Saigon Cup 2019 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • May 12, 2019 at 8:23 a.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.

Saigon Cup 2019 is happening this weekend in Saigon, Vietnam and it's loaded.

Here's a listing of some of the competitors you can get ready to see this weekend: RB|Gachikun, Rohto|Tokido, FAV|Sako, CYG|Fuudo, UYU|OilKing, UYU|NL, Liquid|John Takeuchi, FAV|Ryuusei, DouyuTV|Xiao Hai, Mago, RB|Bonchan, SZY|Mizuha, CYG|GamerBee, ALUS|Qiuqiu, OC|Gafro, iG|Jiewa, WE-R1|Trashbox, iXA|StormKubo, Humanbomb, Verloren, RRQ|Moke, Talon|HotDog29, SSNO|Sakagami, Chuan, B.O.B|Xiaobao and Talon|Denesis. Of course, many more are attending as well.

The main event is Street Fighter 5: Arcade Edition, for which this event is a Capcom Pro Tour event. With just around 70 entrants it might seem a bit on the low side, but given the quality of the people participating it's going to be an insane battle to reach top 8 for sure.

It's also part of the NeoGeo World Tour for King of Fighters 14 and King of Fighters '98, so that's something to look forward to as well.

There will also be tournament play in Dragon Ball FighterZ and Samurai Shodown V Special.

Streaming is being done at Saigon FGC, NeoGeo World Tour, Sakonoko Game, HiFight TH and Aisu Kyubu.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. Rohto|Tokido (Akuma)
2. Liquid|John Takeuchi (Rashid)
3. CYG|Fuudo (Birdie, R. Mika)
4. RB|Bonchan (Karin, Sagat)
5. FAV|Sako (Menat, Kage)
5. Humanbomb (Chun-Li)
7. Yujix (Chun-Li)
7. Chuan (Guile)

9. Verloren (Ibuki, Cammy)
9. iG|Jiewa (Akuma)
9. UYU|OilKing (Rashid)
9. SZY|Mizuha (Kolin)
13. DouyuTV|Xiao Hai (Cammy, Karin)
13. OC|Gafro (Balrog)
13. CYG|GamerBee (Cammy)
13. ALUS|TodayCEO (Dhalsim)

17. ALUS|Yang Mian (Zeku)
17. UYU|NL (Akuma)
17. Mago (Karin, Cammy)
17. Xian|Bravery (Cammy)
17. AXIZ|Shuto (Urien)
17. RB|Gachikun (Rashid)
17. WE-R1|Trashbox (Birdie)
17. FAV|Ryuusei (Urien)

25. SGF|SaoPhaiXoan (Ken)
25. ZJZ (Menat)
25. B.O.B|Xiaobao (Vega)
25. WE-R1|KaNaBaTa (Ryu)
25. ALUS|Vxbao (Vega)
25. GZD|Weili (Laura)
25. Nauman (Sakura)
25. iXA|StormKubo (G)

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: Rohto|Tokido (Akuma) eliminated Liquid|John Takeuchi (Rashid) 3-2.

• Grand finals, first set: Rohto|Tokido (Akuma) beat Liquid|John Takeuchi (Rashid) 3-1.

• Losers finals: Rohto|Tokido (Akuma) eliminated CYG|Fuudo (Birdie) 3-0.

• Losers semi-finals: Rohto|Tokido (Akuma) eliminated RB|Bonchan (Sagat, Karin) 3-1.

• Winners finals: Liquid|John Takeuchi (Rashid) beat CYG|Fuudo (Birdie, R. Mika) 3-2.

• RB|Bonchan (Sagat) eliminated Humanbomb (Chun-Li) 3-2.

• Rohto|Tokido (Akuma) eliminated FAV|Sako (Menat) 3-1.

• RB|Bonchan (Karin) eliminated Chuan (Guile) 3-1.

• FAV|Sako (Menat) eliminated Yujix (Chun-Li) 3-1.

• Winners semi-finals: CYG|Fuudo (R. Mika) beat Humanbomb (Chun-Li) 3-1.

• Winners semi-finals: Liquid|John Takeuchi (Rashid) beat Rohto|Tokido (Akuma) 3-2.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 16 battle log

• FAV|Sako (Menat) eliminated Verloren (Cammy) 2-0.

• RB|Bonchan (Karin) eliminated UYU|OilKing (Rashid) 2-0.

• Yujix (Chun-Li) eliminated iG|Jiewa (Akuma) 2-0.

• Chuan (Guile) eliminated SZY|Mizuha (Kolin) 2-0.

• RB|Bonchan (Karin) eliminated CYG|GamerBee (Cammy) 2-1.

• SZY|Mizuha (Kolin) eliminated ALUS|TodayCEO (Dhalsim) 2-0.

• FAV|Sako (Menat) eliminated DouyuTV|Xiao Hai (Cammy) 2-1.

• Yujix (Chun-Li) eliminated OC|Gafro (Balrog) 2-1.

• CYG|Fuudo (Birdie) beat Verloren (Ibuki) 2-1.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) beat UYU|OilKing (Rashid) 2-1.

• Humanbomb (Chun-Li) beat iG|Jiewa (Akuma) 2-0.

• ROHTO|Tokido (Akuma) beat Chuan (Guile) 2-0.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Notable pools matches battle log

• CYG|GamerBee (Cammy) eliminated WE-R1|Trashbox (Birdie) 2-0.

• SZY|Mizuha (Kolin) eliminated RB|Gachikun (Rashid) 2-0.

• OC|Gafro (Balrog) eliminated AXIZ|Shuto (Urien) 2-1.

• FAV|Sako (Menta) eliminated FAV|Ryuusei (Urien) 2-1.

• FAV|Ryuusei (Urien) eliminated iXA|StormKubo (G) 2-0.

• Chuan (Guile) beat FAV|Sako (Menat) 2-0.

• Tony Chacha (Cammy) beat FAV|Ryuusei (Urien) 2-0.

• CYG|GamerBee (Cammy) eliminated Nauman (Sakura) 2-0.

• Nauman (Sakura) eliminated ALUS|QiuQiu (Urien) 2-1.

• Humanbomb (Chun-Li) beat WE-R1|Trashbox (Birdie) 2-0.

• WE-R1|Trashbox (Birdie) beat ALUS|QiuQiu (Urien) 2-0.

• Humanbomb (Chun-Li) beat CYG|GamerBee (Cammy) 2-0.

• Verloren (Ibuki) beat RB|Gachikun (Rashid) 2-1.

• Fubarduck (R. Mika) beat SZY|Mizuha (Kolin) 2-1.

• AXIZ|Shuto (Urien) eliminated ALUS|Vxbao (Vega) 2-1.

• ALUS|Vxbao (Vega) eliminated Talon|HotDog29 (M. Bison) 2-1.

• UYU|OilKing (Rashid) beat OC|Gafro (Balrog) 2-0.

• OC|Gafro (Balrog) beat Talon|HotDog29 (M. Bison) 2-0.

• UYU|OilKing (Rashid) beat AXIZ|Shuto (Urien) 2-0.

• Yujix (Chun-Li) eliminated Xian|Bravery (Cammy) 2-0.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) beat Xian|Bravery (Cammy) 2-1.

• ALUS|TodayCEO (Dhalsim) eliminated Mago (Karin) 2-1.

• CYG|Fuudo (Birdie) beat Mago (Cammy) 2-1.

• Mago (Karin) beat RRQ|Moke (Rashid) 2-1.

• RB|Bonchan (Karin) eliminated UYU|NL (Akuma) 2-1.

• UYU|NL (Akuma) eliminated ZJZ (Menat) 2-0.

• iG|Jiewa (Akuma) beat RB|Bonchan (Karin) 2-0.

• iG|Jiewa (Akuma) beat UYU|NL (Akuma) 2-0.

• RB|Bonchan (Karin) beat ZJZ (Menat) 2-0.

• DouyuTV|Xiao Hai (Karin) eliminated ALUS|Yang Mian (Zeku) 2-1.

• Rohto|Tokido (Akuma) beat DouyuTV|Xiao Hai (Cammy) 2-1.

• DouyuTV|Xiao Hai (Karin) beat ALUS|Yang Mian (Zeku) 2-0.

King of Fighters 14 — Results

1. DouyuTV|Xiao Hai (Alice, Blue Mary, Iori)
2. ZJZ (Najd, Blue Mary, Yuri)
3. PacmanLoon (Alice, Shun'ei, Mai)
4. Chongkokning (Shun'ei, Iori, Benimaru)

King of Fighters '98 — Results

1. DouyuTV|Xiao Hai (Chizuru, Orochi Chris, Iori)
2. Qanba|Chenglong (Chizuru, Mature, Mai | Athena, Chizuru, Mai)
3. UYU|NL (Iori, Orochi Chris, Daimon)
4. ALUS|Yang Mian (Iori, Benimaru, Chizuru | Iori, Kim, Chizuru)
5. ZJZ (Chizuru, Mai, Athena)
5. PacmanLoon (Iori, Mai, Takuma)
7. ALUS|QiuQiu (Daimon, Yashiro, Iori)
7. B.O.B.|Xiaobao (Mary, Terry, Ryo | Daimon, Shermie, Orochi Chris)

Dragon Ball FighterZ — Results

1. KoreanWrestlingMan (Android 18, Android 16, Cooler)
2. ALUSxFC|Vxbao (Captain Ginyu, Broly, Goku)
3. AisuKyubu (Blue Goku, Goku, Tien)
4. z_xiri (Android 18, Teen Gohan, Frieza)

Street Fighter 5: Arcade Edition 3v3 Teams — Results

1. Team Hong Kong
- Talon|Denesis (M. Bison)
- Talon|HotDog29 (M. Bison)
- Humanbomb (Chun-Li)

2. Yamada Hanako
- FAV|Ryuusei (Urien)
- SZY|Mizuha (Kolin)
- FAV|Sako (Menat)

3. Taipei Major
- Tony Chacha (Cammy)
- UYU|OilKing (Rashid)
- CYG|GamerBee (Cammy)

4. Ganbaru Ze!
- Yujix (Chun-Li)
- AXIZ|Shuto (Urien)
- SSNO|Sakagami (Balrog)

Samurai Shodown V Special — Results

1. Duybatthan
2. Heodzodzien
3. Bờm Ku
4. Kenix

Event Schedule

Saigon Cup 2019 Event Schedule image #1 Saigon Cup 2019 Event Schedule image #2
Click images for larger versions

Schedule images courtesy of AceKingOffSuit.

Load comments (18)