ELEAGUE Street Fighter 5 Invitational 2018 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • July 13, 2018 at 7:52 p.m. PDT

Update: This story has been updated with the results for the ELEAGUE Street Fighter 5 2018 Invitational.

After a long wait, the ELEAGUE Street Fighter 5 invitational is back again this year.

It's a huge one, as usual, with a gargantuan $250,000 prize pool on the line for the invited players. 1st scores $150,000, 2nd $40,000, 3rd $20,000, 4th $12,000, 5-6th $5,000, 7-8th $3,000, 9-16th $1,000, and 17-24th $500.

This is a continuous event, and group play will be taking place with one group at a time on the first four Fridays of June, culminating in a final playoff bracket on July 13th.

The players participating have been known for a while, but here's a refresher on who you'll get to see in action - FOX|Tokido, PG|Infiltration, FOX|Punk, CYG|Daigo, Rise|MenaRD, FD|Fujimura, NuckleDu, Mouz|Problem X, NVD|Phenom, CYG|Fuudo, RB|Luffy, FOX|Justin Wong, CO|Dogura, FD|Haitani, FOX|Momochi, F3|Brolynho, Rise|Smug, RB|Snake Eyez, Filipino Champ, ALG|801 Strider, SB|JB, CYG|PR Balrog, Commander Jesse and Idom.

The players will fight within their 6-man groups in a round robin format first-to-2 setting, which determines seeding for a double elimination bracket for the six group participants, from which only two will advance to the final bracket in July.

Streaming is being done at ELEAGUE TV.

Street Fighter 5: Arcade Edition Playoff Bracket

1. FOX|Tokido (Akuma)
2. Rise|Smug (Balrog)
3. CYG|Daigo (Guile)
4. Mouz|Problem X (Abigail, M. Bison)
5. FOX|Punk (Cammy, Karin)
5. FOX|Momochi (Cody, Kolin)
7. CO|Dogura (Urien)
7. FD|Fujimura (Ibuki)

Street Fighter 5: Arcade Edition Playoff Bracket — Battle Log

• Grand finals, set two: FOX|Tokido (Akuma) eliminated Rise|Smug (Balrog) 3-1.

• Grand finals, set one: Rise|Smug (Balrog) beat FOX|Tokido (Akuma) 3-0.

• Losers finals: Rise|Smug (Balrog) eliminated CYG|Daigo (Guile) 3-2.

• Losers semi-finals: Rise|Smug (Balrog) eliminated Mouz|Problem X (Abigail) 3-1.

• Winners finals: FOX|Tokido (Akuma) beat CYG|Daigo (Guile) 3-0.

• Rise|Smug (Balrog) eliminated FOX|Punk (Karin, Cammy) 3-0.

• Mouz|Problem X (Abigail, M. Bison) eliminated FOX|Momochi (Kolin, Cody) 3-2.

• Rise|Smug (Balrog) eliminated FD|Fujimura (Ibuki) 3-0.

• FOX|Momochi (Cody) eliminated CO|Dogura (Urien) 3-0.

• Winners semi-finals: CYG|Daigo (Guile) beat Mouz|Problem X (M. Bison) 3-0.

• Winners semi-finals: FOX|Tokido (Akuma) beat FOX|Punk (Cammy) 3-0.

Street Fighter 5: Arcade Edition Group A Bracket

1. FOX|Tokido (Akuma)
2. CO|Dogura (Urien)
3. RB|Luffy (R. Mika)
4. SB|JB (Rashid)
5. Rise|MenaRD (Birdie)
6. CYG|PR Balrog (Akuma)

Group A — Bracket Battle Log

• CO|Dogura (Urien) eliminated RB|Luffy (R. Mika) 3-2.

• FOX|Tokido (Akuma) beat RB|Luffy (R. Mika) 3-2.

• CO|Dogura (Urien) eliminated SB|JB (Rashid) 3-0.

• FOX|Tokido (Akuma) beat SB|JB (Rashid) 3-1.

• CO|Dogura (Urien) eliminated Rise|MenaRD (Birdie) 3-1.

• CO|Dogura (Urien) eliminated CYG|PR Balrog (Akuma) 3-2.

Street Fighter 5: Arcade Edition Group A Final Group Stage Standings


# Player Character(s) Record Game Record GD
1 RB|Luffy R. Mika 5-0 10-3 +7
2 FOX|Tokido Akuma 4-1 9-2 +7
3 SB|JB Rashid 3-2 7-6 +1
4 Rise|MenaRD Birdie 2-3 5-7 -2
5 CO|Dogura Urien 1-4 3-9 -6
6 CYG|PR Balrog Akuma 0-5 3-10 -7

Group A — Round Robin Battle Log

• RB|Luffy (R. Mika) beat CO|Dogura (Urien) 2-0.

• SB|JB (Rashid) beat CYG|PR Balrog (Akuma) 2-1.

• FOX|Tokido (Akuma) beat Rise|MenaRD (Birdie) 2-0.

• CO|Dogura (Urien) beat CYG|PR Balrog (Akuma) 2-1.

• RB|Luffy (R. Mika) beat Rise|MenaRD (Birdie) 2-0.

• FOX|Tokido (Akuma) beat SB|JB (Rashid) 2-0.

• Rise|MenaRD (Birdie) beat CYG|PR Balrog (Akuma) 2-0.

• SB|JB (Rahsid) beat CO|Dogura (Urien) 2-0.

• RB|Luffy (R. Mika) beat FOX|Tokido (Akuma) 2-1.

• SB|JB (Rashid) beat Rise|MenaRD (Birdie) 2-1.

• RB|Luffy (R. Mika) beat CYG|PR Balrog (Akuma) 2-1.

• FOX|Tokido (Akuma) beat CO|Dogura (Urien) 2-0.

• RB|Luffy (R. Mika) beat SB|JB (Rashid) 2-1.

• Rise|MenaRD (Birdie) beat CO|Dogura (Urien) 2-1.

• FOX|Tokido (Akuma) beat CYG|PR Balrog (Akuma) 2-0.

Street Fighter 5: Arcade Edition Group B Bracket

1. FOX|Punk (Karin, Cammy, Kolin, Rashid)
2. FOX|Momochi (Kolin)
3. NVD|Phenom (Necalli, Guile)
4. Commander Jesse (Dhalsim)
5. CYG|Fuudo (R. Mika)
6. ALG|801 Strider (Laura)

Street Fighter 5: Arcade Edition Group B Bracket — Battle log

• FOX|Momochi (Kolin) eliminated NVD|Phenom (Necalli, Guile) 3-0.

• FOX|Punk (Cammy) beat NVD|Phenom (Necalli) 3-0.

• FOX|Momochi (Kolin) eliminated Commander Jesse (Dhalsim) 3-1.

• NVD|Phenom (Necalli) beat Commander Jesse (Dhalsim) 3-0.

• FOX|Momochi (Kolin) eliminated CYG|Fuudo (R. Mika) 3-1.

• FOX|Momochi (Kolin) eliminated ALG|801 Strider (Laura) 3-0.

Street Fighter 5: Arcade Edition Group B Final Group Stage Standings


# Player Character(s) Record Game Record GD
1 FOX|Punk Karin, Cammy, Kolin, Rashid 4-1 8-3 +5
2 NVD|Phenom Necalli 4-1 9-4 +5
3 Commander Jesse Dhalsim 3-2 7-4 +3
4 CYG|Fuudo R. Mika 2-3 5-6 -1
5 ALG|801 Strider Laura 2-3 5-7 -2
6 FOX|Momochi Kolin 0-5 0-10 -10

Group B — Round Robin Battle Log

• CYG|Fuudo (R. Mika) beat FOX|Momochi (Kolin) 2-0.

• NVD|Phenom (Necalli) beat Commander Jesse (Dhalsim) 2-0.

• FOX|Punk (Karin) beat ALG|801 Strider (Laura) 2-0.

• NVD|Phenom (Necalli) beat CYG|Fuudo (R. Mika) 2-1.

• ALG|801 Strider (Laura) beat FOX|Momochi (Kolin) 2-0.

• Commander Jesse (Dhalsim) beat FOX|Punk (Rashid) 2-0.

• NVD|Phenom (Necalli) beat ALG|801 Strider (Laura) 2-1.

• Commander Jesse (Dhalsim) beat CYG|Fuudo (R. Mika) 2-0.

• FOX|Punk (Kolin) beat FOX|Momochi (Kolin) 2-0.

• ALG|801 Strider (Laura) beat Commander Jesse (Dhalsim) 2-1.

• NVD|Phenom (Necalli) beat FOX|Momochi (Kolin) 2-0.

• FOX|Punk (Karin) beat CYG|Fuudo (R. Mika) 2-0.

• Commander Jesse (Dhalsim) beat FOX|Momochi (Kolin) 2-0.

• CYG|Fuudo (R. Mika) beat ALG|801 Strider (Laura) 2-0.

• FOX|Punk (Cammy) beat NVD|Phenom (Necalli) 2-1.

Street Fighter 5: Arcade Edition Group C Bracket

1. Mouz|Problem X (M. Bison, Abigail)
2. Rise|Smug (Balrog)
3. RB|Snake Eyez (Akuma, Abigail)
4. NuckleDu (Guile, R. Mika, Cammy)
5. F3|Brolynho (Necalli)
6. FOX|Justin Wong (Menat)

Group C — Bracket Battle Log

• Rise|Smug (Balrog) eliminated RB|Snake Eyez (Abigail) 3-2.

• Mouz|Problem X (M. Bison) beat RB|Snake Eyez (Akuma, Abigail) 3-1.

• Rise|Smug (Balrog) eliminated NuckleDu (R. Mika) 3-2.

• Mouz|Problem X (Abigail) beat Rise|Smug (Balrog) 3-0.

• NuckleDu (Guile) eliminated F3|Brolynho (Necalli) 3-2.

• F3|Brolynho (Necalli) eliminated FOX|Justin Wong (Menat) 3-0.

Street Fighter 5: Arcade Edition Group C Final Group Stage Standings


# Player Character(s) Record Game Record GD
1 RB|Snake Eyez Akuma, Abigail 4-1 8-6 +2
2 Mouz|Problem X M. Bison, Abigail 3-2 7-6 +1
3 Rise|Smug Balrog 3-2 7-6 +1
4 NuckleDu Guile, R. Mika, Cammy 2-3 6-6 ±0
5 FOX|Justin Wong Menat 2-3 5-6 -1
6 F3|Brolynho Necalli 1-4 5-8 -3

Street Fighter 5: Arcade Edition Group C Round Robin Battle Log

• Mouz|Problem X (M. Bison) beat F3|Brolynho (Necalli) 2-1.

• RB|Snake Eyez (Akuma) beat FOX|Justin Wong (Menat) 2-1.

• Rise|Smug (Balrog) beat NuckleDu (R. Mika) 2-1.

• FOX|Justin Wong (Menat) beat Mouz|Problem X (Abigail) 2-0.

• Rise|Smug (Balrog) beat F3|Brolynho (Necalli) 2-1.

• NuckleDu (Guile) beat RB|Snake Eyez (Akuma) 2-0.

• Rise|Smug (Balrog) beat FOX|Justin Wong (Menat) 2-0.

• RB|Snake Eyez (Akuma) beat Mouz|Problem X (Abigail) 2-1.

• F3|Brolynho (Necalli) beat NuckleDu (Guile) 2-0.

• RB|Snake Eyez (Akuma, Abigail) beat Rise|Smug (Balrog) 2-1.

• FOX|Justin Wong (Menat) beat F3|Brolynho (Necalli) 2-0.

• Mouz|Problem X (M. Bison) beat NuckleDu (Guile) 2-1.

• RB|Snake Eyez (Akuma) beat F3|Brolynho (Necalli) 2-1.

• Mouz|Problem X (Abigail) beat Rise|Smug (Balrog) 2-0.

• NuckleDu (Cammy) beat FOX|Justin Wong (Menat) 2-0.

Street Fighter 5: Arcade Edition Group D Bracket

1. CYG|Daigo (Guile)
2. FD|Fujimura (Ibuki)
3. PG|Infiltration (Menat, Chun-Li, Juri)
4. FD|Haitani (Akuma)
5. Idom (Laura)
6. Merge|Filipino Champ (Dhalsim)

Street Fighter 5: Arcade Edition Group D Bracket — Battle log

• FD|Fujimura (Ibuki) eliminated PG|Infiltration (Juri, Chun-Li) 3-1.

• CYG|Daigo (Guile) beat FD|Fujimura (Ibuki) 3-2.

• PG|Infiltration (Menat) eliminated FD|Haitani (Akuma) 3-1.

• CYG|Daigo (Guile) beat PG|Infiltration (Menat) 3-2.

• FD|Haitani (Akuma) eliminated Idom (Laura) 3-1.

• FD|Haitani (Akuma) eliminated Merge|Filipino Champ (Dhalsim) 3-2.

Street Fighter 5: Arcade Edition Group D Standings


# Player Character(s) Record Game Record GD
1 FD|Fujimura Ibuki 5-0 10-2 +8
2 CYG|Daigo Guile 4-1 8-5 +3
3 PG|Infiltration Menat, Chun-Li, Juri 2-3 6-6 ±0
4 Idom Laura 2-3 6-6 ±0
5 FD|Haitani Akuma 2-3 5-7 -2
6 Merge|Filipino Champ Dhalsim 0-5 1-10 -9

Group D — Round Robin Battle Log

• Idom (Laura) beat FD|Haitani (Akuma) 2-0.

• PG|Infiltration (Menat) beat Merge|Filipino Champ (Dhalsim) 2-0.

• FD|Fujimura (Ibuki) beat CYG|Daigo (Guile) 2-0.

• FD|Haitani (Akuma) beat PG|Infiltration (Menat) 2-1.

• CYG|Daigo (Guile) beat Idom (Laura) 2-1.

• FD|Fujimura (Ibuki) beat Merge|Filipino Champ (Dhalsim) 2-0.

• CYG|Daigo (Guile) beat PG|Infiltration (Menat) 2-1.

• FD|Haitani (Akuma) beat Merge|Filipino Champ (Dhalsim) 2-0.

• FD|Fujimura (Ibuki) beat Idom (Laura) 2-1.

• CYG|Daigo (Guile) beat Merge|Filipino Champ (Dhalsim) 2-1.

• PG|Infiltration (Juri) beat Idom (Laura) 2-0.

• FD|Fujimura (Ibuki) beat FD|Haitani (Akuma) 2-1.

• Idom (Laura) beat Merge|Filipino Champ (Dhalsim) 2-0.

• CYG|Daigo (Guile) beat FD|Haitani (Akuma) 2-0.

• FD|Fujimura (Ibuki) beat PG|Infiltration (Chun-Li) 2-0.

Event Schedule

ELEAGUE Street Fighter 5 2018 Event Schedule image #1
Click images for larger versions

Time Zone Conversion:
PDT: Subtract 3 hours.
UTC: Add 4 hours.
UK Time: Add 5 hours.
CEST: Add 6 hours.
JST: Add 13 hours.

Load comments (164)