Thunderstruck VI results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • October 7, 2018 at 10:54 p.m. PDT

Updated with final results: This story has been updated with the final results for Thunderstruck VI.

Perhaps the biggest event going on this weekend (well, barring Smash Bros.'s The Big House 8) is Thunderstruck VI.

This tournament is taking place in Monterrey, Nuevo Léon, Mexico.

This is the fourth Saga Event for Dragon Ball FighterZ, meaning that one more player will join the esteemed ranks of GGP|Kazunoko, FOX|SonicFox and CO|Go1 and be qualified for that tour's finals. It's also a Ranking Event for the Capcom Pro Tour, so points are on the line for Street Fighter 5: Arcade Edition's tour as well.

Besides those two main titles, the event will also feature King of Fighters 14, Super Smash Bros. 4, King of Fighters '98: The Slugest, Guilty Gear Xrd REV 2 and Super Smash Bros. Melee as main tournaments, with side tournaments available at the event as well.

Players attending include FOX|Punk, NRG|HookGangGod, EG|NYChrisG, Rise|Smug, NRG|Supernoon, CYG|Chris Tatarian, BC|ApologyMan, FOX|Dekillsage, SB|DoomSnake, PG|Nakkiel, SB|JB, BC|LordKnight, Luis Cha, Tempo|Alex Myers, VegasKOF|Wero Asamiya, EG|Ricki Ortiz, TxC|ViolentKain, Kusanagi and many more.

English language streaming is being done at Dragon Ball FighterZ, Team Sabroso and Neo Geo World Tour.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. FOX|Punk (Karin)
2. SB|JB (Rashid)
3. L.O.S.T.|ElTigre (Laura, Ibuki)
4. EightGrade (Akuma)
5. Khannibal (Urien)
5. SB|DoomSnake (Vega)
7. Pnoy (M. Bison)
7. DS|ShadowX (Necalli)

9. RH|Zeromex7 (Balrog)
9. MJ|Gama (Cammy)
9. AZE|Maximof (Rashid)
9. EG|NYChrisG (Guile, Ibuki)
13. CKD|Chontekaz (Abigail)
13. SD|TrashBoat (Birdie)
13. Kusanagi (Sakura)
13. Rise|Smug (Balrog, G)

17. CYG|Chris Tatarian (Ken)
17. HS|ChanoTheMutant (Alex)
17. DS|Excelancer (Cammy)
17. UYU|Kami (Akuma)
17. Hokuto
17. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li)
17. CDP|Asekas
17. Kratos

25. MJ|Chris (Balrog)
25. Alexis Pinto (Ken)
25. IMT|Yabuki (Menat)
25. L.O.S.T.|Chinoslp (Kolin)
25. RH|Visionz
25. L.O.S.T.|ElDictador
25. DS|DraqueMay
25. PXLN|Farenheit

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: FOX|Punk (Karin) eliminated SB|JB (Rashid) 3-0.

• Grand finals, first set: FOX|Punk (Karin) beat SB|JB (Rashid) 3-0.

• Losers finals: FOX|Punk (Karin) eliminated L.O.S.T.|ElTigre (Laura, Ibuki) 3-1.

• Losers semi-finals: FOX|Punk (Karin) eliminated EightGrade (Akuma) 3-1.

• Winners finals: SB|JB (Rashid) beat L.O.S.T.|ElTigre (Laura) 3-0.

• FOX|Punk (Karin) eliminated Khannibal (Urien) 3-1.

• EightGrade (Akuma) eliminated SB|DoomSnake (Vega) 3-1.

• FOX|Punk (Karin) eliminated Pnoy (M. Bison) 3-0.

• EightGrade (Akuma) eliminated DS|ShadowX (Necalli) 3-1.

• Winners semi-finals: L.O.S.T.|ElTigre (Laura) beat SB|DoomSnake (Vega) 3-0.

• Winners semi-finals: SB|JB (Rashid) beat Khannibal (Urien) 3-0.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 16 battle log

• Pnoy (M. Bison) eliminated RH|Zeromex7 (Balrog) 2-0.

• FOX|Punk (Karin) eliminated MJ|Gama (Cammy) 2-1.

• DS|ShadowX eliminated AZE|Maximof (Rashid) 2-1.

• EightGrade (Akuma) eliminated EG|NYChrisG (Guile) 2-0.

• L.O.S.T.|ElTigre (Laura) beat RG|Zeromex7 (Balrog) 2-0.

• SB|DoomSnake (Vega) beat FOX|Punk (Karin) 2-1.

• SB|JB (Rashid) beat DS|ShadowX 2-0.

• Khannibal (Urien) beat EightGrade (Akuma) 2-1.

• EG|NYChrisG (Ibuki) eliminated Rise|Smug (G) 2-0.

• AZE|Maximof (Rashid) eliminated Kusanagi (Sakura) 2-1.

• MJ|Gama (Cammy) eliminated SD|TrashBoat (Birdie) 2-1.

• Pnoy (M. Bison) eliminated CKD|Chontekaz (Abigail) 2-1.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Notable pools matches battle log

• L.O.S.T.|ElTigre (Laura) beat EG|NYChrisG (Guile) 2-0.

• RH|Zeromex7 (Balrog) beat Rise|Smug (Balrog) 2-0.

• CKD|Chontekaz (Abigail) eliminated CYG|Chris Tatarian (Ken) 2-1.

• Khannibal (Urien) beat CKD|Chontekaz (Abigail) 2-0.

• CKD|Chontekaz (Abigail) beat CYG|Chris Tatarian (Ken) 2-1.

Dragon Ball FighterZ — Results

1. NRG|HookGangGod (Cell, Piccolo, Vegeta)
2. NRG|Supernoon (Kid Buu, Cell, Bardock | Kid Buu, Cell, Vegeta)
3. BC|ApologyMan (Piccolo, Tien, Goku)
4. FOX|Dekillage (Adult Gohan, Tien, Android 16 | Adult Gohan, Tien, Gotenks)
5. EG|NYChrisG (Teen Gohan, Tien, Trunks | Android 17, Tien, Trunks)
5. Jinx (Android 21, Bardock, Vegeta)
7. VegasKOF|Koopa (Cell, Bardock, Vegeta | Bardock, Android 16, Vegeta)
7. Gish (Blue Goku, Piccolo, Android 16)

9. PAK|Minicatz (Cell, Kid Buu, Trunks)
9. BN4PDC|Yahel (Cell, Blue Vegeta, Gotenks)
9. MikeSaftig (Bardock, Android 16, Vegeta)
9. DS|Khannibal (Hit, Captain Ginyu, Vegeta)
13. Crono (Adult Gohan, Vegeta, Android 18 | Cooler, Bardock, Vegeta)
13. BC|LordKnight (Captain Ginyu, Gotenks, Android 16)
13. Strike|VK Wakka (Tien, Piccolo, Nappa)
13. RG|TA Wolf (Android 16, Goku Black, Vegito)

17. DS|Excelancer (Bardock, Android 21, Goku Black)
17. XGS|Nero (Adult Gohan, Gotenks, Android 16)
17. PG|Nakkiel (Gotenks, Adult Gohan, Yamcha)
17. ISG|Pony (Cell, Bardock, Vegeta)
17. LDA|Kula (Vegito, Adult Gohan, Vegeta)
17. AZE|Gummy (Base Vegeta, Android 16, Frieza)
17. akt2k|Tako (Adult Gohan, Kid Buu, Cell)
17. Mayo182

25. MT|TamerSolid
25. MJ|SrMomo
25. Pnoy (Adult Gohan, Cell, Tien)
25. Alatorrs (Android 18, Vegeta, Goku Black | Blue Vegeta, Goku Black, Fused Zamasu)
25. Lufero
25. L.O.S.T.|InZane
25. TS|AbelHowlett (Blue Goku, Bardock, Goku Black)
25. NF|Ricky (Majin Buu, Cell, Vegeta | Bardock, Cell, Vegeta)

Dragon Ball FighterZ — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: NRG|HookGangGod (Cell, Piccolo, Vegeta) eliminated NRG|Supernoon (Kid Buu, Cell, Bardock) 3-2.

• Losers finals: NRG|Supernoon (Bardock, Cell, Kid Buu) eliminated BC|ApologyMan (Piccolo, Tien, Goku) 3-1.

• Losers semi-finals: NRG|Supernoon (Kid Buu, Cell, Vegeta) eliminated FOX|Dekillsage (Adult Gohan, Tien, Android 16) 2-1.

• Winners finals: NRG|HookGangGod (Cell, Piccolo, Vegeta) beat BC|ApologyMan (Piccolo, Tien, Goku) 3-1.

• NRG|Supernoon (Kid Buu, Cell, Vegeta) eliminated Jinx (Android 21, Bardock, Vegeta) 2-0.

• FOX|Dekillsage (Adult Gohan, Tien, Android 16) eliminated EG|NYChrisG (Teen Gohan, Tien, Trunks) 2-0.

• Jinx (Android 21, Bardock, Vegeta) eliminated Gish (Blue Goku, Piccolo, Android 16) 2-1.

• EG|NYChrisG (Teen Gohan, Tien, Trunks) eliminated VegasKOF|Koopa (Cell, Bardock, Vegeta | Bardock, Android 16, Vegeta) 2-0.

• Winners semi-finals: NRG|HookGangGod (Cell, Piccolo, Vegeta) beat FOX|Dekillsage (Adult Gohan, Tien, Gotenks) 2-0.

• Winners semi-finals: BC|ApologyMan (Piccolo, Tien, Goku) beat NRG|Supernoon (Bardock, Cell, Kid Buu) 2-1.

Dragon Ball FighterZ — Top 16 battle log

• VegasKOF|Koopa (Cell, Bardock, Vegeta) eliminated DS|Khannibal (Hit, Captain Ginyu, Vegeta) 2-0.

• EG|NYChrisG (Teen Gohan, Tien, Trunks) eliminated MikeSaftig (Bardock, Android 16, Vegeta) 2-1.

• Gish (Blue Goku, Piccolo, Android 16) eliminated BN4PDC|Yahel (Cell, Blue Vegeta, Gotenks) 2-0.

• Jinx (Android 21, Bardock, Vegeta) eliminated PAK|Minicatz (Cell, Kid Buu, Trunks) 2-1.

• VegasKOF|Koopa (Cell, Bardock, Vegeta) eliminated RG|TA Wolf (Android 16, Goku Black, Vegito) 2-0.

• Gish (Blue Goku, Piccolo, Android 16) eliminated BC|LordKnight (Captain Ginyu, Gotenks, Android 16) 2-1.

• MikeSaftig (Bardock, Android 16, Vegeta) eliminated Strike|VK Wakka (Tien, Piccolo, Nappa) 2-0.

• Jinx (Android 21, Bardock, Vegeta) eliminated Crono (Adult Gohan, Vegeta, Android 18) 2-0.

• NRG|HookGangGod (Cell, Piccolo, Vegeta) beat PAK|Minicatz (Cell, Kid Buu, Trunks) 2-0.

• FOX|Dekillsage (Adult Gohan, Tien, Android 16) beat BN4PDC|Yahel (Cell, Blue Vegeta Gotenks) 2-0.

• BC|ApologyMan (Piccolo, Tien, Goku) beat EG|NYChrisG (Teen Gohan, Tien, Trunks) 2-0.

• NRG|Supernoon (Kid Buu, Cell, Vegeta) beat DS|Khannibal (Hit, Captain Ginyu, Vegeta) 2-1.

King of Fighters 14 — Results

1. LDA|Kula (Iori, Angel, Billy)
2. RG|Huevo (Shun'ei, Benimaru, Iori | Shun'ei, Najd, Heidern)
3. VegasKOF|Layec (Ryo, Shun'ei, Vice | Yamazaki, Shun'ei, Vice)
4. TMG|Sombra (Geese, Shun'ei, Gang-Il)
5. Luis Cha (Shun'ei, Heidern, Mai | Shun'ei, Mai, Alice)
5. Fabricio Mxli (Maxima, Chang, Choi)
7. AR|Robert (Najd, Kyo, Iori | Shun'ei, Najd, Iori)
7. VegasKOF|Wero Asamiya (Athena, Iori, Yuri)

King of Fighters 14 — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: LDA|Kula (Billy, Iori, Angel) eliminated RG|Huevo (Shun'ei, Najd, Heidern) 3-0.

• Grand finals, first set: RG|Huevo (Shun'ei, Najd, Heidern) beat LDA|Kula (Billy, Iori, Angel) 3-0.

• Losers finals: RG|Huevo (Shun'ei, Iori, Benimaru) eliminated VegasKOF|Layec (Shun'ei, Ryo, Vice) 3-1.

• Losers semi-finals: VegasKOF|Layec (Ryo, Shun'ei, Vice) eliminated TMG|Sombra (Geese, Shun'ei, Gang-Il) 2-1.

• VegasKOF|Layec (Yamazaki, Shun'ei, Vice) eliminated Fabricio Mxli (Maxima, Chang, Choi) 2-1.

• TMG|Sombra (Shun'ei, Geese, Gang-Il) eliminated Luis Cha (Shun'ei, Heidern, Mai) 2-0.

• Winners finals: LDA|Kula (Billy, Angel, Iori) beat RG|Huevo (Shun'ei, Benimaru, Iori) 3-0.

• Fabricio Mixl (Maxima, Chang, Choi) eliminated VegasKOF|Wero Asamiya (Athena, Iori, Yuri) 2-1.

• Luis Cha (Shun'ei, Mai, Alice | Shun'ei, Heidern, Mai) eliminated AR|Robert (Najd, Kyo, Iori | Shun'ei, Najd, Iori) 2-1.

• Winners semi-finals: LDA|Kula (Iori, Angel, Billy) beat TMG|Sombra (Gang-Il, Shun'ei, Geese) 2-1.

• Winners semi-finals: RG|Huevo (Shun'ei, Benimaru, Iori) beat VegasKOF|Layec (Ryo, Shun'ei, Vice) 2-1.

King of Fighters '98: The Slugest — Results

1. Xabbier (Daimon, Iori, Clark | Iori, Chris, Clark | Others)
2. LDA|Kula (Iori, Vice, Shemmie | Takuma, Iori, Shermie | Others)
3. LDA|Korea (Kim, Chang, Choi)
4. CF|Tuna (Benimaru, Chris, Iori)
5. KCM|S-AM (Kyo, Yashiro, Iori)
5. Basurto (Benimaru, Saisyu, Iori)
7. KCM|Tomy (Chris, Yashiro, Daimon)
7. TRT|Luffy (Robert, Joe, Yuri)

Super Smash Bros. 4 — Results

1. SHFFL|Rox (Sheik, Cloud, Meta Knight)
2. TS|Genialo (R.O.B., Mr. Game & Watch)
3. SG|Meme (Marth, Yoshi, Mewtwo)
4. GSR|Wonf (Sonic)
5. ST|JaZaR (Charizard, Lucas)
5. SHFFL|Pain (Zero Suit Samus)
7. KJS|Javi (Cloud)
7. SNL|Joker (Samus)

Guilty Gear Xrd REV 2 — Results

1. BC|LordKnight (Millia)
2. AFMX|Yuffie (May)
3. Strike|Wakka (Potemkin)
4. Nagant (Elphelt)
5. ASWGDL|PichonKiller (Slayer)
5. TS|AbelHowlett (Leo)
7. CDW|David0 (Venom)
7. Kusanagi (Ramlethal)

Super Smash Bros. Melee — Results

1. RG|Javi
2. ZTG|Valdo
3. GTY|Dream
4. RG|Twin
5. RG|E. Werky
5. Minerali
7. Lykon
7. Cuak

Event Schedule

Thunderstruck VI Event Schedule image #1 Thunderstruck VI Event Schedule image #2
Click images for larger versions

Schedule images courtesy of AceKingOffSuit.

Load comments (26)