Versus Masters 2019 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • April 28, 2019 at 6:52 a.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.

This weekend sees even more Capcom Pro Tour action going on, with a Ranking event in the Asian region, this time in Singapore, namely Versus Masters 2019.

Some of the notable players attending this event are Rohto|Tokido, FD|Fujimura, FD|Haitani, FAV|Sako, UYU|OilKing, Liquid|Nemo, RZR|Xian, RB|Bonchan, Liquid|John Takeuchi, CO|Go1, CO|Dogura, CYG|GamerBee, FAV|Ryuusei, Yoshimoto|Machabo, Chuan, Talon|HotDog29, SIN|Brandon, Talon|Denesis and GRPT|Gllty, though there are of course many more.

The main event is Street Fighter 5: Arcade Edition, for which this is a Capcom Pro Tour Ranking Event, with points on the line, and most of the competition has showed up for this game.

However, it is also a Dojo event for the Tekken World Tour in Tekken 7, and will also feature Tekken 7, Mortal Kombat 11, Under Night In-Birth EXE: Late[st], Super Smash Bros. Ultimate, Soul Calibur 6, Dragon Ball FighterZ and BlazBlue: Cross Tag Battle.

It's a two-day event, so make sure you stay tuned for all the action and keep track of when your favorite games are taking place.

Streaming is being done at Versus Asia, Game Start Asia and Smash of SG.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. RB|Bonchan (Karin, Sagat)
2. RZR|Xian (Ibuki)
3. Liquid|Nemo (Urien, Kolin)
4. AxL|Yang Mian (Zeku)
5. FAV|Sako (Menat, Kage)
5. Yoshimoto|Machabo (Necalli)
7. Rohto|Tokido (Akuma)
7. ALUS|Qiuqiu (Urien)

9. ZJZ (Menat)
9. Liquid|John Takeuchi (Rashid)
9. Susanoo|Sakagami (Balrog)
9. Axiz|Shuto (Urien, M. Bison)
13. CYG|GamerBee (Cammy)
13. UYU|OilKing (Rashid)
13. FD|Haitani (Akuma)
13. Susanoo|Yasu (Rashid)

17. B.O.B.|Xiaobao (Vega)
17. CO|Go1 (Menat, Chun-Li)
17. FAV|Ryuusei (Urien)
17. Talon|HotDog29 (M. Bison)
17. FD|Fujimura (Ibuki)
17. Dixon (M. Bison)
17. Saisak (Karin)
17. Chuan (Guile)

25. OMGSesame (Blanka)
25. Oswald (G)
25. Bravery (Cammy)
25. MindRPG (M. Bison)
25. Asher (Vega)
25. Yoshimoto|Jyobin (Necalli)
25. SD|Dayao (Urien)
25. Narikun (Ibuki)

NOTE: The player Axiz|Shuto was formerly known as Anman.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: RB|Bonchan (Karin) eliminated RZR|Xian (Ibuki) 3-2.

• Losers finals: RZR|Xian (Ibuki) eliminated Liquid|Nemo (Kolin, Urien) 3-1.

• Losers semi-finals: Liquid|Nemo (Kolin) eliminated AxL|Yang Mian (Zeku) 3-0.

• Winners finals: RB|Bonchan (Karin) beat RZR|Xian (Ibuki) 3-2.

• Liquid|Nemo (Urien) eliminated Yoshimoto|Machabo (Necalli) 3-1.

• AxL|Yang Mian (Zeku) eliminated FAV|Sako (Menat, Kage) 3-2.

• Liquid|Nemo (Urien) eliminated ALUS|Qiuqiu (Urien) 3-0.

• FAV|Sako (Menat) eliminated Rohto|Tokido (Akuma) 3-0.

• Winners semi-finals: RZR|Xian (Ibuki) beat Yoshimoto|Machabo (Necalli) 3-2.

• Winners semi-finals: RB|Bonchan (Sagat) beat AxL|Yang Mian (Zeku) 3-1.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 16 battle log

• Liquid|Nemo (Urien) eliminated Axiz|Shuto (Urien) 2-0.

• ALUS|Qiuqiu (Urien) eliminated Susanoo|Sakagami (Balrog) 2-0.

• FAV|Sako (Menat) eliminated Liquid|John Takeuchi (Rashid) 2-0.

• Rohto|Tokido (Akuma) eliminated ZJZ (Menat) 2-0.

• Liquid|Nemo (Urien) eliminated Susanoo|Yasu (Rashid) 2-0.

• ALUS|Qiuqiu (Urien) eliminated FD|Haitani (Akuma) 2-0.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) eliminated UYU|OilKing (Rashid) 2-1.

• Rohto|Tokido (Akuma) eliminated CYG|GamerBee (Cammy) 2-1.

• RZR|Xian (Ibuki) beat ZJZ (Menat) 2-0.

• Yoshimoto|Machabo (Necalli) beat FAV|Sako (Menat) 2-0.

• AxL|Yang Mian (Zeku) beat Susanoo|Sakagami (Balrog) 2-1.

• RB|Bonchan (Sagat) beat Axiz|Shuto (Urien) 2-1.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Notable pools matches battle log

• Susanoo|Yasu (Rashid) eliminated Chuan (Guile) 2-1.

• Susanoo|Yasu (Rashid) eliminated CO|Dogura (M. Bison) 2-1.

• ZJZ (Menat) beat Chuan (Guile) 2-0.

• ZJZ (Menat) beat CO|Dogura (M. Bison) 2-0.

• RZR|Xian (Ibuki) beat Liquid|Nemo (Urien) 2-0.

• FD|Haitani (Akuma) eliminated Dixon (M. Bison) 2-0.

• FD|Haitani (Akuma) eliminated Yoshimoto|Jyobin (Necalli) 2-0.

• FAV|Sako (Menat) beat Dixon (M. Bison) 2-1.

• FAV|Sako (Menat) beat Yoshimoto|Jyobin (Necalli) 2-0.

• Dixon (M. Bison) beat FD|Haitani (Akuma) 2-0.

• ALUS|Qiuqiu (Urien) eliminated FD|Fujimura (Ibuki) 2-0.

• Yoshimoto|Machabo (Necalli) beat FD|Fujimura (Ibuki) 2-1.

• Yoshimoto|Machabo (Necalli) beat ALUS|Qiuqiu (Urien) 2-0.

• UYU|OilKing (Rashid) eliminated Talon|HotDog29 (M. Bison) 2-1.

• Susanoo|Sakagami (Balrog) beat UYU|OilKing (Rashid) 2-1.

• Susanoo|Sakagami (Balrog) beat Talon|HotDog29 (M. Bison) 2-1.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) eliminated FAV|Ryuusei (Urien) 2-1.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) eliminated Bravery (Cammy) 2-1.

• AxL|Yang Mian (Zeku) beat FAV|Ryuusei (Urien) 2-0.

• AxL|Yang Mian (Zeku) beat Liquid|John Takeuchi (Rashid) 2-0.

• CYG|GamerBee (Cammy) eliminated CO|Go1 (Menat) 2-1.

• RB|Bonchan (Karin) beat CYG|GamerBee (Cammy) 2-1.

• RB|Bonchan (Karin) beat CO|Go1 (Menat) 2-0.

• Rohto|Tokido (Akuma) eliminated B.O.B.|Xiaobao (Vega) 2-0.

• Rohto|Tokido (Akuma) eliminated OMGSesame (Blanka) 2-1.

• OMGSesame (Blanka) eliminated Mago (Karin, Cammy) 2-1.

• Axiz|Shuto (Urien) beat B.O.B.|Xiaobao (Vega) 2-1.

• Axiz|Shuto (Urien) beat Mago (Cammy) 2-1.

• B.O.B.|Xiaobao (Vega) beat Rohto|Tokido (Akuma) 2-1.

Soul Calibur 6 — Results

1. PG|Shen Chan (Cervantes)
2. Tetra (2B)
3. Shen Yuan (Talim, Sophitia)
4. 0re0z (Taki, Nightmare)
5. Grimrst (Nightmare)
5. NeonFaith (Nightmare)
7. Rondlee (Maxi)
7. NSBJ|Vince D'Nasty (Grøh)

Super Smash Bros. Ultimate — Results

1. D'Nasty|Kyeean (Inkling, Snake)
2. Techno (Greninja, Pac-Man, Joker)
3. InKognito (Wolf)
4. Poiramee (Palutena)
5. EarthenPillar (Bowser)
5. Kora (Ike, Joker)
7. Cobblemaniac (Kirby)
7. Thinn (Chrom)

Tekken 7 — Results

1. KGBPlus (Xiaoyu, Julia)
2. Zf (Dragunov, Heihachi)
3. AG|R-TecH (JACK-7)
4. SbyRazor (Devil Jin)

Dragon Ball FighterZ — Results

1. CO|Go1 (Piccolo, Bardock, Goku)
2. RSG|Seo (Kid Buu, Teen Gohan, Goku)
3. Ouro (Blue Goku, Adult Gohan, Yamcha)
4. InC|VGD (Bardock, Android 16, Yamcha | Broly, Android 16, Goku)

Mortal Kombat 11 — Results

1. Order|Travis Styles (Sonya)
2. Leslie (Erron Black)
3. CaptainFluffles (Raiden)
4. Chakuyan (Noob Saibot)

Under Night In-Birth EXE: Late[st] — Results

1. CO|Go1 (Phonon, Gordeau)
2. RSG|Seo (Byakuya)
3. Tinkle (Phonon)
4. Asher (Merkava)

BlazBlue: Cross Tag Battle — Results

1. SSNO|KojiKOG (Waldstein, Tager)
2. Asher (Ruby, Carmine)
3. SnowDrop (Es, Mai)
4. RSG|Seo (Ruby, Gordeau)

Event Schedule

Versus Masters 2019 Event Schedule image #1
Click images for larger versions

Time Zone Conversion:
PST: Subtract 15 hours.
EST: Subtract 12 hours.
UTC/UK Time: Subtract 7 hours.
CEST: Subtract 6 hours.
JST: Add 1 hour.

Load comments (52)