You're not logged in | Login / Register | News Filter | Submit News

Capcom Pro Tour Online 2020 Europe West 2 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • October 11, 2020 at 11:51 a.m. PDT • Comments: 34

Update: This story has been updated with final results.

This is the final shot for players from the Europe West region to qualify for the 2020 season's Capcom Cup finals.

Notable players set to compete include Takamura, Mouz|Problem X, Hurricane, RB|Luffy, BST|Infexious, Broski, AA|Momi, Reason|Boltstrike, ASM|MisterCrimson, VGIA|VegaPatch, Ryan Hart, TLR|Shakz, FNATIC|Akainu, BDG|The4Philzz, JeSTeRPoWeR, BDG|Shivs, GunSlinga, Shaquille, Hype|ImStillDaDaddy, MDZ Jimmy and many more.

Since there are no more available slots for the region after this, you bet that players have shown up to play and perform their very best to grab that spot.

Accordingly, a large number of players have signed up for the event. Almost 250 competitors will be squaring off trying to reach the end.

The countries eligible to partake in this weekend's competition are Switzerland, Netherlands, Belgium, United Kingdom, Slovenia, Ireland, Germany, Austria, Spain, Portugal, Luxembourg, France and Italy.

Streaming is being done at Capcom Fighters, though it won't be starting until Top 16. Until then, you can follow along with the bracket at Smash GG.

Street Fighter 5: Champion Edition — Results

1. BST|Infexious (Zeku, Ken, Kage)
2. ASM|MisterCrimson (Dhalsim, G)
3. GunSlinga (Zeku)
4. Mopuulapo (Balrog)
5. BDG|Shivs (Laura, Menat)
5. Hurricane (Cammy)
7. VGIA|VegaPatch (F.A.N.G)
7. Kilzyou (Karin)

9. FNATIC|Akainu (Guile)
9. TKR (Chun-Li, Seth)
9. JeSTeRPoWeR (Vega)
9. RB|Luffy (R. Mika)
13. ADTerminal (Urien)
13. Aura|SoundBoi (Cody)
13. Reason|MetalQueerSolid (F.A.N.G)
13. Mouz|Problem X (M. Bison, Abigail)

17. Takamura (Akuma)
17. NTSC Abdess (Kage)
17. Yus TTM (Ken)
17. Broski (Dhalsim)
17. AA|Momi (Cammy)
17. Will2Pac (Lucia)
17. Beslem (Akuma)
17. TheRealJamal (Birdie)

25. MDZ Jimmy (Ryu)
25. Afii (G)
25. Alex Sieg (Nash)
25. Isam (M. Bison)
25. Quiggy (Zangief)
25. Reason|Boltstrike (Vega)
25. Zera (Akuma)
25. Escudo (Alex)

33. Nightcross (Dhalsim)
33. Exunspect (Seth)
33. LameDuck-tv (F.A.N.G, Urien)
33. EnVyUS|NassimClaw (Vega)
33. Garnet184 (F.A.N.G)
33. Baaltzelmoth (Ibuki)
33. fhASSA (Urien)
33. Shaquille (Ken)
33. OneStepLayered (Karin)
33. VDV|Mave (Chun-Li)
33. Packz (Cody)
33. ImStillDaDaddy (Guile)
33. BDG|The4Philzz (Falke)
33. MaxTheReal (Cammy)
33. Mystic (Poison)
33. LilyAJ12 (Chun-Li)

49. MrWolf (Seth)
49. Bert1 (Rashid)
49. F-Word (Ibuki)
49. JoKeR JoKeZ (Dhalsim, Ibuki, Ken)
49. Khloey (Chun-Li)
49. Musclenoob (Ken)
49. Reason|KingNashor (Laura)
49. Mohcine (Ryu)
49. NWA54 (Rashid)
49. Suleymon (Zeku)
49. DRCG|iliX (Guile)
49. Setsuna (Sakura)
49. Karahit (Zeku)
49. Gameboii (Ryu)
49. Valwing (Laura)
49. Ryan Hart (Urien)

Street Fighter 5: Champion Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: BST|Infexious (Zeku) eliminated ASM|MisterCrimson (G) 3-0.

• Losers finals: ASM|MisterCrimson (G) eliminated GunSlinga (Zeku) 3-1.

• Losers semi-finals: ASM|MisterCrimson (G) eliminated Mopuulapo (Balrog) 3-1.

• Winners finals: BST|Infexious (Ken) beat GunSlinga (Zeku) 3-0.

• ASM|MisterCrimson (Dhalsim) eliminated Hurricane (Cammy) 3-1.

• Mopuulapo (Balrog) eliminated BDG|Shivs (Laura) 3-0.

• Hurricane (Cammy) eliminated Kilzyou (Karin) 3-1.

• BDG|Shivs (Laura) eliminated VGIA|VegaPatch (F.A.N.G) 3-2.

• Winners semi-finals: BST|Infexious (Zeku) beat Mopuulapo (Balrog) 3-1.

• Winners semi-finals: GunSlinga (Zeku) beat ASM|MisterCrimson (G) 3-0.

Street Fighter 5: Champion Edition — Top 16 battle log

• VGIA|VegaPatch (F.A.N.G) eliminated RB|Luffy (R. Mika) 2-0.

• BDG|Shivs (Menat) eliminated JeSTeRPoWeR (Vega) 2-1.

• Hurricane (Cammy) eliminated TKR (Seth) 2-1.

• Kilzyou (Karin) eliminated FNATIC|Akainu (Guile) 2-0.

• RB|Luffy (R. Mika) eliminated Mouz|Problem X (Abigail) 2-1.

• BDG|Shivs (Laura) eliminated Reason|MetalQueerSolid (F.A.N.G) 2-1.

• TKR (Chun-Li) eliminated Aura|SoundBoi (Cody) 2-0.

• FNATIC|Akainu (Guile) eliminated ADTerminal (Urien) 2-1.

• Mopuulapo (Balrog) beat Kilzyou (Karin) 2-0.

• BST|Infexious (Zeku) beat Hurricane (Cammy) 2-0.

• ASM|MisterCrimson (Dhalsim) beat JeSTeRPoWeR (Vega) 2-0.

• GunSlinga (Zeku) beat VGIA|VegaPatch (F.A.N.G) 2-0.

Street Fighter 5: Champion Edition — Notable pools matches battle log

• ADTerminal (Urien) eliminated TheRealJamal (Birdie) 2-1.

• FNATIC|Akainu (Guile) eliminated Takamura (Akuma) 2-1.

• Reason|MetalQueerSolid (F.A.N.G) eliminated Beslem (Akuma) 2-0.

• RB|Luffy (R. Mika) eliminated Will2Pac (Lucia) 2-0.

• Aura|SoundBoi (Cody) eliminated AA|Momi (Cammy) 2-0.

• Mouz|Problem X (M. Bison) eliminated Yus TTM (Ken) 2-0.

• BDG|Shivs (Menat) eliminated NTSC Abdess (Kage) 2-0.

• TKR (Chun-Li) eliminated Broski (Dhalsim) 2-0.

• Reason|MetalQueerSolid (F.A.N.G) eliminated Zera (Akuma) 2-0.

• Takamura (Akuma) eliminated MDZ Jimmy (Ryu) 2-1.

• Aura|SoundBoi (Cody) eliminated Quiggy (Zangief) 2-0.

• NTSC Abdess (Kage) eliminated Afii (G) 2-0.

• Broski (Dhalsim) eliminated Isam (M. Bison) 2-0.

• RB|Luffy (R. Mika) eliminated Reason|Boltstrike (Vega) 2-0.

• Reason|Boltstrike (Vega) eliminated ImStillDaDaddy (Guile) 2-0.

• RB|Luffy (R. Mika) eliminated Packz (Cody) 2-1.

• Broski (Dhalsim) eliminated Shaquille (Ken) 2-1.

• JeSTeRPoWeR (Vega) beat AA|Momi (Cammy) 2-1.

• Mopuulapo (Balrog) beat YusTTM (Ken) 2-0.

• Hurricane (Cammy) beat BDG|Shivs (Menat) 2-0.

• TheRealJamal (Birdie) beat Ryan Hart (Urien) 2-1.

• BST|Infexious (Kage, Zeku) beat Beslem (Akuma) 2-1.

• Beslem (Akuma) beat BDG|The4Philzz (Falke) 2-1.

• Kilzyou (Karin) beat Will2Pac (Lucia) 2-0.

• Kilzyou (Karin) beat RB|Luffy (R. Mika) 2-0.

• Will2Pac (Lucia) beat Reason|Boltstrike (Vega) 2-0.

• ASM|MisterCrimson (Dhalsim) beat TKR (Chun-Li) 2-0.

• TKR (Chun-Li) beat Broski (Dhalsim) 2-0.

• Mopuulapo (Balrog) beat Mouz|Problem X (M. Bison) 2-0.

• Hurricane (Cammy) beat EnVyUS|NassimClaw (Vega) 2-0.

• GunSlinga (Zeku) beat FNATIC|Akainu (Guile) 2-0.

• FNATIC|Akainu (Guile) beat Takamura (Akuma) 2-1.

Event Schedule

Saturday, October 10th
12:00 P.M. — Pools start
5:00 P.M. — Top 16 starts

Sunday, October 11th
5:00 P.M. — Top 8 starts

All times listed are BST.

Time Zone Conversion:
PDT: Subtract 8 hours.
EDT: Subtract 5 hours.
UTC: Subtract 1 hour.
CEST: Add 1 hour.
JST: Add 8 hours.

Load comments (34)