Clash of the Olympians 2019 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • September 22, 2019 at 8:26 a.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.

Clash of the Olympians 2019 is happening this weekend in Piraeus, Athens, Greece.

Some of the notable players participating are CRaZY|SuperAkouma, CGG|Tissuemon, DG|Asim, UYU|Jeondding, AXL|Fergus, Trungy, DO|Sephiblack, Rize|Chickenmaru, Gosain, LOK|SperoGin, 200K|The Phantom, EQNX|Blackbeard, DG|RooKang, VGIA|Caiper, NLE|Bode, LOK|Nivek, though there are of course many more as well.

This is a Challenger event for the Tekken World Tour with points on the line, and with the tour nearing its close these points are more important than ever.

Over 160 players have shown up to fight for those points, too, so they clearly know how valuable they are at this stage of the circuit.

It's a Tekken 7-only event, so if that's your game of choice you don't have to worry about tuning in at specific times — it'll be all Tekken, all the time.

Streaming is being done at Legacy of Kaiser.

Tekken 7 — Results

1. CRaZY|SuperAkouma (Akuma)
2. UYU|Jeondding (Eddy, Lucky Chloe)
3. VGIA|Caiper (Akuma)
4. Rize|Chickenmaru (Josie)
5. DG|Asim (Kazumi, Akuma, Geese)
5. DO|Sephiblack (Miguel)
7. NLE|Bode (Leo, Julia)
7. DS|K-Wiss (Hwoarang)

9. 200K|The Phantom (Master Raven)
9. CGG|Tissuemon (Master Raven)
9. DG|RooKang (Bob)
9. Gosain (Law)
13. EQNX|Blackbeard (Josie)
13. HG|DanielMado (Jin)
13. LOK|SperoGin (Eddy)
13. SaltySal (Claudio)

17. Haroun (Hwoarang)
17. Q4G|DevilKazuya (Devil Jin)
17. Defuse|Tibetano (Geese)
17. Master Dim (Master Raven)
17. BlackSheep|DanBanter (Jin)
17. Rize|Dante (JACK-7)
17. AML|IronFury (Geese)
17. LOK|Nivek (Paul)

25. HG|MitrustStorm (Nina)
25. DBP (Bob)
25. Q4G|Devilnin (Steve, Akuma)
25. BJK|SquishyBanana (Paul)
25. HG|ErnieBowl (Paul)
25. Eliranos (Akuma)
25. Parchas (Paul)
25. LOK|VaanGR (Anna)

Tekken 7 — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: CRaZY|SuperAkouma (Akuma) eliminated UYU|Jeondding (Eddy) 3-0.

• Grand finals, first set: UYU|Jeondding (Lucky Chloe, Eddy) beat CRaZY|SuperAkouma (Akuma) 3-2.

• Losers finals: UYU|Jeondding (Lucky Chloe) eliminated VGIA|Caiper (Akuma) 3-1.

• Winners finals: CRaZY|SuperAkouma (Akuma) beat UYU|Jeondding (Lucky Chloe) 3-1.

• Losers semi-finals: VGIA|Caiper (Akuma) eliminated Rize|Chickenmaru (Josie) 2-1.

• Rize|Chickenmaru (Josie) eliminated DO|Sephiblack (Miguel) 2-0.

• VGIA|Caiper (Akuma) eliminated DG|Asim (Geese, Akuma) 2-0.

• DO|Sephiblack (Miguel) eliminated DS|K-Wiss (Hwoarang) 2-0.

• VGIA|Caiper (Akuma) eliminated NLE|Bode (Julia) 2-0.

• Winners semi-finals: UYU|Jeondding (Eddy) beat DG|Asim (Kazumi) 2-0.

• Winners semi-finals: CRaZY|SuperAkouma (Akuma) beat Rize|Chickenmaru (Josie) 2-0.

Event Schedule

Clash of the Olympians Event Schedule image #1
Click images for larger versions

Schedule images courtesy of AceKingOffSuit.

Load comments (1)