You're not logged in | Login / Register | News Filter | Submit News

Smash Summit 10 Online results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • November 22, 2020 at 8:32 p.m. PST • Comments: 13

Update: This story has been updated with final results.

Smash Summit 10 is happening this week, though due to the ongoing COVID-19 pandemic worldwide it's in quite a different shape than we're used to and is being held online.

Players participating in the event are Liquid|Hungrybox, GG|Zain, C9|Mango, TSM|Leffen, Tempo|Axe, PG|iBDW, UYU|n0ne, CLG|SFAT, CLG|PewPewU, EnVyUS|Wizzrobe, PG|Plup, PS|Trifasia, Professor Pro, Captain Faceroll, lluZ|SPark, BC|S2J, Ginger, WKDA|Shroomed, Amsah, Revenge|Gahtzu, Lucky, Magi, EGtv|FatGoku, Soonsay, Fuzzyness, Pipsqueak, Solobattle, PS|Makenshi, Levingy, Frenzy, CGN|Nicki, Jah Ridin', Isdsar, RLB|Rikzz, NGNS|Kins0 and PS|Charlon.

Because of the event being online, it was decided to divvy up the main brackets in two with one focusing on the North American region and one focusing on the European region, so there will be two different groups of players fighting for a first place in their specific area.

There's a prize pot of $10,000 available for the North American event as well, so stakes are high for the players to perform at their very best.

As is customary with Summit events, there are plenty of side events happening as well, including a commentator's bracket, a "Smurf Tournament" where players use a fake name and play a different character than usual and the classic Mafia / Among Us events.

Streaming for the event is being done at BTS Smash.

North America Singles — Results

1. GG|Zain (Marth)
2. C9|Mango (Falco)
3. PG|iBDW (Fox)
4. EnVyUS|Wizzrobe (Captain Falcon)
5. UYU|n0ne (Captain Falcon)
5. Ginger (Falco)
7. BC|S2J (Captain Falcon)
7. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff)

9. CLG|SFAT (Fox)
9. Soonsay (Fox)
9. lluZ|Spark (Sheik)
9. Lucky (Fox)
13. EGtv|FatGoku (Fox)
13. Tempo|Axe (Pikachu, Falco)
13. Magi (Falco)
13. Captain Faceroll (Sheik)

17. Revenge|Gahtzu (Captain Falcon)
17. PG|Plup (Fox)
17. WKDA|Shroomed (Sheik)
17. CLG|PewPewU (Marth)

Top 8 Battle Log

• Grand finals, first set: GG|Zain (Marth) eliminated C9|Mango (Falco) 3-2.

• Losers finals: C9|Mango (Falco) eliminated PG|iBDW (Fox) 3-2.

• Losers semi-finals: PG|iBDW (Fox) eliminated EnVyUS|Wizzrobe (Captain Falcon) 3-2.

• Winners finals: GG|Zain (Marth) beat C9|Mango (Falco) 3-1.

• EnVyUS|Wizzrobe (Captain Falcon) eliminated Ginger (Falco) 3-2.

• PG|iBDW (Fox) eliminated UYU|n0ne (Captain Falcon) 3-1.

• Winners semi-finals: C9|Mango (Falco) beat EnVyUS|Wizzrobe (Captain Falcon) 3-1.

• Winners semi-finals: GG|Zain (Marth) beat PG|iBDW (Fox) 3-1.

• UYU|n0ne (Captain Falcon) eliminated BC|S2J (Captain Falcon) 3-0.

• Ginger (Falco) eliminated Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) 3-2.

Top 16 Battle Log

• UYU|n0ne (Captain Falcon) eliminated CLG|SFAT (Fox) 3-1.

• BC|S2J (Captain Falcon) eliminated Soonsay (Fox) 3-1.

• Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) eliminated lluZ|Spark (Sheik) 3-0.

• Ginger (Falco) eliminated Lucky (Fox) 3-2.

• EnVyUS|Wizzrobe (Captain Falcon) beat UYU|n0ne (Captain Falcon) 3-1.

• C9|Mango (Falco) beat BC|S2J (Captain Falcon) 3-0.

• PG|iBDW (Fox) beat Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) 3-0.

• GG|Zain (Marth) beat Ginger (Falco) 3-0.

• Lucky (Fox) eliminated Captain Faceroll (Sheik) 3-2.

• lluZ|Spark (Sheik) eliminated Magi (Falco) 3-2.

• Soonsay (Fox) eliminated Tempo|Axe (Pikachu, Falco) 3-2.

• CLG|SFAT (Fox) eliminated EGtv|FatGoku (Fox) 3-1.

Group 2 Battle Log

• C9|Mango (Falco) beat PG|Plup (Fox) 3-0.

• Magi (Falco) beat CLG|SFAT (Fox) 3-0.

• C9|Mango (Falco) beat Ginger (Falco) 3-0.

• CLG|SFAT (Fox) beat PG|Plup (Fox) 3-0.

• Ginger (Falco) beat Magi (Falco) 3-2.

• C9|Mango (Falco) beat CLG|SFAT (Fox) 3-0.

• Ginger (Falco) beat PG|Plup (Fox) 3-2.

• C9|Mango (Falco) beat Magi (Falco) 3-0.

• Ginger (Falco) beat CLG|SFAT (Fox) 3-1.

• Magi (Falco) beat PG|Plup (Fox) 3-0.

Group 4 Battle Log

• UYU|n0ne (Captain Falcon) beat Captain Faceroll (Sheik) 3-1.

• CLG|PewPewU (Marth) beat Soonsay (Fox) 3-1.

• Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) beat UYU|n0ne (Captain Falcon) 3-1.

• Captain Faceroll (Sheik) beat CLG|PewPewU (Marth) 3-0.

• Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) beat Soonsay (Fox) 3-2.

• UYU|n0ne (Captain Falcon) beat CLG|PewPewU (Marth) 3-2.

• Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) beat Captain Faceroll (Sheik) 3-0.

• UYU|n0ne (Captain Falcon) beat Soonsay (Fox) 3-2.

• Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) beat CLG|PewPewU (Marth) 3-0.

• Soonsay (Fox) beat Captain Faceroll (Sheik) 3-1.

Group 3 Battle Log

• EnVyUS|Wizzrobe (Captain Falcon) beat PG|iBDW (Fox) 3-1.

• Lucky (Fox) beat WKDA|Shroomed (Sheik) 3-0.

• PG|iBDW (Fox) beat Tempo|Axe (Pikachu) 3-1.

• EnVyUS|Wizzrobe (Captain Falcon) beat WKDA|Shroomed (Sheik) 3-0.

• Lucky (Fox) beat Tempo|Axe (Pikachu) 3-2.

• PG|iBDW (Fox) beat WKDA|Shroomed (Sheik) 3-0.

• EnVyUS|Wizzrobe (Captain Falcon) beat Tempo|Axe (Pikachu) 3-1.

• PG|iBDW (Fox) beat Lucky (Fox) 3-2.

• Tempo|Axe (Pikachu) beat WKDA|Shroomed (Sheik) 3-2.

• EnVyUS|Wizzrobe (Captain Falcon) beat Lucky (Fox) 3-1.

Group 1 Battle Log

• GG|Zain (Marth) beat lluZ|Spark (Sheik) 3-0.

• EGtv|FatGoku (Fox) beat Revenge|Gahtzu (Captain Falcon) 3-2.

• GG|Zain (Marth) beat BC|S2J (Captain Falcon) 3-1.

• EGtv|FatGoku (Fox) beat lluZ|Spark (Sheik) 3-1.

• BC|S2J (Captain Falcon) beat Revenge|Gahtzu (Captain Falcon) 3-0.

• GG|Zain (Marth) beat EGtv|FatGoku (Fox) 3-1.

• BC|S2J (Captain Falcon) beat lluZ|Spark (Sheik) 3-1.

• GG|Zain (Marth) beat Revenge|Gahtzu (Captain Falcon) 3-0.

• BC|S2J (Captain Falcon) beat EGtv|FatGoku (Fox) 3-1.

• lluZ|Spark (Sheik) beat Revenge|Gahtzu (Captain Falcon) 3-1.

European Bracket — Results

1. TSM|Leffen (Fox)
2. Professor Pro (Fox)
3. PS|Trifasia (Peach)
4. Pipsqueak (Fox)
5. CGN|Nicki (Fox)
5. Solobattle (Jigglypuff)
7. NGNS|Kins0 (Falco)
7. Frenzy (Falco)

9. Isdsar (Captain Falcon)
9. Amsah (Sheik)
9. Levingy (Falco)
9. PS|Makenshi (Marth)
13. Fuzzyness (Marth)
13. RLB|Rikzz (Fox)
13. Jah Ridin' (Luigi)
13. PS|Charlon (Fox)

European Bracket — Top 8 battle log

• TSM|Leffen (Fox) eliminated Professor Pro (Fox) 3-1.

• Losers finals: Professor Pro (Fox) eliminated PS|Trifasia (Peach) 3-0.

• Losers semi-finals: Professor Pro (Fox) eliminated Pipsqueak (Fox) 3-2.

• Winners finals: TSM|Leffen (Fox) beat PStrifasia (Peach) 3-0.

• Professor Pro (Fox) eliminated Solobattle (Jigglypuff) 3-2.

• Pipsqueak (Fox) eliminated CGN|Nicki (Fox) 3-2.

• Solobattle (Jigglypuff) eliminated Frenzy (Falco) 3-1.

• CGN|Nicki (Fox) eliminated NGNS|Kins0 (Falco) 3-1.

• Winners semi-finals: PS|Trifasia (Peach) beat Professor Pro (Fox) 3-2.

• Winners semi-finals: TSM|Leffen (Fox) beat Pipsqueak (Fox) 3-0.

Caster Championship — Results

1. HomeMadeWaffles (Falco, Fox, Marth)
2. Squid (Falco)
3. Lovage (Sheik, Fox, Captain Falcon)
3. HugS (Samus)
5. Toph (Fox)
5. FendrickLamar (Marth)
5. Liquid|Chillin (Samus)
5. TheCheat (Luigi)

9. Ludwig (Jigglypuff)
9. Slime (Captain Falcon, Falco)
9. Studebacher Hoch (Luigi, Captain Falcon)
9. Jakespeare (Falco)

Smurf Tournament — Results

1. FrozenPizza [Tempo|Axe] (Ice Climbers)
2. DontTestMe [GG|Zain] (Roy)
3. Scorpion Master [C9|Mango] (Mario)
3. Fortnite Fred [PG|Plup] (Young Link)
5. Jizzrobe [Lucky] (Captain Falcon)
5. Flaming Lambo [WKDA|Shroomed] (Captain Falcon)
5. Logicman [UYU|n0ne] (Mario)
5. Laggod [PG|iBDW] (Falco)

9. Veggie Monster [CLG|SFAT] (Donkey Kong)
9. YouAlreadyKnow [Captain Faceroll] (Fox)
9. Stalfos [EnVyUS|Wizzrobe] (Fox)
9. Pandoras Faux [CLG|PewPewU] (Dr. Mario, Mr. Game & Watch)
9. Genghis Juan [Liquid|Hungrybox] (Fox)
9. Delaware Dan [EGtv|FatGoku] (Marth, Falco)
9. SoylentWolf [lluZ|Spark] (Fox)
9. John Redcorn [BC|S2J] (Fox, Marth)
17. Diesel [Revenge|Gahtzu] (Ganondorf)
17. Crossed [Magi] (Fox)
17. Harvey Birdmilk [Soonsay] (Falco)
17. DoomBulge [Ginger] (Kirby)

Note: The smurf name chosen by the players is listed first with their actual player name in brackets thereafter.

Event Schedule

Smash Summit 10 Online Event Schedule image #1
Click images for larger versions

All times listed are PDT.

Time Zone Conversion:
EDT: Add 3 hours.
UTC/UK Time: Add 8 hours.
CET: Add 9 hours.
JST: Add 17 hours.

Load comments (13)