You're not logged in | Login / Register | News Filter | Submit News

Capcom Pro Tour Online East Europe & Middle East 2 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • September 13, 2020 at 11:44 a.m. PDT • Comments: 32

Update: This story has been updated with final results.

The Capcom Pro Tour Online is underway this weekend as well with the second installment for East Europe & Middle East going on.

Notable players participating include NASR|BigBird, NASR|AngryBird, NVD|Veggey, LoHii, RASS, VS|Zantetsu, SunMate, VS|WhiteAshX, DrGulag and many more.

With this being the second installment in the eligible regions, it's also the last one meaning that every player participating this weekend has this as their last chance to qualify for this season's Capcom Cup.

The eligible regions for this event are Denmark, Sweden, Norway, Latvia, Bulgaria, Czech Republic, Finland, Romania, Lithuania, Slovakia, Hungary, Poland, Russia, Estonia, Turkey, Ukraine, Greece, United Arab Emirates, Saudi Arabia, Kuwait, Oman, Qatar, Bahrain, Iran, Palestine, Syria, Jordan, Lebanon and Turkey.

Over 150 players have signed up so the will to grab that spot is well-spread, but only one player can stand at the end and claim it.

Streaming is being done at Capcom Fighters, though it won't begin until the Top 16 is set. Until then, you can follow along with the brackets over at Smash.GG.

Street Fighter 5: Champion Edition — Results

1. NASR|AngryBird (Zeku, Seth)
2. RUFGC|Duwactik (Urien)
3. NASR|BigBird (Rashid)
4. LoHii (Urien)
5. Hydramarine (Urien)
5. VS|WhiteAshX (Kolin)
7. Papoi (Laura)
7. DrGulag (Laura, Poison)

9. YellingPunk (Juri)
9. Nightmasters (Abigail, G)
9. LordXAhmed (M. Bison)
9. MissMyCountry (Chun-Li, M. Bison)
13. Nerzhul85 (Necalli)
13. vplusultrav (Chun-Li, Akuma, Poison)
13. Evgen-Chocoman (Dhalsim, Cody)
13. VS|Zantetsu (Dhalsim, Seth)

17. Phedea (Akuma)
17. Onurfirst (Dhalsim)
17. RASS (Balrog)
17. Kalmal09 (Ed)
17. Unblood19 (Urien)
17. ReallySick (Rashid)
17. HamodehSF (Ed)
17. HAHAA|Nawaf (Urien)

25. Maumas (Alex)
25. Sha*Urien (Urien)
25. NVD|Veggey (Birdie)
25. HICC|JerQ_Q (Seth)
25. Xenom (Kolin)
25. Grave|TaoLung (Vega)
25. GTR (Sagat)
25. TaHoOoL (Lucia)

33. Fearless (Chun-Li, Poison, Akuma)
33. GreenSoap (Sagat, Guile, Sakura)
33. Aerokrator (Laura)
33. Machoor (Ryu)
33. lldo7all (Akuma)
33. Saturate (Vega)
33. IceCandy (Zeku, Lucia)
33. Anclave (Menat)
33. Zykkspool (Gilll)
33. Jerry (Juri)
33. TJ Tell'Em (Ryu)
33. Latino (Urien)
33. HeadachyEye75 (Kage)
33. UlQuiorraSiffer (Birdie, Sagat)
33. Diodorn (Kolin, Cody, Balrog)
33. Heu (M. Bison)

49. Bashar10 (Ed)
49. Metozoru (Juri)
49. Sania_NooBassOff (Laura)
49. ANS|Ottaviani (Laura)
49. FNC|KaosKommand (Rashid)
49. MCZ Kage (Karin)
49. Logec (Zeku)
49. M-D-LUFFY19 (Necalli)
49. Fnc|Arealguile (Guile)
49. DemonKingMehyo (E. Honda)
49. SuperMega27 (Karin)
49. Tako (Karin)
49. TBAB|TamrHindi (Zangief)
49. SunMate (Birdie)
49. CodrinGOD (Sakura)
49. Beamthegamer (Ryu)

Street Fighter 5: Champion Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: NASR|AngryBird (Zeku) eliminated RUFGC|Duwactik (Urien) 3-1.

• Losers finals: RUFGC|Duwactik (Urien) eliminated NASR|BigBird (Rashid) 3-2.

• Losers semi-finals: RUFGC|Duwactik (Urien) eliminated LoHii (Urien) 3-1.

• Winners finals: NASR|AngryBird (Seth) beat NASR|BigBird (Rashid) 3-1.

• LoHii (Urien) eliminated VS|WhiteAshX (Kolin) 3-1.

• RUFGC|Duwactik (Urien) eliminated Hydramarine (Urien) 3-2.

• LoHii (Urien) eliminated DrGulag (Laura) 3-1.

• Hydramarine (Urien) eliminated Papoi (Laura) 3-2.

• Winners semi-finals: NASR|AngryBird (Zeku) beat RUFGC|Duwactik (Urien) 3-1.

• Winners semi-finals: NASR|BigBird (Rashid) beat VS|WhiteAshX (Kolin) 3-1.

Street Fighter 5: Champion Edition — Top 16 battle log

• Papoi (Laura) eliminated MissMyCountry (Chun-Li) 2-0.

• Hydramarine (Urien) eliminated LordXAhmed (M. Bison) 2-0.

• LoHii (Urien) eliminated Nightmasters (Abigail) 2-0.

• DrGulag (Poison) eliminated YellingPunk (Juri) 2-0.

• Papoi (Laura) eliminated VS|Zantetsu (Dhalsim, Seth) 2-0.

• Hydramarine (Urien) eliminated Evgen-Chocoman (Dhalsim) 2-0.

• LoHii (Urien) eliminated vplusultrav (Chun-Li, Akuma) 2-0.

• DrGulag (Laura) eliminated Nerzhul85 (Necalli) 2-0.

• RuFGC|Duwactik (Urien) beat YellingPunk (Juri) 2-1.

• NASR|AngryBird (Zeku) beat Nightmasters (G) 2-0.

• VS|WhiteAshX (Kolin) beat LordXAhmed (M. Bison) 2-0.

• NASR|BigBird (Rashid) beat MissMyCountry (Chun-Li) 2-0.

Event Schedule

Saturday, September 12th
12:00 P.M. — Pools start
5:00 P.M. — Top 16 starts

Sunday, September 13th
5:00 P.M. — Top 8 starts

All times listed are CEST.

Time Zone Conversion:
PDT: Subtract 9 hours.
EDT: Subtract 6 hours.
UTC: Subtract 2 hours.
BST: Subtract 1 hour.
JST: Add 7 hours.

Load comments (32)