Northwest Majors X results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • June 24, 2018 at 9:24 p.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.

Northwest Majors X is taking place this weekend in Tukwila, Washington.

This is a Ranking Event for the Capcom Pro Tour, so with points on the line, the competition is bound to get heated.

Of course, there are other games besides Street Fighter 5: Arcade Edition being played as well. The event will feature Tekken 7, Dragon Ball FighterZ, BlazBlue: Cross Tag Battle, Super Street Fighter 2: Turbo, Vampire Savior (Darkstalkers), Guilty Gear Xrd: REV 2 and Skullgirls: 2nd Encore.

With the four main games boasting over 50 entrants each, there's going to be a lot of hype gameplay to enjoy from the event.

Players attending include FOX|SonicFox, NuckleDu, FOX|Punk, EG|NYChrisG, Mouz|Problem X, FOX|Justin Wong, CYG|Chris Tatarian, iG|Jiewa, Ghost|K-Brad, EG|Ricki Ortiz, Tempo|Alex Myers, Flash, Rise|Marn and many more.

Streaming is being done at Team Khaos, Yes06kin_true and Seattle Tekken.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. Mouz|Problem X (Abigail)
2. FOX|Justin Wong (Menat)
3. CYG|Chris Tatarian (Ken, Akuma)
4. Tempo|Alex Myers (Cammy)
5. CeroBlast (Ken)
5. Mo-Joe (R. Mika)
7. ChrisCCH (Guile)
7. EG|NYChrisG (Ibuki)

9. Flash (Urien)
9. NuckleDu (Guile)
9. Ghost|K-Brad (Cammy)
9. iG|Jiewa (Akuma)
13. FH|Gabe (Menat)
13. DrDannyPham (Zangief)
13. Jibrill (Vega)
13. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li)

17. HeckDizzle
17. Riki-Oh
17. Nephew (Kolin)
17. FineLikeWine (Guile)
17. Nacer (Karin, Cammy)
17. GRPT|Gllty (Menat)
17. THG|Ogyawn (Laura)
17. Ranks (R. Mika)

25. Boris The Beast
25. EKC
25. JordanDGAF (Birdie)
25. SR|Rebo
25. 80sBowie (Karin)
25. Coins (Cammy)
25. Kpop
25. Rise|Marn (Ibuki)

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: Mouz|Problem X (Abigail) eliminated FOX|Justin Wong (Menat) 3-1.

• Grand finals, first set: FOX|Justin Wong (Menat) beat Mouz|Problem X (Abigail) 3-1.

• Losers finals: FOX|Justin Wong (Menat) eliminated CYG|Chris Tatarian (Ken, Akuma) 3-1.

• Losers semi-finals: FOX|Justin Wong (Menat) eliminated Tempo|Alex Myers (Cammy) 3-0.

• Winners finals: Mouz|Problem X (Abigail) beat CYG|Chris Tatarian (Ken) 3-1.

• FOX|Justin Wong (Menat) eliminated CeroBlast (Ken) 3-2.

• Tempo|Alex Myers (Cammy) eliminated Mo-Joe (R. Mika) 3-1.

• CeroBlast (Ken) eliminated ChrisCCH (Guile) 3-1.

• Tempo|Alex Myers (Cammy) eliminated EG|NYChrisG (Ibuki) 3-2.

• Winners semi-finals: Mouz|Problem X (Abigail) beat FOX|Justin Wong (Menat) 3-0.

• Winners semi-finals: CYG|Chris Tatarian (Ken) beat Mo-Joe (R. Mika) 3-0.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 16 battle log

• EG|NYChrisG (Ibuki) eliminated Ghost|K-Brad (Cammy) 3-1.

• Tempo|Alex Myers (Cammy) eliminated iG|Jiewa (Akuma) 3-0.

• ChrisCCH (Guile) eliminated Flash (Urien) 3-1.

• CeroBlast (Ken) eliminated NuckleDu (Guile) 3-2.

• Ghost|K-Brad (Cammy) eliminated Jibrill (Vega) 3-0.

• iG|Jiewa (Akuma) eliminated EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) 3-2.

• ChrisCCH (Guile) eliminated FH|Gabe (Menat) 3-0.

• CeroBlast (Ken) eliminated DrDannyPham (Zangief) 3-0.

• FOX|Justin Wong (Menat) beat EG|NYChrisG (Ibuki) 3-2.

• Mouz|Problem X (Abigail) beat Tempo|Alex Myers (Cammy) 3-1.

• CYG|Chris Tatarian (Ken) beat Flash (Urien) 3-1.

• Mo-Joe (R. Mika) beat NuckleDu (Guile) 3-1.

Tekken 7 — Results

1. ITS|JustFrameJames (Law)
2. EddieBoyMang (Eddy)
3. ITS|Bravo (Lee, Jin)
4. TheBlackFyre (Paul, Master Raven)
5. SeattleColton (Kazuya)
5. Psylence (Nina)
7. Jermanji (Yoshimitsu)
7. KongoJack (Master Raven)

9. Ryuuzetsu (Akuma)
9. Jonch009 (Asuka)
9. BAN|Saucy
9. Monstroso
13. BAN|Taurus (Bryan)
13. NRG|Adanimo (Miguel)
13. WSU|KDawg
13. JPineda (Hwoarang)

Tekken 7 — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: ITS|JustFrameJames (Law) eliminated EddieBoyMang (Eddy) 3-1.

• Grand finals, first set: EddieBoyMang (Eddy) beat ITS|JustFrameJames (Law) 3-2.

• Losers finals: EddieBoyMang (Eddy) eliminated ITS|Bravo (Jin, Lee) 3-0.

• Losers semi-finals: EddieBoyMang (Eddy) eliminated TheBlackFyre (Paul, Master Raven) 2-0.

• Winners finals: ITS|JustFrameJames (Law) beat ITS|Bravo (Lee) 3-0.

• EddieBoyMang (Eddy) eliminated Psylence (Nina) 2-0.

• TheBlackFyre (Paul, Master Raven) eliminated SeattleColton (Kazuya) 2-1.

• Psylence (Nina) eliminated KongoJack (Master Raven) 2-0.

• TheBlackFyre (Paul) eliminated Jermanji (Yoshimitsu) 2-1.

• Winners semi-finals: ITS|JustFrameJames (Law) beat SeattleColton (Kazuya) 2-0.

• Winners semi-finals: ITS|Bravo (Lee) beat EddieBoyMang (Eddy) 2-1.

Dragon Ball FighterZ — Results

1. FOX|SonicFox (Android 18, Cell, Kid Buu)
2. EG|NYChrisG (Bardock, Tien, Vegeta)
3. PG|Nakkiel (Cell, Kid Buu, Bardock)
4. ChadDrawsThings (Vegeta, Gotenks, Goku)
5. PeachCola (Kid Buu, Cell, Vegeta)
5. ZomBmu (Cell, Kid Buu, Goku Black)
7. Rise|Marn (Adult Gohan, Teen Gohan, Vegeta)
7. Ruka (Vegito, Bardock, Goku)

Dragon Ball FighterZ — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: FOX|SonicFox (Android 18, Cell, Kid Buu) eliminated EG|NYChrisG (Bardock, Tien, Vegeta) 3-1.

• Grand finals, first set: EG|NYChrisG (Bardock, Tien, Vegeta) beat FOX|SonicFox (Android 18, Cell, Kid Buu) 3-2.

• Losers finals: EG|NYChrisG (Bardock, Tien, Vegeta) beat PG|Nakkiel (Cell, Kid Buu, Bardock) 3-2.

• Losers semi-finals: PG|Nakkiel (Cell, Kid Buu, Bardock) eliminated ChadDrawsThings (Vegeta, Gotenks, Goku) 2-0.

• Winners finals: FOX|SonicFox (Android 18, Cell, Kid Buu) beat EG|NYChrisG (Bardock, Tien, Vegeta) 3-1.

• PG|Nakkiel (Cell, Kid Buu, Bardock) eliminated PeachCola (Kid Buu, Cell, Vegeta) 2-0.

• ChadDrawsThings (Vegeta, Gotenks, Goku) eliminated ZomBmu (Cell, Kid Buu, Goku Black) 2-0.

• PeachCola (Cell, Kid Buu, Vegeta) eliminated Rise|Marn (Adult Gohan, Teen Gohan, Vegeta) 2-0.

• ZomBmu (Cell, Kid Buu, Goku Black) eliminated Ruka (Vegito, Bardock, Goku) 2-0.

• Winners semi-finals: EG|NYChrisG (Bardock, Tien, Vegeta) beat PG|Nakkiel (Cell, Kid Buu, Bardock) 2-0.

• Winners semi-finals: FOX|SonicFox (Android 18, Cell, Kid Buu) beat ChadDrawsThings (Vegeta, Gotenks, Goku) 2-0.

BlazBlue: Cross Tag Battle — Results

1. LTL (Gordeau, Orie)
2. BuffYuisis (Orie, Ruby)
3. LUEshi (Gordeau, Ruby)
4. Veteru (Gordeau, Ragna)
5. Isorropia (Tager, Es)
5. Skwuck (Weiss, Blake)
7. Shaka (Blake, Chie)
7. Clim (Yu, Orie)<7p>

BlazBlue: Cross Tag Battle — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: LTL (Gordeau, Orie) eliminated BuffYuisis (Orie, Ruby) 3-2.

• Losers finals: BuffYuisis (Orie, Ruby) eliminated LUEshi (Ruby, Gordeau) 3-2.

• Losers semi-finals: BuffYuisis (Orie, Ruby) eliminated Veteru (Gordeau, Ragna) 3-0.

• Winners finals: LTL (Gordeau, Orie) beat LUEshi (Gordeau, Ruby) 3-0.

• BuffYuisis (Orie, Ruby) eliminated Isorropia (Tager, Es) 3-0.

• Veteru (Gordeau, Ragna) eliminated Skwuck (Weiss, Blake) 3-0.

• BuffYuisis (Orie, Ruby) eliminated Shaka (Blake, Chie) 3-1.

• Skwuck (Weiss, Blake) eliminated Clim (Yu, Orie) 3-1.

• Winners semi-finals: LUEshi (Gordeau, Ruby) beat Isorropia (Tager, Es) 3-0.

• Winners semi-finals: LTL (Gordeau, Orie) beat Veteru (Gordeau, Ragna) 3-1.

Guilty Gear Xrd REV 2 — Results

1. LTL (Baiken)
2. Dave O (Sol)
3. Noslo (I-No)
4. DayUn (Faust)
5. ChadDrawsThings (Sin)
5. Chief (Faust)
7. Skwuck (Jack-O)
7. BadGuy (Sol)

Super Street Fighter 2: Turbo — Results

1. FOX|Justin Wong (O. Sagat)
2. Largermann (Balrog, Guile, Dee Jay)
3. x64 (E. Honda)
4. KenMasterbator (E. Honda, Blanka)
5. Senorhowardo (Chun-Li)
5. AggroCrag (Ryu)
7. SRM|Slinkun (Guile)
7. A4|Tez (Ryu, O. Sagat)

Vampire Savior (Darkstalkers) — Results

1. Hilary (Q-Bee)
2. Bang (Hsien-Ko)
3. VMPNW|KyleW (Morrigan)
4. VMPNW|Sev (Bishamon)
5. VMPNW|ChooseGoose (B.B. Hood)
5. Dave O (Rikuo)
7. Dango (Sasquatch)
7. Gbursine (Felicia)

Skullgirls: 2nd Encore — Results

1. Dango
2. VMPNW|Sev
3. Fuego
4. Yaya
5. FollowYourDreams
5. Jet
7. Kuujou
7. Taethen

Event Schedule

Northwest Majors X Event Schedule image #1 Northwest Majors X Event Schedule image #2
Click images for larger versions

Schedule images courtesy of AceKingOffSuit.

Load comments (16)