Genesis 6 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • February 4, 2019 at 12:10 a.m. PST

Update: This story has been updated with final results.

This weekend, there's an absolute juggernaut of a Super Smash Bros. event going on.

It's time yet again for Genesis, this being the 6th installment, and it's taking place in Oakland, California.

This tournament has over 2,000 entrants for Super Smash Bros. Ultimate, and over 1,100 for Super Smash Bros. Melee, both of which will have Singles and Doubles events, so it's a doozy for sure.

Besides these, there will also be tournaments in Super Smash Bros. 64, Rivals of Aether and Windjammers.

There are way too many amazing players attending to list them all, but some of the players participating include TSM|Tweek, FOX|MKLeo, Liquid|Hungrybox, TSM|Leffen, NRG|Nairo, PG|Plup, C9|Mango, FOX|Mew2King, RNG|Dabuz, Light, Samsora, Zackray, Shuton, orKsGP|Glutonny, Alliance|Armada, Abadango, PG|Zain, CLG|VoiD, VGBC|aMSa, Liquid|Salem, Larry Lurr, Tempo|Axe, PG|Cosmos, Marss, EMG|Tamim, PG|Esam, Ally, WaDi, ZD, Nietono, WBG|MVD and of course many, many more.

Streaming is being done at VG Boot Camp, VG Boot Camp 2, 2G Gaming, Melee Everyday, SSB64, Showdown GG and Endgame TV 1.

Super Smash Bros. Ultimate — Results

1. FOX|MKLeo (Ike, Lucina)
2. CLG|VoiD (Pichu, Wolf)
3. eU|Samsora (Peach, Daisy)
4. GRV|Dabuz (Olimar, Palutena)
5. Light (Fox)
5. GW|Zackray (Wolf)
7. PG|Esam (Pikachu)
7. PG|Cosmos (Inkling)

9. Myran (Olimar)
9. TSM|Tweek (Wolf, Wario)
9. dB|Yeti (Mega Man)
9. CaptainZack (Daisy, Peach, Bayonetta)
13. FONC|Prodigy (Mario)
13. SST|Shuton (Olimar)
13. WBG|MVD (Snake)
13. Liquid|Salem (Lucina, Link)

17. MVG|DarkWizzy (Mario)
17. K9sBruce (Wolf)
17. AMG|8BitMan (R.O.B.)
17. orKsGP|Glutonny (Wario)
17. SDX (Mewtwo)
17. TSM|Leffen (Pokémon Trainer)
17. Larry Lurr (Fox)
17. NRG|Nairo (Palutena, Lucina, Zero Suit Samus)

25. FOW (Ness)
25. WaDi (R.O.B.)
25. DA|Sinji (Pac-Man)
25. Marss (Zero Suit Samus)
25. SNB|Abadango (Inkling)
25. LGCY|Sonix (Sonic)
25. Magister (Incineroar)
25. Ally (Snake, Mario)

33. ImHip (Olimar)
33. Shaky (Ness)
33. Lima (Bayonetta)
33. CACAW|BigD (Olimar, Ice Climbers)
33. TGS|Captain L (Pichu)
33. RG|Kobe (Young Link)
33. Nakat (Pichu)
33. Klaatu (Olimar)
33. Demise|ZD (Fox)
33. Mr. E (Marth)
33. eM|Zenyou (Mario)
33. SF|Regi Shikimi (Mr. Game & Watch, Palutena)
33. Help!|Stroder (Greninja, Luigi)
33. Umeki (Daisy)
33. Armada|BestNess (Ness)
33. Lui$ (Dr. Mario)

49. Yoshimoto|Rain (Cloud)
49. GW|Shogun (Snake)
49. MSF|LaLuna (Palutena)
49. MuteAce (Peach)
49. Eon (Fox, Pichu)
49. OES|Eldin (Olimar)
49. ONCE|Legit (Richter)
49. DNG|Nietono (Pichu)
49. EMG|False (Snake)
49. Z (Pikachu)
49. PG|Plup (Mega Man)
49. Btlc|Ez (R.O.B.)
49. TLTC (Palutena)
49. Demise|SeagullJoe (Wolf)
49. Pandarian (Pokémon Trainer)
49. XTR|Sparg0 (Cloud)

65. FAD|Nicko (Shulk)
65. Trevonte (Palutena)
65. Solid|SilentRain (Mario)
65. Typo|Sonido (Sonic)
65. Anahuac|Javi (Cloud, Link)
65. Tyrant (Meta Knight)
65. SS|MrConCon (Luigi)
65. Kofi (Falco)
65. NovaPixl (Lucas)
65. DMG|MattyG (Chrom)
65. ShadowPR (Peach)
65. Mikee (Mega Man)
65. Slither2Hunter (Meta Knight)
65. SDi|RaddaRadda (Mr. Game & Watch)
65. Saj (Peach, Daisy)
65. Memphis|Makibaz (Palutena)
65. 6WX (Sonic)
65. BTLC|Twerkmastr (Mr. Game & Watch)
65. PiXL (Bowser Jr.)
65. Mudomo (Fox)
65. Diablo (Ken)
65. Armando (Meta Knight)
65. SlayerZ (Peach)
65. ESE|Fatality (Captain Falcon)
65. CB|Zael (Pokémon Trainer)
65. Virus (R.O.B., Fox)
65. Rich Brown (Olimar)
65. Dyr (Inkling)
65. CharlieDaKing (Fox)
65. IEA|Atomsk (Olimar)
65. Aperture (Inkling, Sonic)
65. Wizzrobe (Wolf)

97. Focus (R.O.B.)
97. 3xA (Toon Link)
97. TCM|KingKoopa (Bowser)
97. IMT|ANTi (Lucario, Mario)
97. Master Raven (Simon)
97. Charger (Ridley)
97. EMG|Tamim (Bayonetta)
97. DOG|Blank (Chrom)
97. Scizor (Link)
97. AcaRa|Shoe (Zero Suit Samus)
97. Alliance|Armada (Inkling)
97. DuoTheFighter (Link)
97. Rags (Donkey Kong)
97. Dakpo (Diddy Kong)
97. VaLoR (Sonic)
97. Pelca (Snake)
97. Selenium|Brian (King Dedede)
97. SE|Carvia (Pikachu)
97. Firefly (Yoshi)
97. Akashic (Greninja)
97. Ned (Pokémon Trainer)
97. Commander (Inkling)
97. Kazenoko (Zelda)
97. LGCY|Sharpy (Pokémon Trainer)
97. FOX|Mew2King (Bowser)
97. Karna (Chrom)
97. Teb (Mario)
97. SUGOI|Snoop (Yoshi)
97. GoE|Von (Lucina)
97. KH|Wes (Little Mac)
97. BBC (Wolf)
97. Rude (Mario)

Super Smash Bros. Ultimate — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: FOX|MKLeo (Lucina) eliminated CLG|VoiD (Pichu) 3-1.

• Grand finals, first set: FOX|MKLeo (Lucina) beat CLG|VoiD (Pichu) 3-1.

• Losers finals: FOX|MKLeo (Ike) eliminated eU|Samsora (Peach) 3-2.

• Losers semi-finals: FOX|MKLeo (Ike) eliminated GRV|Dabuz (Olimar) 3-1.

• Winners finals: CLG|VoiD (Pichu) beat eU|Samsora (Peach) 3-1.

• GRV|Dabuz (Olimar) eliminated GW|Zackray (Wolf) 3-2.

• FOX|MKLeo (Lucina) eliminated Light (Fox) 3-2.

• Winners semi-finals: CLG|VoiD (Pichu) beat GW|Zackray (Wolf) 3-2.

• Winners semi-finals: eU|Samsora (Peach) beat FOX|MKLeo (Ike) 3-2.

• GRV|Dabuz (Olimar) eliminated PG|Cosmos (Inkling) 3-1.

• Light (Fox) eliminated PG|Esam (Pikachu) 3-0.

Super Smash Bros. Ultimate — Top 16 battle log

• PG|Esam (Pikachu) eliminated dB|Yeti (Mega Man) 3-0.

• GRV|Dabuz (Olimar) eliminated TSM|Tweek (Wolf, Wario) 3-0.

• PG|Cosmos (Inkling) eliminated Myran (Olimar) 3-2.

• Light (Fox) eliminated CaptainZack (Peach, Daisy) 3-1.

• FOX|MKLeo (Ike) beat GRV|Dabuz (Palutena) 3-1.

• eU|Samsora (Peach) beat PG|Cosmos (Inkling) 3-2.

• GW|Zackray (Wolf) beat Light (Fox) 3-0.

• CLG|VoiD (Pichu) beat PG|Esam (Pikachu) 3-1.

• dB|Yeti (Mega Man) eliminated WBG|MVD (Snake) 3-1.

• TSM|Tweek (Wolf) eliminated SST|Shuton (Olimar) 3-0.

• Myran (Olimar) eliminated FONC|Prodigy (Mario) 3-0.

• CaptainZack (Daisy, Bayonetta) eliminated Liquid|Salem (Lucina, Link) 3-2.

Super Smash Bros. Ultimate — Top 32 battle log

• TSM|Tweek (Wolf) eliminated orKsGP|Glutonny (Wario) 3-1.

• dB|Yeti (Mega Man) eliminated TSM|Leffen (Pokémon Trainer) 3-2.

• Myran (Olimar) eliminated K9sBruce (Wolf) 3-2.

• WBG|MVD (Snake) eliminated SDX (Mewtwo) 3-2.

• SST|Shuton (Olimar) eliminated AMG|8BitMan (R.O.B.) 3-2.

• Liquid|Salem (Link) eliminated Larry Lurr (Fox) 3-1.

• FONC|Prodigy (Mario) eliminated MVG|DarkWizzy (Mario) 3-2.

• CaptainZack (Daisy, Bayonetta) eliminated NRG|Nairo (Lucina, Zero Suit Samus) 3-1.

• eU|Samsora (Peach) beat Larry Lurr (Fox) 3-0.

• FOX|MKLeo (Ike) beat TSM|Leffen (Pokémon Trainer) 3-1.

• GRV|Dabuz (Olimar) beat WBG|MVD (Snake) 3-2.

• GW|Zackray (Wolf) beat K9sBruce (Wolf) 3-0.

• CLG|VoiD (Pichu, Wolf) beat SST|Shuton (Olimar) 3-2.

• PG|Esam (Pikachu) beat TSM|Tweek (Wario) 3-2.

• PG|Cosmos (Inkling) beat NRG|Nairo (Palutena, Lucina) 3-2.

• Light (Fox) beat MVG|DarkWizzy (Mario) 3-0.

• orKsGP|Glutonny (Wario) eliminated Marss (Zero Suit Samus) 3-2.

• AMG|8BitMan (R.O.B.) eliminated DA|Sinji (Pac-Man) 3-1.

• SDX (Mewtwo) eliminated SNB|Abadango (Inkling) 3-2.

• dB|Yeti (Mega Man) eliminated LGCY|Sonix (Sonic) 3-1.

• Liquid|Salem (Lucina) eliminated Magister (Incineroar) 3-0.

• Myran (Olimar) eliminated WaDi (R.O.B.) 3-1.

• FONC|Prodigy (Mario) eliminated FOW (Ness) 3-0.

• CaptainZack (Daisy) eliminated Ally (Snake) 3-1.

Super Smash Bros. Ultimate — Top 64 battle log

• DA|Sinji (Pac-Man) eliminated RG|Kobe (Young Link) 3-1.

• LGCY|Sonix (Sonic) eliminated SF|Regi Shikimi (Palutena, Mr. Game & Watch) 3-1.

• dB|Yeti (Mega Man) eliminated eM|Zenyou (Mario) 3-0.

• orKsGP|Glutonny (Wario) eliminated Klaatu (Olimar) 3-0.

• FOW (Ness) eliminated Shaky (Ness) 3-1.

• FONC|Prodigy (Mario) eliminated ImHip (Olimar) 3-2.

• Magister (Incineroar) eliminated Help!|Stroder (Greninja, Luigi) 3-2.

• Salem (Lucina) eliminated Umeki (Daisy) 3-2.

• WaDi (R.O.B.) eliminated Lima (Bayonetta) 3-1.

• SNB|Abadango (Inkling) eliminated Demise|ZD (Fox) 3-1.

• AMG|8BitMan (R.O.B.) eliminated TGS|Captain L (Pichu) 3-2.

• Myran (Olimar) eliminated CACAW|BigD (Ice Climbers, Olimar) 3-1.

• Marss (Zero Suit Samus) eliminated Nakat (Pichu) 3-2.

• SDX (Mewtwo) eliminated Mr. E (Marth) 3-1.

• Ally (Snake) eliminated Armada|BestNess (Ness) 3-1.

• CaptainZack (Daisy) eliminated Lui$ (Dr. Mario) 3-1.

• eU|Samsora (Peach, Daisy) beat DA|Sinji (Pac-Man) 3-2.

• WBG|MVD (Snake) beat ImHip (Olimar) 3-2.

• GRV|Dabuz (Palutena, Olimar) beat FOW (Ness) 3-1.

• FOX|MKLeo (Ike) beat Myran (Olimar) 3-0.

• Larry Lurr (Fox) beat AMG|8BitMan (R.O.B.) 3-0.

• PG|Cosmos (Inkling) beat Marss (Zero Suit Samus) 3-0.

• NRG|Nairo (Palutena) beat Klaatu (Olimar) 3-0.

• MVG|DarkWizzy (Mario) beat Demise|ZD (Fox) 3-2.

• Light (Fox) beat SDX (Mewtwo) 3-1.

• K9sBruce (Wolf) beat dB|Yeti (Mega Man) 3-2.

• GW|Zackray (Wolf) beat LGCY|Sonix (Sonic) 3-1.

• SST|Shuton (Olimar) beat Help!|Stroder (Greninja) 3-1

• CLG|VoiD (Pichu) beat Umeki (Daisy) 3-1.

• PG|Esam (Pikachi) beat Ally (Snake, Mario) 3-0.

• TSM|Tweek (Wario) beat CaptainZack (Bayonetta, Daisy) 3-0.

• TSM|Leffen (Pokémon Trainer) beat WaDi (R.O.B.) 3-1.

• orKsGP|Glutonny (Wario) eliminated DNG|Nietono (Pichu) 3-1.

• Shaky (Ness) eliminated GW|Shogun (Snake) 3-1.

• Lui$ (Dr. Mario) eliminated XTR|Sparg0 (Cloud) 3-1.

• Armada|BestNess (Ness) eliminated Pandarian (Pokémon Trainer) 3-1.

• Liquid|Salem (Lucina) eliminated Demise|SeagullJoe (Wolf) 3-1.

• Magister (Incineroar) eliminated TLTC (Palutena) 3-2.

• SF|Regi Shikimi (Mr. Game & Watch) eliminated Btlc|Ez (R.O.B.) 3-2.

• eM|Zenyou (Mario) eliminated PG|Plup (Mega Man) 3-2.

• Mr. E (Marth) eliminated Z (Pikachu) 3-2.

• SNB|Abadango (Inkling) eliminated EMG|False (Snake) 3-0.

• Nakat (Pichu) eliminated ONCE|Legit (Richter) 3-0.

• RG|Kobe (Young Link) eliminated OES|Eldin (Olimar) 3-0.

• TGS|Captain L (Pichu) eliminated Eon (Fox, Pichu) 3-1.

• CACAW|BigD (Olimar) eliminated MuteAce (Peach) 3-0.

• Lima (Bayonetta) eliminated MSF|LaLuna (Palutena) 3-0.

• FONC|Prodigy (Mario) eliminated Yoshimoto|Rain (Cloud) 3-0.

Super Smash Bros. Ultimate — Notable pools matches battle log

• K9sBruce (Wolf) beat Liquid|Salem (Link) 2-1.

• ImHip (Olimar) beat orKsGP|Glutonny (Wario) 2-0.

• Pandarian (Pokémon Trainer) beat Alliance|Armada (Inkling) 2-0.

• Alliance|Armada (Inkling) beat BC|Apologyman (Lucario) 2-1.

• Demise|SeagullJoe (Wolf) eliminated EMG|Tamim (Bayonetta) 2-1.

• Magister (Incineroar) eliminated IMT|ANTi (Mario) 2-1.

• LGCY|Sonix (Sonic) beat Eon (Fox) 2-1.

• TSM|Leffen (Pokémon Trainer) beat Kofi (Falco) 2-0.

• LGCY|Sonix (Sonic) beat IMT|ANTi (Lucario) 2-1.

• Kofi (Falco) beat EMG|Tamim (Bayonetta) 2-1.

• TSM|Leffen (Pokémon Trainer) beat Demise|SeagullJoe (Wolf) 2-1.

Super Smash Bros. Melee — Results

1. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff)
2. Tempo|Axe (Pikachu)
3. PG|Plup (Sheik, Fox)
4. VGBC|aMSa (Yoshi)
5. C9|Mango (Falco)
5. CLG|PewPewU (Marth)
7. HLCG|S2J (Captain Falcon)
7. Ginger (Falco)

9. EGtv|FatGoku (Fox)
9. PG|Zain (Marth)
9. ESE|Duck (Samus)
9. Demise|Trifasia (Peach)
13. MnT|2Saint (Jigglypuff)
13. Rishi (Marth)
13. DIG|HugS (Samus)
13. Bladewise (Peach)

17. Liquid|ChuDat (Ice Climbers)
17. EMG|Hax$ (Fox)
17. Kalamazhu (Peach)
17. G2|Westballz (Falco)
17. Fiction (Fox)
17. DarkAtma (Sheik, Peach)
17. CLG|SFAT (Fox)
17. LFG|EddyMexico (Luigi)

25. MSF|LaLuna (Marth)
25. RCS|Sharkz (Ice Climbers)
25. DIG|Lucky (Fox)
25. EMG|Moky (Fox)
25. PS|Bananas (Ice Climbers)
25. Nintendude (Ice Climbers, Marth)
25. MnT|iBDW (Fox)
25. Zeo (Captain Falcon)

33. DBJ|Joyboy (Fox)
33. GHQ|Kels (Fox)
33. Laudandus (Sheik)
33. HTwa (Sheik)
33. 20GX|Gahtzu (Captain Falcon)
33. TA|Spark (Sheik)
33. CLN|AbsentPage (Fox)
33. Azel (Falco)
33. Vortex (Sheik)
33. FOX|Mew2King (Sheik)
33. Legend (Jigglypuff)
33. Magi (Falco)
33. TD|Schythed (Captain Falcon)
33. HLCG|KJH (Fox)
33. LFG|Bimbo (Falco)
33. Kalvar (Marth)

49. BC|MikeHaze (Fox)
49. SFOP (Fox)
49. ycz6 (Samus)
49. FX|UncleMojo (Fox)
49. Levingy (Falco)
49. Birdman (Ice Climbers)
49. ORDER|Sora (Fox)
49. OG|Swedish Delight (Sheik)
49. TheRealThing (Falco)
49. Cactuar (Fox)
49. PS|CaptainFaceroll (Sheik)
49. Entropy|Ka-Master (Luigi, Captain Falcon)
49. PS|Snowy (Jigglypuff)
49. sm:)e|Boyd (Ice Climbers)
49. PS|Squid (Falco)
49. DCG|Kurv (Luigi)

Super Smash Bros. Melee — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) eliminated Tempo|Axe (Pikachu) 3-2.

• Losers finals: Tempo|Axe (Pikachu) eliminated PG|Plup (Sheik) 3-2.

• Losers semi-finals: Tempo|Axe (Pikachu) eliminated VGBC|aMSa (Yoshi) 3-1.

• Winners finals: Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) beat PG|Plup (Fox) 3-2.

• Tempo|Axe (Pikachu) eliminated CLG|PewPewU (Marth) 3-1.

• VGBC|aMSa (Yoshi) eliminated C9|Mango (Falco) 3-0.

• Winners semi-finals: Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) beat CLG|PewPewU (Marth) 3-0.

• Winners semi-finals: PG|Plup (Sheik) beat VGBC|aMSa (Yoshi) 3-0.

• Tempo|Axe (Pikachu) eliminated Ginger (Falco) 3-0.

• C9|Mango (Falco) eliminated HLCG|S2J (Captain Falcon) 3-1.

Super Smash Bros. Melee — Top 16 battle log

• C9|Mango (Falco) eliminated Demise|Trifasia (Peach) 3-1.

• HLCG|S2J (Captain Falcon) eliminated ESE|Duck (Samus) 3-1.

• Tempo|Axe (Pikachu) eliminated PG|Zain (Marth) 3-2.

• Ginger (Falco) eliminated EGtv|FatGoku (Fox) 3-2.

• PG|Plup (Sheik) beat PG|Zain (Marth) 3-0.

• VGBC|aMSa (Yoshi) beat Ginger (Falco) 3-0.

• CLG|PewPewU (Marth) beat Demise|Trifasia (Peach) 3-1.

• Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) beat HLCG|S2J (Captain Falcon) 3-2.

• C9|Mango (Falco) eliminated Bladewise (Peach) 3-0.

• ESE|Duck (Samus) eliminated DIG|HugS (Samus) 3-1.

• Tempo|Axe (Pikachu) eliminated Rishi (Marth) 3-1.

• EGtv|FatGoku (Fox) eliminated MnT|2Saint (Jigglypuff) 3-2.

Super Smash Bros. Melee — Top 32 battle log

• Bladewise (Peach) eliminated LFG|EddyMexico (Luigi) 3-0.

• C9|Mango (Falco) eliminated CLG|SFAT (Fox) 3-0.

• DIG|HugS (Samus) eliminated DarkAtma (Sheik) 3-2.

• ESE|Duck (Samus) eliminated Fiction (Fox) 3-1.

• Rishi (Marth) eliminated G2|Westballz (Falco) 3-2.

• Tempo|Axe (Pikachu) eliminated Kalamazhu (Peach) 3-2.

• MnT|2Saint (Jigglypuff) eliminated EMG|Hax$ (Fox) 3-2.

• EGtv|FatGoku (Fox) eliminated Liquid|ChuDat (Ice Climbers) 3-1.

• PG|Zain (Marth) beat Fiction (Fox) 3-2.

• PG|Plup (Sheik) beat DarkAtma (Sheik) 3-0.

• VGBC|aMSa (Yoshi) beat CLG|SFAT (Fox) 3-1.

• Ginger (Falco) beat LFG|EddyMexico (Luigi) 3-2.

• Demise|Trifasia (Peach) beat EGtv|FatGoku (Fox) 3-0.

• CLG|PewPewU (Marth) beat EMG|Hax$ (Fox) 3-1.

• HLCG|S2J (Captain Falcon) beat Tempo|Axe (Pikachu) 3-2.

• Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) beat G2|Westballz (Falco) 3-1.

• Bladewise (Peach) eliminated Zeo (Captain Falcon) 3-1.

• C9|Mango (Falco) eliminated MnT|iBDW (Fox) 3-1.

• DIG|HugS (Samus) eliminated Nintendude (Ice Climbers) 3-0.

• ESE|Duck (Samus) eliminated PS|Bananas (Ice Climbers) 3-1.

• Rishi (Marth) eliminated EMG|Moky (Fox) 3-1.

• Kalamazhu (Peach) eliminated DIG|Lucky (Fox) 3-1.

• MnT|2Saint (Jigglypuff) eliminated RCS|Sharkz (Ice Climbers) 3-0.

• Liquid|ChuDat (Ice Climbers) eliminated MSF|LaLuna (Marth) 3-1.

Super Smash Bros. 64 — Results

1. Kysk (Kirby, Pikachu, Donkey Kong)
2. FCK|Josh Brody (Pikachu)
3. Prince (Yoshi)
4. TLOC|CTG (Jigglypuff, Captain Falcon)
5. Shihman (Captain Falcon, Yoshi)
5. VGBC|DarkHorse (Captain Falcon, Donkey Kong)
7. Shine|Shalaka (Pikachu, Kirby)
7. DogsJohnson (Captain Falcon, Yoshi, Pikachu)

9. Blondekid (Pikachu)
9. Sonjo (Pikachu)
9. TGZ|Freean (Luigi)
9. LETSGO (Fox)
13. Paco (Pikachu)
13. IOC|The Protagonist (Fox)
13. Onski (Kirby)
13. Madrush (Captain Falcon, Pikachu)

Super Smash Bros. 64 — Top 6 battle log

• Grand finals, first set: Kysk (Pikachu, Kirby) eliminated FCK|Josh Brody (Pikachu) 3-2.

• Losers finals: FCK|Josh Brody (Pikachu) eliminated Prince (Yoshi) 3-1.

• Losers semi-finals: FCK|Josh Brody (Pikachu) eliminated TLOC|CTG (Jigglypuff) 3-0.

• Winners finals: Kysk (Kirby) beat Prince (Yoshi) 3-1.

• FCK|Josh Brody (Pikachu) eliminated Shihman (Captain Falcon) 3-1.

• TLOC|CTG (Captain Falcon, Jigglypuff) eliminated VGBC|DarkHorse (Donkey Kong, Captain Falcon) 3-2.

Rivals of Aether — Results

1. PG|FullStream (Etalus, Zetterburn, Ranno)
2. Penguin (Absa)
3. AF|Windows (Wrastor)
4. BxA|MattyIce (Wrastor)
5. ZeeBee (Kragg)
5. Vireo|CakeAssault (Forsburn)
7. Jesier (Ori)
7. Blue (Wrastor)

Rivals of Aether — Top 6 battle log

• Grand finals, second set: PG|FullStream (Zetterburn) eliminated Penguin (Absa) 3-2.

• Grand finals, first set: PG|FullStream (Etalus, Zetterburn) beat Penguin (Absa) 3-2.

• Losers finals: PG|FullStream (Etalus) eliminated AF|Windows (Wrastor) 3-2.

• Losers semi-finals: PG|FullStream (Etalus) eliminated BxA|MattyIce (Wrastor) 3-2.

• Winners finals: Penguin (Absa) beat AF|Windows (Wrastor) 3-0.

• PG|FullStream (Etalus, Zetterburn) eliminated Vireo|CakeAssault (Forsburn) 3-2.

• BxA|MattyIce (Wrastor) eliminated ZeeBee (Kragg) 3-2.

Super Smash Bros. Ultimate Doubles — Results

1. Liquid|Salem (Lucina, Ganondorf) & MVG|DarkWizzy (Mario)
2. Light (Fox) & Marss (Ike, Zero Suit Samus)
3. PG|Esam (Pikachu, Yoshi) & WBG|MVD (Snake)
4. FOX|MKLeo (Ike) & Javi (Roy)
5. Samsora (Peach) & SlayerZ (Peach)
5. CaptainZack (Bayonetta) & Ally (Snake)
7. 8BitMan (R.O.B.) & Yeti (Mega Man)
7. Mikee (Mega Man) & Lui$ (Dr. Mario)

Super Smash Bros. Melee Doubles — Results

1. CLG|SFAT (Fox) & CLG|PewPewU (Marth)
2. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) & Liquid|ChuDat (Ice Climbers)
3. PG|Plup (Fox) & FOX|Mew2King (Sheik)
4. Tempo|S2J (Captain Falcon) & IMT|Shroomed (Sheik)
5. Alliance|Armada (Fox, Peach) & Alliance|Android (Sheik)
5. Prince Abu (Jigglypuff) & Darktooth (Fox)
7. RNG|Swedish Delight (Sheik) & iBDW (Fox)
7. Mojo (Fox) & SFOP (Fox)

Super Smash Bros. 64 Doubles — Results

1. Kysk (Pikachu) & Prince (Yoshi)
2. Josh Brody (Pikachu) & Darkhorse (Kirby)
3. JimmyJoe (Pikachu) & Shalaka (Pikachu)
4. Shihman (Luigi) & LETSGO (Pikachu)
5. Onski (Kirby) & CTG (Jigglypuff)
5. YoLeo (Kirby) & M-Angry (Pikachu)
7. Madrush (Pikachu) & Shredder (Pikachu)
7. Dankey Kang & ReefyBeefy

Event Schedule

Genesis 6 Event Schedule image #1 Genesis 6 Event Schedule image #2 Genesis 6 Event Schedule image #3
Click images for larger versions

Time Zone Conversion:
EST: Add 3 hours.
UTC/UK Time: Add 8 hours.
CET: Add 9 hours.
JST: Add 17 hours.

Load comments (18)