Game Over 2019 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • July 7, 2019 at 6:36 p.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.

This weekend is stacked all across the world, and one of the biggest events is taking place in Santo Domingo, Dominican Republic.

Some of the biggest names set to compete this weekend are REC|Punk, Rohto|Tokido, RB|Gachikun, CYG|Fuudo, UYU|OilKing, FAV|Sako, FOX|NuckleDu, MenaRD, NVD|Phenom, CO|Dogura, FD|Haitani, CYG|GamerBee, DNG|Itabashi Zangief, Liquid|John Takeuchi, Caba, Rise|Smug, SB|DoomSnake, Mago, EQNX|Brian_F, RRQ|Moke, iG|Jiewa, EG|Ricki Ortiz, SB|CrossoverRD, GRPT|Gllty, NVD|Veggey, Kawano, SB|DR Mandrake, GAM|Jochy and of course many more.

This is a Premier Event for the Capcom Pro Tour, so there are massive points on the line for Street Fighter 5: Arcade Edition, which of course leads to a very high level of competition attending.

There are over 100 entrants fighting it out here for the main game, but there are a ton of other titles being played as well.

Other tournaments you can enjoy at the event are Super Smash Bros. Ultimate, Soul Calibur 6, Tekken 7, Dragon Ball FighterZ, Mortal Kombat 11 and Super Smash Bros. Melee.

Streaming is being done at Capcom Fighters, Game Over DR, Stryker DR, GX Style Games, Top Siete Games and Mr Connor TV 1.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. Rohto|Tokido (Akuma)
2. NVD|Phenom (Karin, Necalli)
3. CO|Dogura (M. Bison)
4. CYG|Fuudo (Birdie, R. Mika)
5. iG|Jiewa (Akuma)
5. FAV|Sako (Menat, Kage)
7. Rise|Smug (G, Balrog)
7. UYU|OilKing (Rashid)

9. REC|Punk (Karin, Kolin)
9. Caba (Guile)
9. RRQ|Moke (Rashid)
9. DNG|Itabashi Zangief (Abigail, Zangief)
13. RB|Gachikun (Rashid)
13. Liquid|John Takeuchi (Rashid)
13. MenaRD (Birdie)
13. SB|CrossoverRD (Akuma)

17. GetGosu|Darlan (Akuma)
17. EQNX|Brian_F (Balrog)
17. SB|DoomSnake (Vega)
17. RUNNIT|Nigel EX (Balrog)
17. GAM|Jochy (Akuma)
17. FA|Mono (F.A.N.G)
17. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li)
17. FOX|NuckleDu (R. Mika)

25. NVD|Veggey (Birdie)
25. SB|DR Mandrake (Urien)
25. BigOneRD (M. Bison)
25. F3|Lilo (Balrog)
25. CYG|GamerBee (Cammy)
25. Tigers|LuiMan20 (Dhalsim)
25. GRPT|Gllty (Dhalsim)
25. 4H|G. Roy (Rashid)

33. MrEstrella (Rashid)
33. TBK|McEnddy (Nash)
33. GAM|Juan Fran (Alex)
33. Atomica|GranTodakai (Blanka)
33. Vpositivo (Ed)
33. Mago (Cammy)
33. TBK|CuchilloyPistola (Rashid)
33. MGT|AdonaiNova (Cammy)
33. KD|Acorazado (Kolin)
33. RedDragonRD (Laura)
33. PEG|Droker (Akuma)
33. Kawano (Kolin)
33. Sanefox (Karin)
33. Pitufonegro
33. FD|Haitani (Akuma)
33. El Oscuro (Kage)

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: Rohto|Tokido (Akuma) eliminated NVD|Phenom (Karin) 3-0.

• Grand finals, first set: NVD|Phenom (Karin) beat Rohto|Tokido (Akuma) 3-1.

• Losers finals: NVD|Phenom (Karin) eliminated CO|Dogura (M. Bison) 3-2.

• Losers semi-finals: NVD|Phenom (Karin) eliminated CYG|Fuudo (Birdie) 3-1.

• Winners finals: Rohto|Tokido (Akuma) beat CO|Dogura (M. Bison) 3-2.

• CYG|Fuudo (Birdie) eliminated iG|Jiewa (Akuma) 3-1.

• NVD|Phenom (Karin, Necalli) eliminated FAV|Sako (Menat) 3-2.

• iG|Jiewa (Akuma) eliminated Rise|Smug (G, Balrog) 3-2.

• FAV|Sako (Kage) eliminated UYU|OilKing (Rashid) 3-2.

• Winners semi-finals: CO|Dogura (M. Bison) beat NVD|Phenom (Karin, Necalli) 3-2.

• Winners semi-finals: Rohto|Tokido (Akuma) beat CYG|Fuudo (Birdie) 3-2.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 16 battle log

• Rise|Smug (G) eliminated DNG|Itabashi Zangief (Abigail) 2-1.

• UYU|OilKing (Rashid) eliminated Caba (Guile) 2-0.

• iG|Jiewa (Akuma) eliminated RRQ|Moke (Rashid) 2-1.

• FAV|Sako (Menat) eliminated REC|Punk (Kolin) 2-1.

• Rise|Smug (G) eliminated SB|CrossoverRD (Akuma) 2-1.

• RRQ|Moke (Rashid) eliminated MenaRD (Birdie) 2-0.

• UYU|OilKing (Rashid) eliminated Liquid|John Takeuchi (Rashid) 2-0.

• REC|Punk (Karin) eliminated RB|Gachikun (Rashid) 2-0.

• CYG|Fuudo (R. Mika) beat FAV|Sako (Kage) 2-1.

• Rohto|Tokido (Akuma) beat Caba (Guile) 2-1.

• CO|Dogura (M. Bison) beat iG|Jiewa (Akuma) 2-0.

• NVD|Phenom (Necalli) beat DNG|Itabashi Zangief (Abigail, Zangief) 2-1.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Notable pools matches battle log

• RB|Gachikun (Rashid) eliminated EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) 2-1.

• RB|Gachikun (Rashid) eliminated GRPT|Gllty (Dhalsim) 2-0.

• RRQ|Moke (Rashid) eliminated FOX|NuckleDu (R. Mika) 2-1.

• FOX|NuckleDu (R. Mika) eliminated 4H|G. Roy (Rashid) 2-0.

• NVD|Phenom (Karin) beat EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) 2-0.

• 4H|G. Roy (Rashid) eliminated FD|Haitani (Akuma) 2-0.

• Caba (Guile) beat RRQ|Moke (Rashid) 2-1.

• EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) beat RB|Gachikun (Rashid) 2-1.

• NVD|Phenom (Necalli) beat GRPT|Gllty (Dhalsim) 2-0.

• Caba (Guile) beat FD|Haitani (Akuma) 2-1.

• RRQ|Moke (Rashid) beat FOX|NuckleDu (R. Mika) 2-0.

• Rise|Smug (Balrog) eliminated FA|Mono (F.A.N.G) 2-0.

• FA|Mono (F.A.N.G) eliminated Tigers|LuiMan20 (Dhalsim) 2-0.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) eliminated GAM|Jochy (Akuma) 2-0.

• Tigers|LuiMan20 (Dhalsim) eliminated Kawano (Kolin) 2-0.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) eliminated CYG|GamerBee (Cammy) 2-1.

• FAV|Sako (Menat) beat Rise|Smug (G, Balrog) 2-0.

• iG|Jiewa (Akuma) beat GAM|Jochy (Akuma) 2-1.

• FAV|Sako (Menat) beat Kawano (Kolin) 2-1.

• Rise|Smug (Balrog) beat FA

• iG|Jiewa (Akuma) beat CYG|GamerBee (Cammy) 2-1.

• GAM|Jochy (Akuma) beat Liquid|John Takeuchi (Rashid) 2-0.

• UYU|OilKing (Rashid) eliminated RUNNIT|Nigel EX (Balrog) 2-0.

• SB|CrossoverRD (Akuma) eliminated SB|DoomSnake (Vega) 2-0.

• RUNNIT|Nigel EX (Balrog) eliminated F3|Lilo (Balrog) 2-0.

• CO|Dogura (M. Bison) beat UYU|OilKing (Rashid) 2-0.

• SB|CrossoverRD (Akuma) eliminated BigOneRD (M. Bison) 2-0.

• CYG|Fuudo (R. Mika) beat SB|DoomSnake (Vega) 2-0.

• BigOneRD (M. Bison) eliminated Mago (Cammy) 2-1.

• UYU|OilKing (Rashid) beat F3|Lilo (Balrog) 2-1.

• CO|Dogura (M. Bison) beat RUNNIT|Nigel EX (M. Bison) 2-1.

• SB|DoomSnake (Vega) beat Mago (Cammy) 2-0.

• CYG|Fuudo (Birdie) beat SB|CrossoverRD (Akuma, M. Bison) 2-0.

• MenaRD (Birdie) eliminated EQNX|Brian_F (Balrog) 2-1.

• EQNX|Brian_F (Balrog) eliminated SB|DR Mandrake (Urien) 2-0.

• REC|Punk (Karin) eliminated GetGosu|Darlan (Akuma) 2-0.

• Rohto|Tokido (Akuma) beat MenaRD (Birdie) 2-0.

• DNG|Itabashi Zangief (Abigail) beat REC|Punk (Karin) 2-1.

• GetGosu|Darlan (Akuma) eliminated NVD|Veggey (Birdie) 2-1.

Mortal Kombat 11 — Results

1. DR Gross (Cassie Cage)
2. Solo (Erron Black, Scorpion)
3. T7G|Rafux (Jacqui, Cassie Cage)
4. KD|LeatherFace (D'Vorah)
5. T7G|YoungChicuelo (Sonya, Erron Black)
5. MBD|Grandmaster (Sonya, Erron Black)
7. KD|ArielMK (Geras)
7. PEG|Ra's Al Ghul (Johnny Cage)

Super Smash Bros. Ultimate — Results

1. 0mart (Snake)
2. LGCY|Sonix (Sonic)
3. LGCY|Sharpy (Incineroar)
4. Capitancito (Wolf, Dr. Mario)
5. Papin (Mario)
5. Keekay (Greninja)
7. L-o-D|XERO (Lucina, Joker)
7. SIN|ShakaOmega (Joker, Mewtwo)

Super Smash Bros. Ultimate — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: 0mart (Snake) eliminated LGCY|Sonix (Sonic) 3-1.

• Losers finals: LGCY|Sonix (Sonic) eliminated LGCY|Sharpy (Incineroar) 3-0.

• Losers semi-finals: LGCY|Sharpy (Incineroar) eliminated Capitancito (Wolf, Dr. Mario) 3-0.

• Winners finals: 0mart (Snake) beat LGCY|Sonix (Sonic) 3-0.

• LGCY|Sharpy (Incineroar) eliminated Papin (Mario) 3-0.

• Capitancito (Wolf, Dr. Mario) eliminated Keekay (Greninja) 3-2.

• Winners semi-finals: LGCY|Sonix (Sonic) beat LGCY|Sharpy (Incineroar) 3-0.

• Winners semi-finals: 0mart (Snake) beat Capitancito (Wolf, Dr. Mario) 3-1.

• Keekay (Greninja) eliminated SIN|ShakaOmega (Joker) 3-2.

• Papin (Mario) eliminated L-o-D|XERO (Lucina) 3-0.

Tekken 7 — Results

1. EnergieMarduk (Marduk)
2. RoyTekken (Feng)
3. DPGL|Loan (Asuka)
4. GG|B-báez (Asuka)
5. Vzla|Carpio.D (JACK-7)
5. Dertypapi|Elpoke1 (Leo)
7. DPGL|Katsuya (Alisa, Yoshimitsu)
7. Y2Kaka MyKid (Lars)

Tekken 7 — Top 4 battle log

• Grand finals, first set: EnergieMarduk (Marduk) eliminated RoyTekken (Feng) 3-2.

• Losers finals: RoyTekken (Feng) eliminated DPGL|Loan (Asuka) 3-1.

• Losers semi-finals: DPGL|Loan (Asuka) eliminated GG|B-báez (Asuka) 3-0.

• Winners finals: EnergieMarduk (Marduk) beat RoyTekken (Feng) 3-1.

Super Smash Bros. Melee — Results

1. FN|Gliscor (Peach)
2. Elie (Sheik, Marth, Fox)
3. Lein (Sheik)
4. Zuraco (Falco)
5. Stiff (Falco)
5. Leof (Fox)
7. NotMe (Captain Falcon)
7. DR Congre (Marth)

Dragon Ball FighterZ — Results

1. T7G|LungsterX (Cell, Vegeta, Goku Black)
2. CO|Dogura (Kid Buu, Cooler, Goku)
3. PEG|ShockZ (Cell, Bardock, Vegeta)
4. PEG|SolidSakura (Piccolo, Bardock, Goku)

Dragon Ball FighterZ — Top 4 battle log

• Grand finals, second set: T7G|LungsterX (Cell, Vegeta, Goku Black) eliminated CO|Dogura (Kid Buu, Cooler, Goku) 3-1.

• Grand finals, first set: CO|Dogura (Kid Buu, Cooler, Goku) beat T7G|LungsterX (Cell, Vegeta, Goku Black) 3-0.

• Losers finals: CO|Dogura (Kid Buu, Cooler, Goku) eliminated PEG|ShockZ (Cell, Bardock, Vegeta) 3-1.

• Losers semi-finals: PEG|ShockZ (Cell, Bardock, Vegeta) eliminated PEG|SolidSakura (Piccolo, Bardock, Goku) 2-0.

• Winners finals: T7G|LungsterX (Cell, Vegeta, Goku Black) beat CO|Dogura (Kid Buu, Cooler, Goku) 3-1.

Soul Calibur 6 — Results

1. RaymondVRC (Ivy)
2. MGR|NovaMage (2B)
3. LC|JC_DR (Geralt)
4. Nandoelduro (Talim, Siegfried)
5. MBD|KitanoMK (Sophitia)
5. StrykerDR (Siegfried)
7. MessPower (Sophitia)
7. Elyod (Nightmare)

Event Schedule

Game Over 2019 Event Schedule image #1 Game Over 2019 Event Schedule image #2
Click images for larger versions

Schedule images courtesy of AceKingOffSuit.

Load comments (76)