Street Fighter League online qualifiers results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • March 17, 2019 at 4:29 a.m. PDT

Update: This story has been updated with results all six qualifiers.

The Street Fighter League, a team-based league we've mentioned in the past, will be starting fairly soon.

The teams, each of which will consist of three members, will each have one captain, taken from the leaders of the North American leaderboards in last year's Capcom Pro Tour season.

While we haven't had a public announcement of team captains yet, if you go purely by the points, they would end up being FOX|NuckleDu, Justin Wong, REC|Punk, iDom, Toi and Nephew.

Then, we have the online qualifiers this story centers on, with three qualifiers being held on the East Coast, and three on the West Coast, who will make up six more draft options.

Finally, there will be a voting process where fans can vote in who else they'd like to see as part of the draft.

The first season of this league is set to start in April, and while these online qualifiers are unfortunately not being streamed, we can at least bring you the results. Check further down for the most current results of these league qualifiers.

East Coast Qualifier #3 — Results

1. Psycho (Necalli)
2. SpaceBoy (Sakura)
3. Kingman (Birdie)
4. Mo-Joe (Akuma, Balrog, Chun-Li)
5. RayPistola (Cammy)
5. FGG|Rompepollo (Falke)
7. Lizardman (Rashid)
7. ZachInABox (Kolin)

9. GokuCooper (Alex)
9. Exceed (M. Bison)
9. Tengu69 (Akuma)
9. HighSpeedChaos (Ken)
13. GliderChase (Falke)
13. SteiferPeter (M. Bison)
13. DaRealSteven (Ryu)
13. KMCHurricane (Balrog)

West Coast Qualifier #3 — Results

1. XSK Samurai (Akuma)
2. Dankadillas (Dhalsim, Blanka, G)
3. Commander Jesse (Dhalsim)
4. PenguinIce (Guile)
5. ChrisCCH (Sakura, Guile)
5. Flaquito (Sakura)
7. Jot (Menat)
7. Penguinboy (Cammy)

9. Gravegun (Kolin)
9. Warrior9000 (Sagat, Abigail, Dhalsim)
9. AmigoOne (Cammy)
9. EH|Velociraptor (Necalli)
13. NW|ChuckSteak (Akuma)
13. Danggief (Kolin, Zangief)
13. FX|HyruleHiroBR (Chun-Li)
13. ComboExpert (Akuma)

West Coast Qualifier #2 — Results

1. SB|JB (Rashid)
2. PenguinIce (Guile)
3. SB|801 Strider (G)
4. Jot (Menat)
5. Commander Jesse (Dhalsim)
5. AmigoOne (Cammy)
7. ChrisCCH (Sakura, G, Guile)
7. DDM (Chun-Li)

9. DeeAncer (F.A.N.G)
9. Nags (Chun-Li)
9. Sevelei (Necalli)
9. FX|HyruleHiroBR (Chun-Li)
13. Mira (Ibuki)
13. Danggief (Zangief)
13. WestCoastPlease (Birdie)
13. NW|ChuckSteak (Akuma)

East Coast Qualifier #2 — Results

1. Justakid (Juri)
2. SB|DR Mandrake (Urien)
3. Neon (Kolin)
4. NB|DualKevin (Rashid)
5. Brian_F (Balrog)
5. SpaceBoy (Sakura)
7. Awhile (Chun-Li)
7. Mhike2Stronk (Zangief)

9. MP|Rompepollo (Falke)
9. Tastyblue (Abigail)
9. ElChakotay (R. Mika)
9. Fit3Amir (G)
13. ODD|AdnanNYC (Dhalsim)
13. UYU|Lil' Evil (Ryu)
13. ZachInABox (Kolin)
13. CloudStriFe (Zangief)

West Coast Qualifier #1 — Results

1. UpToSnuff (Necalli)
2. Dankadillas (Dhalsim, Blanka, G)
3. Jot (Menat)
4. PenguinIce (Guile)
5. SB|JB (Rashid)
5. Sevelei (Necalli)
7. Stupendous (Zangief)
7. Samurai (Akuma)

9. AmigoOne (Cammy)
9. FX|HyruleHiro (Chun-Li)
9. WestCoastPlease (Birdie)
9. Motives (Sagat)
13. ESA|NoRespect (Urien)
13. ChrisCCH (Sakura, Guile)
13. TGZ|Iquita (Dhalsim)
13. NW|ChuckSteak (Akuma)

East Coast Qualifier #1 — Results

1. RobTV (Karin, Guile)
2. Mhike2Stronk (Zangief)
3. BxA|Squall (Rashid, Karin)
4. SpaceBoy (Sakura)
5. FGCJesus (F.A.N.G)
5. Justakid (Juri)
7. Terrence (Chun-Li)
7. Milo-Madds (Ken)

9. NB|DualKevin (Rashid)
9. Brian_F (Balrog)
9. Awhile (Chun-Li, Kolin)
9. CloudStriFe (Zangief)
13. BxA|Lexx (Guile)
13. PA|KamikaziWarrior (Ken)
13. BTGG|4HTim (Birdie)
13. Neon (Kolin)

Load comments (5)