Sonic Boom 2019 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • July 14, 2019 at 10:48 a.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.

Sonic Boom 2019 is happening this weekend in Madrid, Spain.

This event will feature the talents of Mouz|Problem X, NVD|Phenom, RB|Luffy, CO|Dogura, NASR|BigBird, NASR|AngryBird, CYG|GamerBee, CYG|Infexious, VGIA|Shanks, Vitality|Hurricane, VGIA|VegaPatch, EnVyUS|MisterCrimson, Oplon|Noka, FNATIC|Shakz, FNATIC|Akainu, NVD|Veggey, EnVyUS|Layo and many more besides them.

This is a Ranking Event for the Capcom Pro Tour, and with points on the line a lot of top players have decided to show up.

In fact, there are over 100 players signed up for Street Fighter 5: Arcade Edition, so the battle to the end will be fierce indeed. Perhaps not too surprisingly given the titles massive popularity in Spain, there are even more entrants for Dragon Ball FighterZ, which claims the top spot with around 140 fighters.

Besides these titles, there will also be tournament play in Samurai Shodown, Mortal Kombat 11, Tekken 7, Ultra Street Fighter 4, Dead or Alive 6 and King of Fighters 14.

Streaming is being done at Madrid FGC, BCN Fighters and Vortex Tournament.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. Mouz|Problem X (M. Bison)
2. CYG|Infexious (Zeku, Necalli)
3. CYG|GamerBee (Cammy, Necalli)
4. NASR|BigBird (Rashid)
5. VGIA|VegaPatch (F.A.N.G)
5. RB|Luffy (R. Mika)
7. Reason|BoltStrike (Vega)
7. EnVyUS|Mistercrimson (Dhalsim, Karin)

9. CO|Dogura (M. Bison, Urien)
9. FNATIC|Shakz (Laura, Cammy)
9. Creatives|Narikun (Ibuki)
9. Mkers|Geecko (Juri)
13. EnVyUS|Layo (Laura)
13. NASR|AngryBird (Zeku)
13. EnVyUS|NassimClaw (Vega)
13. Vitality|Hurricane (Cammy)

17. Ninieru (Falke)
17. FNATIC|Akainu (Guile)
17. NVD|Veggey (Birdie)
17. Reason|MetalQueerSolid (F.A.N.G)
17. Ryan Hart (Urien)
17. DRT|Fuhajin (Juri)
17. STK|Alex Sieg (Nash)
17. NVD|Phenom (Karin, Necalli)

25. Darkn1l
25. MadFGC|Wanzer (Kolin)
25. Ostrac (Birdie)
25. Deimos (Vega)
25. Arkham|ZeroThinking (Dhalsim)
25. UYU|Tyrant (Kolin)
25. UDL|Locust (Urien)
25. DRT|GGenie (R. Mika)

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: Mouz|Problem X (M. Bison) eliminated CYG|Infexious (Zeku) 3-1.

• Grand finals, first set: CYG|Infexious (Zeku) beat Mouz|Problem X (M. Bison) 3-0.

• Losers finals: CYG|Infexious (Zeku) eliminated CYG|GamerBee (Necalli) 3-0.

• Losers semi-finals: CYG|Gamerbee (Cammy) eliminated NASR|BigBird (Rashid) 3-1.

• Winners finals: Mouz|Problem X (M. Bison) beat CYG|Infexious (Zeku) 3-0.

• NASR|BigBird (Rashid) eliminated RB|Luffy (R. Mika) 3-2.

• CYG|GamerBee (Cammy) eliminated VGIA|VegaPatch (F.A.N.G) 3-1.

• RB|Luffy (R. Mika) eliminated EnVyUS|MisterCrimson (Dhalsim, Karin) 3-0.

• VGIA|VegaPatch (F.A.N.G) eliminated Reason|BoltStrike (Vega) 3-2.

• Winners semi-finals: CYG|Infexious (Zeku) beat CYG|GamerBee (Cammy, Necalli) 3-1.

• Winners semi-finals: Mouz|Problem X (M. Bison) beat NASR

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 16 battle log

• Reason|BoltStrike (Vega) eliminated Creatives|Narikun (Ibuki) 3-1.

• VGIA|VegaPatch (F.A.N.G) eliminated Mkers|Geecko (Juri) 3-0.

• RB|Luffy (R. Mika) eliminated CO|Dogura (M. Bison) 3-0.

• EnVyUS|MisterCrimson (Dhalsim) eliminated FNATIC|Shakz (Laura) 3-1.

• CYG|GamerBee (Cammy) beat CO|Dogura (M. Bison) 3-1.

• CYG|Infexious (Zeku) beat EnVyUS|MisterCrimson (Dhalsim) 3-0.

• NASR|BigBird (Rashid) beat Reason|BoltStrike (Vega) 3-0.

• Mouz|Problem X (M. Bison) beat Mkers|Geecko (Juri) 3-1.

• VGIA|VegaPatch (F.A.N.G) eliminated Vitality|Hurricane (Cammy) 3-2.

• Creatives|Narikun (Ibuki) eliminated EnVyUS|NassimClaw (Vega) 3-1.

• FNATIC|Shakz (Laura) eliminated NASR|AngryBird (Zeku) 3-2.

• RB|Luffy (R. Mika) eliminated EnVyUS|Layo (Laura) 3-2.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Notable bracket matches battle log

• VGIA|VegaPatch (F.A.N.G) eliminated Ryan Hart (Urien) 2-0.

• CYG|GamerBee (Cammy) beat Ryan Hart (Urien) 2-0.

• CO|Dogura (Urien) beat Vitality|Hurricane (Cammy) 2-1.

• EnVyUS|NassimClaw (Vega) eliminated NVD|Phenom (Karin) 2-1.

• CYG|Infexious (Zeku) beat NVD|Phenom (Karin) 2-1.

• EnVyUS|Layo (Laura) eliminated Reason|MetalQueerSolid (F.A.N.G) 2-0.

• RB|Luffy (R. Mika) eliminated NVD|Veggey (Birdie) 2-0.

• NASR|BigBird (Rashid) beat FNATIC|Shakz (Cammy) 2-0.

• Reason|BoltStrike (Vega) beat NASR|AngryBird (Zeku) 2-1.

• Mkers|Geecko (Juri) beat RB|Luffy (R. Mika) 2-1.

• Vitality|Hurricane (Cammy) beat FNATIC|Akainu (Guile) 2-1.

• EnVyUS|MisterCrimson (Dhalsim) beat NVD|Veggey (Birdie) 2-1.

Dragon Ball FighterZ — Results

1. Oplon|Noka (Kid Buu, Adult Gohan, Kid Goku)
2. WrNx|Kayne (Teen Gohan, Goku Black, Kid Goku | Blue Goku, Trunks, Kid Goku)
3. NJK|GenisGod (Hit, Fused Zamasu, Yamcha)
4. BH3|Wade (Hit, Bardock, Trunks)
5. VGIA|Shanks (Android 18, Adult Gohan, Goku)
5. CO|Dogura (Kid Buu, Cooler, Goku | Kid Buu, Android 16, Goku)
7. Oplon|Cacahouete (Blue Goku, Bardock, Goku)
7. RN|Kasuga (Android 18, Android 21, Goku)

9. YUZU|Perceval (Bardock, Broly, Goku)
9. EP|Easyman (Adult Gohan, Goku, Vegeta)
9. REXPECT|Calbu (Hit, Bardock, Goku)
9. KwK|Thunder (Teen Gohan, Videl, Kid Buu)
13. Radae (Android 21, Gotenks, Goku)
13. DR|Lmaoncio (Bardock, Kid Goku, Yamcha)
13. Suiryuudan (Cooler, Goku, Tien)
13. FG|HijodeTKD (Android 21, Videl, Yamcha)

17. ROV|Gamba (Kid Buu, Captain Ginyu, Goku)
17. WSBYB|MeDavid (Vegito, Adult Gohan, Goku Black)
17. WBYB|K4ution (Bardock, Kid Goku, Goku)
17. VGIA|Sh4rin (Bardock, Android 16, Vegeta)
17. SFG|EnPraVa (Bardock, Cell, Vegeta)
17. Stimoro (Nappa, Kid Goku, Goku)
17. Polinomis|IvanPotato (Kid Buu, Bardock, Goku)
17. OL|c0ld (Vegeta, Adult Gohan, Goku)

25. REXPECT|Gropis (Kid Buu, Fused Zamasu, Beerus)
25. Mant|Amelys (Bardock, Kid Goku, Vegeta)
25. WBYB|Yato (Adult Gohan, Kid Goku, Goku)
25. FV|Majink (Adult Gohan, Bardock, Goku)
25. Cuenca5 (Hit, Kid Goku, Goku)
25. EvO|BaninGG (Kid Buu, Frieza, Teen Gohan)
25. MegaX (Vegito, Base Goku, Yamcha)
25. Migraine|J2Jin (Kid Buu, Adult Gohan, Yamcha)

Dragon Ball FighterZ — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: Oplon|Noka (Kid Buu, Adult Gohan, Kid Goku) eliminated WRNX|Kayne (Blue Goku, Trunks, Kid Goku) 3-2.

• Grand finals, first set: WRNX|Kayne (Blue Goku, Trunks, Kid Goku) beat Oplon|Noka (Kid Buu, Adult Gohan, Kid Goku) 3-1.

• Losers finals: WRNX|Kayne (Teen Gohan, Goku Black, Kid Goku) eliminated BJK|GenisGod (Hit, Fused Zamasu, Yamcha) 3-0.

• Losers semi-finals: WRNX|Kayne (Teen Gohan, Goku Black, Kid Goku) eliminated BH3|Wade (Hit, Bardock, Trunks) 2-0.

• Winners finals: Oplon|Noka (Kid Buu, Adult Gohan, Kid Goku) beat BJK|GenisGod (Hit, Fused Zamasu, Yamcha) 3-1.

• WRNX|Kayne (Teen Gohan, Goku Black, Kid Goku) eliminated CO|Dogura (Kid Buu, Cooler, Goku) 2-1.

• BH3|Wade (Hit, Bardock, Trunks) eliminated VGIA|Shanks (Android 18, Adult Gohan, Goku) 2-1.

• WRNX|Kayne (Blue Goku, Trunks, Kid Goku) eliminated RN|Kasuga (Android 18, Android 21, Goku) 2-0.

• BH3|Wade (Hit, Bardock, Trunks) eliminated Oplon|Cacahouete (Blue Goku, Bardock, Goku) 2-1.

• Winners semi-finals: Oplon|Noka (Kid Buu, Adult Gohan, Kid Goku) beat VGIA|Shanks (Android 18, Adult Gohan, Goku) 2-0.

• Winners semi-finals: GenisGod (Hit, Fused Zamasu, Yamcha) beat CO|Dogura (Kid Buu, Android 16, Goku | Kid Buu, Cooler, Goku) 2-0.

Dead or Alive 6 — Results

1. Ky-Dragon (Kula)
2. Dr Impact (Helena, La Mariposa)
3. Tulkas (Hayate)
4. Kev (Jann Lee, Brad Wong)
5. GLaurent (Hitomi)
5. Atahotaku (La Mariposa)
7. XBL|FaleneFields (Leifang)
7. HuE|Erik|Gamer (NiCO)

9. Mike (Honoka)
9. Cereza
9. MFGC|Eidriam (Hitomi)
9. HuE|Pyu
13. UnkaiFuga
13. Mostoles Warrior
13. MadFGC|Khivan
13. 2MK|OmniRabbit

Mortal Kombat 11 — Results

1. VGIA|Fasoll (Kung Lao)
2. LOK|Nivek (Kabal, Jacqui)
3. EnVyUS|Layo (Jacqui)
4. ROV|MF (Liu Kang)
5. Bravo32 (Baraka)
5. MKJavierMK (Scorpion)
7. Ionizedcrowd (Scorpion)
7. Paquetenks|Chino (Johnny Cage, Sonya)

Tekken 7 — Results

1. Caiper (Feng, Akuma)
2. PrincessNamine (Katarina, Xiaoyu, Alisa, Lucky Chloe)
3. Schrodingre (King, Dragunov)
4. Arkham|BlackKazama (Asuka)
5. mYi|KiraKira (Eliza)
5. Ginga (Eddy)
7. Ryan Hart (Kazuya)
7. Baxi (Lee)

Samurai Shodown — Results

1. Apopiano (Yashamaru)
2. EnVyUS|MisterCrimson (Genjuro, Charlotte)
3. MadFGC|Deimos (Genjuro)
4. VGIA|Sh4rin (Tam Tam, Earthquake)
5. Tlk_Mathaan (Tam Tam)
5. Obake (Haohmaru)
7. MADFGC|JRP (Genjuro)
7. Orihuela (Yoshitora)

Ultra Street Fighter 4 — Results

1. Vitality|Hurricane (Decapre)
2. UYU|Tyrant (M. Bison)
3. Creatives|Narikun (Elena, Ibuki)
4. EP|Easyman (Ryu)
5. Roymacoi (Fei Long)
5. Not|Santiers (C. Viper)
7. OL|c0ld (Ken, Seth)
7. BAIHU|Greel (Vega)

King of Fighters 14 — Results

1. Migrainer|J2Jin (Nakoruru, Leona, Iori | Mian, Kula, Iori | Others)
2. INC|Akito (Alice, Muimui, Sylvie | Heidern, Ryo, Whip)
3. KwK|Thunder (Angel, Zarina, Yuri)
4. MadFGC|Eidriam (Mature, Kula, King)

Event Schedule

Sonic Boom 2019 Event Schedule image #1
Click images for larger versions

All times listed are CEST.

Time Zone Conversion:
PDT: Subtract 9 hours.
EDT: Subtract 6 hours.
UTC: Subtract 2 hours.
BST: Subtract 1 hour.
JST: Add 7 hours.

Load comments (24)