DreamHack Dallas 2019 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • June 2, 2019 at 5 p.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.

DreamHack Dallas 2019 is happening this weekend, obviously in Dallas, Texas.

Some of the notable players you can expect to see compete include REC|Punk, Justin Wong, Scar, EG|NYChrisG, Denial|JB, PG|Hayatei, CJ Truth, Rise|Smug, Coosco, END|Shine, Brian_F, TGS|CeroBlast, Tempo|Alex Myers, Deoxys, Rise|K-Brad, Talon|HotDog29, TGS|ElChakotay, UYU|Kami, TPC|RobTV, RB|Snake Eyez, NB|DualKevin, Terrence, BrolyLegs and InC|JustAKid.

This is a Capcom Pro Tour Ranking event, so points are on the line for Street Fighter 5: Arcade Edition, which is why more than 100 players have decided to attend the event and fight to claim them.

Mortal Kombat 11 is massive at this event as well, though, with 132 players showing up for it. That said, they're both dwarfed by Super Smash Bros. Ultimate which has over 400 entrants, despite the massive Smash'N'Splash 5 occuring this very same weekend.

Besides these titles, there will also be tournament play in Tekken 7, Super Smash Bros. Melee, Soul Calibur 6, BlazBlue: Cross Tag Battle and Brawlhalla.

Streaming will be done at DreamHack Fighters, DreamHack Smash and Brawlhalla.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. REC|Punk (Karin, Kolin)
2. Talon|HotDog29 (M. Bison)
3. END|Shine (Ibuki)
4. W2W|Toi (M. Bison, Birdie)
5. EQNX|Brian_F (Balrog)
5. Terrence (Chun-Li)
7. TGS|ElChakotay (R. Mika)
7. Rise|K-Brad (Cammy)

9. EF|ElTigre (Laura)
9. SB|DR Mandrake (Urien)
9. Talon|Denesis (M. Bison)
9. Nigel (Balrog)
13. NB|DualKevin (Rashid)
13. RB|Snake Eyez (Zangief)
13. YaNoob (Menat)
13. TPC|RobTV (Guile, Karin)

17. TGS|CeroBlast (Ken)
17. BrolyLegs (Chun-Li)
17. Denial|JB (Rashid)
17. InC|JustAKid (Juri)
17. Justin Wong (Menat)
17. Tempo|Alex Myers (Cammy)
17. KH|Dannyboy (Birdie)
17. BxA|Lexx (Guile)

25. TwistedRivera (Alex)
25. Hamad (Sagat)
25. UYU|Kami (Akuma)
25. EG|NYChrisG (Ibuki)
25. Nephew (Kolin)
25. AtomicBuster (Zangief)
25. DeeAncer (F.A.N.G)
25. FX|HyruleHiro (Chun-Li)

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: REC|Punk (Karin) eliminated Talon|HotDog29 (M. Bison) 3-0.

• Grand finals, first set: REC|Punk (Karin) beat Talon|HotDog29 (M. Bison) 3-1.

• Losers finals: REC|Punk (Kolin) eliminated END|Shine (Ibuki) 3-1.

• Losers semi-finals: REC|Punk (Karin) eliminated W2W|Toi (M. Bison) 3-2.

• Winners finals: Talon|HotDog29 (M. Bison) beat END|Shine (Ibuki) 3-0.

• W2W|Toi (M. Bison) eliminated Terrence (Chun-Li) 3-0.

• REC|Punk (Karin) eliminated EQNX|Brian_F (Balrog) 3-0.

• W2W|Toi (M. Bison) eliminated Rise|K-Brad (Cammy) 3-2.

• REC|Punk (Karin) eliminated TGS|ElChakotay (R. Mika) 3-1.

• Winners semi-finals: END|Shine (Ibuki) beat EQNX|Brian_F (Balrog) 3-1.

• Winners semi-finals: Talon|HotDog29 (M. Bison) beat Terrence (Chun-Li) 3-1.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 16 battle log

• REC|Punk (Karin) eliminated Nigel (Balrog) 2-0.

• TGS|ElChakotay (R. Mika) eliminated Talon|Denesis (M. Bison) 2-1.

• W2W|Toi (M. Bison) eliminated SB|DR Mandrake (Urien) 2-0.

• Rise|K-Brad (Cammy) eliminated EF|ElTigre (Laura) 2-0.

• Nigel (Balrog) eliminated TPC|RobTV (Guile, Karin) 2-1.

• Talon|Denesis (M. Bison) eliminated YaNoob (Menat) 2-0.

• W2W|Toi (M. Bison, Birdie) eliminated RB|Snake Eyez (Zangief) 2-1.

• Rise|K-Brad (Cammy) eliminated NB|DualKevin (Rashid) 2-1.

• EQNX|Brian_F (Balrog) beat EF|ElTigre (Laura) 2-1.

• END|Shine (Ibuki) beat SB|DR Mandrake (Urien) 2-1.

• Terrence (Chun-Li) beat TGS|ElChakotay (R. Mika) 2-0.

• Talon|HotDog29 (M. Bison) beat REC|Punk (Karin) 2-0.

Super Smash Bros. Ultimate — Results

1. MuteAce (Peach)
2. T1|ANTi (Mario, Lucario)
3. PG|Esam (Pikachu, Joker)
4. Valor|ARMY (Olimar)
5. RCS|Fatality (Captain Falcon)
5. TCOl|Awestin (Ness)
7. WBG|MVD (Snake)
7. LSG|AvoiD (Snake)

9. SU|Hakii (Link)
9. NWA|Danbi (Yoshi)
9. T1|Larry Lurr (Falco)
9. FUG|Cheeks (Cloud)
13. eLH|Kosoku (Pichu)
13. Ismon (Wario, Falco)
13. LSG|ElWolf (Pichu)
13. Slither2Hunter (Meta Knight)

Super Smash Bros. Ultimate — Top 8

• Grand finals, second set: MuteAce (Peach) eliminated T1|ANTi (Mario) 3-1.

• Grand finals, first set: MuteAce (Peach) beat T1|ANTi (Mario, Lucario) 3-1.

• Losers finals: MuteAce (Peach) eliminated PG|Esam (Joker, Pikachu) 3-1.

• Losers semi-finals: MuteAce (Peach) eliminated Valor|ARMY (Olimar) 3-1.

• Winners finals: T1|ANTi (Mario) beat PG|Esam (Pikachu) 3-0.

• Valor|ARMY (Olimar) eliminated RCS|Fatality (Captain Falcon) 3-2.

• MuteAce (Peach) eliminated TCOL|Awestin (Ness) 3-1.

• Winners semi-finals: PG|Esam (Pikachu) beat Valor|ARMY (Olimar) 3-1.

• Winners semi-finals: T1|ANTi (Mario) beat TLOC|Awestin (Ness) 3-1.

• RCS|Fatality (Captain Falcon) eliminated WBG|MVD (Snake) 3-0.

• MuteAce (Peach) eliminated LSG|AvoiD (Snake) 3-1.

Mortal Kombat 11 — Results

1. Deoxys (Geras, Frost)
2. END|Scar (Sonya, Scorpion)
3. PG|Hayatei (Erron Black, Scorpion)
4. KingGambler (Skarlet, D'Vorah)
5. Jueks (Jacqui)
5. Coosco (Sonya, Scorpion)
7. GOL|Onisan (Sub-Zero)
7. HandySavage (Jacqui, Scorpion)

9. EG|NYChrisG (Scorpion)
9. Royale (Noob Saibot)
9. HB|Ominous (Geras, Jax)
9. END|Shine (Jacqui)
13. GOL|GuyInGreen (Johnny Cage)
13. InC|StarCharger (Skarlet)
13. Traphustla101 (Sub-Zero)
13. Chris C (Erron Black)

Mortal Kombat 11 — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: Deoxys (Geras) eliminated END|Scar (Sonya) 3-2.

• Grand finals, first set: Deoxys (Geras) beat END|Scar (Sonya, Scorpion) 3-2.

• Losers finals: Deoxys (Geras) eliminated PG|Hayatei (Erron Black, Scorpion) 3-2.

• Losers semi-finals: PG|Hayatei (Erron Black) eliminated KingGambler (Skarlet, D'Vorah) 3-0.

• Winners finals: END|Scar (Sonya) beat Deoxys (Geras, Frost) 3-0.

• KingGambler (Skarlet) eliminated Coosco (Scorpion) 3-2.

• PG|Hayatei (Erron Black) eliminated Jueks (Jacqui) 3-1.

• KingGambler (Skarlet) eliminated HandySavage (Scorpion, Jacqui) 3-0.

• Jueks (Jacqui) eliminated GOL|Onisan (Sub-Zero) 3-1.

• Winners semi-finals: Deoxys (Geras) beat PG|Hayatei (Erron Black) 3-0.

• Winners semi-finals: END|Scar (Sonya) beat Coosco (Sonya) 3-1.

Tekken 7 — Results

1. Akash (Heihachi, Lee, Devil Jin)
2. Goweege (Geese, Negan, Kuma, Dragunov, Jin)
3. Ramin (Steve, Armor King)
4. FourWude (Akuma)
5. Fortune|Ghodere (Shaheen)
5. GES|Hotboyrob (JACK-7, Claudio)
7. RickThaRular (Law, Bob)
7. Doune2 (Xiaoyu)

9. <3|L337V1N337 (Lei)
9. ITS|JChantra (Xiaoyu, Akuma, Lei)
9. Grims (Paul)
9. PRIME|TrojanKP3 (Lili)
13. TATX|JDTR
13. Exor
13. Antimyth
13. IceColdEdge (King)

Tekken 7 — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: Akash (Lee, Heihachi) eliminated Goweege (Geese, Negan) 3-2.

• Grand finals, first set: Akash (Lee) beat Goweege (Kuma, Dragunov, Jin) 3-0.

• Losers finals: Akash (Lee) eliminated Ramin (Steve) 3-0.

• Losers semi-finals: Akash (Lee) eliminated FourWude (Akuma) 2-1.

• Winners finals: Goweege (Geese) beat Ramin (Armor King, Steve) 3-2.

• FourWude (Akuma) eliminated GES|Hotboyrob (Claudio, JACK-7) 2-0.

• Akash (Lee) eliminated Fortune|Ghodere (Shaheen) 2-0.

• FourWude (Akuma) eliminated Doune2 (Xiaoyu) 2-1.

• Akash (Devil Jin) eliminated RickThaRular (Law, Bob) 2-1.

• Winners semi-finals: Goweege (Negan) beat Fortune|Ghodere (Shaheen) 2-1.

• Winners semi-finals: Ramin (Steve) beat GES|Hotboyrob (JACK-7) 2-0.

Super Smash Bros. Melee — Results

1. DIG|HugS (Samus)
2. Magi (Falco)
3. TGL|Albert (Falco)
4. FX|UncleMojo (Fox)
5. TUX|Tai (Marth)
5. Purple Sku (Peach)
7. SDJ (Jigglypuff)
7. PS|Snowy (Jigglypuff)

Super Smash Bros. Melee — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: DIG|HugS (Samus) eliminated Magi (Falco) 3-1.

• Losers finals: Magi (Falco) eliminated TGL|Albert (Falco) 3-0.

• Losers semi-finals: Magi (Falco) eliminated FX|UncleMojo (Fox) 3-1.

• Winners finals: DIG|HugS (Samus) beat TGL|Albert (Falco) 3-0.

• Magi (Falco) eliminated Purple Sku (Peach) 3-1.

• FX|UncleMojo (Fox) eliminated TUX|Tai (Marth) 3-2.

• Winners semi-finals: TGL|Albert (Falco) beat FX|UncleMojo (Fox) 3-0.

• Winners semi-finals: DIG|HugS (Samus) beat Magi (Falco) 3-1.

• TUX|Tai (Marth) eliminated SDJ (Jigglypuff) 3-1.

• Purple Sku (Peach) eliminated PS|Snowy (Jigglypuff) 3-2.

Brawlhalla — Results

1. WC|Sandstorm (Lin Fei, Mordex, Wu Shang, Xull, Mirage)
2. WC|Wrenchd (Asuri)
3. Boomie (Ember, Ada)
4. LZR|Remmy (Koji, Hattori, Kaya)
5. Simba (Val, Hattori)
5. CYC|noeL (Asuri)
7. Noble|Phazon (Lucien, Val)
7. Lil Capped (Bödvar)

Brawlhalla — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: WC|Sandstorm (Wu Shang, Mordex) beat WC|Wrenchd (Asuri) 3-1.

• Grand finals, first set: WC|Sandstorm (Xull, Wu Shang) beat WC|Wrenchd (Asuri) 3-2.

• Losers finals: WC|Sandstorm (Lin Fei) eliminated Boomie (Ember, Ada) 3-1.

• Losers semi-finals: WC|Sandstorm (Lin Fei) eliminated LZR|Remmy (Kaya, Koji) 3-0.

• Winners finals: WC|Wrenchd (Asuri) beat Boomie (Ember) 3-2.

• LZR|Remmy (Hattori, Koji) eliminated CYC|noeL (Asuri) 3-2.

• WC|Sandstorm (Lin Fei) eliminated Simba (Val, Hattori) 3-1.

• Winners semi-finals: Boomie (Ember) beat CYC|noeL (Asuri) 3-1.

• Winners semi-finals: WC|Wrenchd (Asuri) beat WC|Sandstorm (Mordex, Mirage) 3-0.

• LZR|Remmy (Koji) eliminated Lil Capped (Bödvar) 3-2.

• Simba (Val) eliminated Noble|Phazon (Lucien, Val) 3-2.

Soul Calibur 6 — Results

1. BlueGod (Azwel)
2. LoloMx (Astaroth, Seong Mi-Na, Yoshimitsu)
3. Fyre (Talim)
4. OmegaXcn (Taki)
5. UA|SA_Rob (Ivy)
5. BxA|Xephukai (Xianghua)
7. ArcticKomodo (Taki)
7. UTA|Solio

BlazBlue: Cross Tag Battle — Results

1. Shinku (Yang, Ruby)
2. Jan (Waldstein, Tager)
3. FOE|Omnix (Linne, Hyde)
4. MilkKaichou (Mitsuru, Yuzuriha)

Super Smash Bros. Ultimate Doubles — Results

1. PG|Esam (Pikachu, Yoshi) & PG|MVD (Snake)
2. T1|ANTi (Mario, Lucario) & T1|Larry Lurr (Wolf)
3. JaySon (Ness) & Awestin (Ness)
4. Cheeks (Lucina) & Denti (Pokémon Trainer)

Super Smash Bros. Melee Doubles — Results

1. FX|UncleMojo (Fox) & SFOP (Fox)
2. Bunk (Peach) & Hamyojo (Sheik)
3. Magi (Falco) & BonsaiWarrior (Marth)
4. Mijo! (Peach) & SDJ (Jigglypuff)

Event Schedule

DreamHack Dallas 2019 Event Schedule image #1 DreamHack Dallas 2019 Event Schedule image #2 DreamHack Dallas 2019 Event Schedule image #3
Click images for larger versions

Schedule images courtesy of AceKingOffSuit.

Load comments (30)