The Fight 2019 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • June 23, 2019 at 2:34 p.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.

The Fight 2019 is happening this weekend in Bogotá, Colombia.

A few of the notable players set to compete this weekend are NRG|HookGangGod, Rise|Smug, Mo-Joe, SB|DoomSnake, Pikoro, GAM|Jochy, but of course many more besides them as well.

This is a Ranking Event for the Capcom Pro Tour — in fact, the very first offline one of the year in the Latin American region, so the battle for points is only just starting.

There are over 80 entrants for Street Fighter 5: Arcade Edition at the event, so this start dash to get ahead in the points ranking is going to be fierce.

Besides this, there will also be tournament play in King of Fighters 14, King of Fighters 98, Mortal Kombat 11, Dragon Ball FighterZ and Super Smash Bros. Ultimate.

Streaming is being done at Colombian FGC.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. Rise|Smug (Balrog)
2. SB|DoomSnake (Vega)
3. Pikoro (M. Bison)
4. GetGosu|Darlan (Akuma)
5. NG|Funkey (Nash)
5. EF|ElTigre (Laura)
7. Px|Lm3 (Urien)
7. GAM|Jochy (Akuma)

9. TSD|Rockland-Kyo (Laura)
9. Atomica|GranTodakai (Blanka)
9. Px|SaikyoKid (F.A.N.G)
9. TSD|Seguero (Ken)
13. CiraX (Rashid)
13. MM|OscarB
13. TSD|ioRoS (Necalli)
13. Polux-en-argo

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: Rise|Smug (Balrog) eliminated SB|DoomSnake (Vega) 3-1.

• Grand finals, first set: SB|DoomSnake (Vega) beat Rise|Smug (Balrog) 3-2.

• Losers finals: SB|DoomSnake (Vega) eliminated Pikoro (M. Bison) 3-1.

• Losers semi-finals: SB|DoomSnake (Vega) eliminated GetGosu|Darlan (Akuma) 3-0.

• Winners finals: Rise|Smug (Balrog) beat Pikoro (M. Bison) 3-1.

• SB|DoomSnake (Vega) eliminated EF|ElTigre (Laura) 3-0.

• GetGosu|Darlan (Akuma) eliminated NG|Funkey (Nash) 3-0.

• EF|ElTigre (Laura) eliminated GAM|Jochy (Akuma) 3-1.

• GetGosu|Darlan (Akuma) eliminated Px|Lm3 (Urien) 3-0.

• Winners semi-finals: Pikoro (M. Bison) beat NG|Funkey (Nash) 3-1.

• Winners semi-finals: Rise|Smug (Balrog) beat SB|DoomSnake (Vega) 3-1.

King of Fighters 14 — Results

1. FGS|Gabdes (Kukri, Hein, Billy | Shun'ei, Hein, Luong)
2. MF|Khriz (Athena, Yuri, Zarina | Nakoruru, Yuri, Zarina | Mai, Yuri, Zarina | Others)
3. NEM|Pupilo507 (Billy, Oswald, Shun'ei | Billy, Mai, Shun'ei)
4. TSD|Rockland-Kyo (Benimaru, Shun'ei, Iori | Alice, Shun'ei, Iori | Alice, Benimaru, Iori)
5. FZ|Minato2k2 (Blue Mary, Leona, Rock)
5. XDPedroKOF (Benimaru, Sylvie, Yuri)
7. FGS|Gerson Marin (Alice, Gang-Il, Shun'ei)
7. NEM|FrankKofStein

Mortal Kombat 11 — Results

1. Glitchman (Sonya)
2. Noobmaster69 (Cassie Cage, Jacqui)
3. CiraX (Kabal)
4. WillKiller (Liu Kang, Erron Black)
5. BOSS|Ander!
5. FP|Pzeta (Cetrion)
7. PX|Alejoo
7. Daazambrano

Dragon Ball FighterZ — Results

1. NRG|HookGangGod (Bardock, Piccolo, Vegeta)
2. GX|MoRo (Krillin, Goku, Goku Black)
3. KaiserD (Piccolo, Trunks, Yamcha)
4. VXG|Criswar (Blue Goku, Goku Black, Goku)
5. WUL3|Chamens (Adult Gohan, Jiren, Fused Zamasu)
5. KZN|Therian (Fused Zamasu, Kid Goku, Yamcha)
7. Andrew
7. WUL3|C1gomez

Super Smash Bros. Ultimate — Results

1. THS|Mokun (Wolf)
2. THS|Reridse (Bowser Jr.)
3. Soul-Survive (Joker)
4. TP|D
5. DKO
5. Abacaxi
7. BBQ|Andyzazory
7. Pachomen

Event Schedule

The Fight 2019 Event Schedule image #1
Click images for larger versions

Load comments (10)