Toryuken 7 results ft. NuckleDu, Problem X, Justin Wong, JoeyFury

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • May 20, 2018 at 6:28 p.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.

The action isn't over yet, we've got yet another big event going on this weekend, namely Toryuken 7 in Toronto, Canada.

This is a Ranking Event for the Capcom Pro Tour, so points to get in to the Capcom Cup are on the line.

Besides that, the event will also be hosting Dragon Ball FighterZ, Tekken 7, Under Night In-Birth EXE: Late[st], Guilty Gear Xrd REV 2, BlazBlue: Central Fiction, Ultra Street Fighter 4, Super Street Fighter 2: Turbo, Sailor Moon S, King of Fighters 14, Samurai Shodown 5 Special, Garou: Mark of the Wolves and Soul Calibur 2 on stream.

Players attending include NuckleDu, Mouz|Problem X, FOX|Justin Wong, Circa|JoeyFury, Teemo, WBG|CJ Truth, Nephew, Rise|Marn, Chi-Rithy and many more.

It's a two-day event, so make sure to keep your eyes peeled for the game you're most invested in, and enjoy the action.

Streaming is being done at Toronto Top Tiers and Toronto Top Tiers 2.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. FOX|Justin Wong (Menat, Falke)
2. Mouz|Problem X (M. Bison, Abigail)
3. NuckleDu (Guile, Cammy)
4. WBG|CJ Truth (Cammy)
5. Sabour (Urien)
5. FluxWaveZ (R. Mika)
7. TOSFHQ|VastEnd (Vega)
7. Chi-Rithy (Chun-Li)

9. OrangeMan (Rashid)
9. Nephew (Kolin)
9. Sin (M. Bison)
9. TOSFHQ|L.E.S (M. Bison)
13. OrphanCrippler (Urien)
13. Kreymore (Menat, Kolin)
13. TTT|ShaneWalker (Dhalsim, Ryu)
13. Rise|Marn (R. Mika)

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: FOX|Justin Wong (Menat) eliminated Mouz|Problem X (M. Bison) 3-2.

• Grand finals, first set: FOX|Justin Wong (Menat) beat Mouz|Problem X (M. Bison) 3-1.

• Losers finals: FOX|Justin Wong (Menat) eliminated NuckleDu (Cammy) 3-0.

• Losers semi-finals: FOX|Justin Wong (Falke, Menat) eliminated WBG|CJ Truth (Cammy) 3-1.

• Winners finals: Mouz|Problem X (Abigail, M. Bison) beat NuckleDu (Cammy, Guile) 3-2.

• FOX|Justin Wong (Falke) eliminated Sabour (Urien) 3-0.

• WBG|CJ Truth (Cammy) eliminated FluxWaveZ (R. Mika) 3-0.

• FluxWaveZ (R. Mika) eliminated Chi-Rithy (Chun-Li) 3-0.

• Sabour (Urien) eliminated TOSFHQ|VastEnd (Vega) 3-1.

• Winners semi-finals: Mouz|Problem X (M. Bison) beat FOX|Justin Wong (Menat) 3-2.

• Winners semi-finals: NuckleDu (Guile) beat WBG|CJ Truth (Cammy) 3-1.

Dragon Ball FighterZ — Results

1. 1UP|PepperySplash (Goku Black, Hit, Cell)
2. Teemo (Cell, Bardock, Vegeta)
3. Van Nguyen (Bardock, Android #21, Vegeta)
4. Artwaltz (Blue Vegeta, Trunks, Vegeta)
5. SJ (Adult Gohan, Cell, Goku)
5. FluxWaveZ (Android #21, Hit, Goku | Android #21, Broly, Goku)
7. TOSFHQ|VastEnd (Goku Black, Hit, Adult Gohan)
7. Firzenmg (Cell, Kid, Goku Black)

Dragon Ball FighterZ — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: 1UP|PepperySplash (Goku Black, Hit, Cell) eliminated Teemo (Cell, Bardock, Vegeta) 3-2.

• Losers finals: Teemo (Cell, Bardock, Vegeta) eliminated Van Nguyen (Bardock, Android #21, Vegeta) 3-1.

• Winners finals: 1UP|PepperySplash (Goku Black, Hit, Cell) beat Teemo (Bardock, Cell, Vegeta) 3-1.

• Losers semi-finals: Van Nguyen (Bardock, Android #21, Vegeta) eliminated Artwaltz (Blue Vegeta, Trunks, Vegeta) 2-1.

• Van Nguyen (Bardock, Android #21, Vegeta) eliminated FluxWaveZ (Android #21, Broly, Goku | Android #21, Hit, Goku) 2-0.

• Artwaltz (Blue Vegeta, Trunks, Vegeta) eliminated SJ (Adult Gohan, Cell, Goku) 2-1.

• SJ (Adult Gohan, Cell, Goku) eliminated TOSFHQ|VastEnd (Goku Black, Hit, Adult Gohan) 2-1.

• FluxWaveZ (Android #21, Hit, Goku) eliminated Firzenmg (Cell, Kid Buu, Goku Black) 2-0.

• Winners semi-finals: 1UP|PepperySplash (Goku Black, Hit, Cell) beat Artwaltz (Blue Vegeta, Trunks, Vegeta) 2-0.

• Winners semi-finals: Teemo (Bardock, Cell, Vegeta) beat Van Nguyen (Bardock, Android #21, Vegeta) 2-0.

Tekken 7 — Results

1. Circa|JoeyFury (Paul, JACK-7)
2. ITS|Mak (Bob, Dragunov, Law)
3. Mishimized (Kazuya, Devil Jin, JACK-7)
4. MTL|VeryBadMan (Paul)
5. MTL|FarEastMagic (Josie)
5. Papadon (JACK-7)
7. XiT|FoxFist (Steve)
7. XiT|Akudama (Xiaoyu)

Tekken 7 — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: Circa|JoeyFury (Paul) eliminated ITS|Mak (Law, Dragunov) 3-1.

• Losers finals: ITS|Mak (Bob) eliminated Mishimized (Kazuya) 3-1.

• Winners finals: Circa|JoeyFury (Paul, JACK-7) beat ITS|Mak (Bob, Dragunov) 3-2.

• Losers semi-finals: Mishimized (Kazuya) eliminated MTL|VeryBadMan (Paul) 2-1.

• MTL|VeryBadMan (Paul) eliminated Papadon (JACK-7) 2-0.

• Mishimized (Kazuya, JACK-7) eliminated MTL|FarEastMagic (Josie) 2-1.

• Winners semi-finals: ITS|Mak (Bob) beat Mishimized (Devil Jin) 2-0.

• Winners semi-finals: Circa|JoeyFury (JACK-7) beat MTL|VeryBadMan (Paul) 2-0.

• Papadon (JACK-7) eliminated XiT|Akudama (Xiaoyu) 2-0.

• MTL|FarEastMagic (Josie) eliminated XiT|FoxFist (Steve) 2-1.

Guilty Gear Xrd REV 2 — Results

1. 1UP|PepperySplash (Johnny)
2. AMQ|GlacialReign (Leo)
3. MTL|ReynTime (Raven, Leo)
4. ChaChaMan (Millia)
5. HYPE|Tenma (Sol)
5. LW|BramCombo (Raven)
7. EnteleFuff (Dizzy)
7. FrankDux (May)

Guilty Gear Xrd REV 2 — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: 1UP|PepperySplash (Johnny) eliminated AMQ|GlacialReign (Leo) 3-0.

• Losers finals: AMQ|GlacialReign (Leo) eliminated MTL|ReynTime (Raven) 3-1.

• Losers semi-finals: MTL|ReynTime (Raven) eliminated ChaChaMan (Millia) 2-0.

• Winners finals: 1UP|PepperySplash (Johnny) beat AMQ|GlacialReign (Leo) 3-0.

• MTL|ReynTime (Leo) eliminated LW|BramCombo (Raven) 2-0.

• ChaChaMan (Millia) eliminated HYPE|Tenma (Sol) 2-0.

• MTL|ReynTime (Leo) eliminated FrankDux (May) 2-1.

• HYPE|Tenma (Sol) eliminated 1UP|EnteleFuff (Dizzy) 2-1.

• Winners semi-finals: 1UP|PepperySplash (Johnny) beat ChaChaMan (Millia) 2-0.

• Winners semi-finals: AMQ|GlacialReign (Leo) beat LW|BramCombo (Raven) 2-1.

BlazBlue: Central Fiction — Results

1. Rikir (Jubei)
2. LW|BramCombo (Ragna)
3. SJ (Jin)
4. Artwaltz (Ragna)

Sailor Moon S — Results

1. TTT|NeoRussell (Sailor Pluto)
2. FOX|Justin Wong (Sailor Mars)
3. SRK|MissingPerson (Sailor Uranus)
4. 39s|Kyonmode (Sailor Mercury)

Garou: Mark of the Wolves — Results

1. FOX|Justin Wong
2. Karn
3. Yasanagi
4. Chara|Saito

Samurai Shodown 5: Special — Results

1. DoctaMario (Amakusa)
2. FrankDux (Kusaregedo)
3. HYPE|TSF (Ukyo)
4. TTT|NeoRussell (Kazuki

King of Fighters 14 — Results

1. Karn (Chin, Oswald, King of Dinosaurs)
2. HYPE|TSF (Yuri, Iori, Heidern)
3. HYPE|Tenma (Yuri, Leona, Heidern)
4. TTT|Dangerman (Choi, Xanadu, Meitenkun)

Under Night In-Birth EXE: Late[st] — Results

1. Rikir (Chaos, Enkidu)
2. Clim (Merkava, Phonon)
3. Gemi+ (Orie)
4. Gpop (Linne)
5. HYPE|Tenma (Akatsuki)
5. LW|BramCombo (Hyde)
7. Twilt (Phonon)
7. UWFGC|Bill307 (Byakuya)

Super Street Fighter 2: Turbo — Results

1. JED07 (M. Bison)
2. Chi-Rithy (Chun-Li)
3. LordJimmyBones (Ken, Balrog)
4. Dogbert (O. Ken, O. Sagat)
5. SMRT|Unessential (Chun-Li)
5. FOX|Justin Wong (O. Sagat)
7. STRevival|Atari (Guile, Vega)
7. Psychochronic (Fei Long)

Soul Calibur 2 HD — Results

1. TTT|NeoRussell (Raphael)
2. NaizakiNomac (Mitsurugi)
3. BlackAlert (Ivy)
4. Len (Taki)

Event Schedule

Toryuken 7 Event Schedule image #1 Toryuken 7 Event Schedule image #2
Click images for larger versions

Schedule images courtesy of AceKingOffSuit.

Load comments (14)