Brussels Challenge Major Edition 2019 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • April 7, 2019 at 12:28 p.m. PDT

Updated with final results: Brussels Challenge Major Edition 2019 is took place this weekend, in Brussels, Belgium as you might have already guessed, and it's a big event for multiple titles, being the kickoff for the European branch of this year's Capcom Pro Tour for Street Fighter 5: Arcade Edition, and also being a ArcRevo World Tour event for Guilty Gear Xrd REV 2, BlazBlue Cross Tag Battle and BlazBlue: Central Fiction.

Players participating this weekend include Mouz|Problem X, RB|Bonchan, GO|Luffy, NVD|Phenom, Keev, NASR|BigBird, NASR|AngryBird, PG|MarlinPie, Teresa, Taka, We-R1|Trashbox, FNATIC|Shakz, FNATIC|Akainu, Fergus, Solary|Glutonny, NVD|Momi, VDV|KingRasta, Svampen, Oplon|Skyll, EnVyUS|MisterCrimson, Onimario, Vitality|Hurricane, NVD|SaltyKid, WG|Abegen, Nyphi7, VGIA|Shanks, Takamura, DO|SephiBlack, RASS, VGIA|VegaPatch and many more.

Besides the aforementioned four games, other titles being played at this event are Super Smash Bros. Ultimate, Tekken 7, Dragon Ball FighterZ and Soul Calibur 6.

Street Fighter 5: Arcade Edition is at almost 200 entrants, while Super Smash Bros. Ultimate is also over 100. Guilty Gear Xrd REV 2 is just below around 90, while BlazBlue Cross Tag Battle, Dragon Ball FighterZ and Tekken 7 all have around 60 participants each.

The stakes are high, and the players are plentiful, so make sure to tune in and support the event if your game of choice is on the roster.

Streaming is being done at Brussels Challenge, Geeky Goon Squad, Unequalled Media and Tarmac BE.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. NASR|AngryBird (Zeku)
2. Mouz|Problem X (M. Bison)
3. Takamura (Akuma)
4. NASR|BigBird (Rashid)
5. Vitality|Hurricane (Cammy)
5. FNATIC|Shakz (Laura, Cammy, Karin)
7. AE|Kawano (Kolin)
7. Vitality|TKR (Chun-Li)

9. RB|Bonchan (Karin, Sagat)
9. EnVyUS|MisterCrimson (Dhalsim)
9. NVD|SaltyKid (R. Mika, Juri)
9. NVD|Phenom (M. Bison, Karin)
13. WE-R1|Trashbox (Birdie)
13. VGIA|VegaPatch (F.A.N.G)
13. NVD|Veggey (Birdie)
13. Atrosh (Birdie)

17. WE-R1|Jimmy (Vega)
17. NVD|Momi (Cammy)
17. Vivi (Karin)
17. Fierce|Brian (Necalli)
17. RASS (Balrog)
17. Zera (Akuma)
17. FNATIC|Akainu (Guile)
17. JuniorLéo (Ken)

25. NastyNas (Balrog)
25. GO|Luffy (R. Mika)
25. OneStepLayered (Karin)
25. Will2Pac (Laura)
25. Vitality|Linkexelo (Ibuki)
25. LaDose|NassimClaw (Vega)
25. Quiggy (R. Mika)
25. Brick (Zangief)

33. AfroSaiyan (Necalli)
33. JoKeRJoKeZ (Dhalsim)
33. Kashama (Balrog)
33. WE-R1|KaNaBaTa (Ryu)
33. Popi (Ibuki)
33. LukasDMania (Kolin)
33. UYU|Tyrant (Kolin)
33. Konvy (Karin)
33. ACE|Mana (Ken)
33. Vitality|Verdoyance (Blanka)
33. ASG|AkramVVVV (Laura, Juri)
33. GL|Abou (Sakura)
33. EnVyUS|Layo (Laura)
33. Valmaster (Menat)
33. Akainu|Kilzyou (Karin)
33. Ryan Hart (Urien, Sagat)

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 8 battle log

• Grand finals: NASR|AngryBird (Zeku) eliminated Mouz|Problem X (M. Bison) 3-0.

• Losers finals: Mouz|Problem X (M. Bison) eliminated Takamura (Akuma) 3-0.

• Losers semi-finals: Takamura (Akuma) eliminated NASR|BigBird (Rashid) 3-2.

• Winners finals: NASR|AngryBird (Zeku) beat Mouz|Problem X (M. Bison) 3-2.

• NASR|BigBird (Rashid) eliminated Vitality|Hurricane (Cammy) 3-1.

• Takamura (Akuma) eliminated FNATIC|Shakz (Laura) 3-0.

• Vitality|Hurricane (Cammy) eliminated AE|Kawano (Kolin) 3-0.

• FNATIC|Shakz (Karin, Laura) eliminated Vitality|TKR (Chun-Li) 3-2.

• Winners semi-finals: NASR|AngryBird (Zeku) beat Takamura (Akuma) 3-2.

• Winners semi-finals: Mouz|Problem X (M. Bison) beat NASR|BigBird (Rashid) 3-2.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 16 battle log

• FNATIC|Shakz (Laura) eliminated NVD|Phenom (M. Bison) 2-1.

• Vitality|TKR (Chun-Li) eliminated NVD|SaltyKid (R. Mika) 2-1.

• Vitality|Hurricane (Cammy) eliminated EnVyUS|MisterCrimson (Dhalsim) 2-0.

• AE|Kawano (Kolin) eliminated RB|Bonchan (Karin) 2-0.

• NASR|AngryBird (Zeku) beat EnVyUS|MisterCrimson (Dhalsim) 2-0.

• Takamura (Akuma) beat RB|Bonchan (Sagat) 2-1.

• NASR|BigBird (Rashid) beat NVD|Phenom (Karin) 2-1.

• Mouz|Problem X (M. Bison) beat Vitality|TKR (Chun-Li) 2-1.

• FNATIC|Shakz (Laura) eliminated Atrosh (Birdie) 2-1.

• NVD|SaltyKid (R. Mika) eliminated NVD|Veggey (Birdie) 2-1.

• Vitality|Hurricane (Cammy) eliminated VGIA|VegaPatch (F.A.N.G) 2-0.

• AE|Kawano (Kolin) eliminated WE-R1|Trashbox (Birdie) 2-1.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Notable Top 48 matches battle log

• Atrosh (Birdie) eliminated FNATIC|Akainu (Guile) 2-1.

• WE-R1|Trashbox (Birdie) eliminated NVD|Momi (Cammy) 2-0.

• NVD|Momi (Cammy) eliminated GO|Luffy (R. Mika) 2-0.

• EnVyUS|MisterCrimson (Dhalsim) beat NVD|Veggey (Birdie) 2-1.

• Takamura (Akuma) beat FNATIC|Akainu (Guile) 2-0.

• RB|Bonchan (Karin) beat FNATIC|Shakz (Laura) 2-1.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Notable pools matches battle log

• NVD|Veggey (Birdie) beat GO|Luffy (R. Mika) 2-0.

• Vitality|TKR (Chun-Li) beat Valmaster (Menat) 2-1.

• Valmaster (Menat) beat NVD|Momi (Cammy) 2-0.

• NASR|AngryBird (Zeku) beat AE|Kawano (Kolin) 2-0.

Super Smash Bros. Ultimate — Results

1. Solary|Glutonny (Wario, Greninja)
2. Meru (Peach)
3. ASM|VinS (Link)
4. LSE|Pew (Ness)
5. TCL|Tsuna (Toon Link)
5. iStudying (Greninja)
7. Grip|Space (Pichu)
7. Patrino (Fox)

9. Homika (Rosalina & Luma)
9. NeS|Oryon (Wolf, Dr. Mario)
9. Dash|Tidus (Samus)
9. Gulbutron (Bowser)
13. TCL|Purple~H (Wolf)
13. SnF|Nin (R.O.B.)
13. Padoru|Jesse (Palutena)
13. Griffith (Wolf)

17. SWSP|TraX (Snake)
17. FH|L-T (Snake)
17. ASM|Enki (Pikachu)
17. TKB|Wizzy (Pokémon Trainer)
17. Joe
17. EO|Yuheht (Fox)
17. TKB|Young Eevey (Bowser Jr.)
17. Yiazmat Goth (Ridley, Piranha Plant, Mewtwo)

25. Bigpapi Grove
25. Anragon (Falco)
25. TCL|Poww
25. unL|DynaStyle (Wolf)
25. AN2
25. NeS|Tag (Palutena, Pichu)
25. TCL|Yikarur (Yoshi)
25. Xetroz (Olimar)

Super Smash Bros. Ultimate — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: Solary|Glutonny (Wario) eliminated Meru (Peach) 3-0.

• Grand finals, first set: Meru (Peach) beat Solary|Glutonny (Greninja) 3-2.

• Losers finals: Meru (Peach) eliminated ASM|VinS (Link) 3-0.

• Losers semi-finals: Meru (Peach) eliminated LSE|PEW (Ness) 3-1.

• Winners finals: Solary|Glutonny (Wario, Greninja) beat ASM|VinS (Link) 3-0.

• LSE|PEW (Ness) eliminated iStudying (Greninja) 3-2.

• Meru (Peach) eliminated TCL|Tsuna (Toon Link) 3-2.

• Winners semi-finals: Solary|Glutonny (Wario) beat iStudying (Greninja) 3-0.

• Winners semi-finals: ASM|VinS (Link) beat TCL|Tsuna (Toon Link) 3-1.

• LSE|PEW (Ness) eliminated Patrino (Fox) 3-0.

• Meru (Peach) eliminated Grip|Space (Pichu) 3-1.

Guilty Gear Xrd REV 2 — Results

1. Teresa (Jam)
2. Taka (Slayer)
3. Gogawa (Chipp)
4. VDV|KingRasta (Faust)
5. PG|MarlinPie (Zato-1, I-No)
5. RN|Nyphi7 (Sol)
7. Raven (Johnny)
7. LD|Zake (Johnny)

9. GGPlayer (Elphelt)
9. Dave O (Sol)
9. Svampen (Jack-O)
9. Jackal (Millia)
13. LaRascasse (Faust)
13. Onimario (Ramlethal)
13. Poyo (Ky)
13. Rygz (Answer)

17. Popotino (Sol)
17. Warbandit (Sin)
17. RAD (I-No)
17. HR|Kircheis (May)
17. WG|Abegen (Potemkin)
17. HS|PsychedelicPet (Potemkin)
17. Martin (Ky)
17. KSP|Bobbis (Elphelt)

25. VDV|Owner (Potemkin)
25. SWGA|koBa (Axl)
25. SFO|Ratfizz (Kum)
25. RiktigNinja (Sol)
25. Baykou (Baiken)
25. Vguy (Johnny)
25. Elswey (May)
25. Testarossa (Jack-O)

Guilty Gear Xrd REV 2 — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: Teresa (Jam) eliminated Taka (Slayer) 3-1.

• Grand finals, first set: Teresa (Jam) beat Taka (Slayer) 3-1.

• Losers finals: Teresa (Jam) eliminated Gogawa (Chipp) 3-0.

• Losers semi-finals: Gogawa (Chipp) eliminated VDV|KingRasta (Faust) 2-0.

• Winners finals: Taka (Slayer) beat Teresa (Jam) 3-0.

• VDV|KingRasta (Faust) eliminated RN|Nyphi7 (Sol) 2-0.

• Gogawa (Chipp) eliminated PG|MarlinPie (Zato-1) 2-1.

• Winners semi-finals: Teresa (Jam) beat VDV|KingRasta (Faust) 2-0.

• Winners semi-finals: Taka (Slayer) beat Gogawa (Chipp) 2-0.

• PG|MarlinPie (Zato-1) eliminated LD|Zake (Johnny) 2-1.

• RN|Nyphi7 (Sol) eliminated Raven (Johnny) 2-1.

BlazBlue: Cross Tag Battle — Results

1. PG|SKD (Blake, Hyde)
2. Nezu (Naoto, Mai)
3. YEET|Ekodge (Jubei, Waldstein)
4. VDV|Owner (Yang, Waldstein)
5. WG|Abegen (Tager, Yang)
5. YEETCWOTC (Mai, Nine | Yosuke, Es)
> 7. YEET|Tumbleweed (Ragna, Hakumen | Ragna, Azrael)
7. NGI|DBlanks (Mika, Vatista)

9. YEET|Zerochel (Hazama, Gordeau)
9. LUEshi (Ruby, Gordeau)
9. VDV|BlackedLotus (Mai, Orie)
9. Nakashima (Yuzuriha, Mitsuru)
13. Sonic-san (Ruby, Hyde)
13. YEET|Alanae (Platinum, Vatista)
13. YEET|BadTheSolguy (Akihiko, Azrael)
13. Grip|Space

BlazBlue: Central Fiction — Results

1. Nezu (Hibiki)
2. PG|SKD (Izayoi)
3. LG|Nakashima (Litchi)
4. DLZ (Susanoo)
5. PM|LueSHI (Nine)
5. Kiba (Valkenhayn)
7. WBYB|Sacred Azure (Noel)
7. Atma (Nine)

9. Fish (Hakumen)
9. Andrès (Jin)
9. Seigi (Hakumen)
9. XSpin to WinX (Susanoo)
13. vE|Alizonius (Noel)
13. Kinkuli (Azrael)
13. KwK|Thunder (Taokaka)
13. BRAWNN (Jin)

Dragon Ball FighterZ — Results

1. VGIA|Shanks (Android 18, Adult Gohan, Goku)
2. WRNX|Kayne (Gotenks, Teen Gohan, Trunks)
3. LBC|AkaOni (Gotenks, Vegito, Yamcha)
4. Jarhad (Hit, Bardock, Android 16)
5. WrNx|Noka (Adult Gohan, Kid Buu, Goku Black)
5. Inigma (Kid Buu, Adult Gohan, Goku)
7. VGIA|Sh4rin (Broly, Bardock, Android 16 | Cooler, Bardock, Android 16)
7. OBAssassin (Hit, Adult Gohan, Bardock)

Tekken 7 — Results

1. TDB|Malekith (Asuka)
2. Kalak (Lili, Katarina, Julia)
3. TDB|ArtOfAce (Bryan, Steve)
4. DO|Sephiblack (Miguel)
5. Konix|Gunni (JACK-7, Geese)
5. Rize|GoukiAkuma (Akuma)
7. Rize|Wiki (Hwoarang)
7. TKM|RED (King)

Soul Calibur 6 — Results

1. Keev (Nightmare)
2. Neon (Talim)
3. Gold Rock (Taki)
4. Skyll (Mitsurugi)
5. DTN (Raphael)
5. KiraDems (Cervantes)
7. Andyroo (Zasalamel)
7. Aelz (Tira)

Street Fighter 5: Arcade Edition 3v3 Teams — Results

1. Psycho Boobs
- Valmaster (Menat)
- GO|Luffy (R. Mika)
- Mouz|Problem X (M. Bison)

2. EnVyUS
- LaDose|NassimClaw (Vega)
- EnVyUS|Layo (Laura)
- EnVyUS|MisterCrimson (Dhalsim)

3. TwoChances
- Fierce|Brian (Necalli)
- Vitality|Hurricane (Cammy)
- OneStepLayered (Karin)

4. WE-R1
- WE-R1|Trashbox (Birdie)
- WE-R1|Jimmy (Vega)
- WE-R1|KaNaBaTa (Ryu)

Super Smash Bros. Ultimate Doubles — Results

1. Solary|Glutonny (Wario) & Pew (Ness)
2. Space (Pichu) & Patrino (Fox)
3. Enki (Pikachu) & VinS (Link)
4. Poww (Toon Link) & Tsuna (Pokémon Trainer)

Event Schedule

Brussels Challenge Major Edition 2019 Event Schedule image #1 Brussels Challenge Major Edition 2019 Event Schedule image #2 Brussels Challenge Major Edition 2019 Event Schedule image #3
Click images for larger versions

Schedule images courtesy of AceKingOffSuit.

Significant contributions to this story have been made by ZW|Achorawl.

Load comments (47)