You're not logged in | Login / Register | News Filter | Submit News

Capcom Pro Tour Online 2020 Asia East 2 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • October 25, 2020 at 5:01 a.m. PDT • Comments: 24

Update: This story has been updated with final results.

One of the most anticipated stops of the Capcom Pro Tour Online is happening this week, namely the second installment of the East Asia region's events.

Notable players set to participate include BST|Fuudo, Rohto|Tokido, RB|Bonchan, Victrix|Momochi, FAV|Ryuusei, FAV|Sako, GyoGun|Moke, GyoGun|Mago, RB|Gachikun, GyoGun|Machabo, DNG|Itabashi Zangief, KFGC|Verloren, AXIZ|Shuto, Youshikibi, YHC-Mochi, DeadlyPoison, SNB|Johnny, AE|Kosaku, SandBag and countless more.

This is the final spot available for one of the most contested and hyped regions for the game, namely Asia East, meaning that only one player from this area will be able to join BST|Daigo in the final bracket taking place next year.

Obviously, a lot of hopefuls are banking on this being their shot, with over 430 players signed up to participate.

The eligible regions for this event are Taiwan, Hong Kong, Japan, South Korea.

Streaming is being done at Capcom Fighters, though it won't be starting until Top 16. Until then, you can follow along with the bracket at Smash GG.

Street Fighter 5: Champion Edition — Results

1. RB|Gachikun (Rashid)
2. Victrix|Momochi (Seth)
3. Rohto|Tokido (Urien, Akuma)
4. ITK (Dhalsim)
5. BST|Fuudo (R. Mika, Poison)
5. SNB|Otani (Akuma)
7. HB|Kawano (Kolin)
7. KFGC|Verloren (Cammy)

9. DNG|Itabashi Zangief (Abigail)
9. AXIZ|Shuto (Urien)
9. AMTRS|Uryo (Seth, Sakura)
9. FAV|Ryuusei (Urien)
13. CG|Torimeshi (Dhalsim)
13. Unsung (Zeku, E. Honda)
13. SNB|Fujimura (Chun-Li, Akuma)
13. RB|Bonchan (Karin, Sagat)

17. SNB|Johnny (Karin, G)
17. GyoGun|Mizuha (Kolin)
17. DNG|Nauman (Sakura)
17. SNB|Eita (Seth, Ken)
17. MinuteMaidOrange (Seth)
17. Yossan (Juri)
17. Jin Woo (Seth)
17. iXA|StormKubo (Abigail)

25. MadHawk (Kolin)
25. Motchan (G, F.A.N.G)
25. GyoGun|Moke (Rashid)
25. Yanai (G)
25. CO|Dogura (M. Bison, Seth)
25. AZ|Kichipa-mu (Zangief)
25. Kudo (Chun-Li, Seth)
25. Naooonn (Akuma)

33. Persia (Ken, Seth)
33. DZ|Poongko (Abigail, Seth)
33. UPLY|Hershel (M. Bison)
33. Ooitajin (Chun-Li)
33. Yukimayu (Laura, Falke)
33. Fujino (Ken)
33. SNB|Higuchi (Guile)
33. Senkou (Lucia, Blanka)
33. Talon|HotDog29 (M. Bison)
33. GyoGun|Mago (Karin)
33. Kindevu (Seth)
33. Iincho (Nash)
33. Liquid|John Takeuchi (Rashid, Cody)
33. Ushinosuke (Seth)
33. GyoGun|Machabo (Necalli, Akuma)
33. GRPT|MOV (Chun-Li)

49. Orarinn (Kolin)
49. UYU|NL (Akuma)
49. SandBag (Sagat, Akuma)
49. GamerBee (Seth)
49. Touno (Ibuki)
49. Minagi (Falke)
49. Raycle (Karin)
49. FAV|Sako (Seth, Kage)
49. YOG|Jyobin (Necalli)
49. Uzura (Akuma)
49. Urelics (Ken)
49. UYU|OilKing (Seth)
49. BC|Tachikawa (E. Honda, Dhalsim)
49. Gunyan (Seth)
49. KwonYongSeung (Chun-Li)
49. Fushimo (Kolin)

65. Toshi (Cammy)
65. Kona (Dhalsim)
65. Kulon (F.A.N.G)
65. uP|LouisLei (Urien)
65. LGK|Supikun (Cammy)
65. Aiai (Juri)
65. Camduki (Cammy)
65. Yukipon (Akuma, Cammy)
65. DoUKnowKimchi (E. Honda, Birdie)
65. Kotabou (Chun-Li)
65. Aigoo (Lucia)
65. Yoro (Karin)
65. iXA|Gunfight (Alex)
65. MistyGreenAndBlue (Karin)
65. Chris Wong (Ibuki)
65. AFG (Karin)
65. AMG|Yu-sama (Necalli)
65. EchoNoName (Vega)
65. Chometarou (Balrog)
65. Parka (Kolin)
65. AXL|Lil' Evil (Ken)
65. Nishikin (Blanka)
65. Shimiso (Urien)
65. YHC-Mochi (Dhalsim)
65. SU (Rashid)
65. Kero (Ken)
65. Youshikibi (Cammy)
65. Daimon (Dhalsim)
65. Yuri (Ryu, Kage, Gill)
65. GandalfTheGrey (Dhalsim)
65. Cosco (Blanka, E. Honda)
65. Sousuke (Vega)

97. Abeshi (Poison, F.A.N.G)
97. AE|Kosaku (Lucia)
97. Unknown (Guile)
97. Boukun (M. Bison)
97. Baruji (Seth)
97. Kappy (Cammy)
97. Mizuki (Vega)
97. AMG|Kobayan (Abigail)
97. Fujii (Ryu)
97. Daisuke (M. Bison)
97. MG|Kujou (R. Mika)
97. Evatan (Blanka)
97. E-Sens (Cody)
97. BreastPantyHip (Sakura)
97. Uemura (Blanka)
97. Kumakun (Nash)
97. Malmi (Cammy)
97. Dra (Chun-Li)
97. FirstPriority (Akuma)
97. Ahoosei (Menat)
97. Rojiura (Zeku)
97. iXA|Inaba (Urien)
97. AMG|Narikun (Ibuki)
97. Koyabu (M. Bison)
97. Sabataro (Urien)
97. Akira (Cammy)
97. GRPT|Pugera (Poison)
97. Youichirou (Seth)
97. Neko (Kage)
97. Jojotaro (Akuma)
97. Makopuu (Sagat)
97. MEGA Kacho (Abigail)

Street Fighter 5: Champion Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: RB|Gachikun (Rashid) eliminated Victrix|Momochi (Seth) 3-0.

• Grand finals, first set: Victrix|Momochi (Seth) beat RB|Gachikun (Rashid) 3-1.

• Losers finals: Victrix|Momochi (Seth) eliminated Rohto|Tokido (Urien) 3-0.

• Losers semi-finals: Victrix|Momochi (Seth) eliminated ITK (Dhalsim) 3-1.

• Winners finals: RB|Gachikun (Rashid) beat Rohto|Tokido (Urien, Akuma) 3-2.

• Victrix|Momochi (Seth) eliminated SNB|Otani (Akuma) 3-2.

• ITK (Dhalsim) eliminated BST|Fuudo (R. Mika) 3-0.

• SNB|Otani (Akuma) eliminated KFGC|Verloren (Cammy) 3-1.

• BST|Fuudo (Poison) eliminated HB|Kawano (Kolin) 3-0.

• Winners semi-finals: Rohto|Tokido (Urien) beat ITK (Dhalsim) 3-0.

• Winners semi-finals: RB|Gachikun (Rashid) beat Victrix|Momochi (Seth) 3-0.

Street Fighter 5: Champion Edition — Top 16 battle log

• BST|Fuudo (R. Mika) eliminated FAV|Ryuusei (Urien) 2-1.

• HB|Kawano (Kolin) eliminated AMTRS|Uryo (Seth, Sakura) 2-0.

• KFGC|Verloren (Cammy) eliminated AXIZ|Shuto (Urien) 2-0.

• SNB|Otani (Akuma) eliminated DNG|Itabashi Zangief (Abigail) 2-0.

• FAV|Ryuusei (Urien) eliminated RB|Bonchan (Sagat) 2-1.

• HB|Kawano (Kolin) eliminated SNB|Fujimura (Chun-Li) 2-1.

• KFGC|Verloren (Cammy) eliminated Unsung (Zeku) 2-0.

• DNG|Itabashi Zangief (Abigail) eliminated CG|Torimeshi (Dhalsim) 2-0.

• ITK (Dhalsim) beat SNB|Otani (Akuma) 2-1.

• Rohto|Tokido (Akuma) beat AXIZ|Shuto (Urien) 2-1.

• Victrix|Momochi (Seth) beat AMTRS|Uryo (Seth) 2-1.

• RB|Gachikun (Rashid) beat BST|Fuudo (Poison) 2-1.

Street Fighter 5: Champion Edition — Notable pool matches battle log

• DNG|Itabashi Zangief (Abigail) eliminated iXA|StormKubo (Abigail) 2-0.

• FAV|Ryuusei (Urien) eliminated Yossan (Juri) 2-0.

• DNG|Itabashi Zangief (Abigail) eliminated Naooonn (Akuma) 2-0.

• DNG|Itabashi Zangief (Abigail) eliminated GRPT|MOV (Chun-Li) 2-1.

• Naooonn (Akuma) eliminated GyoGun|Machabo (Akuma) 2-0.

• RB|Gachikun (Rashid) beat iXA|StormKubo (Abigail) 2-0.

• RB|Gachikun (Rashid) beat DNG|Itabashi Zangief (Abigail) 2-0.

• iXA|StormKubo (Abigail) beat Naooonnn (Akuma) 2-0.

• Naooonn (Akuma) beat GyoGun|Machabo (Necalli) 2-0.

• iXA|StormKubo (Abigail) beat GRPT|MOV (Chun-Li) 2-1.

• SNB|Fujimura (Chun-Li) eliminated GyoGun|Mizuha (Kolin) 2-1.

• HB|Kawano (Kolin) eliminated Jin Woo (Seth) 2-0.

• HB|Kawano (Kolin) eliminated Kudo (Chun-Li) 2-0.

• Kudo (Seth) eliminated Liquid|John Takeuchi (Cody) 2-0.

• AXIZ|Shuto (Urien) beat Jin Woo (Seth) 2-1.

• Jin Woo (Seth) beat Liquid|John Takeuchi (Rashid) 2-0.

• BC|Tachikawa (E. Honda) beat HB|Kawano (Kolin) 2-0.

• FAV|Ryuusei (Urien) eliminated AZ|Kichipa-mu (Zangief) 2-0.

• FAV|Ryuusei (Urien) eliminated UYU|OilKing (Seth) 2-0.

• ITK (Dhalsim) beat Yossan (Juri) 2-1.

• Yossan (Juri) beat AZ|Kichipa-mu (Zangief) 2-0.

• ITK (Dhalsim) beat Kindevu (Seth) 2-1.

• Kindevu (Seth) beat YHC-Mochi (Dhalsim) 2-0.

• AZ|Kichipa-mu (Zangief) beat UYU|OilKing (Seth) 2-0.

• Yossan (Juri) beat FAV|Ryuusei (Urien) 2-1.

• RB|Bonchan (Karin) eliminated DNG|Nauman (Sakura) 2-0.

• Unsung (Zeku) eliminated MinuteMaidOrange (Seth) 2-0.

• Unsung (Zeku) eliminated CO|Dogura (M. Bison) 2-0.

• Unsung (Zeku) eliminated Talon|HotDog29 (M. Bison) 2-1.

• CO|Dogura (M. Bison) eliminated GyoGun|Mago (Karin) 2-0.

• Unsung (Zeku) eliminated YOG|Jyobin (Necalli) 2-0.

• Victrix|Momochi (Seth) beat MinuteMaidOrange (Seth) 2-0.

• MinuteMaidOrange (Seth) beat GyoGun|Mago (Karin) 2-0.

• Victrix|Momochi (Seth) beat Talon|HotDog29 (M. Bison) 2-1.

• Talon|HotDog29 (M. Bison) beat CO|Dogura (M. Bison) 2-1.

• Victrix|Momochi (Seth) beat Chometarou (Balrog) 2-1.

• Chometarou (Balrog) beat YOG|Jyobin (Necalli) 2-0.

• KFGC|Verloren (Cammy) eliminated SNB|Eita (Seth) 2-1.

• SNB|Eita (Seth) eliminated Yanai (G) 2-1.

• SNB|Eita (Seth) eliminated Senkou (Blanka, Lucia) 2-0.

• Yanai (G) eliminated SNB|Higuchi (Guile) 2-1.

• SNB|Eita (Seth) eliminated FAV|Sako (Kage) 2-1.

• AMTRS|Uryo (Seth) beat KFGC|Verloren (Cammy) 2-0.

• ATMRS|Uryo (Sakura) beat Senkou (Lucia, Blanka) 2-0.

• KFGC|Verloren (Cammy) beat SNB|Higuchi (Guile) 2-1.

• Senkou (Lucia) beat FAV|Sako (Seth) 2-1.

• KFGC|Verloren (Cammy) beat SNB|Eita (Seth) 2-0.

• CG|Torimeshi (Dhalsim) eliminated SNB|Johnny (Karin) 2-1.

• RB|Bonchan (Karin) eliminated GyoGun|Moke (Rashid) 2-0.

• SNB|Otani (Akuma) beat DNG|Nauman (Sakura) 2-1.

• SNB|Otani (Akuma) beat GyoGun|Moke (Rashid) 2-0.

• Aigoo (Lucia) beat RB|Bonchan (Sagat) 2-0.

• Rohto|Tokido (Urien) beat SNB|Fujimura (Chun-Li) 2-0.

• SNB|Fujimura (Chun-Li) beat GyoGun|Mizuha (Kolin) 2-0.

• Rohto|Tokido (Urien) beat GamerBee (Seth) 2-0.

• BST|Fuudo (Poison) beat SNB|Johnny (Karin, G) 2-0.

• BST|Fuudo (R. Mika) beat CG|Torimeshi (Dhalsim) 2-1.

• CG|Torimeshi (Dhalsim) beat UYU|NL (Akuma) 2-0.

Event Schedule

Saturday, October 24th
12:00 P.M. — Pools start
6:00 P.M. — Top 16 starts

Sunday, October 25th
6:00 P.M. — Top 8 starts

All times listed are JST.

Time Zone Conversion:
PDT: Subtract 16 hours.
EDT: Subtract 13 hours.
UTC: Subtract 9 hours.
BST: Subtract 8 hours.
CEST: Subtract 7 hours.

Load comments (24)