PPL Fighter Masters 2019 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • September 8, 2019 at 2:05 a.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.

PPL Fighter Masters 2019 is a big event taking place this weekend in Shanghai, China.

Players participating include Rohto|Tokido, FD|Fujimura, UYU|NL, CYG|Daigo, CYG|Fuudo, RZR|Xian, RB|Gachikun, UYU|OilKing, Liquid|John Takeuchi, DNG|Itabashi Zangief, RRQ|Moke, DouyuTV|Xiao Hai, FAV|Ryuusei, CO|Dogura, WE-R1|Trashbox, CYG|GamerBee, AZ|Kichipa-mu, Mago, FD|Johnny, Caba, ALUS|Yang Mian, ZJZ, iG|Jiewa, Talon|HotDog29, ALUS|Qiuqiu, Chuan, SB|CrossoverRD, iXA|StormKubo, DNG|Nauman, FD|Otani, B.O.B.|Xiaobao and many more.

This is a Premier Event for the Capcom Pro Tour, so it's a big deal for anyone trying to qualify for the Capcom Cup this year, and remaining qualifier opportunities are growing fewer by the week.

Almost 300 people have shown up to battle it out, so it's going to be a real slugfest to get this large amount of points.

Premiers are happening at a rapid pace right now, and after the cancellation of Hong Kong's CPT premier last month, opportunities to gather points are more precious than ever, especially in Asia.

Streaming is being done at Capcom Fighters.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. Talon|HotDog29 (M. Bison)
2. AZ|Kichipa-mu (Zangief)
3. Mago (Karin)
4. UYU|NL (Akuma)
5. GZD|Weili (Laura)
5. DouyuTV|Xiao Hai (Cammy, Karin)
7. Rohto|Tokido (Akuma)
7. FD|Fujimura (Ibuki)

9. Sunhui (Birdie)
9. RRQ|Moke (Rashid)
9. CYG|Fuudo (Birdie)
9. ALUS|Qiuqiu (Urien)
13. Liquid|John Takeuchi (Rashid)
13. CYG|Daigo (Guile)
13. iXA|StormKubo (Abigail)
13. SB|CrossoverRD (Akuma)

17. B.O.B.|Xiaobao (Lucia)
17. iG|Jiewa (Akuma)
17. ALUS|Yang Mian (Zeku)
17. CYG|GamerBee (Necalli)
17. RZR|Xian (Ibuki)
17. DNG|Itabashi Zangief (Abigail)
17. UYU|OilKing (Rashid)
17. RB|Gachikun (Rashid)

25. BJD|EDFCER (F.A.N.G, Akuma)
25. DNG|Nauman (Sakura)
25. iXA|Inaba (Urien, Ibuki)
25. ALUS|VXBao (M. Bison)
25. Caba (Guile)
25. WE-R1|Trashbox (Birdie)
25. ALUS|UD (Laura)
25. FAV|Ryuusei (Urien)

33. WE-R1|Kanabata (Ryu)
33. ESE|Sherryjenix (Necalli)
33. Chuan (Guile)
33. Dayao (Urien)
33. AMG|Narikun (Ibuki)
33. ZJZ (Menat)
33. Tomy Huang (Birdie)
33. Mizuha (Kolin, Karin)
33. Gondo (Birdie)
33. Axiz|Shuto (Urien)
33. SH100C|Dingchunqui (Urien)
33. FD|Otani (Akuma)
33. Qanba|Abao (Akuma)
33. Maimaiken (Ken)
33. CO|Dogura (Urien)
33. Dirty1m (Urien)

49. Ashin922 (Birdie)
49. Pinkstar (Ibuki, Zeku)
49. HuanJing (Laura)
49. Bbredbb (Chun-Li)
49. Stupendous (Zangief)
49. Sandrocn (Zangief)
49. FD|Johnny (Karin)
49. Shadow|BeiBei (Zeku)
49. 66Snow (Akuma)
49. CCTV-Zangief (Zangief)
49. SH100C|Faust (Lucia)
49. Ethan82 (Ryu)
49. SH100C|Katakuri (R. Mika)
49. Tyrandking (Balrog)
49. Randomhits (Karin)
49. Yuzhaoyuan (Kolin)

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: Talon|HotDog29 (M. Bison) eliminated AZ|Kichipa-mu (Zangief) 3-1.

• Losers finals: AZ|Kichipa-mu (Zangief) eliminated Mago (Karin) 3-1.

• Losers semi-finals: AZ|Kichipa-mu (Zangief) eliminated UYU|NL (Akuma) 3-1.

• UYU|NL (Akuma) eliminated DouyuTV|Xiao Hai (Cammy, Karin) 3-0.

• AZ|Kichipa-mu (Zangief) eliminated GZD|Weili (Laura) 3-0.

• Winners finals: Talon|HotDog29 (M. Bison) beat Mago (Karin) 3-2.

• UYU|NL (Akuma) eliminated FD|Fujimura (Ibuki) 3-2.

• AZ|Kichipa-mu (Zangief) eliminated Rohto|Tokido (Akuma) 3-0.

• Winners semi-finals: Talon|HotDog29 (M. Bison) beat DouyuTV|Xiao Hai (Cammy) 3-1.

• Winners semi-finals: Mago (Karin) beat GZD|Weili (Laura) 3-0.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 16 battle log

• AZ|Kichipa-mu (Zangief) eliminated Sunhui (Birdie) 2-0.

• Rohto|Tokido (Akuma) eliminated RRQ|Moke (Rashid) 2-1.

• Rohto|Tokido (Akuma) eliminated CYG|Daigo (Guile) 2-0.

• Talon|HotDog29 (M. Bison) beat AZ|Kichipa-mu (Zangief) 2-1.

• UYU|NL (Akuma) eliminated CYG|Fuudo (Birdie) 2-0.

• FD|Fujimura (Ibuki) eliminated ALUS|Qiuqiu (Urien) 2-1.

• DouyuTV|Xiao Hai (Cammy) beat RRQ|Moke (Rashid) 2-0.

• FD|Fujimura (Ibuki) eliminated SB|CrossoverRD (Akuma) 2-1.

• Mago (Karin) beat UYU|NL (Akuma) 2-0.

• Sunhui (Birdie) eliminated Liquid|John Takeuchi (Rashid) 2-1.

• GZD|Weili (Laura) beat ALUS|Qiuqiu (Urien) 2-1.

• CYG|Fuudo (Birdie) eliminated iXA|StormKubo (Abigail) 2-1.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Notable pools matches battle log

• FD|Fujimura (Ibuki) eliminated RB|Gachikun (Rashid) 2-0.

• Talon|HotDog29 (M. Bison) beat FD|Fujimura (Ibuki) 2-1.

• SB|CrossoverRD (Akuma) eliminated UYU|OilKing (Rashid) 2-0.

• RB|Gachikun (Rashid) eliminated FAV|Ryuusei (Urien) 2-0.

• SB|CrossoverRD (Akuma) eliminated ALUS|UD (Laura) 2-0.

• AZ|Kichipa-mu (Zangief) beat UYU|OilKing (Rashid) 2-1.

• FAV|Ryuusei (Urien) eliminated CO|Dogura (Urien) 2-0.

• SB|CrossoverRD (Akuma) eliminated Qanba|Abao (Akuma) 2-0.

• Talon|HotDog29 (M. Bison) beat RB|Gachikun (Rashid) 2-0.

• FD|Fujimura (Ibuki) beat FAV|Ryuusei (Urien) 2-0.

• UYU|OilKing (Rashid) beat Qanba|Abao (Akuma) 2-1.

• Talon|HotDog29 (M. Bison) beat CO|Dogura (Urien) 2-0.

• iXA|StormKubo (Abigail) eliminated DNG|Itabashi Zangief (Abigail) 2-1.

• CYG|Fuudo (Birdie) eliminated RZR|Xian (Ibuki) 2-1.

• iXA|StormKubo (Abigail) eliminated WE-R1|Trashbox (Birdie) 2-1.

• DouyuTV|Xiao Hai (Cammy) beat DNG|Itabashi Zangief (Abigail) 2-1.

• iXA|StormKubo (Abigail) eliminated SH100C|Dingchunqui (Urien) 2-1.

• RZR|Xian (Ibuki) eliminated Caba (Guile) 2-1.

• RRQ|Moke (Rashid) beat CYG|Fuudo (Birdie) 2-0.

• WE-R1|Trashbox (Birdie) eliminated FD|Otani (Akuma) 2-0.

• RZR|Xian (Ibuki) eliminated Axiz|Shuto (Urien) 2-0.

• DouyuTV|Xiao Hai (Cammy) beat SH100C|Dingchunqui (Urien) 2-1.

• CYG|Fuudo (Birdie) beat Caba (Guile) 2-0.

• DNG|Itabashi Zangief (Abigail) beat WE-R1|Trashbox (Birdie) 2-0.

• RRQ|Moke (Rashid) beat RZR|Xian (Ibuki) 2-0.

• SH100C|Dingchunqui (Urien) beat FD|Otani (Akuma) 2-0.

• Caba (Guile) beat Axiz|Shuto (Urien) 2-0S.

• WE-R1|Trashbox (Birdie) beat iXA|StormKubo (Abigail) 2-1.

• CYG|Daigo (Guile) eliminated ALUS|Yang Mian (Zeku) 2-0.

• Rohto|Tokido (Akuma) eliminated CYG|GamerBee (Necalli) 2-1.

• ALUS|Yang Mian (Zeku) eliminated iXA|Inaba (Urien) 2-1.

• UYU|NL (Akuma) beat CYG|GamerBee (Necalli) 2-1.

• Rohto|Tokido (Akuma) eliminated ALUS|VXBao (M. Bison) 2-0.

• ALUS|VXBao (M. Bison) eliminated Mizuha (Kolin) 2-1.

• Mago (Karin) beat CYG|Daigo (Guile) 2-1.

• ALUS|Yang Mian (Zeku) eliminated ZJZ (Menat) 2-0.

• iXA|Inaba (Urien) eliminated AMG|Nariku (Ibuki) 2-1.

• CYG|GamerBee (Necalli) beat Mizuha (Karin, Kolin) 2-1.

• Mago (Karin) beat ALUS|Yang Mian (Zeku) 2-1.

• CYG|Daigo (Guile) beat AMG|Narikun (Ibuki) 2-0.

• UYU|NL (Akuma) beat Rohto|Tokido (Akuma) 2-1.

• AMG|Narikun (Ibuki) beat ZJZ (Menat) 2-0.

• Mizuha (Kolin) beat FD|Johnny (Karin) 2-0.

• Sunhui (Birdie) eliminated iG|Jiewa (Akuma) 2-1.

• iG|Jiewa (Akuma) eliminated DNG|Nauman (Sakura) 2-1.

• GZD|Weili (Laura) beat Sunhui (Birdie) 2-0.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) eliminated B.O.B.|Xiaobao (Lucia) 2-0.

• ALUS|Qiuqiu (Urien) beat B.O.B.|Xiaobao (Lucia) 2-1.

• iG|Jiewa (Akuma) eliminated Chuan (Guile) 2-1.

• Sunhui (Birdie) beat DNG|Nauman (Sakura) 2-0.

• B.O.B.|Xiaobao (Lucia) beat Liquid|John Takeuchi (Rashid) 2-1.

• Sunhui (Birdie) beat Chuan (Guile) 2-1.

• GZD|Weili (Laura) beat iG|Jiewa (Akuma) 2-0.

Event Schedule

PPL Fighter Masters 2019 Event Schedule image #1
Click images for larger versions

Schedule image courtesy of AceKingOffSuit.

Please note that the tournament appears to be slightly delayed due to weather conditions impacting flight arrivals.

Load comments (55)