Northwest Majors 11 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • April 28, 2019 at 9:39 p.m. PDT

Update: This story has been updated with final results. Northwest Majors 11 is taking place this weekend in Seattle, Washington, and it's got a host of big games and big names set to compete in them.

FOX|NuckleDu, Jimmy J Tran, Justin Wong, Rise|Smug, SB|801 Strider, RB|Anakin, EG|NYChrisG, SB|DoomSnake, Disrupt|Shadow20z, TGS|CeroBlast, PG|Speedkicks, Tempo|Alex Myers, EG|Ricki Ortiz, Princess Ling, EQNX|CuddleCore, BxA|PartyWolf, ChrisCCH, Disrupt|Joonya20z, Rip, CYG|PR Balrog, Trungy, CCG|RunItBlack, Myk, Binchang, Rickstah, RB|Snake Eyez, UYU|Kami, Suiken, Victrix|KawaiiFaceMiles and many more.

This event has pro tour status in the Tekken World Tour status for Tekken 7 and Capcom Pro Tour for Street Fighter 5: Arcade Edition, though those aren't the only games being played.

Other games being played are Mortal Kombat 11, Dragon Ball FighterZ, BlazBlue: Cross Tag Battle, Soul Calibur 6, Guilty Gear Xrd REV 2.

With Tekken 7 at over 160 entrants, Street Fighter 5: Arcade Edition at over 130 entrants while Mortal Kombat 11 and Soul Calibur 6 are each both over 50 entrants, you know there's going to be a lot of hype matches to tune in to this weekend.

Streaming is being done at Team Khaos, Seattle Tekken and Game Works Seattle.

Tekken 7 — Results

1. RB|Anakin (JACK-7)
2. Jimmy J Tran (Bryan)
3. Disrupt|Shadow20z (Claudio)
4. SEA|EddieBoyMang (Eddy)
5. PG|Speedkicks (Miguel, Steve, Hwoarang)
5. CCG|RunItBlack (Jin)
7. EQNX|CuddleCore (Alisa, Xiaoyu)
7. BAN|Bravo (Lee, Jin)

9. Trungy (Geese)
9. Jermanji (Yoshimitsu)
9. Killmonger|Glaze20z (Eddy, Noctis)
9. RickThaRular (Law, Bob)
13. Disrupt|JodyThaGreat (Lee)
13. Princess Ling (Xiaoyu, Lei)
13. Binchang (Heihachi, Geese, Paul)
13. Inserity (Hwoarang)

17. JFD|JustFrameJames (Law, Yoshimitsu, Noctis)
17. Rickstah (Akuma)
17. JFD|TheEvilPadawan (Hwoarang)
17. HelpMePractice (Leo, Lars)
17. Myk (Steve)
17. Victrix|KawaiiFaceMiles (Alisa)
17. Suiken (Lei, Eliza)
17. Psylence (Nina)

25. AXL|InVaines
25. 725
25. Disrupt|Joonya20z (Eliza)
25. TheRealyst (Julia)
25. Fortune|Ghodere (Shaheen)
25. NastyNate (Dragunov)
25. ElNegro
25. Bluewindz

Tekken 7 — Top 8 battle log

• Grand finals: RB|Anakin (JACK-7) eliminated Jimmy J Tran (Bryan) 3-0.

• Losers finals: Jimmy J Tran (Bryan) eliminated Disrupt|Shadow20z (Claudio) 3-1.

• Losers semi-finals: Disrupt|Shadow20z (Claudio) eliminated SEA|EddieBoyMang (Eddy) 2-0.

• Winners finals: RB|Anakin (JACK-7) beat Jimmy J Tran (Bryan) 3-1.

• Disrupt|Shadow20z (Claudio) eliminated CCG|RunItBlack (Jin) 2-0.

• SEA|EddieBoyMang (Eddy) eliminated PG|Speedkicks (Hwoarang) 2-0.

• Disrupt|Shadow20z (Claudio) eliminated EQNX|CuddleCore (Xiaoyu) 2-0.

• SEA|EddieBoyMang (Eddy) eliminated BAN|Bravo (Lee) 2-0.

• Winners semi-finals: RB|Anakin (JACK-7) beat CCG|RunItBlack (Jin) 2-0.

• Winners semi-finals: Jimmy J Tran (Bryan) beat PG|Speedkicks (Steve) 2-0.

Tekken 7 — Top 16 battle log

• SEA|EddieBoyMang (Eddy) eliminated RickThaRular (Bob) 2-1.

• BAN|Bravo (Lee) eliminated Killmonger|Glaze20z (Eddy, Noctis) 2-0.

• Disrupt|Shadow20z (Claudio) eliminated Trungy (Geese) 2-1.

• EQNX|CuddleCore (Alisa) eliminated Jermanji (Yoshimitsu) 2-0.

• SEA|EddieBoyMang (Eddy) eliminated Inserity (Hwoarang) 2-0.

• Killmonger|Glaze20z (Noctis) eliminated Binchang (Geese, Paul) 2-1.

• Disrupt|Shadow20z (Claudio) eliminated Disrupt|JodyThaGreat (Lee) 2-0.

• Jermanji (Yoshimitsu) eliminated Princess Ling (Xiaoyu) 2-0.

• CCG|RunItBlack (Jin) beat BAN|Bravo (Lee) 2-1.

• RB|Anakin (JACK-7) beat RickThaRular (Law, Bob) 2-0.

• PG|Speedkicks (Miguel) beat Trungy (Geese) 2-1.

• Jimmy J Tran (Bryan) beat EQNX|CuddleCore (Alisa) 2-0.

Tekken 7 — Top 24 battle log

• SEA|EddieBoyMang (Eddy) eliminated Psylence (Nina) 2-0.

• Inserity (Hwoarang) eliminated Suiken (Lei) 2-0.

• Killmonger|Glaze20z (Eddy) eliminated Myk (Steve) 2-1.

• Binchang (Heihachi) eliminated Victrix|KawaiiFaceMiles (Alisa) 2-0.

• Jermanji (Yoshimitsu) eliminated HelpMePractice (Leo, Lars) 2-1.

• Princess Ling (Xiaoyu) eliminated JFD|TheEvilPadawan (Hwoarang) 2-0.

• Disrupt|Shadow20z (Claudio) eliminated Rickstah (Akuma) 2-0.

• Disrupt|JodyThaGreat (Lee) eliminated JFD|JustFrameJames (Yoshimitsu, Law) 2-1.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. SB|801 Strider (G)
2. FOX|NuckleDu (R. Mika, Cammy, G, Guile)
3. UYU|Kami (Akuma)
4. Tempo|Alex Myers (Cammy)
5. SR|Rebooooo (Ken)
5. Justin Wong (Karin, Menat)
7. ChrisCCH (Sakura)
7. Rise|Smug (G, Balrog)

9. SB|DoomSnake (Vega)
9. EG|NYChrisG (Ibuki)
9. STR8|DrDannyPham (Zangief)
9. TGS|ElChakotay (R. Mika)
13. TGS|Jibrill (Birdie)
13. CYG|PR Balrog (Akuma, Balrog)
13. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li)
13. SB|DR Mandrake (Urien)

17. Almakashi|Nacer (Karin)
17. SlavicGold (Urien)
17. Rise|K-Brad (Cammy)
17. Bruce (Balrog)
17. EH|Velociraptor (Necalli)
17. Mortsy (F.A.N.G)
17. TGS|CeroBlast (Ken)
17. YaNoob (Menat, Urien)

25. RB|Snake Eyez (Kage)
25. TripleA (Laura)
25. GRIP|AD Terminal (Urien)
25. Dante Brown (Ken)
25. Amigoone (Cammy)
25. USA|Musik G (Guile)
25. Mechazawa (Kolin)
25. PrismaWeasel (Cody, Rashid)

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: SB|801 Strider (G) eliminated FOX|NuckleDu (Cammy, R. Mika) 3-0.

• Losers finals: FOX|NuckleDu (G, R. Mika) eliminated UYU|Kami (Akuma) 3-1.

• Losers semi-finals: FOX|NuckleDu (Guile) eliminated Tempo|Alex Myers (Cammy) 3-0.

• Winners finals: SB|801 Strider (G) beat UYU|Kami (Akuma) 3-0.

• Tempo|Alex Myers (Cammy) eliminated SR|Rebooooo (Ken) 3-0.

• FOX|NuckleDu (Cammy, G) eliminated Justin Wong (Karin) 3-2.

• Tempo|Alex Myers (Cammy) eliminated ChrisCCH (Sakura) 3-1.

• Justin Wong (Karin) eliminated Rise|Smug (G) 3-1.

• Winners semi-finals: UYU|Kami (Akuma) beat SR|Rebooooo (Ken) 3-0.

• Winners semi-finals: SB|801 Strider (G) beat FOX|NuckleDu (R. Mika, Cammy) 3-0.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 16 battle log

• Rise|Smug (G, Balrog) eliminated TGS|ElChakotay (R. Mika) 3-1.

• Tempo|Alex Myers (Cammy) eliminated SB|DoomSnake (Vega) 3-2.

• Justin Wong (Menat) eliminated STR8|DrDannyPham (Zangief) 3-2.

• ChrisCCH (Sakura) eliminated EG|NYChrisG (Ibuki) 3-1.

• TGS|ElChakotay (R. Mika) eliminated SB|DR Mandrake (Urien) 3-1.

• STR8|DrDannyPham (Zangief) eliminated EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) 3-1.

• SB|DoomSnake (Vega) eliminated TGS|Jibrill (Birdie) 3-1.

• ChrisCCH (Sakura) eliminated CYG|PR Balrog (Akuma) 3-0.

• FOX|NuckleDu (R. Mika) beat EG|NYChrisG (Ibuki) 3-0.

• SR|Rebooooo (Ken) beat Justin Wong (Karin) 3-2.

• UYU|Kami (Akuma) beat Rise|Smug (G) 3-0.

• SB|801 Strider (G) beat Tempo|Alex Myers (Cammy) 3-2.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 24 battle log

• SB|DR Mandrake (Urien) eliminated TGS|CeroBlast (Ken) 3-2.

• TGS|ElChakotay (R. Mika) eliminated YaNoob (Menat, Urien) 3-0.

• STR8|DrDannyPham (Zangief) eliminated Mortsy (F.A.N.G) 3-2.

• CYG|PR Balrog (Akuma) eliminated Bruce (Balrog) 3-0.

• EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) eliminated EH|Velociraptor (Necalli) 3-0.

• ChrisCCH (Sakura) eliminated Rise|K-Brad (Cammy) 3-1.

• SB|DoomSnake (Vega) eliminated Nacer|SlavicGold (Urien) 3-2.

• TGS|Jibrill (Birdie) eliminated Almakashi|Nacer (Karin) 3-1.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Notable pool matches battle log

• Tempo|Alex Myers (Cammy) beat EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) 2-0.

• EG|NYChrisG (Ibuki) beat TGS|CeroBlast (Ken) 2-1.

• RISE|Smug (G) beat CYG|PR Balrog (Akuma) 2-0.

• UYU|Kami beat RISE|K-Brad 2-1.

Mortal Kombat 11 — Results

1. EG|NYChrisG (Noob Saibot)
2. Hybrid|2eZ (Sub-Zero, Scorpion)
3. Cythurr (Sub-Zero, Liu Kang)
4. FA|Mista Snacks (Jacqui)
5. Qeuw (Jade)
5. M2S Blackout (Erron Black)
7. STB|Shujinkydink (Cetrion)
7. Kevin7 (Sonya)

9. RISE|K-Brad (Sonya)
9. Team Spooky (Cetrion, Geras)
9. HakethKOTB (Cetrion, Baraka, Jade, Frost)
9. Hooligan (Sonya, Noob Saibot, Liu Kang)
13. TGS|CeroBlast (Noob Saibot)
13. 80s Bowie (Cetrion)
13. EUG|Aenubis (Jacqui)
13. FGC|TekkingMaster

17. Princess Ling (Skarlet)
17. TGS|ElChakotay (Kollector)
17. Mani (Noob Saibot, Kabal)
17. OVO|Samurai Blacck (Noob Saibot)
17. Jordan Simmons (Geras)
17. Fysh (Katana)
17. XIS|Mirage
17. A4|Tez

Mortal Kombat 11 — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: EG|NYChrisG (Noob Saibot) eliminated Hybrid|2eZ (Sub-Zero) 3-1.

• Grand finals, first set: EG|NYChrisG (Noob Saibot) beat Hybrid|2eZ (Sub-Zero) 3-0.

• Losers finals: EG|NYChrisG (Noob Saibot) eliminated Cythurr (Sub-Zero) 3-0.

• Losers semi-finals: EG|NYChrisG (Noob Saibot) eliminated FA|Mista Snacks (Jacqui) 3-2.

• Winners finals: Hybrid|2eZ (Sub-Zero) beat Cythurr (Liu Kang, Sub-Zero) 3-0.

• EG|NYChrisG (Noob Saibot) eliminated Qeuw (Jade) 3-0.

• FA|Mista Snacks (Jacqui) eliminated M2S Blackout (Erron Black) 3-2.

• EG|NYChrisG (Noob Saibot) eliminated STB|Shujinkydink (Cetrion) 3-1.

• M2S Blackout (Erron Black) eliminated Kevin7 (Sonya) 3-1.

• Winners semi-finals: Hybrid|2eZ (Sub-Zero) beat FA|Mista Snacks (Jacqui) 3-1.

• Winners semi-finals: Cythurr (Sub-Zero) beat Qeuw (Jade) 3-2.

Mortal Kombat 11 — Partial Top 24 battle log

• STB|Shujinkydink (Cetrion) eliminated Hooligan (Sonya, Noob Saibot, Liu Kang) 3-0.

• M2S Blackout (Erron Black) eliminated Team Spooky (Cetrion) 3-1.

• EG|NYChrisG (Noob Saibot) eliminated HakethKOTB (Cetrion, Jade) 3-0.

• HakethKOTB (Baraka, Jade) eliminated 80s Bowie (Cetrion) 3-2.

• Cythurr (Liu Kang) beat RISE|K-Brad (Sonya) 3-0.

• Hybrid|2eZ (Scorpion) beat STB|Shujinkydink (Cetrion) 3-2.

• Qeuw (Jade) beat Team Spooky (Cetrion, Geras) 3-0.

• FA|Mista Snacks (Jacqui) beat EG|NYChrisG (Noob Saibot) 3-0.

Dragon Ball FighterZ — Results

1. EG|NYChrisG (Teen Gohan, Tien, Yamcha | Krillin, Base Vegeta, Yamcha)
2. Willyum (Cell, Kid Buu, Vegeta | Piccolo, Bardock, Goku)
3. @ChadDrawsThings (Blue Goku, Gotenks, Goku | Vegeta, Gotenks, Goku)
4. KyleP (Gotenks, Kid Buu, Tien)
5. ZomBmu (Kid Buu, Bardock, Goku Black)
5. Kasiski (Piccolo, Bardock, Goku)
7. Kuujou (Vegito, Cell, Goku)
7. Mechazawa (Fused Zamasu, Goku Black, Vegeta | Bardock, Fused Zamasu, Vegeta)

Dragon Ball FighterZ — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: EG|NYChrisG (Krillin, Base Vegeta, Yamcha) eliminated Willyum (Piccolo, Bardock, Goku | Cell, Kid Buu, Vegeta) 3-1.

• Losers finals: Willyum (Kid Buu, Cell, Vegeta | Piccolo, Bardock, Goku) eliminated @ChadDrawsThings (Gotenks, Vegeta, Goku | Blue Goku, Gotenks, Goku) 3-1.

• Losers semi-finals: Willyum (Kid Buu, Cell, Vegeta) eliminated KyleP (Gotenks, Kid Buu, Tien) 2-1.

• Winners finals: EG|NYChrisG (Teen Gohan, Tien, Yamcha) beat @ChadDrawsThings (Blue Goku, Gotenks, Goku | Vegeta, Gotenks, Goku) 3-1.

• KyleP (Gotenks, Kid Buu, Tien) eliminated ZomBmu (Kid Buu, Bardock, Goku Black) 2-1.

• Willyum (Cell, Kid Buu, Vegeta) eliminated Kasiski (Piccolo, Bardock, Goku) 2-1.

• KyleP (Gotenks, Kid Buu, Tien) eliminated Kuujou (Vegito, Cell, Goku) 2-0.

• Kasiski (Piccolo, Bardock, Goku) eliminated Mechazawa (Fused Zamasu, Goku Black, Vegeta | Bardock, Fused Zamasu, Vegeta) 2-0.

• Winners semi-finals: EG|NYChrisG (Teen Gohan, Tien, Yamcha) beat ZomBmu (Kid Buu, Bardock, Goku Black) 2-0.

• Winners semi-finals: @ChadDrawsThings (Blue Goku, Gotenks, Goku | Vegeta, Gotenks, Goku) beat Willyum (Kid Buu, Cell, Vegeta | Piccolo, Bardock, Goku) 2-1.

BlazBlue: Cross Tag Battle — Results

1. Sugoi|EbonicPlague (Mitsuru, Yuzuriha)
2. Isorropia (Waldstein, Tager)
3. Element (Hakumen, Gordeau)
4. UYU|BeautifulDude (Carmine, Hazama)
5. Eshi (Vatista, Jubei)
5. ZomBmu (Orie, Es)
7. ABATIDO|LUEshi (Ruby, Mitsuru)
7. TomoA (Vatista, Orie)

Soul Calibur 6 — Results

1. Linkorz (Siegfried)
2. BxA|PartyWolf (Kilik, Maxi, Grøh)
3. Heaton (Siegfried)
4. Cam (Zasalamel)
5. Zigmover21 (Astaroth)
5. OmegaXcn (Taki)
7. Kevin7 (2B)
7. Raztokk (Astaroth)

Guilty Gear Xrd REV 2 — Results

1. Tenpai (Dizzy)
2. HellSap (Jack-O)
3. Dave O (Sol)
4. Noslo (I-No)
5. KA|Paracles (Sol, Elphelt)
5. UYU|BeautifulDude (Zato-1)
7. Raine (Dizzy)
7. Ruka (Chipp)

Event Schedule

Northwest Majors 11 Event Schedule image #1 Northwest Majors 11 Event Schedule image #2
Click images for larger versions

Schedule images courtesy of AceKingOffSuit.

Load comments (28)