Momocon 2019 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • May 26, 2019 at 12:52 p.m. PDT

Updates: This story has been updated with final results.

Momocon 2019 is happening this weekend, and it's got a big fighting game showing with a lot of games being played and a lot of top players showing up. The event's location is Atlanta, Georgia.

Some notable players participating in tournament are FOX|MKLeo, TSM|Tweek, Liquid|Hungrybox, NRG|Nairo, Liquid|Dabuz, PG|Marss, PG|Cosmos, Wizzrobe, Salem, BC|Mr. R, eU|Samsora, PA|Captain Zack, CLG|VoiD, Rogue|Light, MZR|La Luna, RCS|Fatality, T1|ANTi, SS|Colbol and of course many more.

The main event is unquestionably Super Smash Bros. Ultimate, which is boasting over 1000 entrants and will be the main focus of streams at the event.

Besides this, there's also tournament play set for Super Smash Bros. Melee, Dragon Ball FighterZ, Tekken 7, Under Night In-Birth EXE: Late[st], Soul Calibur 6, BlazBlue: Cross Tag Battle, Mortal Kombat 11, Street Fighter 5: Arcade Edition, Guilty Gear Xrd REV 2, Rivals of Aether, Pokkén Tournament DX, Dead or Alive 6 and Ultimate Marvel vs. Capcom 3.

As is common for Smash-focused events, both Super Smash Bros. Ultimate and Super Smash Bros. Melee will also feature Doubles competitions.

Streaming is being done at Smash Studios, 2G Gaming, DATA FGC, UGL Now, Recursion GG and GB Dojo.

Super Smash Bros. Ultimate — Results

1. FOX|MKLeo (Joker)
2. TSM|Tweek (Wario, Roy)
3. PG|Marss (Zero Suit Samus, Ike)
4. eU|Samsora (Peach)
5. NRG|Nairo (Palutena, Zero Suit Samus, Wolf, Robin, Dark Pit)
5. CLG|VoiD (Pichu, Sheik)
7. MVG|Salem (Snake, Lucina, Shulk)
7. DA|Sinji (Pac-Man)

9. Shoyo James (Chrom)
9. WaDi (R.O.B., Wii Fit Trainer)
9. Liquid|Dabuz (Olimar, Palutena)
9. Ally (Snake)
13. Myran (Olimar)
13. PG|Cosmos (Inkling)
13. Light (Fox)
13. DarkWizzy (Mario)

17. MuteAce (Peach)
17. Umeki (Daisy)
17. Suarez (Yoshi)
17. Wrath (Joker, Sonic)
17. Peabnut (Mega Man)
17. CaptainZack (Daisy, Peach)
17. Ryuga (Ike)
17. Goblin (Roy)

25. Morpheus (Mega Man)
25. ScAtt (Mega Man, Snake)
25. Captain L (Pikachu, Pichu)
25. Fatality (Captain Falcon)
25. Mr. E (Lucina)
25. RFang (Pichu)
25. Vinny G (Snake)
25. BlazingPasta (Peach)

33. Mr. R (Chrom)
33. Nicko (Shulk)
33. Jack (Peach)
33. Laid (Lucina)
33. Scot! (Luigi)
33. HyperKirby (Roy)
33. Sonido (Sonic)
33. LingLing (Peach)
33. Zie (Palutena, Snake)
33. Eldin (Olimar)
33. Blank (Daisy, Peach)
33. Pipp (Snake)
33. MopN (Roy)
33. Donquavious (Greninja)
33. GENV (Mario)
33. Ai! (Ness)

49. SaltOne (Cloud)
49. Akashic (Greninja)
49. Jtails (Ness)
49. Mekos (Lucas)
49. Dubz (Palutena)
49. Quest (Olimar)
49. Ross (Joker)
49. Dusk (Roy)
49. Key (Yoshi)
49. Glist (Ridley)
49. Zachujo (Sheik)
49. UncivilNinja (Shulk)
49. Yuki (Link)
49. Lemmon (Daisy, Joker)
49. Earthboundy (Ness, Snake)
49. Benny&TheJets (R.O.B.)
49. Sakujo (Greninja)

65. Evyn (Snake)
65. ChillyChilli (Mario)
65. JKid (Peach)
65. Rideae (Pikachu)
65. TheReflexWonder (Wario)
65. Jarvis (Greninja)
65. Valiancy (Palutena)
65. BxA|Tachyon (Pichu)
65. Pudd (Ness)
65. Lazyboredom (Falco)
65. DRN (Bowser)
65. Neeko
65. Dietsoda (Cloud)
65. PRISM|Buzzeh (Olimar)
65. DOG|Blank (Chrom)
65. LtWaffle
65. BG|JLim (Snake)
65. Mr. Riddle (Bowser)
65. Tiger
65. Danye (Bowser)
65. SYN|Muad
65. FTM|Stain (Roy)
65. Dyr (Joker)
65. SYN|Kip!
65. Mr. Bones (Bowser)
65. OES|El Chapo (Palutena)
65. SMS|NPG (Lucas)
65. Prospect (Pokémon Trainer)
65. Fred the Farmer (Meta Knight)
65. Combo
65. SZB (Palutena)
65. ChocoTaco (Lucas)

97. PHNM|Mage (Inkling)
97. Lawliet (Greninja)
97. J-Breeze (Inkling)
97. SKRT|Xavi (Lucina)
97. ggnewb (Zero Suit Samus)
97. ABC|Nobody (Pikachu)
97. RG|Pellonian (Falco)
97. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff)
97. OeS|Fluzi (Wario, Pokémon Trainer)
97. TYPO|Newk (Wario)
97. VA|Fallen
97. NiTEZ (Mewtwo)
97. UTDe|Orex (Peach)
97. Phuzix (Sheik)
97. Shulaces
97. ZB|Namefireball (King K. Rool)
97. Saykrd (Samus)
97. Snowie Cactus (Jigglypuff)
97. Logan
97. Guapo (Kirby)
97. Luckywind (Chrom)
97. DaNeel (Bowser Jr.)
97. YTS|Dayman (Daisy)
97. HMO|Balance (Wii Fit Trainer)
97. BG|EMP (Wolf)
97. Whiskey (Captain Falcon)
97. UTde|Akito (Snake)
97. DiZ (King Dedede)
97. Chez (Sonic)
97. Merf (Chrom)
97. Sinai|Biddy (Toon LInk)
97. Ferf (Chrom)

Super Smash Bros. Ultimate — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: FOX|MKLeo (Joker) eliminated TSM|Tweek (Roy, Wario) 3-1.

• Losers finals: TSM|Tweek (Roy) eliminated PG|Marss (Zero Suit Samus, Ike) 3-1.

• Losers semi-finals: PG|Marss (Zero Suit Samus) eliminated eU|Samsora (Peach) 3-0.

• Winners finals: FOX|MKLeo (Joker) beat TSM|Tweek (Wario) 3-0.

• PG|Marss (Zero Suit Samus) eliminated NRG|Nairo (Zero Suit Samus, Wolf, Robin, Dark Pit) 3-2.

• eU|Samsora (Peach) eliminated CLG|VoiD (Pichu, Sheik) 3-0.

• Winners semi-finals: FOX|MKLeo (Joker) beat PG|Marss (Zero Suit Samus) 3-2.

• Winners semi-finals: TSM|Tweek (Wario) beat CLG|VoiD (Pichu) 3-1.

• eU|Samsora (Peach) eliminated DA|Sinji (Pac-Man) 3-0.

• NRG|Nairo (Palutena) eliminated MVG|Salem (Snake, Lucina, Shulk) 3-0.

Soul Calibur 6 — Results

1. RTD
2. Cry-Wolv
3. PAG|Fame96
4. TectalEastside
5. oBLACKSTARo
5. Bakuryu
7. RATBOIZ|GrayFox
7. KaziShinkuBlaze

Tekken 7 — Results

1. ShinkuuR
2. Horror
3. Mr96Atl
4. CR2|Shaolin
5. Pockitchange
5. Rel
7. Fabo
7. KayDash

Under Night In-Birth EXE: Late[st] — Results

1. UGL|Boltstryke (Mika)
2. GGC|RealIce (Wagner)
3. SkyeAutumns (Eltnum)
4. ScrawtVermillion (Phonon)
5. Shrug (Akatsuki)
5. Chillager (Orie)
7. TheTank (Linne)
7. Reiterpallasch (Carmine)

Mortal Kombat 11 — Results

1. Trepound
2. 4o4UPR|Fluff
3. RTD
4. LuPWNIII
5. Rapterhunter
5. TheLeanKing
7. P2W|Toystory
7. Mortal

Super Smash Bros. Melee — Results

1. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff)
2. Forrest (Marth)
3. HTwa (Sheik)
4. Colbol (Fox)
5. Bobby Big Ballz (Falco)
5. Sinbad (Sheik)
7. Soap (Jigglypuff)
7. Dusk (Falco)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results

1. GB|Dapvip (Dante, X-23, Iron Man)
2. DATA|JaazzRap (Wolverine, Spencer, Dr. Doom)
3. MP|GeneralReaction (Hulk, Sentinel, Haggar)
4. DATA|Chuy (Wolverine, Iron Man, Vergil)
5. DATA|BreakMan (Zero, Dr. Doom, Vergil)
5. Ancient (Chris, Dante, Strider)
7. bpmmaniac (Spencer, Dante, Dr. Strange)
7. P2w|Trillager (Tron, Magneto, She-Hulk)

Street Fighter 3: 3rd Strike — Results

1. DATA|DirtyLlama
2. HazMatt
3. Shrug
4. BossJuice
5. MikuruX
5. DreamStation64
7. BigBossEnder
7. Brandometry

Guilty Gear Xrd REV 2 — Results

1. KM|Zenzen (Ky)
2. Bitterblossom
3. TheTank
4. TectalEastside
5. Emperor
5. AyYoLado
7. DATA|Chuy
7. Blackhrt

Dragon Ball FighterZ — Results

1. DATA|JaazzRap (Bardock, Kid Goku, Yamcha)
2. ScrawtVermillion (Piccolo, Adult Gohan, Goku)
3. SweetJP (Bardock, Vegeta, Yamcha | Base Vegeta, Broly, Kid Goku)
4. DATA|Chuy (Blue Goku, Teen Gohan, Yamcha)
5. GCEL|Miykrel (Bardock, Trunks, Goku)
5. EdGoneBadSupreme (Android 21, Goku, Kid Goku)
7. Derriq (Android 21, Bardock, Goku)
7. LIJonny

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. ZB|Joel (Akuma)
2. DATA|ShadowAce50 (Ed)
3. DATA|BigBates (Balrog)
4. GB|Dapvip (Cammy)
5. Alex (Blanka)
5. xDSC|Montydouken (Urien)
7. Buttah4 (Birdie)
7. ThatMasher (Alex)

BlazBlue: Cross Tag Battle — Results

1. TectalEastside
2. PAG|Fame96
3. ScrawtVermillion
4. ZB|Laspanditas
5. Grimalkin
5. Bojack
7. ZB|Umby
7. DATA|JaazzRap

Pokkén Tournament DX — Results

1. Raikel
2. ZB|jda7
3. Char
4. ZB|Emgee

Super Street Fighter 2: Turbo — Results

1. DreamStation64
2. DATA|DirtyLlama
3. Crzy
4. ChairGTables

Dead or Alive 6 — Results

1. ShadeSwifteye
2. Swaggnarok
3. RATBOIZ|GrayFox
4. ScrawtVermillion

Super Smash Bros. Ultimate Doubles — Results

1. Ally (Snake) & eU|Samsora (Peach)
2. FOX|MKLeo (Joker, Ike) & PG|Marss (Zero Suit Samus, Ike)
3. Laid (Lucina) & Ross (Joker)
4. TSM|Tweek (Roy, Young Link, Wario) & CaptainZack (Peach, Daisy)
5. PG|Cosmos (Corrin, Inkling) & Liquid|Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
5. MVG|Salem (Palutena, Lucina, Shulk) & DarkWizzy (Mario)
7. Fatality (Captain Falcon, Ganondorf) & Aif (Ness)
7. Scot! (Luigi) & LingLing (Peach)

Event Schedule

MomoCon 2019 Event Schedule image #1 MomoCon 2019 Event Schedule image #2
Click images for larger versions

Time Zone Conversion:
PST: Subtract 3 hours.
UTC/UK Time: Add 5 hours.
CEST: Add 6 hours.
JST: Add 13 hours.

Load comments (1)