Asuka) beat Caiper (Lidia) 2-1.

• Winners semi-finals: Sephiblack (Miguel) beat DougFromParis (Steve) 2-1.

• First round match: Caiper (Lidia) beat Crazy|SuperAkouma (Akuma) 2-0.

• First round match: BlackKazama (Asuka) beat mYi|KiraKira (Eliza) 2-0.

• First round match: Sephiblack (Miguel) beat Shirdel (Alisa) 2-0.

• First round match: DougFromParis (Paul) beat UYU|Fergus (Lili) 2-0.

Brackets and Schedules

Tekken 7

LG UltraGear Fight Night Tekken Event Schedule image #1 LG UltraGear Fight Night Tekken Event Schedule image #2 LG UltraGear Fight Night Tekken Event Schedule image #3
Click images for larger versions

Street Fighter 5: Champion Edition

LG UltraGear Fight Night Street Fighter Event Schedule image #1 LG UltraGear Fight Night Street Fighter Event Schedule image #2 LG UltraGear Fight Night Street Fighter Event Schedule image #3
Click images for larger versions

All times listed are PDT.

Time Zone Conversion:
EDT: Add 3 hours.
UTC: Add 7 hours.
BST: Add 8 hours.
CEST: Add 9 hours.
JST: Add 16 hours.

Load comments (13)