Capcom Pro Tour 2019 North American Regional Finals results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • November 17, 2019 at 6:20 p.m. PST | Comments: 68

Update: This story has been updated with final results.

The Capcom Pro Tour 2019 Regional Finals for the North America region are happening this weekend, and it'll be going on in Las Vegas, Nevada, U.S.A.

Notable players participating include REC|Punk, RB|Bonchan, Rohto|Tokido, CYG|Fuudo, NASR|BigBird, Mouz|Problem X, NVD|Phenom, UYU|OilKing, RZR|Xian, Mago, RB|Gachikun, Talon|HotDog29, NASR|AngryBird, Liquid|John Takeuchi, NuckleDu, CYG|Infexious, UYU|NL, Liquid|Nemo, iDom, FAV|Sako, UYU|JB, RB|Luffy, SB|801 Strider, DNG|Itabashi Zangief, AZ|Kichipa-mu, Bandits|MenaRD, Rise|Smug, Takamura, HIVE|Moke, CYG|GamerBee, Justin Wong, ASM|MisterCrimson, FAV|Ryuusei, DualKevin, END|Shine, Terrence, UYU|Kami, EQNX|Brian_F, Verloren, Rise|K-Brad, ElChakotay, XSK Samurai, iXA|StormKubo, W2W|Toi, Vitality|Hurricane, Tempo|Alex Myers and of course many more.

Not only is the Open Premier portion of this the final event to get points for this year's Capcom Pro Tour, it's also a Super Premier, one of only three for the entire year, so the points available for grabs are humongous. With just over 120 players signed up, anyone who's there is actually guaranteed to get some amount of points, though obviously the ones that actually matter are the ones up at the higher placings which will directly affect current Capcom Cup qualifiers.

Of course, this event will also be hosting the North American finals of the Capcom Pro Tour, for which the competing players will be NuckleDu, REC|Punk, iDom, SB|801 Strider, UYU|JB, END|Shine, ElChakotay and Terrence.

We've also heard many times from Capcom that they have something for us at this event, so if you're excited about what Street Fighter 5: Arcade Edition will be getting next, this event should give you a good picture of that.

Streaming is being done at Capcom Fighters.

Street Fighter 5: Arcade Edition NA Finals — Results

1. NuckleDu (G, Cammy)
2. REC|Punk (Chun-Li, Karin, G)
3. END|Shine (Ibuki, Lucia)
4. SB|801 Strider (G)
5. UYU|JB (Rashid)
5. iDom (Laura, Poison)
7. Terrence (Chun-Li)
7. ElChakotay (R. Mika)

Street Fighter 5: Arcade Edition NA Finals — Battle log

• Grand finals, first set: NuckleDu (G) eliminated REC|Punk (Karin) 3-1.

• Losers finals: REC|Punk (Chun-Li) eliminated END|Shine (Ibuki) 3-0.

• Losers semi-finals: END|Shine (Ibuki) eliminated SB|801 Strider (G) 3-0.

• Winners finals: NuckleDu (Cammy, G) beat REC|Punk (G, Chun-Li) 3-1.

• SB|801 Strider (G) eliminated iDom (Poison) 3-1.

• END|Shine (Ibuki) eliminated UYU|JB (Rashid) 3-1.

• iDom (Laura) eliminated ElChakotay (R. Mika) 3-1.

• UYU|JB (Rashid) eliminated Terrence (Chun-Li) 3-0.

• Winners semi-finals: REC|Punk (Chun-Li) beat END|Shine (Ibuki) 3-2.

• Winners semi-finals: NuckleDu (Cammy) beat SB|801 Strider (G) 3-1.

• First round match: NuckleDu (G) beat Terrence (Chun-Li) 3-0.

• First round match: SB|801 Strider (G) beat UYU|JB (Rashid) 3-0.

• First round match: REC|Punk (Chun-Li) beat ElChakotay (R. Mika) 3-0.

• First round match: END|Shine (Lucia, Ibuki) beat iDom (Laura) 3-2.

Street Fighter 5: Arcade Edition Open Super Premier — Results

1. Talon|Hotdog29 (M. Bison)
2. NuckleDu (G, Guile, Cammy, R. Mika)
3. Mouz|Problem X (M. Bison, Abigail)
4. RB|Bonchan (Sagat, Karin)
5. SB|801 Strider (G)
5. REC|Punk (Karin, Chun-Li)
7. FAV|Sako (Menat)
7. Liquid|Nemo (Urien)

9. Rohto|Tokido (Akuma)
9. AZ|Kichipa-mu (Zangief)
9. Liquid|John Takeuchi (Rashid)
9. FAV|Ryuusei (Urien)
13. CYG|Infexious (Zeku)
13. CYG|Fuudo (Birdie, R. Mika)
13. HIBE|Moke (Rashid)
13. Vitality|Hurricane (Cammy)

17. RB|Luffy (R. Mika)
17. Nephew (Kolin)
17. NVD|Phenom (Karin, M. Bison)
17. UYU|JB (Rashid)
17. DualKevin (Rashid)
17. Gachikun|Kawano (Kolin)
17. RZR|Xian (Ibuki)
17. RB|Gachikun (Rashid)

25. UYU|NL (Akuma)
25. CYG|GamerBee (Necalli)
25. iXA|StormKubo (G, Abigail)
25. NASR|AngryBird (Zeku)
25. Radiance|Commander Jesse (Dhalsim, Kolin)
25. YaNoob (Menat)
25. Mira (Ibuki)
25. DNG|Itabashi Zangief (Zangief, Abigail)

33. Justin Wong (Poison)
33. HB|DoctaAfrikan (M. Bison)
33. W2W|Toi (M. Bison)
33. Stupendous (Zangief)
33. BDG|DidimoKOF (Dhalsim)
33. LPN (M. Bison)
33. XSK Samurai (Akuma)
33. AMG|Narikun (Ibuki)
33. NASR|BigBird (Rashid)
33. Blarrlad (Abigail)
33. Rise|Smug (G)
33. END|Shine (Ibuki)
33. Bandits|MenaRD (Birdie)
33. Mago (Karin)
33. UYU|OilKing (Rashid)
33. Jun8 (Laura)

49. iDrop (Karin)
49. ASM|MisterCrimson (Dhalsim)
49. Tempo|Alex Myers (Cammy, Sakura)
49. iPeru (Laura)
49. iDom (Laura, Poison)
49. DG AL (Akuma)
49. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li)
49. Pooka (Balrog)
49. ElChakotay (R. Mika)
49. EQNX|Filipinoman (Menat)
49. Harout (Akuma, Poison)
49. CYG|PR Balrog (Lucia)
49. UpToSnuff (Akuma)
49. Crescent|RobTV (Karin)
49. EQNX|Brian_F (G)
49. GRPT|Pugera (Ibuki)

Street Fighter 5: Arcade Edition Open Super Premier — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: Talon|Hotdog29 (M. Bison) eliminated NuckleDu (Cammy, G) 3-1.

• Grand finals, first set: NuckleDu (Guile, Cammy) beat Talon|Hotdog29 (M. Bison) 3-1.

• Losers finals: NuckleDu (Guile) eliminated Mouz|Problem X (M. Bison) 3-1.

• Losers semi-finals: NuckleDu (G) eliminated RB|Bonchan (Sagat, Karin) 3-1.

• Winners finals: Talon|Hotdog29 (M. Bison) beat Mouz|Problem X (Abigail) 3-0.

• RB|Bonchan (Karin) eliminated REC|Punk (Karin) 3-2.

• NuckleDu (Cammy) eliminated SB|801 Strider (G) 3-1.

• RB|Bonchan (Sagat) eliminated Liquid|Nemo (Urien) 3-1.

• NuckleDu (G) eliminated FAV|Sako (Menat) 3-2.

• Winners semi-finals: Mouz|Problem X (M. Bison) beat SB|801 Strider (G) 3-2.

• Winners semi-finals: Talon|Hotdog29 (M. Bison) beat REC|Punk (Karin) 3-1.

Street Fighter 5: Arcade Edition Open Super Premier — Top 24 battle log

• Liquid|Nemo (Urien) eliminated Liquid|John Takeuchi (Rashid) 2-1.

• RB|Bonchan (Sagat) eliminated FAV|Ryuusei (Urien) 2-1.

• FAV|Sako (Menat) eliminated Rohto|Tokido (Akuma) 2-0.

• NuckleDu (G) eliminated AZ|Kichipa-mu (Zangief) 2-1.

• FAV|Ryuusei (Urien) eliminated Vitality|Hurricane (Cammy) 2-0.

• Rohto|Tokido (Akuma) eliminated CYG|Infexious (Zeku) 2-0.

• Liquid|Nemo (Urien) beat HIVE|Moke (Rashid) 2-0.

• NuckleDu (Guile) eliminated CYG|Fuudo (Birdie) 2-0.

• Mouz|Problem X (M. Bison) beat Liquid|John Takeuchi (Rashid) 2-1.

• SB|801 Strider (G) beat RB|Bonchan (Sagat) 2-0.

• Talon|Hotdog29 (M. Bison) beat FAV|Sako (Menat) 2-0.

• REC|Punk (Chun-Li) beat AZ|Kichipa-mu (Zangief) 2-1.

• FAV|Ryuusei (Urien) eliminated RZR|Xian (Ibuki) 2-1.

• Vitality|Hurricane (Cammy) eliminated RB|Gachikun (Rashid) 2-1.

• CYG|Infexious (Zeku) eliminated RB|Luffy (R. Mika) 2-1.

• Rohto|Tokido (Akuma) eliminated Nephew (Kolin) 2-0.

• NuckleDu (Guile) eliminated UYU|JB (Rashid) 2-0.

• HIVE|Moke (Rashid) eliminated Gachikun|Kawano (Kolin) 2-1.

• Liquid|Nemo (Urien) eliminated DualKevin (Rashid) 2-0.

• CYG|Fuudo (Birdie, R. Mika) eliminated NVD|Phenom (M. Bison, Karin) 2-1.

Street Fighter 5: Arcade Edition Open Super Premier — Notable pools matches battle log

• Nephew (Kolin) eliminated DNG|Itabashi Zangief (Abigail) 2-1.

• AZ|Kichipa-mu (Zangief) beat RZR|Xian (Ibuki) 2-0.

• SB|801 Strider (G) beat NVD|Phenom (Karin) 2-0.

• CYG|Fuudo (Birdie) eliminated NASR|AngryBird (Zeku) 2-1.

• Nephew (Kolin) eliminated UYU|OilKing (Rashid) 2-0.

• Gachikun|Kawano (Kolin) eliminated Mira (Ibuki) 2-0.

• AZ|Kichipa-mu (Zangief) beat UYU|OilKing (Rashid) 2-1.

• RB|Gachikun (Rashid) eliminated YaNoob (Menat) 2-0.

• RZR|Xian (Ibuki) beat DNG|Itabashi Zangief (Zangief) 2-0.

• Gachikun|Kawano (Kolin) eliminated Mago (Karin) 2-1.

• Mira (Ibuki) eliminated Bandits|MenaRD (Birdie) 2-0.

• UYU|JB (Rashid) eliminated Radiance|Commander Jesse (Kolin) 2-1.

• SB|801 Strider (G) beat Mago (Karin) 2-1.

• NVD|Phenom (M. Bison) beat Bandits|MenaRD (Birdie) 2-1.

• Mouz|Problem X (Abigail) beat RB|Luffy (R. Mika) 2-0.

• CYG|Fuudo (Birdie) eliminated XSK Samurai (Akuma) 2-0.

• FAV|Sako (Menat) beat HIVE|Moke (Rashid) 2-0.

• Talon|HotDog29 (M. Bison) beat DualKevin (Rashid) 2-1.

• YaNoob (Menat) eliminated Rise|Smug (G) 2-1.

• RB|Gachikun (Rashid) eliminated END|Shine (Ibuki) 2-0.

• HIVE|Moke (Rashid) beat CYG|Fuudo (Birdie) 2-1.

• Mouz|Problem X (M. Bison) beat Rise|Smug (G) 2-0.

• FAV|Sako (Menat) beat NASR|AngryBird (Zeku) 2-1.

• RB|Luffy (R. Mika) beat RB|Gachikun (Rashid) 2-1.

• Talon|HotDog29 (M. Bison) beat UYU|JB (Rashid) 2-0.

• Blarrlad (Abigail) eliminated Takamura (Akuma) 2-0.

• Radiance|Commander Jesse (Dhalsim) eliminated NASR|Big Bird (Rashid) 2-0.

• Radiance|Commander Jesse (Dhalsim) eliminated ElChakotay (R. Mika) 2-0.

• DualKevin (Rashid) beat NASR|Big Bird (Rashid) 2-1.

• RB|Luffy (R. Mika) beat Rise|K-Brad (Karin) 2-0.

• FAV|Sako (Menat) beat XSK Samurai (Akuma) 2-1.

• Rise|Smug (G) beat END|Shine (Ibuki) 2-1.

• DualKevin (Rashid) beat Takamura (Akuma) 2-1.

• Liquid|Nemo (Urien) eliminated CYG|GamerBee (Necalli) 2-0.

• NASR|AngryBird (Zeku) beat EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) 2-0.

• UYU|JB (Rashid) beat ElChakotay (R. Mika) 2-1.

• CYG|Infexious (Zeku) eliminated UYU|NL (Akuma) 2-0.

• FAV|Ryuusei (Urien) eliminated iXA|StormKubo (G, Abigail) 2-0.

• REC|Punk (Karin) beat Vitality|Hurricane (Cammy) 2-0.

• RB|Bonchan (Sagat) beat NuckleDu (G) 2-0.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) beat Rohto|Tokido (Akuma) 2-1.

• FAV|Ryuusei (Urien) eliminated BDG|DidimoKOF (Dhalsim) 2-1.

• Vitality|Hurricane (Cammy) beat UYU|NL (Akuma) 2-1.

• Liquid|NuckleDu (R. Mika) beat Liquid|Nemo (Urien) 2-1.

• W2W|Toi (M. Bison) eliminated Tempo|Alex Myers (Cammy) 2-1.

• CYG|Infexious (Zeku) eliminated Justin Wong (Poison) 2-1.

• BDG|DidimoKOF (Dhalsim) eliminated iDom (Laura) 2-1.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) beat iXA|StormKubo (Abigail) 2-0.

• Rohto|Tokido (Akuma) beat FAV|Ryuusei (Urien) 2-1.

• RB|Bonchan (Karin) beat CYG|GamerBee (Necalli) 2-0.

• iXA|StormKubo (Abigail) beat iDom (Laura) 2-1.

• REC|Punk (Karin) beat Justin Wong (Poison) 2-0.

• NuckleDu (Guile) beat Tempo|Alex Myers (Sakura) 2-1.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) beat BDG|DidimoKOF (Dhalsim) 2-0.

• RB|Bonchan (Sagat) beat Stupendous (Zangief) 2-0.

• Justin Wong (Poison) beat ASM|Mister Crimson (Dhalsim) 2-0.

• Vitality|Hurricane (Cammy) beat CYG|Infexious (Zeku) 2-1.

• Stupendous (Zangief) beat InC|Justakid (Juri) 2-0.

Event Schedule

Capcom Pro Tour 2019 North American Regional Finals Event Schedule image #1
Click images for larger versions

Schedule image courtesy of AceKingOffSuit.

Load comments (68)