You're not logged in | Login / Register | News Filter | Submit News

Capcom Pro Tour Online 2020 South America 2 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • September 27, 2020 at 3:59 p.m. PDT • Comments: 17

Update: This story has been updated with final results.

The second and final installment for the South American region is coming up this weekend on this year's online Capcom Pro Tour.

Notable players participating include LVF|DidimoKOF, TUQ|Zenith, RZR|Jah_lexe, PHD|Misterio, Paulow3b, Dark, Shodown|HKDash, TP|Stunner, PHD|Shaka22, The Griffon Mask, UB|Celfcoool, Shades_BR, UB|Dookie, GOD|Davidvip and many more.

This is the last spot available for the region, so this is the only shot for everyone left and they'll have to pull out all the stops to grab it against the heavy competition.

With almost 380 players participating, that's certainly no easy feat and whoever makes it to the very end should be able to rest easy knowing that they truly earned this win.

The eligible countries to participate in this installment are Argentina, Bolivia, Brazil, Chile, Colombia, Ecuador, Paraguay, Venezuela, Peru and Uruguay.

Streaming is being done at Capcom Fighters, though it won't be starting until Top 16. Until then, you can follow along with the bracket at Smash GG.

Street Fighter 5: Champion Edition — Results

1. RZR|Jah_lexe (Rashid)
2. Shodown|Chuchu (Chun-Li, Ibuki)
3. Dark (G)
4. ROX|Darlan (Akuma)
5. The Griffon Mask (Blanka)
5. ShadesBR (Urien)
7. PHD|Shaka22 (Dhalsim)
7. Pupillo (Balrog)

9. Juninhyo-Ras (Ryu)
9. RTN|Austrolopitekos (Rashid)
9. Cabelinho3k (F.A.N.G)
9. Chocotone (Laura)
13. LVF|DidimoKOF (Dhalsim)
13. Iceglobe (Balrog)
13. TUQ|Zenith (Menat, Seth)
13. UB|Dookie (M. Bison)

17. Joe Orochi (M. Bison)
17. BnD|MuTleyy (Dhalsim)
17. Paulow3b (Laura, Poison, Ed)
17. WTF-Gean (Abigail)
17. BlackLava (Urien)
17. D4R1|Darigazz (Gill, Zeku)
17. SarutobiSensei (Chun-Li)
17. RTN|BrunoMasters (Laura)

25. Rymaru (Zeku)
25. GLG|ioRoS (Necalli)
25. RobinhoFGC (Karin)
25. PHD|Misterio (Kolin)
25. PHD|NeroTheBoxer (Balrog)
25. Voltaire (Cammy)
25. Diddykv (Cody)
25. Paradizzo (Balrog)

33. JF|Keydashonline (Guile)
33. LJA|DarkDemonHS2 (Akuma)
33. GGWP Maxuel (Urien)
33. UB|iKyore (Cammy)
33. GOD|-DAVI- (R. Mika)
33. LeoPlay (M. Bison)
33. WYGERS|Pumpit (Nash)
33. Davidvip (Guile)
33. BL|Pomma (Rashid)
33. Px-LM3 (Urien, Gill)
33. MrRooster (Urien)
33. GustColdust (E. Honda)
33. BrayanResilient (Abigail)
33. PHD|Kheios (Ed)
33. UB|Celfcool (Urien)
33. Seguero (Ken)

49. Polux-en-argo (Ibuki)
49. Shodown|HKDash (M. Bison)
49. C0rr34 (Blanka)
49. JF|Napoleón (Rashid)
49. J2Jin (Cammy)
49. RTN|ProSub (Balrog)
49. TeamMigraineTheInquisitor (Guile)
49. GOD|Cacá (Kolin)
49. Cabeludo (Ken)
49. LucianoBrazil (Ken)
49. JF|Tahiel (Ed)
49. VLW|HorisOS (Nash)
49. JacaréBR (Blanka)
49. TZN-Mxy (Chun-Li)
49. Arcadian|Highwind (Urien, Birdie)
49. The-3rd-Bird (Zeku)

Street Fighter 5: Champion Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: RZR|Jah_lexe (Rashid) eliminated Shodown|Chuchu (Chun-Li) 3-1.

• Grand finals, first set: Shodown|Chuchu (Ibuki, Chun-Li) beat RZR|Jah_lexe (Rashid) 3-2.

• Losers finals: Shodown|Chuchu (Chun-Li) eliminated Dark (G) 3-2.

• Losers semi-finals: Dark (G) eliminated ROX|Darlan (Akuma) 3-1.

• Winners finals: RZR|Jah_lexe (Rashid) beat Shodown|Chuchu (Chun-Li, Ibuki) 3-0.

• ROX|Darlan (Akuma) eliminated ShadesBR (Urien) 3-0.

• Dark (G) eliminated The Griffon Mask (Blanka) 3-0.

• ShadesBR (Urien) eliminated Pupillo (Balrog) 3-0.

• Dark (G) eliminated PHD|Shaka22 (Dhalsim) 3-1.

• Winners semi-finals: RZR|Jah_lexe (Rashid) beat The Griffon Mask (Blanka) 3-0.

• Winners semi-finals: Shodown|Chuchu (Ibuki, Chun-Li) beat ROX|Darlan (Akuma) 3-2.

Street Fighter 5: Champion Edition — Top 16 battle log

• Dark (G) eliminated Chocotone (Laura) 2-0.

• PHD|Shaka22 (Dhalsim) eliminated Cabelinho3k (F.A.N.G) 2-1.

• ShadesBR (Urien) eliminated RTN|Austrolopitekos (Rashid) 2-0.

• Pupillo (Balrog) eliminated Juninho-Ras (Ryu) 2-1.

• Dark (G) eliminated UB|Dookie (M. Bison) 2-0.

• PHD|Shaka22 (Dhalsim) eliminated TUQ|Zenith (Menat) 2-1.

• RTN|Austrolopitekos (Rashid) eliminated Iceglobe (Balrog) 2-1.

• Pupillo (Balrog) eliminated LVF|DidimoKOF (Dhalsim) 2-1.

• The Griffon Mask (Blanka) beat Juninho-Ras (Ryu) 2-0.

• RZR|Jah_lexe (Rashid) beat ShadesBR (Urien) 2-0.

• ROX|Darlan (Akuma) beat Cabelinho3k (F.A.N.G) 2-0.

• Shodown|Chuchu (Chun-Li) beat Chocotone (Laura) 2-1.

Event Schedule

Saturday, September 26th
12:00 P.M. — Pools start
5:00 P.M. — Top 16 starts

Sunday, September 27th
5:00 P.M. — Top 8 starts

All times listed are Brasilia time (BRT).

Time Zone Conversion:
PDT: Subtract 4 hours.
EDT: Subtract 1 hour.
UTC: Add 3 hours.
BST: Add 4 hours.
CEST: Add 5 hours.
JST: Add 12 hours.

Load comments (17)