You're not logged in | Login / Register | News Filter | Submit News

Tekken World Tour Finals 2019 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • December 8, 2019 at 7:42 a.m. PST • Comments: 50

Update: This story has been updated with final results.

The Tekken World Tour Finals for 2019 are finally here, and this year they'll be taking place in Bangkok, Thailand.

The 19 players already qualified for the finals are ROX|Knee, RB|Anakin, UYU|LowHigh, JDCR, THY|Chikurin, RB|Arslan Ash, Talon|Kkokkoma, CRaZY|SuperAkouma, GG|AwaisHoney, Fate|Ulsan, UYU|Double, ROX|Chanel, AMPLFY|Rangchu, ROX|Abel del Maestro, Jimmy J Tran, Yamasa|Nobi, COOASGAMES|Noroma, Disrupt|Shadow20z and GG|Saint.

There is also going to be a Last Chance Qualifier at the event, and with over 250 people signed up for the Last Chance Qualifier, you know the competition to get that 20th spot in the finals is going to be absolutely through the roof.

Some of the big names signed up to try their chance at getting the final spot are UYU|Jeondding, Liquid|Gen, Yamasa|Take, Talon|Book, Atif Butt, Mixbox|Qudans, CGG|Tissuemon, EQNX|CuddleCore, BL|Sephiblack, Doujin, PBE|AK, MVP|Pekos, Exeed|Ghirlanda, LOK|Nivek, RunItBlack, SperoGin, Kanga|Heera, Trungy, DanielMado, GG|Dee-On Grey and of course many more as well.

This event is the final for the 2019 Tekken World Tour, with a huge prize pool to boot of $200,000. We've also been hearing about a lot of upcoming content for Tekken, which is likely to be detailed further at this event, including the upcomingn newcomer Leroy Smith, the substantial training mode upgrades with in-game frame data, punish guides and more as well as more currently unknown characters joining the fray for the game's Season 3.

Streaming is being done at Tekken.

Tekken World Tour 2019 Finals — Results

1. THY|Chikurin (Geese, Akuma)
2. Fate|Ulsan (Kazumi, Bob)
3. ROX|Knee (Steve, Paul, Bryan)
4. RB|Anakin (JACK-7)
5. UYU|Double (Law)
5. Yamasa|Nobi (Dragunov)
7. UYU|LowHigh (Shaheen)
7. JDCR (Dragunov)

Tekken World Tour 2019 Finals — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: THY|Chikurin (Akuma) eliminated Fate|Ulsan (Kazumi) 3-0

• Losers finals: Fate|Ulsan (Kazumi) eliminated ROX|Knee (Paul, Steve) 3-0.

• Losers semi-finals: Fate|Ulsan (Kazumi) eliminated RB|Anakin (JACK-7) 2-0.

• Winners finals: THY|Chikurin (Geese) beat ROX|Knee (Steve) 3-0.

• RB|Anakin (JACK-7) eliminated Yamasa|Nobi (Dragunov) 2-1.

• Fate|Ulsan (Kazumi) eliminated UYU|Double (Law) 2-0.

• Fate|Ulsan (Kazumi) eliminated UYU|LowHigh (Shaheen) 2-1.

• RB|Anakin (JACK-7) eliminated JDCR (Dragunov) 2-1.

• Winners semi-finals: THY|Chikurin (Geese) beat UYU|Double (Law) 2-1.

• Winners semi-finals: ROX|Knee (Steve) beat Yamasa|Nobi (Dragunov) 2-0.

Tekken World Tour 2019 Finals Group A


# Player Character(s) Country Record Game Record GD
1 ROX|Knee Paul, Bryan, Steve South Korea 3-1 7-5 +2
2 Fate|Ulsan Kazumi, Bob South Korea 3-1 6-5 +1
3 COOASGAMES|Noroma Dragunov, JACK-7 Japan 2-2 5-5 ±0
4 Disrupt|Shadow20z Claudio, Zafina U.S.A. 1-3 5-6 -1
5 RB|Arslan Ash Kazumi, Geese Pakistan 1-3 4-6 -2

Tekken World Tour 2019 Group A Battle Log

• ROX|Knee (Paul) beat RB|Arslan Ash (Kazumi) 2-1.

• COOASGAMES|Noroma (Dragunov) beat Fate|Ulsan (Kazumi) 2-0.

• Disrupt|Shadow20z (Claudio) beat RB|Arslan Ash (Geese) 2-0.

• ROX|Knee (Paul) beat COOASGAMES|Noroma (JACK-7, Dragunov) 2-1.

• Fate|Ulsan (Bob, Kazumi) beat Disrupt|Shadow20z (Claudio) 2-1.

• RB|Arslan Ash (Geese) beat COOASGAMES|Noroma (Dragunov) 2-0.

• Fate|Ulsan (Kazumi) beat ROX|Knee (Steve) 2-1.

• COOASGAMES|Noroma (Dragunov) beat Disrupt|Shadow20z (Zafina) 2-1.

• Fate|Ulsan (Bob, Kazumi) beat RB|Arslan Ash (Kazumi) 2-1.

• ROX|Knee (Bryan) beat Disrupt|Shadow20z (Claudio) 2-1.

Tekken World Tour 2019 Finals Group B


# Player Character(s) Country Record Game Record GD
1 UYU|Double Law Japan 4-0 8-3 +5
2 RB|Anakin JACK-7 U.S.A. 2-2 6-4 +2
3 CRaZY|SuperAkouma Akuma France 2-2 4-5 -1
4 Talon|Kkokkoma Dragunov, Kazumi, Paul South Korea 1-3 3-6 -3
5 ROX|Abel del Maestro Eliza Peru 1-3 4-7 -3

Tekken World Tour 2019 Group B Battle Log

• RB|Anakin (JACK-7) beat Talon|Kkokkoma (Kazumi) 2-0.

• UYU|Double (Law) beat CRaZY|SuperAkouma (Akuma) 2-0.

• Talon|Kkokkoma (Dragunov) beat ROX|Abel del Maestro (Eliza) 2-0.

• UYU|Double (Law) beat RB|Anakin (JACK-7) 2-1.

• CRaZY|SuperAkouma (Akuma) beat ROX|Abel del Maestro (Eliza) 2-1.

• UYU|Double (Law) beat Talon|Kkokkoma (Paul) 2-1.

• RB|Anakin (JACK-7) beat CRaZY|SuperAkouma (Akuma) 2-0.

• UYU|Double (Law) beat ROX|Abel del Maestro (Eliza) 2-1.

• CRaZY|SuperAkouma (Akuma) beat Talon|Kkokkoma (Dragunov) 2-0.

• ROX|Abel del Maestro (Eliza) beat RB|Anakin (JACK-7) 2-1.

Tekken World Tour 2019 Finals Group C


# Player Character(s) Country Record Game Record GD
1 THY|Chikurin Geese Japan 3-1 7-3 +4
2 JDCR Dragunov South Korea 3-1 7-5 +2
3 AMPLFY|Rangchu Julia, Panda South Korea 2-2 6-4 +2
4 Fate|Bilal Bryan, Akuma, Devil Jin Pakistan 1-3 3-7 -4
5 GG|Saint JACK-7, Bob South Korea 0-4 2-8 -6

Tekken World Tour 2019 Group C Battle Log

• Fate|Bilal (Devil Jin, Bryan) beat JDCR (Dragunov) 2-1.

• THY|Chikurin (Geese) beat AMPLFY|Rangchu (Panda) 2-1.

• JDCR (Dragunov) beat GG|Saint (JACK-7) 2-1.

• AMPLFY|Rangchu (Panda) beat Fate|Bilal (Akuma) 2-0.

• THY|Chikurin (Geese) beat GG|Saint (JACK-7) 2-0.

• JDCR (Dragunov) beat AMPLFY|Rangchu (Julia) 2-1.

• THY|Chikurin (Geese) beat Fate|Bilal (Bryan) 2-0.

• AMPLFY|Rangchu (Julia) beat GG|Saint (JACK-7, Bob) 2-0.

• JDCR (Dragunov) beat THY|Chikurin (Geese) 2-1.

• Fate|Bilal (Bryan) beat GG|Saint (JACK-7) 2-1.

Tekken World Tour 2019 Finals Group D


# Player Character(s) Country Record Game Record GD
1 Yamasa|Nobi Dragunov Japan 4-0 8-1 +7
2 UYU|LowHigh Shaheen South Korea 3-1 6-4 +2
3 GG|Awais Honey Akuma Pakistan 2-2 6-4 +3
4 Jimmy J Tran Bryan U.S.A. 1-3 2-7 -5
5 ROX|Chanel Alisa, Eliza, Zafina South Korea 0-4 2-8 -6

Tekken World Tour 2019 Group D Battle Log

• UYU|LowHigh (Shaheen) beat GG|Awais Honey (Akuma) 2-1.

• Jimmy J Tran (Bryan) beat ROX|Chanel (Eliza, Zafina) 2-1.

• Yamasa|Nobi (Dragunov) beat GG|Awais Honey (Akuma) 2-1.

• UYU|LowHigh (Shaheen) beat Jimmy J Tran (Bryan) 2-0.

• Yamasa|Nobi (Dragunov) beat ROX|Chanel (Alisa) 2-0.

• GG|Awais Honey (Akuma) beat Jimmy J Tran (Bryan) 2-0.

• UYU|LowHigh (Shaheen) beat ROX|Chanel (Alisa) 2-1.

• Yamasa|Nobi (Dragunov) beat Jimmy J Tran (Bryan) 2-0.

• GG|Awais Honey (Akuma) beat ROX|Chanel (Alisa) 2-0.

• Yamasa|Nobi (Dragunov) beat UYU|LowHigh (Shaheen) 2-0.

Tekken World Tour 2019 Last Chance Qualifier — Results

1. Fate|Bilal (Bryan, Akuma)
2. PBE|AK (Shaheen, Akuma)
3. Talon|Book (Jin)
4. ROX|Eyemusician (Yoshimitsu)
5. Kagemaru (Josie)
5. UYU|Jeondding (Eddy, Julia)
7. GG|Atif Butt (Akuma)
7. Liquid|Gen (Shaheen)

9. Mulgold (Claudio)
9. KANGA|Heera (Steve)
9. MVP|Pekos (Geese)
9. ESP|Ahsan Ali (Lei)
13. UYU|The Jon (Marduk)
13. JPG|FightingSpirit (Steve)
13. B-Kun (Alisa)
13. AE|Qasim Meer (Zafina)

17. Mixbox|Qudans (Devil Jin)
17. PBE|Doujin (Lars)
17. FUT|Tissuemon (Master Raven)
17. cellpromote|Jona (Nina)
17. SecretBase|Jetmishima (Akuma)
17. Mutekijikan|YoujinBoy (Gigas)
17. EQNX|Jyotaro (Negan)
17. Yamasa|Yuu (Feng)

25. Trungy (Geese)
25. UYU|Yuyu (Xiaoyu)
25. RunItBlack (Jin)
25. CoffeePrinz (Steve, Bryan)
25. Nishi (Feng)
25. HG|Mitrust-Storm (Zafina)
25. BREN|Hapon (Eddy)
25. Scorcho (Josie)

33. Rize|GoukiAkuma (Akuma)
33. Talon|Meo-IL (Geese)
33. Severin|TaiHeiYo (King)
33. Disrupt|Joonya20z (Eliza)
33. Hepoken (Marduk)
33. EQNX|CuddleCore (Alisa)
33. GG|4LCH3M15T (Steve)
33. HG|DanielMado (Jin)
33. Jaynine (Shaheen)
33. Konix|Gunni (JACK-7)
33. ROX|Puma (King)
33. BL|Sephiblack (Miguel)
33. RenoFace (Lucky Chloe)
33. Exeed|Ghirlanda (Katarina)
33. Jules (Jin)
33. Masa (Leo)

49. DonArgus (Heihachi)
49. Yamasa|Take (Kazumi)
49. LOK|Vaan_GR (Anna)
49. SecretBase|Adrian (Shaheen)
49. CO|Tanukana (Xiaoyu)
49. Breadman (Claudio)
49. LordBear (JACK-7)
49. Kousuke (Heihachi)
49. MrTrite (Akuma)
49. TheTanakaX
49. Fireblade (Jin)
49. UYU|Sunchip (Kazumi)
49. SwaggyR (Geese)
49. ReaperRabbit (Jin)
49. SperoGin (Eddy)
49. OC|ZechsDVJ (Devil Jin)

Tekken World Tour Last Chance Qualifier — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: Fate|Bilal (Bryan) eliminated PBE|AK (Shaheen) 3-0.

• Grand finals, first set: PBE|AK (Shaheen) beat Fate|Bilal (Akuma, Bryan) 3-0.

• Losers finals: PBE|AK (Shaheen) eliminated Talon|Book (Jin) 3-0.

• Losers semi-finals: PBE|AK (Akuma) eliminated ROX|Eyemusician (Yoshimitsu) 2-1.

• Winners finals: Fate|Bilal (Bryan) beat Talon|Book (Jin) 3-2.

• ROX|Eyemusician (Yoshimitsu) eliminated Kagemaru (Josie) 2-1.

• PBE|AK (Akuma, Shaheen) eliminated UYU|Jeondding (Eddy) 2-1.

• ROX|Eyemusician (Yoshimitsu) eliminated GG|Atif Butt (Akuma) 2-0.

• PBE|AK (Akuma, Shaheen) eliminated Liquid|Gen (Shaheen) 2-1.

• Winners semi-finals: Fate|Bilal (Akuma) beat Kagemaru (Josie) 2-1.

• Winners semi-finals: Talon|Book (Jin) beat UYU|Jeondding (Eddy) 2-0.

Tekken World Tour Last Chance Qualifier — Top 16 battle log

• PBE|AK (Shaheen) eliminated MVP|Pekos (Geese) 2-1.

• Liquid|Gen (Shaheen) eliminated ESP|Ahsan Ali (Lei) 2-0.

• GG|Atif Butt (Akuma) eliminated Mulgold (Claudio) 2-1.

• ROX|Eyemusician (Yoshimitsu) eliminated KANGA|Heera (Steve) 2-1.

• Kagemaru (Josie) beat MVP|Pekos (Geese) 2-1.

• Fate|Bilal (Akuma, Bryan) beat Liquid|Gen (Shaheen) 2-1.

• Talon|Book (Jin) beat GG|Atif Butt (Akuma) 2-1.

• UYU|Jeondding (Eddy) beat ROX|Eyemusician (Yoshimitsu) 2-1.

• ESP|Ahsan Ali (Lei) eliminated AE|Qasim Meer (Zafina) 2-1.

• PBE|AK (Shaheen) eliminated B-Kun (Alisa) 2-0.

• KANGA|Heera (Steve) eliminated JPG|FightingSpirit (Steve) 2-1.

• Mulgold (Claudio) eliminated UYU|The Jon (Marduk) 2-1.

Tekken World Tour Last Chance Qualifier — Top 32 battle log

• JPG|FightingSpirit (Steve) eliminated FUT|Tissuemon (Master Raven) 2-1.

• ESP|Ahsan Ali (Lei) eliminated EQNX|Jyotaro (Negan) 2-1.

• KANGA|Heera (Steve) eliminated cellpromote|Jona (Nina) 2-0.

• Mulgold (Claudio) eliminated Mixbox|Qudans (Devil Jin) 2-1.

• UYU|The Jon (Marduk) eliminated PBE|Doujin (Lars) 2-1.

• B-Kun (Alisa) eliminated SecretBase|JetMishima (Akuma) 2-0.

• PBE|AK (Shaheen) eliminated Mutekijikan|YoujinBoy (Gigas) 2-0.

• AE|Qasim Meer (Zafina) eliminated Yamasa|Yuu (Feng) 2-0.

• Fate|Bilal (Akuma) beat FUT|Tissuemon (Master Raven) 2-0.

• MVP|Pekos (Geese) beat Mixbox|Qudans (Devil Jin) 2-1.

• Kagemaru (Josie) beat UYU|The Jon (Marduk) 2-1.

• Liquid|Gen (Shaheen) beat KANGA|Heera (Steve) 2-0.

• GG|Atif Butt (Akuma) beat SecretBase|Jetmishima (Akuma) 2-0.

• Talon|Book (Jin) beat Mutekijikan|YoujinBoy (Gigas) 2-1.

• ROX|Eyemusician (Yoshimitsu) beat EQNX|Jyotaro (Negan) 2-1.

• UYU|Jeondding (Eddy) beat AE|Qasim Meer (Zafina) 2-0.

• ESP|Ahsan Ali (Lei) eliminated BREN|Hapon (Eddy) 2-1.

• PBE|AK (Shaheen) eliminated HG|Mitrust-Storm (Zafina) 2-0.

• Yamasa|Yuu (Feng) eliminated Scorcho (Josie) 2-0.

• B-Kun (Alisa) eliminated Nishi (Feng) 2-1.

• cellpromote|Jona (Nina) eliminated CoffeePrinz (Steve) 2-0.

• JPG|FightingSpirit (Steve) eliminated RunItBlack (Jin) 2-0.

• PBE|Doujin (Lars) eliminated UYU|Yuyu (Xiaoyu) 2-0.

• Mulgold (Claudio) eliminated Trungy (Geese) 2-0.

Tekken World Tour Last Chance Qualifier — Notable pools matches battle log

• UYU|Yuyu (Xiaoyu) eliminated BL|Sephiblack (Miguel) 2-1.

• JPG|FightingSpirit (Steve) eliminated ROX|Puma (King) 2-0.

• EQNX|Jyotaro (Negan) beat BL|Sephiblack (Miguel) 2-0.

• Talon|Book (Jin) beat ROX|Puma (King) 2-1.

• Scorcho eliminated Konix|Gunni (JACK-7) 2-0.

• Fate|Bilal (Akuma) beat PBE|AK (Shaheen) 2-1.

• Kagemaru (Josie) beat Ahsan Ali (Lei) 2-0.

• AE|Qasim Meer (Zafina) beat Trungy (Geese) 2-0.

• Mixbox|Qudans (Devil Jin) beat Konix|Gunni (JACK-7) 2-0.

• Nishi (Feng) eliminated EQNX|Dimeback (Asuka) 2-0.

• BL|Sephiblack (Miguel) beat UYU|Yuyu (Xiaoyu) 2-0.

• Liquid|Gen (Shaheen) beat Nishi (Feng) 2-0.

• B-Kun (Alisa) eliminated HG|DanielMado (Jin) 2-1.

• RunItBlack (Jin) eliminated GG|4LCH3M15T (Steve) 2-0.

• Yamasa|Yuu (Feng) eliminated EQNX|CuddleCore (Alisa) 2-0.

• PBE|Doujin (Lars) eliminated Hepoken (Marduk) 2-0.

• HG|Mitrust-Storm (Zafina) eliminated Disrupt|Joonya20z (Eliza) 2-1.

• cellpromote|Jona (Nina) eliminated Severin|TaiHeiYo (King) 2-0.

• BREN|Hapon (Eddy) eliminated Talon|Meo-IL (Geese) 2-1.

• Mulgold (Claudio) eliminated Rize|GoukiAkuma (Akuma) 2-0.

• MVP|Pekos (Geese) beat Yamasa|Yuu (Feng) 2-0.

• EQNX|CuddleCore (Alisa) eliminated Breadman (Claudio) 2-1.

• Talon|Meo-IL (Geese) eliminated Yamasa|Take (Kazumi) 2-0.

• GG|Atif Butt (Akuma) beat Severin|TaiHeiYo (King) 2-0.

• Hepoken (Marduk) eliminated CO|Tanukana (Xiaoyu) 2-0.

• FUT|Tissuemon (Master Raven) beat HG|Mitrust-Storm (Zafina) 2-1.

• UYU|The Jon (Marduk) beat BREN|Hapon (Eddy) 2-0.

• UYU|Jeondding (Eddy) beat Mulgold (Claudio) 2-0.

• ROX|Eyemusician (Yoshimitsu) beat PBE|Doujin (Lars) 2-1.

• Mutekijikan|YoujinBoy (Gigas) beat RunItBlack (Jin) 2-0.

• KANGA|Heera (Steve) beat HG|DanielMado (Jin) 2-0.

• BREN|Hapon (Eddy) beat Yamasa|Take (Kazumi) 2-1.

• Yamasa|Yuu (Feng) beat EQNX|CuddleCore (Alisa) 2-1.

Event Schedule

Tekken World Tour 2019 Finals Event Schedule image #1
Click images for larger versions

Schedule image courtesy of AceKingOffSuit.

Load comments (50)