Fight in Rio 2019 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • July 14, 2019 at 4:54 p.m. PDT

Update: This story has been updated with final results

There's some fighting game action going on in Brazil this weekend with Fight in Rio 2019.

Some of the notable players set to compete are SB|DoomSnake, Furia|HKDash, Brolynho, Paulow3b, Zenith, though there are of course many more as well.

This is a Capcom Pro Tour event with points on the line, and with the Latin American portion of the tour barely having had any events lately, this is an important step to take an early lead in the standings.

While Street Fighter 5: Arcade Edition takes the main stage, there are plenty more games that are set for tournament play as well.

You'll be able to enjoy competitions in Super Smash Bros. Ultimate, Samurai Shodown, King of Fighters 14, Street Fighter 3: 3rd Strike, Garou: Mark of the Wolves, Soul Calibur 6, Tekken 7, Dragon Ball FighterZ, Under Night In-Birth EXE: Late[st] and Mortal Kombat 11.

Streaming is being done at Fight In Rio.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. Umbrella|Dark (G, Birdie)
2. eFP|Zenith (Menat)
3. Paulow3b (Laura)
4. F3|Brolynho (Necalli)
5. SB|DoomSnake (Vega)
5. Furia|HKDash (M. Bison)
7. Vinicius Resende (Cammy, Ibuki)
7. Patoz|NieeL_ (Akuma)

9. YoungTon (Karin)
9. Keoma (Karin)
9. Shodown|Chuchu (Chun-Li, Ibuki)
9. HKDash|Silverio (Karin)
13. BF|Smoke (Kolin)
13. The Griffon Mask (Blanka)
13. ShadesBR (Urien)
13. RodrigoSHG (Cammy)

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: Umbrella|Dark (G) eliminated eFP|Zenith (Menat) 3-2.

• Losers finals: eFP|Zenith (Menat) eliminated Paulow3b (Laura) 3-2.

• Winners finals: Umbrella|Dark (G, Birdie) beat Paulow3b (Laura) 3-1.

• Losers semi-finals: eFP|Zenith (Menat) eliminated F3|Brolynho (Necalli) 3-2.

• Furia|HKDash was disqualified, leading to eFP|Zenith advancing.

• F3|Brolynho (Necalli) eliminated SB|DoomSnake (Vega) 3-1.

• eFP|Zenith (Menat) eliminated Patoz|NieeL_ (Akuma) 3-2.

• F3|Brolynho (Necalli) eliminated Vinicius Resende (Cammy) 3-2.

• Winners semi-finals: Paulow3b (Laura) beat SB|DoomSnake (Vega) 3-0.

• Winners semi-finals: Umbrella|Dark (G) beat Furia|HKDash (M. Bison) 3-1.

Super Smash Bros. Ultimate — Results

1. Suvinil|Luffy (Inkling, Chrom, Dark Samus)
2. ELZ1|Player7 (Pichu, Mr. Game & Watch)
3. Sky (Olimar)
4. Mimok (Lucina, Young Link, Roy, Pokémon Trainer)
5. OwO|RitsuoFox (Joker)
5. mysterE (Lucina)
7. Janjão (Zero Suit Samus)
7. AD|Roboto (Incineroar, Ryu)

Tekken 7 — Results

1. FSN|Leoxaves (Master Raven, Katarina, Eliza, Eddy)
2. MDT|Darkfox (Akuma)
3. SFF|SgtPereira (Kazumi, Lucky Chloe)
4. TT|Oniukan (Kazuya)
5. MDT|Guara (Geese, Josie)
5. ThiagoToni (Lei)
7. ToniGT (Alisa)
7. AOP|Webspidus

Mortal Kombat 11 — Results

1. Shinigami (Sonya, Erron Black)
2. TF|SangueFrio (Cetrion, Scorpion)
3. TF|Konqueror249 (Sub-Zero)
4. Poto2222 (Jacqui)
5. Mkr (Raiden)
5. Paulow3b (Baraka)
7. PauloSF (Cassie Cage)
7. Fabio Hugo Cesar de Lima (Scorpion)

Dragon Ball FighterZ — Results

1. Umbrella|Linj (Cell, Base Vegeta, Goku)
2. BeerR|Koopao (Teen Gohan, Nappa, Goku)
3. Math
4. uB|ThiagoKain

Under Night In-Birth EXE: Late[st] — Results

1. WASF|Bigorados (Yuzuriha)
2. DGZADA|Gui (Gordeau)
3. Guigols (Gordeau)
4. Jinta (Carmine)

Event Schedule

Fight In Rio 2019 Event Schedule image #1
Click images for larger versions

Time Zone Conversion:
PDT: Subtract 4 hours.
EDT: Subtract 1 hour.
UTC: Add 3 hours.
BST: Add 4 hours.
CEST: Add 5 hours.
JST: Add 12 hours.

Load comments (11)