Kumite in Texas 2019 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • September 15, 2019 at 7:10 p.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.

Kumite in Texas 2019 is happening this weekend in Arlington, Texas.

Players attending this event include Disrupt|Shadow20z, Jimmy J Tran, AXL|XCaliburBladez, MrKwiggle, BDG|NG-Obscure, PG|Speedkicks, FSD|Rikuto, Killy Delorean, Co-D|H0oDLeSs, UYU|Deoxys, Coosco, KoDee, Trungy, ElectrifiedMann, Shinblade, Lil Majin, CrazySteady, UGS|BlackMoonRisingX, DS|Shirdel, Disrupt|Joonya20z and many more.

Two of the games at this event have tour status, that being Tekken 7 which is a Tekken World Tour Challenger event and Dead or Alive 6 for which Kumite in Texas is a World Championship Point Match.

Besides these games, you can also expect tournament play in Mortal Kombat 11, Super Smash Bros. Ultimate, Dragon Ball FighterZ, Samurai Shodown, Soul Calibur 6, Street Fighter 5: Arcade Edition, Killer Instinct, Guilty Gear Xrd REV 2, BlazBlue: Cross Tag Battle and Marvel vs. Capcom: Infinite to be broadcast.

Tekken 7 sits at over 200 entrants, while Mortal Kombat 11 has over 100 participants. Other games that have over 50 people participating are Super Smash Bros. Ultimate, Samurai Shodown, Dragon Ball FighterZ and Street Fighter 5: Arcade Edition.

Streaming is being done at PandaxGaming, Tourney Locator, NYC Furby and HXC Gaming Events.

Tekken 7 — Results

1. Jimmy J Tran (Bryan)
2. Disrupt|Shadow20z (Claudio, Anna, Kazuya)
3. PG|Speedkicks (Hwoarang)
4. BDG|NG-Obscure (Alisa)
5. Disrupt|Joonya20z (Eliza)
5. Vic (Feng)
7. Lil Majin (King)
7. Trungy (Geese)

9. Goweege (Claudio, Leo, Negan)
9. Grims (Marduk)
9. KoDee (Kazuya, Heihachi)
9. JoeCrush (King, JACK-7)
13. DS|Shirdel (Alisa)
13. IceColdEdge (King)
13. Sicoby (King)
13. Prime|TrojanKP3 (Lili)

Tekken 7 — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: Jimmy J Tran (Bryan) eliminated Disrupt|Shadow20z (Claudio, Kazuya) 3-1.

• Losers finals: Disrupt|Shadow20z (Anna) eliminated PG|Speedkicks (Hwoarang) 3-0.

• Losers semi-finals: Disrupt|Shadow20z (Claudio) eliminated BDG|NG-Obscure (Alisa) 2-0.

• Winners finals: Jimmy J Tran (Bryan) beat PG|Speedkicks (Hwoarang) 3-1.

• Disrupt|Shadow20z (Claudio) eliminated Vic (Feng) 2-0.

• BDG|NG-Obscure (Alisa) eliminated Disrupt|Joonya20z (Eliza) 2-0.

• Vic (Feng) eliminated Trungy (Geese) 2-1.

• Disrupt|Joonya20z (Eliza) eliminated Lil Majin (King) 2-0.

• Winners semi-finals: Jimmy J Tran (Bryan) beat BDG|NG-Obscure (Alisa) 2-1.

• Winners semi-finals: PG|Speedkicks (Hwoarang) beat Disrupt|Shadow20z (Claudio) 2-0.

Dead or Alive 6 — Results

1. AXL|XCaliburBladez (Kula, Eliot)
2. Killy Delorean (Tina)
3. MrKwiggle (Phase 4, La Mariposa)
4. ElectrifiedMann (Mila, Helena, Christie, Kokoro)
5. Co-D|H0oDLeSs (Rig, Zack)
5. FSD|Rikuto (Bayman, Hitomi)
7. SoSickNashFan (Tina)
7. Mona Vanderwaal (Tina, Christie)

Dead or Alive 6 — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: AXL|XCaliburBladez (Kula) eliminated Killy Delorean (Tina) 3-1.

• Grand finals, first set: Killy Delorean (Tina) beat AXL|XCaliburBladez (Kula) 3-1.

• Losers finals: Killy Delorean (Tina) eliminated MrKwiggle (Phase 4, La Mariposa) 3-0.

• Losers semi-finals: MrKwiggle (Phase 4) eliminated ElectrifiedMann (Mila, Helena, Christie) 3-0.

• Winners finals: AXL|XCaliburBladez (Kula) beat Killy Delorean (Tina) 3-1.

• ElectrifiedMann (Mila, Kokoro) eliminated FSD|Rikuto (Bayman, Hitomi) 3-1.

• MrKwiggle (Phase 4) eliminated Co-D|H0oDLeSs (Rig) 3-2.

• ElectrifiedMann (Helena, Christie) eliminated Mona Vanderwaal (Tina, Christie) 3-2.

• MrKwiggle (La Mariposa) eliminated SoSickNashFan (Tina) 3-0.

• Winners semi-finals: Killy Delorean (Tina) beat Co-D|H0oDLeSs (Rig, Zack) 3-2.

• Winners semi-finals: AXL|XCaliburBladez (Eliot) beat FSD|Rikuto (Bayman) 3-1.

Super Smash Bros. Ultimate — Results

1. TLOC|Awestin (Ness)
2. TLOC|Denti (Pokémon Trainer, Olimar)
3. TLOC|Lunchables (Chrom)
4. HMO|N (Ken, Ryu)
5. FUG|Cheeks (Lucina, Chrom)
5. FH|Jonhy (Chrom, Roy)
7. LightningCam (Diddy Kong)
7. Basik (Incineroar)

Dragon Ball FighterZ — Results

1. Crescent|Doza (Blue Goku, Kid Goku, Bardock)
2. Lucky (Kid Buu, Bardock, Yamcha)
3. Naulie (Hit, Android 21, Goku Black)
4. GREASE|Solzer (Hit, Android 18, Yamcha)
5. Raven (Bardock, Android 16, Kid Goku)
5. Dentei (Android 21, Kid Goku, Goku)
7. Goweege (Kid Buu, Vegito, Cooler)
7. SonOfSparda (Kid Goku, Kid Buu, Adult Gohan)

Mortal Kombat 11 — Results

1. UYU|Deoxys (Geras)
2. Aspire|KingGambler (Skarlet, Liu Kang)
3. RxG|Onisan (Shang Tsung)
4. Coosco (Sonya)
5. Chickenjoe5 (Jacqui)
5. Traphustla101 (Sub-Zero)
7. RG|Ominous (Jax)
7. Nicky (Noob Saibot, Liu Kang)

Samurai Shodown — Results

1. BadIntent (Charlotte)
2. EMP|KDZ (Jubei, Kyoshiro, Haohmaru)
3. 210 Nem (Shiki, Wu-Ruixiang)
4. Candle (Haohmaru)
5. ARK|AlphaLettersSoup (Ukyo)
5. RxG|DrunkMonkey (Shiki, Galford)
7. lluZ|BlackEndGalaxy (Shiki)
7. SETX|B.G. (Yashamaru)

Soul Calibur 6 — Results

1. DF|Saiyne (Ivy)
2. BxA|Xephukai (Sophitia)
3. FSD|Rikuto (Astaroth)
4. BDG|BlueGod (Azwel)
5. EMP|KDZ (Cassandra, Zasalamel)
5. Jonnitti (Zasalamel)
7. SoSickNashFan (Xianghua)
7. iZekuuu (Nightmare)

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. Runnit|Nigel EX (Balrog, G)
2. DeeAncer (F.A.N.G)
3. HB|DoctaAfrikan (M. Bison, Zeku)
4. DallasStarsMarv E.X. (Karin)
5. Cheepz E.X. (R. Mika)
5. AtomicBuster (Zangief)
7. Nice1 (Zeku)
7. Crescent|NovaSpec (F.A.N.G)

Killer Instinct — Results

1. Evil|Bass (Spinal, Jago)
2. Buddins|Raven Is Raw (Spinal)
3. Nicky (Fulgore, Mira)
4. ThrashHeavy (Eagle)
5. D3adlyKansas (Fulgore)
5. Shotgun (Kilgore)
7. PixelBeat (TJ Combo)
7. TexAce (Fulgore)

Guilty Gear Xrd REV 2 — Results

1. Crescent|Shinku (Dizzy)
2. StrawberryEclair (Ky)
3. Llama (Axl)
4. MilkKaichou (Dizzy, Jack-O, Jam)
5. STEX|B.G. (Raven)
5. KoC|StickyDaki (Sin)
7. Mista Triscuits (Sin)
7. Mr. Noodles

BlazBlue: Cross Tag Battle — Results

1. Crescent|Shinku (Weiss, Ruby)
2. TxC|Stealth (Hazama, Yosuke)
3. MilkKaichou (Mitsuru, Yuzuriha)
4. FRKS|Omega (Chie, Es)
5. AtlasCrown (Yang, Yuzuriha)
5. Prio (Nine, Vatista)
7. KingKuudere (Kanji, Azrael)
7. SilverTails (Hazama, Linne)

Marvel vs. Capcom: Infinite — Results

1. TxC|Stealth (Zero, Dante | Zero, Sigma)
2. Ketsui (Morrigan, Sigma)
3. Banehollow3789 (Winter Soldier, Chun-Li)
4. SwoleBadguy (Gamora, Dante)
5. WickedxMage (Captain America, Nova)
5. Onewolf (Gamora, Dr. Strange)
7. ISM|Kitsune (Ultron, Dante)
7. JBdahlslandman (Zero, X)

Event Schedule

Kumite in Texas 2019 Event Schedule image #1 Kumite in Texas 2019 Event Schedule image #2 Kumite in Texas 2019 Event Schedule image #3
Click images for larger versions

Schedule images courtesy of AceKingOffSuit.

Contributions to this story have been made by NoizyChild.

Load comments (8)