Street Fighter League Powered by Rage results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • March 21, 2019 at 10:22 a.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.

Recently, the Street Fighter League Powered by Rage is taking place in Japan.

This is something of a successor to the Rage Street Fighter 5 All-Star League from last year, though the team system has been changed quite a bit.

Instead of each team being focused on top players, six top players — Tokido, CYG|Daigo, CYG|Fuudo, Liquid|Nemo, DNG|Itabashi Zangief and Mago — have become team captains, and each has recruited one Platinum or higher ranked player, and one beginner who wishes to become good at Street Fighter and was selected through an auditioning program.

Each rank of player will only fight players of the same classification (each divided into pros, high class and beginners), and the winner in a pro battle will get their team 3 points, a high class battle 2 points and a beginner battle 1 point.

The prizes for this league are extremely high as usual, with 1st place netting 3 million yen ($27,398), 2nd place getting 1 million yen ($9,133), 3rd place getting 500,000 yen ($4,566), 4th place ending up with 250,000 yen ($2,283), the prize for 5th place being 150,000 yen ($1,370) and the lowest finishing team receiving 100,000 yen ($913).

All of the streaming takes place at the Rage eSports channel at OpenRec.

Street Fighter League Powered By Rage — Results

1. Itazan Ocean
- DNG|Itabashi Zangief (Zangief, Abigail)
- Mocchan (F.A.N.G)
- Keita Kimura (Ken)

2. Nemo Aurora
- Liquid|Nemo (Urien, Kolin)
- SZY|Anman (Urien)
- Mami Okumura (Blanka, Cammy)

3. Mago Scarlet
- Mago (Cammy)
- Susanoo|Sakagami (Balrog)
- Ryosuke Kunisada (Ed)

Note: The finals were played in a first-to-10 format, with the same distribution of points as in the preliminary rounds, with 1 point for each beginner win, 2 points for each high class win and 3 points for every pro win.

Note 2: In the semi finals, Nemo Aurora's team started with a 2 point advantage due to placing higher in the preliminary portion of the league.

Finals Battle Log

Grand Finals: Itazan Ocean vs. Nemo Aurora
• Ocean: DNG|Itabashi Zangief (Zanigef) beat Aurora: Liquid|Nemo (Urien).
• Aurora: SZY|Anman (Urien) beat Ocean: Mocchan (F.A.N.G).
• Ocean: Kimura (Ken) beat Aurora: Mami (Blanka).
• Ocean: DNG|Itabashi Zangief (Zanigef) beat Aurora: Liquid|Nemo (Urien).
• Ocean: Mocchan (F.A.N.G) beat Aurora: SZY|Anman (Urien).
• Ocean: Kimura (Ken) beat Aurora: Mami (Blanka).

Semi Finals: Nemo Aurora vs. Mago Scarlet
• Aurora: Liquid|Nemo (Urien) beat Scarlet: Mago (Cammy).
• Aurora: SZY|Anman (Urien) beat Scarlet: Susanoo|Sakagami (Balrog).
• Scarlet: Ryosuke (Ed) beat Aurora: Mami (Blanka).
• Aurora: Liquid|Nemo (Urien) beat Scarlet: Mago (Cammy).
• Aurora: SZY|Anman (Urien) beat Scarlet: Susanoo|Sakagami (Balrog).
• Scarlet: Ryosuke (Ed) beat Aurora: Mami (Blanka).

Street Fighter 5: Arcade Edition Team Standings


# Team Name Players Points
1 Itazan Ocean DNG|Itabashi Zangief, Mocchan, Keita 37
2 Nemo Aurora Liquid|Nemo, SZY|Anman, Mami 33
3 Mago Scarlet Mago, Susanoo|Sakagami, Ryosuke 31
4 Umehara Gold CYG|Daigo, Oniki, Pineapple 28
5 Fuudo Gaia CYG|Fuudo, AE|Kawano, Shuudou 27
5 Tokido Flame Tokido, Hibiki, Kousei 27

Day 10, March 10th — Battle Log

Itazan Ocean vs. Nemo Aurora
• Extra match — Aurora: SZY|Anman (Urien) beat Ocean: DNG|Itabashi Zangief (Zangief).
• Ocean: DNG|Itabashi Zangief (Zanigef) beat Aurora: Liquid|Nemo (Kolin) 2-0.
• Ocean: Mocchan (F.A.N.G) beat Aurora: SZY|Anman (Urien) 2-1.
• Ocean: Kimura (Ken) beat Aurora: Mami (Blanka) 2-0.

Fuudo Gaia vs. Mago Scarlet
• Extra match — Scarlet: Mago (Cammy) beat Gaia: AE|Kawano (Kolin).
• Scarlet: Mago (Cammy) beat Gaia: CYG|Fuudo (R. Mika) 2-1.
• Scarlet: Susanoo|Sakagami (Balrog) beat Gaia: AE|Kawano (Kolin) 2-0.
• Scarlet: Ryosuke (Ed) beat Gaia: Shuudou (Kolin) 2-0.

Umehara Gold vs. Tokido Flame
• Extra match — Flame: Tokido (Akuma) beat Gold: Oniki (Karin).
• Flame: Tokido (Akuma) beat Gold: CYG|Daigo (Guile) 2-0.
• Flame: Hibiki (Ryu) beat Gold: Oniki (Karin) 2-0.
• Flame: Kousei (Akuma) beat Gold: Pineapple (Rashid) 2-1.

Day 9, March 9th — Battle Log

Umehara Gold vs. Fuudo Gaia
• Gold: CYG|Daigo (Guile) beat Gaia: CYG|Fuudo (Birdie) 2-0.
• Gaia: AE|Kawano (Kolin) beat Gold: Oniki (Karin) 2-1.
• Gaia: Shuudou (Kolin) beat Gold: Pineapple (Rashid) 2-0.

Mago Scarlet vs. Nemo Aurora
• Aurora: Liquid|Nemo (Urien) beat Scarlet: Mago (Cammy) 2-1.
• Scarlet: Susanoo|Sakagami (Balrog) beat Aurora: SZY|Anman (Urien) 2-0.
• Scarlet: Ryosuke (Ed) beat Aurora: Mami (Blanka) 2-0.

Itazan Ocean vs. Tokido Flame
• Extra match — Ocean: DNG|Itabashi Zangief (Zangief) beat Flame: Hibiki (Ryu).
• Ocean: DNG|Itabashi Zangief (Zangief) beat Flame: Tokido (Akuma) 2-1.
• Ocean: Mocchan (F.A.N.G) beat Flame: Hibiki (Ryu) 2-0.
• Ocean: Kimura (Ken) beat Flame: Kousei (Akuma) 2-0.

Day 8, March 3rd — Battle Log

Mago Scarlet vs. Itazan Ocean
• Ocean: DNG|Itabashi Zangief (Zangief) beat Scarlet: Mago (Cammy) 2-0.
• Ocean: Mocchan (F.A.N.G) beat Scarlet: Susanoo|Sakagami (Balrog) 2-0.
• Scarlet: Ryosuke (Ed) beat Ocean: Kimura (Ken) 2-0.

Tokido Flame vs. Fuudo Gaia
• Gaia: CYG|Fuudo (Birdie) beat Flame: Tokido (Akuma) 2-0.
• Gaia: AE|Kawano (Kolin) beat Flame: Hibiki (Ryu) 2-1.
• Flame: Kousei (Akuma) beat Gaia: Shuudou (Kolin) 2-0.

Nemo Aurora vs. Umehara Gold
• Aurora: Liquid|Nemo (Urien) beat Gold: CYG|Daigo (Guile) 2-1.
• Gold: Oniki (Karin) beat Aurora: SZY|Anman (Urien) 2-0.
• Gold: Pineapple (Rashid) beat Aurora: Mami (Blanka) 2-0.

Day 7, March 2nd — Battle Log

Tokido Flame vs. Mago Scarlet
• Flame: Tokido (Akuma) beat Scarlet: Mago (Cammy) 2-0.
• Scarlet: Susanoo|Sakagami (Balrog) beat Flame: Hibiki (Ryu) 2-0.
• Scarlet: Ryosuke (Ed) beat Flame: Kousei (Akuma) 2-0.

Fuudo Gaia vs. Nemo Aurora
• Aurora: Liquid|Nemo (Urien) beat Gaia: CYG|Fuudo (R. Mika) 2-0.
• Aurora: SZY|Anman (Urien) beat Gaia: AE|Kawano (Kolin) 2-0.
• Gaia: Shuudou (Kolin) beat Aurora: Mami (Blanka) 2-0.

Umehara Gold vs. Itazan Ocean
• Gold: CYG|Daigo (Guile) beat Ocean: DNG|Itabashi Zangief (Zangief) 2-0.
• Ocean: Mocchan (F.A.N.G) beat Gold: Oniki (Karin) 2-0.
• Gold: Pineapple (Rashid) beat Ocean: Kimura (Ken) 2-0.

Day 6, February 27th — Battle Log

Itazan Ocean vs. Fuudo Gaia
• Extra match — Ocean: DNG|Itabashi Zangief (Zangief) beat Gaia: AE|Kawano (Kolin).
• Ocean: DNG|Itabashi Zangief (Abigail) beat Gaia: CYG|Fuudo (R. Mika, Birdie) 2-0.
• Ocean: Mocchan (F.A.N.G) beat Gaia: AE|Kawano (Kolin) 2-1.
• Ocean: Kimura (Ken) beat Gaia: Shuudou (Kolin) 2-0.

Mago Scarlet vs. Umehara Gold
• Scarlet: Mago (Cammy) beat Gold: CYG|Daigo (Guile) 2-0.
• Scarlet: Susanoo|Sakagami (Balrog) beat Gold: Oniki (Karin) 2-0.
• Gold: Pineapple (Rashid) beat Scarlet: Ryosuke (Ed) 2-1.

Nemo Aurora vs. Tokido Flame
• Flame: Tokido (Akuma) beat Aurora: Liquid|Nemo (Urien) 2-1.
• Aurora: SZY|Anman (Urien) beat Flame: Hibiki (Ryu) 2-0.
• Flame: Kousei (Akuma) beat Aurora: Mami (Blanka) 2-0.

Day 5, February 23rd — Battle Log

Umehara Gold vs. Nemo Aurora
• Gold: CYG|Daigo (Guile) beat Aurora: Liquid|Nemo (Urien) 2-0.
• Aurora: SZY|Anman (Urien) beat Gold: Oniki (Karin) 2-1.
• Gold: Pineapple (Rashid) beat Aurora: Mami (Blanka) 2-0.

Fuudo Gaia vs. Mago Scarlet
• Gaia: CYG|Fuudo (Birdie) beat Scarlet: Mago (Cammy).
• Gaia: AE|Kawano (Kolin) beat Scarlet: Susanoo|Sakagami (Balrog) 2-1.
• Scarlet: Ryosuke (Ed) beat Gaia: Shuudou (Kolin) 2-0.

Tokido Flame vs. Itazan Ocean
• Flame: Tokido (Akuma) beat Ocean: DNG|Itabashi Zangief (Zangief) 2-1.
• Ocean: Mocchan (F.A.N.G) beat Flame: Hibiki (Ryu).
• Ocean: Kimura (Ken) beat Flame: Kousei (Akuma).

Day 4, February 10th — Battle Log

Nemo Aurora vs. Mago Scarlet
• Aurora: Liquid|Nemo (Urien) beat Scarlet: Mago (Cammy) 2-0.
• Aurora: SZY|Anman (Urien) beat Scarlet: Susanoo|Sakagami (Balrog) 2-0.
• Scarlet: Ryosuke (Ed) beat Aurora: Mami (Cammy) 2-0.

Fuudo Gaia vs. Tokido Flame
• Gaia: CYG|Fuudo (Birdie) beat Flame: Tokido (Akuma) 2-1.
• Gaia: AE|Kawano (Kolin) beat Flame: Hibiki (Ryu) 2-0.
• Flame: Kousei (Akuma) beat Gaia: Shuudou (Kolin) 2-0.

Itazan Ocean vs. Umehara Gold
• Gold: Daigo (Guile) beat Ocean: DNG|Itabashi Zangief (Zangief) 2-0.
• Gold: Oniki (Karin) beat Ocean: Mocchan (F.A.N.G) 2-1.
• Ocean: Kimura (Ken) beat Gold: Pineapple (Rashid) 2-0.

Day 3, February 9th — Battle Log

Mago Scarlet vs. Tokido Flame
• Flame: Tokido (Akuma) beat Scarlet: Mago (Cammy) 2-1.
• Scarlet: Susanoo|Sakagami (Balrog) beat Flame: Hibiki (Ryu) 2-0.
• Scarlet: Ryosuke (Ed) beat Flame: Kousei (Akuma) 2-0.

Itazan Ocean vs. Nemo Aurora
• Ocean: DNG|Itabashi Zangief (Zangief) beat Aurora: Liquid|Nemo (Urien) 2-1.
• Aurora: SZY|Anman (Urien) beat Ocean: Mocchan (F.A.N.G) 2-0.
• Ocean: Kimura (Ken) beat Aurora: Mami (Cammy) 2-0.

Fuudo Gaia vs. Umehara Gold
• Gaia: CYG|Fuudo (Birdie) beat Gold: CYG|Daigo (Guile) 2-0.
• Gaia: AE|Kawano (Kolin) beat Gold: Oniki (Karin) 2-0.
• Gold: Pineapple (Rashid) beat Gaia: Shuudou (Kolin) 2-0.

Day 2, February 3rd — Battle Log

Tokido Flame vs. Nemo Aurora
• Aurora: Liquid|Nemo (Urien) beat Flame: Tokido (Akuma) 2-1.
• Flame: Hibiki (Ryu) beat Aurora: SZY|Anman (Urien) 2-0.
• Flame: Kousei (Akuma) beat Aurora: Mami (Cammy) 2-0.

Umehara Gold vs. Mago Scarlet
• Gold: CYG|Daigo (Guile) beat Scarlet: Mago (Cammy) 2-0.
• Scarlet: Susanoo|Sakagami (Balrog) beat Gold: Oniki (Karin) 2-0.
• Gold: Pineapple (Rashid) beat Scarlet: Ryosuke (Ed) 2-1.

Fuudo Gaia vs. Itazan Ocean
• Ocean: DNG|Itabashi Zangief (Abigail) beat Gaia: CYG|Fuudo (Birdie) 2-0.
• Gaia: AE|Kawano (Kolin) beat Ocean: Mocchan (F.A.N.G) 2-0.
• Ocean: Keita (Ken) beat Gaia: Shuudou (Kolin) 2-0.

Day 1, February 2nd — Battle Log

Tokido Flame vs. Umehara Gold
• Flame: Tokido (Akuma) beat Gold: CYG|Daigo (Guile) 2-0.
• Gold: Oniki (Karin) beat Flame: Hibiki (Ryu) 2-1.
• Gold: Pineapple (Rashid) beat Flame: Kousei (Akuma) 2-0.

Nemo Aurora vs. Fuudo Gaia
• Aurora: Nemo (Urien, Kolin) beat Gaia: Fuudo (Birdie) 2-1.
• Aurora: SZY|Anman (Urien) beat Gaia: AE|Kawano (Kolin) 2-0.
• Gaia: Shuudou (Akuma) beat Aurora: Mami (Cammy) 2-0.

Mago Scarlet vs. Itazan Ocean
• Scarlet: Mago (Cammy) beat Ocean: DNG|Itabashi Zangief (Zangief) 2-0.
• Scarlet: Susanoo|Sakagami (Balrog) beat Ocean: Mocchan (F.A.N.G) 2-0.
• Scarlet: Ryosuke (Ed) beat Ocean: Keita (Ken) 2-0.

Team Listings

Nemo Aurora
- Pro Class: Liquid|Nemo (Urien, Kolin)
- High Class: SZY|Anman (Urien)
- Beginner Class: Mami Okumura (Cammy, Blanka)

Itazan Ocean
- Pro Class: DNG|Itabashi Zangief (Zangief, Abigail)
- High Class: Mocchan (F.A.N.G)
- Beginner Class: Keita Kimura (Ken)

Fuudo Gaia
- Pro Class: CYG|Fuudo (Birdie, R. Mika)
- High Class: AE|Kawano (Kolin)
- Beginner Class: Shuudou Miyata (Kolin, Akuma)

Umehara Gold
- Pro Class: CYG|Daigo (Guile)
- High Class: Oniki (Karin)
- Beginner Class: Nagashima Pineapple (Rashid)

Mago Scarlet
- Pro Class: Mago (Cammy)
- High Class: Susanoo|Sakagami (Balrog)
- Beginner Class: Ryosuke Kunisada (Ed)

Tokido Flame
- Pro Class: Tokido (Akuma)
- High Class: Hibiki (Ryu)
- Beginner Class: Kousei Misaki (Akuma)

Event Days

Saturday, 2nd of February
Sunday, 3rd of February
Saturday, 9th of February
Sunday, 10th of February
Saturday, 23rd of February
Wesdnesday, 27th of February
Saturday, 2nd of March
Sunday, 3rd of March
Saturday, 9th of March
Sunday, 10th of March

Grand Finals: Thursday, 21st of March

Each of these days, the broadcast will begin at 9 PM Japan time.

Time Zone Conversion:
PST: Subtract 17 hours.
EST: Subtract 14 hours.
UTC/UK Time: Subtract 9 hours.
CET: Subtract 8 hours.

Load comments (76)