Get On My Level 2019 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • May 19, 2019 at 5:40 p.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.

Get On My Level 2019 is happening this weekend, and it's bigger than ever. As usual, it's happening in Toronto, Canada.

Players set to attend include Liquid|Hungrybox, TSM|Leffen, FOX|MKLeo, C9|Mango, PG|Plup, NRG|Nairo, Ally, TSM|Tweek, PG|Zain, Liquid|Dabuz, PG|MVD, Wizzrobe, Tempo|Axe, CLG|SFAT, VGBC|aMSa, HLC|S2J, BC|LordKnight, OG|Swedish Delight, Tamim, DIG|Lucky, n0ne, DIG|HugS, PG|Cosmos, BC|Mr. R, Westballz and many more.

With over 800 entrants for Super Smash Bros. Ultimate and around half of that for Super Smash Bros. Melee, you know that it's stacked through the roof with talent and there'll be many matches before the winner is decided.

Other games featuring tournament play at the event include Super Smash Bros. 64, Super Smash Bros. Brawl, Dragon Ball FighterZ, Tekken 7 and Street Fighter 5: Arcade Edition.

Of course, the Super Smash Bros. titles will have Doubles events as well.

Streaming is being done at Even Matchup Gaming, Even Matchup Gaming 2, World Gaming, Gen Game, VG Boot Camp and Even Matchup Gaming 3.

Super Smash Bros. Ultimate — Results

1. TSM|Tweek (Wario, Roy)
2. PG|Marss (Zero Suit Samus, Ike)
3. PG|Esam (Pikachu)
4. FOX|MKLeo (Joker, Lucina)
5. eU|Samsora (Peach)
5. NRG|Nairo (Palutena)
7. Shoyo James (Chrom)
7. PG|Cosmos (Inkling)

9. Liquid|Dabuz (Olimar, Rosalina & Luma)
9. Ally (Snake, Mario)
9. Armada|Myran (Olimar)
9. CLG|VoiD (Pichu)
13. PG|MVD (Snake, Duck Hunt)
13. SSN|Riddles (Richter)
13. Ho3K|Gen (Palutena, Fox)
13. TGS|Captain L (Pikachu, Pichu)

17. Zinoto (Peach, Mega Man)
17. Demise|Mr. E (Lucina)
17. MZR|Nakat (Pichu, Lucina)
17. NCG|Jw (Greninja)
17. PG|Plup (Mega Man)
17. Hoe (Meta Knight)
17. Smokk (Ganondorf)
17. Gomakenpi (Olimar)

25. Venom (Ridley, Ken)
25. T1|ANTi (Mario)
25. DKWill (Donkey Kong)
25. MK|BryanZ (Wolf)
25. TS|Pokecheese (Mii Swordfighter)
25. SSN|Brandon (Donkey Kong)
25. Vapor (Pichu)
25. CACAW|BigD (Ice Climbers)

33. Mirage|Jayy (Pokémon Trainer, Meta Knight)
33. King_Chris (Zero Suit Samus)
33. Bailo (Fox)
33. DVS|Towa (Palutena)
33. JTreezy (Incineroar, Dr. Mario)
33. Strike (Fox, Young Link)
33. PC3X (Pac-Man)
33. Budget (Snake)
33. Phili (Yoshi)
33. Ksev (Snake)
33. 1L2P|Daybreak (Wolf)
33. Xit|Karina (Palutena)
33. T1|Larry Lurr (Fox, Falco)
33. TS|Steve From Accounting (Mii Swordfighter)
33. FSharp (Ken)
33. Ouch (Chrom)

49. OS|Spiral (Greninja)
49. Orange (Link)
49. V115 (Lucina)
49. F$B|Jams (R.O.B.)
49. M9 (Mega Man)
49. MuteAce (Peach)
49. TehBlueOne (Ike, Snake)
49. Dunston (Pikachu)
49. Bkr|BreaD (Palutena)
49. LLG|Spencer (Pokémon Trainer)
49. 716SSN|iModerz (Fox)
49. EMG|Blacktwins13 (Pichu)
49. DVS|Dr. K (Cloud)
49. ggn00b.com|Colin North (Luigi)
49. Deeder (Wario)
49. Smasher1001 (Mega Man)

65. NCG|Arjay (Samus)
65. Nhan (Pichu)
65. TGS|Locus (Ridley, Ryu)
65. Z (Palutena)
65. Firefly (Yoshi)
65. FP|Burst (Inkling)
65. Notes (Wolf, Pokémon Trainer)
65. FS|Array (Wolf, Greninja)
65. Alphicans (Pokémon Trainer, Young Link)
65. Justice Chip (Pokémon Trainer)
65. BOX|DKBill (Donkey Kong)
65. HoT|XxNightLordxX (Corrin)
65. Izaw (Link)
65. Twan (Pichu)
65. MuthaDrum (Link)
65. Wawasi (Inkling)
65. Raykushi (Zelda)
65. POL (Mewtwo)
65. SSN|Aden (Snake)
65. Jerm (Shulk)
65. Aruyan
65. Gymp (Mario)
65. Nimble (Snake)
65. Mk|BigBoss (R.O.B.)
65. Litany (Ganondorf)
65. HQ|Riz (Mii Swordfighter)
65. Tamim (Bayonetta)
65. Nude Panda (Villager)
65. Stas (Wii Fit Trainer)
65. Papillon (Yoshi)
65. HPT|Rickles (Ganondorf)
65. Blade (Wolf)

97. BOX|TanTaco
97. AGN|PikaPika (Pichu)
97. Ares (Ike)
97. FSG|Aerious (Lucina)
97. Baki (Ike)
97. RSK|Chacho (Pokémon Trainer)
97. Hunger (Fox)
97. iNS|Killion (Snake)
97. PKDong (Ness)
97. Apollo (Ike)
97. Cadence (Falco, Snake)
97. Waffain (Pokémon Trainer)
97. Mr. Fahrenheit (Palutena)
97. Moosh (Zelda)
97. Peachfuzz (Greninja)
97. SZ|Bap (Fox)
97. Fwed (Fox)
97. Meekspeedy (Sonic)
97. ABB|Xyro (Pokémon Trainer)
97. IATBM|A1SinceDay1 (Palutena)
97. Gronk (R.O.B.)
97. Kursed (Wii Fit Trainer)
97. DU|Fairlines (Pokémon Trainer)
97. ANCT|Blush (Wolf)
97. ABB|KinkyOats (Wii Fit Trainer)
97. 86
97. Bkr|Jasowa (Cloud)
97. EMP|Alto (Lucario)
97. POMDM|Blanc (Inkling)
97. RTA|Tsuji (Lucina)
97. Disney
97. Wistiti (Olimar)

Super Smash Bros. Ultimate — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: TSM|Tweek (Roy) eliminated PG|Marss (Zero Suit Samus) 3-1.

• Losers finals: PG|Marss (Ike) eliminated PG|Esam (Pikachu) 3-2.

• Losers semi-finals: PG|Esam (Pikachu) eliminated FOX|MKLeo (Lucina) 3-2.

• Winners finals: TSM|Tweek (Wario, Roy) beat PG|Marss (Zero Suit Samus) 3-2.

• FOX|MKLeo (Joker) eliminated eU|Samsora (Peach) 3-1.

• PG|Esam (Pikachu) eliminated NRG|Nairo (Palutena) 3-0.

• Winners semi-finals: TSM|Tweek (Wario) beat eU|Samsora (Peach) 3-0.

• Winners semi-finals: PG|Marss (Zero Suit Samus) beat NRG|Nairo (Palutena) 3-2.

• FOX|MKLeo (Joker) eliminated Shoyo James (Chrom) 3-0.

• PG|Esam (Pikachu) eliminated PG|Cosmos (Inkling) 3-2.

Super Smash Bros. Ultimate — Top 16 battle log

• PG|Esam (Pikachu) eliminated Ally (Snake) 3-2.

• PG|Cosmos (Inkling) eliminated Liquid|Dabuz (Olimar) 3-2.

• Shoyo James (Chrom) eliminated Armada|Myran (Olimar) 3-1.

• FOX|MKLeo (Lucina) eliminated CLG|VoiD (Pichu) 3-2.

• TSM|Tweek (Wario) beat Ally (Snake, Mario) 3-0.

• eU|Samsora (Peach) beat Liquid|Dabuz (Olimar, Rosalina & Luma) 3-2.

• NRG|Nairo (Palutena) beat Shoyo James (Chrom) 3-2.

• PG|Marss (Zero Suit Samus) beat FOX|MKLeo (Joker) 3-2.

• Armada|Myran (Olimar) eliminated Ho3K|Gen (Palutena, Fox) 3-0.

• CLG|VoiD (Pichu) eliminated TGS|Captain L (Pikachu) 3-1.

• PG|Cosmos (Inkling) eliminated PG|MVD (Snake, Duck Hunt) 3-0.

• PG|Esam (Pikachu) eliminated SSN|Riddles (Richter) 3-0.

Super Smash Bros. Melee — Results

1. C9|Mango (Falco)
2. Tempo|Axe (Pikachu)
3. TSM|Leffen (Fox)
4. Wizzrobe (Captain Falcon)
5. CLG|SFAT (Fox)
5. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff)
7. PG|Zain (Marth)
7. EMG|Moky (Fox)

9. OG|Swedish Delight (Sheik)
9. PG|Plup (Sheik, Fox)
9. VGBC|aMSa (Yoshi)
9. HLC|S2J (Captain Falcon)
13. n0ne (Captain Falcon)
13. DIG|Lucky (Fox)
13. EMG|Hax$ (Fox)
13. Matteo (Captain Falcon)

17. Espi (Fox)
17. HLC|KJH (Fox)
17. MZR|LaLuna (Marth)
17. Liquid|Chillin (Fox)
17. ATK|Qerb (Mr. Game & Watch)
17. Westballz (Falco)
17. Ginger (Falco)
17. WKDA|Shroomed (Marth, Sheik)

25. Pisces (Marth)
25. Paytron (Marth)
25. Wally (Peach)
25. RB|Fauxhebro (Ice Climbers)
25. Ryan Ford (Fox)
25. Star (Marth)
25. Soonsay (Fox)
25. Bigkid (Jigglypuff)

33. Kevin Maples (Fox)
33. LAGr|Shon (Marth)
33. Koobie (Sheik)
33. Plat (Fox)
33. Dimension (Marth)
33. Hippo (Fox)
33. Laser
33. Free Palestine (Marth, Sheik)
33. Zuppy (Fox)
33. Tokage (Marth)
33. EP|GP (Fox)
33. MG|Cocaethylene (Fox)
33. Rabbit (Sheik)
33. Goosekhan (Captain Falcon)
33. Poop (Captain Falcon)
33. MattDotZeb (Falco)

49. DVSN|Viceroi93 (Fox)
49. Sawrik (Sheik)
49. Briefs (Fox)
49. Dope (Samus)
49. Jon (Fox)
49. JV (Fox)
49. Yardsale (Ice Climbers)
49. Redbull|Inky (Falco)
49. Penn (Fox)
49. Parzival (Marth)
49. Symbol (Falco)
49. Oquinn (Peach)
49. Xplore
49. Training Wheels (Marth)
49. PG!|Webwipe (Jigglypuff)
49. Pleeba (Sheik)

Super Smash Bros. Melee — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: C9|Mango (Falco) eliminated Tempo|Axe (Pikachu) 3-2.

• Losers finals: Tempo|Axe (Pikachu) eliminated TSM|Leffen (Fox) 3-1.

• Losers semi-finals: Tempo|Axe (Pikachu) eliminated Wizzrobe (Captain Falcon) 3-2.

• Winners finals: C9|Mango (Falco) beat TSM|Leffen (Fox) 3-0.

• Tempo|Axe (Pikachu) eliminated CLG|SFAT (Fox) 3-2.

• Wizzrobe (Captain Falcon) eliminated Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) 3-2.

• Winners semi-finals: C9|Mango (Falco) beat CLG|SFAT (Fox) 3-0.

• Winners semi-finals: TSM|Leffen (Fox) beat Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) 3-0.

• Wizzrobe (Captain Falcon) eliminated EMG|Moky (Fox) 3-1.

• Tempo|Axe (Pikachu) eliminated PG|Zain (Marth) 3-1.

Dragon Ball FighterZ — Results

1. GOFA|Superkamiguru (Bardock, Hit, Android 16)
2. Looke (Kid Buu, Adult Gohan, Goku)
3. Des! (Blue Goku, Piccolo, Tien)
4. Teemo (Kid Buu, Kid Goku, Goku | Kid Buu, Bardock, Goku)
5. BG|dmon (Kid Buu, Gotenks, Yamcha)
5. RU|Monib (Android 21, Bardock, Goku)
7. BC|LordKnight (Bardock, Trunks, Yamcha)
7. TWILT (Vegito, Trunks, Teen Gohan)

Dragon Ball FighterZ — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: GOFA|Superkamiguru (Bardock, Hit, Android 16) eliminated Looke (Kid Buu, Adult Gohan, Goku) 3-0.

• Grand finals, first set: GOFA|Superkamiguru (Bardock, Hit, Android 16) beat Looke (Kid Buu, Adult Gohan, Goku) 3-0.

• Losers finals: GOFA|Superkamiguru (Bardock, Hit, Android 16) eliminated Des! (Blue Goku, Piccolo, Tien) 3-0.

• Losers semi-finals: GOFA|Superkamiguru (Bardock, Hit, Android 16) eliminated Teemo (Kid Buu, Kid Goku, Goku) 2-1.

• Winners finals: Looke (Kid Buu, Adult Gohan, Goku) beat Des! (Blue Goku, Piccolo, Tien) 3-2.

• Teemo (Kid Buu, Kid Goku, Goku) eliminated BG|dmon (Kid Buu, Gotenks, Yamcha) 2-0.

• GOFA|Superkamiguru (Bardock, Hit, Android 16) eliminated RU|Monib (Android 21, Bardock, Goku) 2-0.

• Winners semi-finals: Des! (Blue Goku, Piccolo, Tien) beat BG|dmon (Kid Buu, Gotenks, Yamcha) 2-0.

• Winners semi-finals: Looke (Kid Buu, Adult Gohan, Goku) beat GOFA|Superkamiguru (Bardock, Hit, Android 16) 2-1.

• Teemo (Kid Buu, Kid Goku, Goku) eliminated BC|LordKnight (Bardock, Trunks, Yamcha) 2-1.

• TWILT was disqualified, leading to RU|Monib advancing.

Super Smash Bros. 64 — Results

1. PG|SuPeRbOoMfAn (Mario, Jigglypuff, Captain Falcon, Yoshi)
2. Tacos (Donkey Kong, Yoshi)
3. FCK|Josh Brody (Pikachu)
4. GODS|Revan (Kirby, Yoshi, Donkey Kong, Captain Falcon, Jigglypuff)
5. JCP|Snorlax (Luigi)
5. YBOMBB (Yoshi, Jigglypuff)
7. GODS|Sextc (Fox)
7. GODS|Preston (Kirby)

Super Smash Bros. 64 — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: PG|SuPeRbOoMfAn (Mario, Yoshi) eliminated Tacos (Donkey Kong, Yoshi) 3-1.

• Losers finals: Tacos (Donkey Kong) eliminated FCK|Josh Brody (Pikachu) 3-0.

• Losers semi-finals: FCK|Josh Brody (Pikachu) eliminated GODS|Revan (Kirby) 3-1.

• Winners finals: PG|SuPeRbOoMfAn (Jigglypuff) beat Tacos (Donkey Kong) 3-1.

• GODS|Revan (Yoshi, Donkey Kong, Kirby) eliminated JCP|Snorlax (Luigi) 3-1.

• FCK|Josh Brody (Pikachu) eliminated YBOMBB (Yoshi) 3-1.

• Winners semi-finals: Tacos (Donkey Kong) beat JCP|Snorlax (Luigi) 3-0.

• Winners semi-finals: PG|SuPeRbOoMfAn (Captain Falcon) beat FCK|Josh Brody (Pikachu) 3-1.

• YBOMBB (Jigglypuff) eliminated GODS|Preston (Kirby) 3-1.

• GODS|Revan (Captain Falcon, Jigglypuff, Yoshi, Donkey Kong) eliminated GODS|Sextc (Fox) 3-2.

Tekken 7 — Results

1. BlackAlert (Marduk, Leo)
2. TTT|NeoRussell (Akuma)
3. AxeBee (Eliza)
4. JD Escobar (Master Raven)
5. PianomanMTY (Shaheen)
5. TwoTurntables (Jin)
7. Snuffles (King)
7. Gold (Paul)

Tekken 7 — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: BlackAlert (Marduk) eliminated TTT|NeoRussell (Akuma) 3-1.

• Grand finals, first set: BlackAlert (Marduk) beat TTT|NeoRussell (Akuma) 3-1.

• Losers finals: BlackAlert (Leo) eliminated AxeBee (Eliza) 3-1.

• Losers semi-finals: AxeBee (Eliza) eliminated JD Escobar (Master Raven) 2-0.

• Winners finals: TTT|NeoRussell (Akuma) beat BlackAlert (Leo) 3-1.

• AxeBee (Eliza) eliminated PianomanMTY (Shaheen) 2-1.

• JD Escobar (Master Raven) eliminated TwoTurntables (Jin) 2-1.

• Winners semi-finals: BlackAlert (Leo) beat PianomanMTY (Shaheen) 2-0.

• Winners semi-finals: TTT|NeoRussell (Akuma) beat TwoTurntables (Jin) 2-0.

• JD Escobar (Master Raven) eliminated Gold (Paul) 2-1.

• AxeBee (Eliza) eliminated Snuffles (King) 2-0.

Super Smash Bros. Brawl — Results

1. NRG|Nairo (Meta Knight)
2. V115 (Zero Suit Samus)
3. Mikeray4 (Snake)
4. Hinkage (Meta Knight)
5. CACAW|BigD (King Dedede)
5. EMG|Blacktwins13 (Meta Knight)
7. F$B|Jams (R.O.B.)
7. Angelo

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. TTT|ShaneWalker (Dhalsim, Sagat)
2. UYU|Kami (Akuma, Necalli)
3. Nicory (Nash)
4. SSN|Thunder (Akuma)
5. RU|Monib (Balrog)
5. Orphan Crippler (Urien)
7. NWB|FIERCExSKITTLEZ (Cammy)
7. DamOkay (Guile)

Super Smash Bros. Ultimate Doubles — Results

1. FOX|MKLeo (Joker) & Serge (Pokémon Trainer, Roy)
2. NRG|Nairo (Palutena) & PG|Cosmos (Inkling)
3. PG|MVD (Snake) & PG|Esam (Pikachu)
4. Ally (Snake) & T1|Larry Lurr (Wolf)
5. PG|Marss (Ike) & TSM|Tweek (Wario)
5. MZR|Nakat (Pichu) & CLG|VoiD (Pichu)
7. Gen (Palutena) & Daybreak (Fox)
7. Locus (Ridley) & Liquid|Dabuz (Olimar)

Super Smash Bros. Melee Doubles — Results

1. Tempo|S2J (Captain Falcon) & Shroomed (Sheik)
2. Tempo|Axe (Pikachu) & VGBC|aMSa (Yoshi)
3. EMG|Moky (Fox) & Ryan Ford (Fox)
4. Wizzrobe (Captain Falcon) & PG|Plup (Fox)
5. DIG|Lucky (Fox) & Westballz (Falco)
5. ALG|n0ne (Captain Falcon) & MSF|La Luna (Marth)
7. PG|Zain (Marth) & Liquid|Chillin (Fox)
7. Hippo (Fox) & Inky (Sheik)

Super Smash Bros. 64 Doubles — Results

1. PG|SuPeRbOoMfAn (Mario, Kirby, Yoshi) & Tacos (Jigglypuff, Samus, Luigi)
2. YBOMBB (Luigi, Pikachu, Jigglypuff, Captain Falcon) & JCP|Snorlax (Pikachu, Luigi, Captain Falcon)
3. GODS|Revan (Pikachu) & GODS|Preston (Mario)
4. Andykins (Samus) & Year of the Rat (Pikachu)

Event Schedule

Get On My Level 2019 Event Schedule image #1 Get On My Level 2019 Event Schedule image #2 Get On My Level 2019 Event Schedule image #3
Click images for larger versions

Schedule images courtesy of AceKingOffSuit.

Load comments (7)