Capcom Pro Tour Online 2019 North America East results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • September 29, 2019 at 2:03 a.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.

The final online event of this year's Capcom Pro Tour is happening today, and it's one of the more heavily contested ones, namely North America East.

Some of the players set to compete over the internet waves include FOX|NuckleDu, Rise|Smug, DualKevin, END|Shine, EQNX|Brian_F, TGS|ElChakotay, UYU|Kami, TS|Arturo Sanchez, Mhike2Stronk, Neon, TPC|RobTV and many more.

Almost 200 players have signed up, so making it to top 8 in order to get any points at all will be quite the arduous task.

The areas eligible to compete for this region in the U.S.A. are Alabama, Arkansas, Connecticut, Delaware, District of Columbia, Florida, Georgia, Illinois, Indiana, Iowa, Kentucky, Louisiana, Michigan, Minnesota, Mississippi, Missouri, Ohio, Tennessee, Maine, Maryland, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, New York, North Carolina, Pennsylvania, Rhode Island, South Carolina, Vermont, Virginia, West Virginia, Wisconsin, while the regions available to participate in Canada are Ontario, Quebec, New Brunswick, Prince Edward Island, Nova Scotia, Newfoundland and Labrador.

The event is set to start at 1 p.m. Eastern time, although streaming won't be happening until quite a few hours later when top 8 begins, though you can follow along with the brackets at Smash GG until then.

Once streaming starts, it'll be done at Capcom Fighters.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. iDom (Laura)
2. Dramatik|Burkish (Urien)
3. END|Shine (Ibuki)
4. EQNX|Brian_F (G, Balrog)
5. FOX|NuckleDu (G, Guile)
5. Neon (Kolin)
7. TPC|RobTV (Karin)
7. DualKevin (Rashid)

9. RISE|Smug (G)
9. UYU|Kami (Akuma)
9. Danslip (Cammy)
9. TGS|ElChakotay (R. Mika, G)
13. InC|JustAKid (Juri)
13. SYN|UNDRSCORE87 (Cammy)
13. Tnatchie (M. Bison)
13. Mo-Joe (R. Mika)

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: iDom (Laura) eliminated Dramatik|Burkish (Urien) 3-0.

• Grand finals, first set: iDom (Laura) beat Dramatik|Burkish (Urien) 3-0.

• Losers finals: iDom (Laura) eliminated END|Shine (Ibuki) 3-0.

• Losers semi-finals: iDom (Laura) eliminated EQNX|Brian_F (G) 3-1.

• Winners finals: Dramatik|Burkish (Urien) beat END|Shine (Ibuki) 3-0.

• EQNX|Brian_F (G) eliminated Neon (Kolin) 3-2.

• iDom (Laura) eliminated FOX|NuckleDu (G, Guile) 3-2.

• EQNX|Brian_F (G) eliminated DualKevin (Rashid) 3-1.

• iDom (Laura) eliminated TPC|RobTV (Karin) 3-0.

• Winners semi-finals: END|Shine (Ibuki) beat FOX|NuckleDu (G) 3-0.

• Winners semi-finals: Dramatik|Burkish (Urien) beat Neon (Kolin) 3-0.

Load comments (24)