Red Bull Conquest 2018 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • November 18, 2018 at 3:35 p.m. PST

Update: This story has been updated with final results.

There's a juggernaut of an event taking place this weekend, and it's in the form of Red Bull Conquest, happening in Washington, D.C.

This is a event featuring a whopping three tournaments for Street Fighter 5: Arcade Edition. First, the Red Bull Conquest regional tournament that people have been qualifying for throughout the year, then the Open Premier tournament that accompanies any Regional Final, and finally, the Regional Final for the North American Region in the Capcom Pro Tour.

This is also the last Capcom Pro Tour event before Capcom Cup, so after this event is over, we'll know 31 of the players that will be competing in December's finals, with only one spot left from the Last Chance Qualifier being played the day before the big show.

The Red Bull Conquest portion of this event also features Tekken 7 — showcasing players such as Jimmy J Tran, EQNX|JoeyFury, Shadow20z, UYU|Princess Ling, SperoGin, Trungy, TCOL|VictimOfRitual and NG-Obscure — and Guilty Gear Xrd REV 2, which will be represented at top level by LostSoul, UYU|KizzieKay, BjornSonOfBear, MarlinPie, Hotashi, FF|ElvenShadow, KidViper and Mr. K, among others.

As for Street Fighter 5: Arcade Edition, a few players you can expect to see in the Open Premier tournament, and probably more than just that for the American representatives, are FOX|Tokido, Ghost|NuckleDu, FOX|Justin Wong, Liquid|Nemo, Rise|MenaRD, NVD|Phenom, REC|Punk, Rise|Smug, CYG|GamerBee, Idom, DNG|Itabashi Zangief, CJ Truth, ESE|CoolKid93, AB|StormKubo, SB|JB, Liquid|John Takeuchi, EG|NYChrisG, EG|Ricki Ortiz, RB|Snake Eyez, UYU|Brian_F, Tempo|Alex Myers, ESE|K-Brad and Terrence — and there will be plenty more where that came from.

Streaming is being done at Capcom Fighters and Red Bull eSports.

Street Fighter 5: Arcade Edition NA Regional Final — Results

1. REC|Punk (Karin, Kolin, Cammy)
2. CJ Truth (Cammy)
3. Idom (Laura)
4. Ghost|NuckleDu (Guile, G, R. Mika)
5. Toi (M. Bison)
5. FOX|Justin Wong (Menat)
7. Flash (Urien)
7. Nephew (Kolin)

Street Fighter 5: Arcade Edition NA Regional Final — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: REC|Punk (Karin) eliminated CJ Truth (Cammy) 3-2.

• Grand finals, first set: CJ Truth (Cammy) beat REC|Punk (Karin) 3-2.

• Losers finals: CJ Truth (Cammy) eliminated Idom (Laura) 3-1.

• Losers semi-finals: CJ Truth (Cammy) eliminated Ghost|NuckleDu (Guile) 3-2.

• Winners finals: REC|Punk (Karin) beat Idom (Laura) 3-0.

• Ghost|NuckleDu (G, R. Mika) eliminated FOX|Justin Wong (Menat) 3-2.

• CJ Truth (Cammy) eliminated Toi (M. Bison) 3-0.

• FOX|Justin Wong (Menat) eliminated Nephew (Kolin) 3-1.

• Toi (M. Bison) eliminated Flash (Urien) 3-0.

• Winners semi-finals: REC|Punk (Karin) beat CJ Truth (Cammy) 3-1.

• Winners semi-finals: Idom (Laura) beat Ghost|NuckleDu (Guile) 3-2.

• First round match: REC|Punk (Kolin, Cammy) beat Nephew (Kolin) 3-2.

• First round match: CJ Truth (Cammy) beat FOX|Justin Wong (Menat) 3-2.

• First round match: Idom (Laura) beat Toi (M. Bison) 3-2.

• First round match: Ghost|NuckleDu (Guile) beat Flash (Urien) 3-1.

Street Fighter 5: Arcade Edition Open Premier — Results

1. CJ Truth (Cammy)
2. FOX|Tokido (Akuma)
3. Liquid|John Takeuchi (Rashid)
4. AB|StormKubo (Abigail)
5. Toi (M. Bison)
5. XSK Samurai (Akuma)
7. NVD|Phenom (Necalli, M. Bison)
7. Ghost|NuckleDu (Guile, Cammy, R. Mika)

9. Rise|Smug (Balrog)
9. SB|DoomSnake (Vega)
9. Idom (Laura)
9. DNG|Itabashi Zangief (Abigail)
13. Rise|MenaRD (Birdie)
13. REC|Punk (Karin)
13. Liquid|Nemo (Urien)
13. Flash (Urien)

17. Nephew (Kolin)
17. RobTV (Guile, Karin)
17. ESE|CoolKid93 (Abigail)
17. Tempo|Alex Myers (Cammy)
17. Mo-Joe (R. Mika)
17. LPN (Abigail)
17. ChrisCCH (Guile)
17. Mono (F.A.N.G)

25. DoP|Wolfgang (Blanka)
25. SB|geTwreCked (Ed)
25. Neon (Kolin)
25. SB|JB (Rashid)
25. END|Shine (Ibuki)
25. Awhile (Kolin)
25. ElChakotay (R. Mika)
25. THG|Ludovic (Chun-Li)

33. Terrence (Chun-Li)
33. Dankadillas (Dhalsim)
33. Winwinsich
33. UYU|Brian_F (Balrog)
33. Darkchild (Balrog)
33. EG|NYChrisG (Guile)
33. DaFeetLee (Ibuki)
33. Thrasher (R. Mika)
33. RandomHits (Karin)
33. Kreymore (Menat)
33. ESE|K-Brad (Cammy)
33. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li)
33. BM|SomeGuyName (Balrog)
33. CYG|GamerBee (Cammy)
33. InC|Splash (Cammy)
33. LN

49. JadeWolf
49. Chris Hardy (Laura)
49. Nando Tovar (R. Mika)
49. Jonrick (Juri)
49. MaxPrime
49. SBK|Exceed (M. Bison)
49. Dre Holliday
49. UYU|KizzieKay (Zeku)
49. CX
49. PrincessSlim (Rashid)
49. DR Mandrake (Urien)
49. GhOsT_ThA_DoN (Chun-Li)
49. UnJustFrames (Balrog)
49. DCB|D-Cint (Nash)
49. BFGC|Rage O.
49. DBC

Street Fighter 5: Arcade Edition Open Premier — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: CJ Truth (Cammy) eliminated FOX|Tokido (Akuma) 3-1.

• Grand finals, first set: CJ Truth (Cammy) beat FOX|Tokido (Akuma) 3-2.

• Losers finals: CJ Truth (Cammy) eliminated Liquid|John Takeuchi (Rashid) 3-1.

• Losers semi-finals: Liquid|John Takeuchi (Rashid) eliminated AB|StormKubo (Abigail) 3-1.

• AB|StormKubo (Abigail) eliminated Toi (M. Bison) 3-2.

• Winners finals: FOX|Tokido (Akuma) beat CJ Truth (Cammy) 3-2.

• Winners semi-finals: CJ Truth (Cammy) beat Toi (M. Bison) 3-2.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) eliminated XSK Samurai (Akuma) 3-1.

• XSK Samurai (Akuma) eliminated Ghost|NuckleDu (Guile) 3-0.

• AB|StormKubo (Abigail) eliminated NVD|Phenom (M. Bison) 3-0.

• Winners semi-finals: FOX|Tokido (Akuma) beat Liquid|John Takeuchi (Rashid) 3-0.

Street Fighter 5: Arcade Edition Open Premier — Top 16 battle log

• AB|StormKubo (Abigail) eliminated DNG|Itabashi Zangief (Abigail) 2-0.

• NVD|Phenom (Necalli) eliminated Idom (Laura) 2-0.

• Ghost|NuckleDu (R. Mika) eliminated Rise|Smug (Balrog) 2-1.

• XSK Samurai (Akuma) eliminated SB|DoomSnake (Vega) 2-0.

• Idom (Laura) eliminated Liquid|Nemo (Urien) 2-1.

• SB|DoomSnake (Vega) eliminated REC|Punk (Karin) 2-0.

• DNG|Itabashi Zangief (Abigail) eliminated Flash (Urien) 2-0.

• Rise|Smug (Balrog) eliminated Rise|MenaRD (Birdie) 2-1.

• Toi (M. Bison) beat Ghost|NuckleDu (Guile, Cammy) 2-0.

• CJ Truth (Cammy) beat XSK Samurai (Akuma) 2-0.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) beat NVD|Phenom (Necalli) 2-0.

• FOX|Tokido (Akuma) beat AB|StormKubo (Abigail) 2-1.

Street Fighter 5: Arcade Edition Open Premier — Notable pools matches battle log

• Liquid|Nemo (Urien) eliminated ChrisCCH (Guile) 2-0.

• XSK Samurai (Akuma) beat Liquid|Nemo (Urien) 2-0.

• DNG|Itabashi Zangief (Abigail) eliminated LPN (Abigail) 2-0.

• Toi (M. Bison) beat DNG|Itabashi Zangief (Abigail) 2-1.

• Idom (Laura) eliminated RobTV (Guile) 2-1.

• Rise|MenaRD (Birdie) eliminated Mono (F.A.N.G) 2-0.

• CJ Truth (Cammy) beat RobTV (Karin) 2-0.

• REC|Punk (Karin) eliminated Mo-Joe (R. Mika) 2-0.

• AB|StormKubo (Abigail) beat Rise|MenaRD (Birdie) 2-1.

• Flash (Urien) eliminated ESE|CoolKid93 (Abigail) 2-1.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) beat Mo-Joe (R. Mika) 2-0.

• SB|DoomSnake (Vega) eliminated Tempo|Alex Myers (Cammy) 2-0.

• Rise|Smug (Balrog) eliminated Nephew (Kolin) 2-0.

• NVD|Phenom (Necalli) beat SB|DoomSnake (Vega) 2-0.

• Mono (F.A.N.G) eliminated THG|Ludovic (Chun-Li) 2-1.

• ChrisCCH (Guile) eliminated CYG|GamerBee (Cammy) 2-1.

• XSK Samurai (Akuma) beat CYG|GamerBee (Cammy) 2-0.

• LPN (Abigail) eliminated Awhile (Kolin) 2-1.

• Awhile (Kolin) eliminated ESE|K-Brad (Cammy) 2-0.

• LPN (Abigail) eliminated EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) 2-1.

• DNG|Itabashi Zangief (Abigail) beat ESE|K-Brad (Cammy) 2-1.

• Toi (M. Bison) beat EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) 2-0.

• ESE|K-Brad (Cammy) beat LPN (Abigail) 2-0.

• REC|Punk (Karin) eliminated END|Shine (Ibuki) 2-0.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) beat END|Shine (Ibuki) 2-0.

• Mo-Joe (R. Mika) beat REC|Punk (Karin) 2-1.

• Tempo|Alex Myers (Cammy) eliminated SB|JB (Rashid) 2-0.

• SB|DoomSnake (Vega) beat Tempo|Alex Myers (Cammy) 2-0.

• NVD|Phenom (Necalli) beat SB|JB (Rashid) 2-0.

• Flash (Urien) eliminated Neon (Kolin) 2-1.

• Flash (Urien) eliminated EG|NYChrisG (Guile) 2-1

• Ghost|NuckleDu (Guile) beat ESE|CoolKid93 (Abigail) 2-0.

• Ghost|NuckleDu (Guile) beat Neon (Kolin) 2-0.

• Neon (Kolin) beat EG|NYChrisG (Guile) 2-0.

• Idom (Laura) eliminated UYU|Brian_F (Balrog) 2-1.

• CJ Truth (Cammy) beat Idom (Laura) 2-1.

• RobTV (Guile) beat UYU|Brian_F (Balrog) 2-1.

• Nephew (Kolin) eliminated DoP|Wolfgang (Blanka) 2-0.

• Nephew (Kolin) eliminated Dankadillas (Dhalsim) 2-1.

• DoP|Wolfgang (Blanka) eliminated Terrence (Chun-Li) 2-1.

• FOX|Tokido (Akuma) beat Rise|Smug (Balrog) 2-0.

• Rise|Smug (Balrog) beat Nephew (Kolin) 2-1.

Red Bull Conquest Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. REC|Punk (Karin, Kolin, Sagat)
2. Nephew (Kolin)
3. XSK Samurai (Akuma)
4. Dankadillas (Dhalsim)
5. ESE|CoolKid93 (Abigail)
5. Idom (Laura)
7. Neon (Kolin)
7. ChrisCCH (Guile)

9. PrincessSlim (Rashid)
9. Mo-Joe (R. Mika)
9. RobTV (Guile)
9. Ghost|NuckleDu (Cammy)
13. Awhile (Chun-Li)
13. Thrasher (R. Mika)
13. tQ|Shxd (Ken)
13. Toi (M. Bison)

Red Bull Conquest Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: REC|Punk (Kolin) eliminated Nephew (Kolin) 3-1.

• Grand finals, first set: Nephew (Kolin) beat REC|Punk (Kolin) 3-2.

• Losers finals: Nephew (Kolin) eliminated XSK Samurai (Akuma) 3-2.

• Losers semi-finals: Nephew (Kolin) eliminated Dankadillas (Dhalsim) 2-0.

• Winners finals: REC|Punk (Sagat, Karin) beat XSK Samurai (Akuma) 3-2.

• Nephew (Kolin) eliminated Idom (Laura) 2-0.

• Dankadillas (Dhalsim) eliminated ESE|CoolKid93 (Abigail) 2-1.

• Nephew (Kolin) eliminated ChrisCCH (Guile) 2-0.

• ESE|CoolKid93 (Abigail) eliminated Neon (Kolin) 2-1.

• Winners semi-finals: REC|Punk (Karin) beat Dankadillas (Dhalsim) 2-0.

• Winners semi-finals: XSK Samurai (Akuma) beat Idom (Laura) 2-0.

Red Bull Conquest Tekken 7 — Results

1. Jimmy J Tran (Bryan)
2. EQNX|JoeyFury (JACK-7)
3. ITS|Glaciating (Miguel, Paul, Dragunov)
4. Disrupt|Shadow20z (Claudio, Anna, Kazuya, Alisa)
5. Yanflip (Xiaoyu, Alisa)
5. UYU|Princess Ling (Xiaoyu, Lei)
7. NG-Obscure (Alisa)
7. TCOL|SourPiggy (Anna, Katarina)

9. Akash (Devil Jin)
9. TCOl|Mr. Whooppee (Leo)
9. MnT|Trungy (Geese)
9. TCOL|VictimOfRitual (Nina)
13. Twitch.tv|SeattleColton (Kazuya)
13. Scoop-di-whoop (Nina)
13. StriderX303 (JACK-7)
13. SperoGin (Eddy)

Red Bull Conquest Tekken 7 — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: Jimmy J Tryan (Bryan) eliminated EQNX|JoeyFury (JACK-7) 3-2.

• Grand finals, first set: Jimmy J Tran (Bryan) beat EQNX|JoeyFury (JACK-7) 3-0.

• Losers finals: Jimmy J Tran (Bryan) eliminated ITS|Glaciating (Paul, Miguel) 3-2.

• Losers semi-finals: ITS|Glaciating (Miguel) eliminated Disrupt|Shadow20z (Claudio, Alisa) 2-0.

• Winners finals: EQNX|JoeyFury (JACK-7) beat Jimmy J Tran (Bryan) 3-2.

• Disrupt|Shadow20z (Claudio, Kazuya) eliminated UYU|Princess Ling (Xiaoyu, Lei) 2-1.

• ITS|Glaciating (Paul) eliminated Yanflip (Xiaoyu) 2-0.

• UYU|Princess Ling (Xiaoyu, Lei) eliminated TCOL|SourPiggy (Anna, Katarina) 2-1.

• ITS|Glaciating (Miguel) eliminated NG-Obscure (Alisa) 2-0.

• Winners semi-finals: EQNX|JoeyFury (JACK-7) beat Yanflip (Alisa, Xiaoyu) 2-0.

• Winners semi-finals: Jimmy J Tran (Bryan) beat Disrupt|Shadow20z (Claudio, Anna) 2-0.

Red Bull Conquest Guilty Gear Xrd REV 2 — Results

1. BxA|DotNova (Jack-O)
2. LostSoul (Elphelt)
3. UYU|KizzieKay (Sin)
4. KidViper (Johnny)
5. Hotashi (Elphelt)
5. PG|MarlinPie (I-No)
7. BjornSonOfBear (Chipp)
7. Mr. K (Leo)

9. FF|ElvenShadow (Faust)
9. Dejixal (Jam)
9. Shine (Potemkin)
9. Ryan Hunter (Venom)
13. BFGC|ZomB (Axl)
13. Dave O (Sol)
13. Ryyudo (Faust)
13. Bafojig (Ky)

Red Bull Conquest Guilty Gear Xrd REV 2 — Top 8

• Grand finals, first set: BxA|DotNova (Jack-O) eliminated LostSoul (Elphelt) 3-1.

• Losers finals: LostSoul (Elphelt) eliminated UYU|KizzieKay (Sin) 3-0.

• Losers semi-finals: LostSoul (Elphelt) eliminated KidViper (Johnny) 2-0.

• Winners finals: BxA|DotNova (Jack-O) beat UYU|KizzieKay (Sin) 3-0.

• LostSoul (Elphelt) eliminated PG|MarlinPie (I-No) 2-1.

• KidViper (Johnny) eliminated Hotashi (Elphelt) 2-0.

• LostSoul (Elphelt) eliminated Mr. K (Leo) 2-0.

• KidViper (Johnny) eliminated BjornSonOfBear (Chipp) 2-1.

• Winners semi-finals: BxA|DotNova (Jack-O) beat Hotashi (Elphelt) 2-0.

• Winners semi-finals: UYU|KizzieKay (Sin) beat PG|MarlinPie (I-No) 2-0.

Event Schedule

Red Bull Conquest Event Schedule image #1 Red Bull Conquest Event Schedule image #2 Red Bull Conquest Event Schedule image #3
Click images for larger versions

Schedule images courtesy of AceKingOffSuit.

Load comments (132)