VSFighting 2018 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • July 22, 2018 at 2:02 p.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.

VSFighting 2018 is taking this place in Birmingham, United Kingdom, and it's a gigantic event for several games.

Yes, this is going to be a Premier event for the Capcom Pro Tour, a Master event for the Tekken World Tour and a Saga event for the Dragon Ball FighterZ Pro Tour.

Besides these three main juggernauts, the tournament is also going to feature high level battles in BlazBlue: Cross Tag Battle, Super Street Fighter 2: Turbo, Under Night In-Birth EXE: Late[st], Guilty Gear Xrd REV 2 and Injustice 2.

The event has over 270 entrants for Tekken 7, over 220 for Street Fighter 5: Arcade Edition and over 120 for Dragon Ball FighterZ, so you'd best believe that they're all stacked through the roof.

As for players attending, you can expect to see FOX|SonicFox, CO|Go1, PG|Infiltration, FOX|JDCR, FD|Fujimura, FOX|Saint, CYG|Daigo, UYU|Jeondding, UYU|NL, Fursan|Verloren, Mouz|Problem X, CYG|Fuudo, Kkokkoma, CO|Dogura, Gachikun, RB|Luffy, CCG|Tissuemon, Ponos|Moke, FOX|Momochi, FOX|Justin Wong, FAV|Sako, Ponos|Garireo, UYU|Fergus, Liquid|John Takeuchi, RB|Bonchan, FOX|Dekillsage, NASR|BigBird, UYU|Cloud805, Circa|JoeyFury, Crazy|SuperAkouma, DG|KaneAndTrench, FNATIC|Akainu, FNATIC|Brick, Method|ImStillDaDaddy and many, many more.

Streaming is being done at Capcom Fighters, Tekken, Dragon Ball FighterZ, Electronic Dojo and 3WayTV.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. CYG|Daigo (Guile)
2. FD|Fujimura (Ibuki)
3. UYU|NL (Cammy)
4. FOX|Justin Wong (Menat)
5. NASR|BigBird (Rashid, Ken, Zeku)
5. FNATIC|Shakz (Laura)
7. Liquid|John Takeuchi (Rashid)
7. FAV|Sako (Menat)

9. FD|Haitani (Akuma)
9. PG|Infiltration (Menat)
9. FOX|Momochi (Kolin)
9. UYU|OilKing (Rashid)
13. Mago (Cammy)
13. FE|Humanbomb (Chun-Li)
13. CYG|Fuudo (R. Mika)
13. Method|ImStillDaDaddy (Guile)

17. RB|Bonchan (Karin, Nash)
17. Gachikun (Rashid)
17. Ryan Hart (Urien, Guile)
17. NVD|Phenom (Guile)
17. Fursan|Verloren (Cammy)
17. RB|Luffy (R. Mika)
17. Atrosh (Birdie)
17. CO|Go1 (Menat)

25. JeStErPoWeR (Vega)
25. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li)
25. CYG|GamerBee (Cammy)
25. Mouz|Problem X (M. Bison)
25. FNATIC|Akainu (Guile)
25. ApolloSteed (Kolin)
25. GunSlinga (Zeku)
25. DNG|Itabashi Zangief (Abigail)

33. exceL|Infexious (Necalli, Zeku)
33. Cobelcog (Cammy)
33. NASR|AngryBird (Akuma)
33. Ponos|Moke (Cammy)
33. StrtFighterSteve (R. Mika)
33. Will2Pac (Laura)
33. exceL|Hurricane (Cammy)
33. gwak.fr|Shenzo (Kolin)
33. WP|Daikokugo (Birdie)
33. Kindevu (Akuma)
33. NVD|Veggey (Birdie)
33. FNATIC|Brick (Zangief, Necalli)
33. CO|Dogura (Urien)
33. Method|Broski (Dhalsim)
33. Epsilon|Takamura (Akuma)
33. Packz (Karin)

49. iG|Jiewa (Akuma)
49. GinoDaCampo (Ibuki)
49. China II (Laura)
49. NVD|Momi (Cammy)
49. Gamachan (Balrog)
49. Fuzzy (Karin)
49. Epsilon|CCL (Chun-Li)
49. ADTerminal (Urien)
49. Mossmossmoss (Menat)
49. Bongchan (Birdie)
49. Shivryuken (Laura)
49. BSC|MetalQueerSolid (F.A.N.G)
49. Pugera (Balrog)
49. Vertigo (Menat)
49. Gen1us (Birdie)
49. EnVyUS|JonesArcade (Ken)

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: CYG|Daigo (Guile) eliminated FD|Fujimura (Ibuki) 3-2.

• Losers finals: FD|Fujimura (Ibuki) eliminated UYU|NL (Cammy) 3-1.

• Losers semi-finals: UYU|NL (Cammy) eliminated FOX|Justin Wong (Menat) 3-2.

• Winners finals: CYG|Daigo (Guile) beat FD|Fujimura (Ibuki) 3-1.

• UYU|NL (Cammy) eliminated FNATIC|Shakz (Laura) 3-1.

• FOX|Justin Wong (Menat) eliminated NASR|BigBird (Rashid) 3-1.

• FNATIC|Shakz (Laura) eliminated FAV|Sako (Menat) 3-2.

• FOX|Justin Wong (Menat) eliminated Liquid|John Takeuchi (Rashid) 3-2.

• Winners semi-finals: CYG|Daigo (Guile) beat NASR|BigBird (Ken, Rashid) 3-0.

• Winners semi-finals: FD|Fujimura (Ibuki) beat UYU|NL (Cammy) 3-1.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 16 battle log

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) eliminated FD|Haitani (Akuma) 2-1.

• FOX|Justin Wong (Menat) eliminated PG|Infiltration (Menat) 2-1.

• FAV|Sako (Menat) eliminated UYU|OilKing (Rashid) 2-1.

• FNATIC|Shakz (Laura) eliminated FOX|Momochi (Kolin) 2-1.

• CYG|Daigo (Guile) beat FAV|Sako (Menat) 2-1.

• UYU|NL (Cammy) beat FD|Haitani (Akuma) 2-0.

• NASR|BigBird (Rashid) beat FNATIC|Shakz (Laura) 2-1.

• FD|Fujimura (Ibuki) beat FOX|Justin Wong (Menat) 2-0.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) eliminated Mago (Cammy) 2-1.

• PG|Infiltration (Menat) eliminated FE|Humanbomb (Chun-Li) 2-0.

• FOX|Momochi (Kolin) eliminated CYG|Fuudo (R. Mika) 2-0.

• UYU|OilKing (Rashid) eliminated Method|ImStillDaDaddy (Guile) 2-0.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 32 battle log

• FE|Humanbomb (Chun-Li) eliminated Ryan Hart (Urien) 2-1.

• Mago (Cammy) eliminated Gachikun (Rashid) 2-0.

• FOX|Momochi (Kolin) eliminated Fursan|Verloren (Cammy) 2-1.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) eliminated RB|Bonchan (Karin) 2-1.

• CYG|Fuudo (R. Mika) eliminated RB|Luffy (R. Mika) 2-0.

• UYU|OilKing (Rashid) eliminated CO|Go1 (Menat) 2-0.

• PG|Infiltration (Menat) eliminated NVD|Phenom (Guile) 2-1.

• Method|ImStillDaDaddy (Guile) eliminated Atrosh (Birdie) 2-0.

• CYG|Daigo (Guile) beat Ryan Hart (Guile) 2-0.

• FD|Haitani (Akuma) beat Fursan|Verloren (Cammy) 2-0.

• NASR|BigBird (Zeku) beat RB|Bonchan (Nash) 2-1.

• FNATIC|Shakz (Laura) beat Gachikun (Rashid) 2-1.

• FAV|Sako (Menat) beat PG|Infiltration (Menat) 2-1.

• FOX|Justin Wong (Menat) beat Atrosh (Birdie) 2-0.

• UYU|NL (Cammy) beat CYG|Fuudo (R. Mika) 2-0.

• FD|Fujimura (Ibuki) beat UYU|OilKing (Rashid) 2-0.

• Mago (Cammy) eliminated EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) 2-1.

• RB|Luffy (R. Mika) eliminated ApolloSteed (Kolin) 2-0.

• CO|Go1 (Menat) eliminated DNG|Itabashi Zangief (Abigail) 2-0.

• Method|ImStillDaDaddy (Guile) eliminated GunSlinga (Zeku) 2-0.

• FOX|Momochi (Kolin) eliminated FNATIC|Akainu (Guile) 2-0.

• FE|Humanbomb (Chun-Li) eliminated CYG|GamerBee (Cammy) 2-1.

• NVD|Phenom (Guile) eliminated Mouz|Problem X (M. Bison) 2-0.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) eliminated JeStErPoWeR (Vega) 2-0.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Notable pools matches battle log

• EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) eliminated Epsilon|Takamura (Akuma) 2-1.

• RB|Luffy (R. Mika) eliminated Packz (Karin) 2-1.

• RB|Luffy (R. Mika) eliminated EnVyUS|JonesArcade (Ken) 2-1.

• Mago (Cammy) eliminated Method|Broski (Dhalsim) 2-0.

• FOX|Justin Wong (Menat) beat Packz (Karin) 2-0.

• ApolloSteed (Kolin) eliminated CO|Dogura (Urien) 2-0.

• CYG|Daigo (Guile) beat Method|Broski (Dhalsim) 2-1.

• Atrosh (Birdie) beat EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) 2-1.

• DNG|Itabashi Zangief (Abigail) eliminated NVD|Veggey (Birdie) 2-0.

• Atrosh (Birdie) beat RB|Luffy (R. Mika) 2-0.

• Packz (Karin) beat Epsilon|Takamura (Akuma) 2-1.

• NVD|Phenom (Necalli) eliminated FNATIC|Brick (Zangief) 2-0.

• EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) beat EnVyUS|JonesArcade (Ken) 2-0.

• CO|Go1 (Menat) eliminated Kindevu (Akuma) 2-0.

• RB|Bonchan (Karin) beat DNG|Itabashi Zangief (Abigail) 2-1.

• Ryan Hart (Urien) beat CO|Dogura (Urien) 2-1.

• Mouz|Problem X (M. Bison) eliminated WP|Daikokugo (Birdie) 2-0.

• NASR|BigBird (Rashid) beat NVD|Phenom (Guile) 2-0.

• Mago (Cammy) eliminated NVD|SaltyKid (R. Mika) 2-0.

• Ryan Hart (Urien) beat NVD|SaltyKid (R. Mika) 2-1.

• Method|Broski (Dhalsim) beat EnVyUS|NassimClaw (Vega) 2-0.

• RB|Bonchan (Karin) beat exceL|Brian (Ibuki) 2-1.

• EnVyUS|NassimClaw (Vega) beat Mago (Cammy) 2-0.

• FD|Haitani (Akuma) beat Mouz|Problem X (M. Bison) 2-1.

• NASR|Big Bird (Rashid) beat NVD|Veggey (Birdie) 2-1.

• Fursan|Verloren (Cammy) beat CO|Go1 (Menat) 2-0.

• ME|Humanbomb (Chun-Li) eliminated exceL|Hurricane (Cammy) 2-1.

• NVD|Veggey (Birdie) beat FNATIC|Brick (Necalli) 2-1.

• Method|ImStillDaDaddy (Guile) eliminated gwak.fr|Shenzo (Kolin) 2-0.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) eliminated Ponos|Moke (Cammy) 2-0.

• CYG|GamerBee (Cammy) eliminated Will2Pac (Laura) 2-0.

• FAV|Sako (Menat) beat FOX|Momochi (Kolin) 2-1.

• FNATIC|Akainu (Guile) eliminated Cobelcog (Cammy) 2-0.

• FD|Haitani (Akuma) beat Kindevu (Akuma) 2-0.

• JeStErPoWeR (Vega) eliminated exceL|Infexious (Necalli) 2-1.

• FD|Fujimura (Ibuki) beat Cobelcog (Cammy) 2-0.

• FE|Humanbomb (Chun-Li) eliminated Epsilon|CCL (Chun-Li) 2-0.

• CYG|Fuudo (R. Mika) beat exceL|Hurricane (Cammy) 2-0.

• UYU|NL (Cammy) beat gwak.fr|Shenzo (Kolin) 2-0.

• exceL|Hurricane (Cammy) beat Method|ImStillDaDaddy (Guile) 2-1.

• gwak.fr|Shenzo (Kolin) beat FE|Humanbomb (Chun-Li) 2-1.

• FNATIC|Shakz (Laura) beat GunSlinga (Zeku) 2-1.

• gwak.fr|Shenzo (Kolin) beat EnVyUS|MisterCrimson (Dhalsim) 2-0.

• Gachikun (Rashid) beat Will2Pac (Laura) 2-0.

• GunSlinga (Zeku) beat CYG|GamerBee (Cammy) 2-0.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) eliminated NVD|Momi (Cammy) 2-1.

• PG|Infiltration (Menat) beat Ponos|Moke (Cammy) 2-0.

• FAV|Sako (Menat) beat NVD|Momi (Cammy) 2-0.

• UYU|OilKing (Rashid) beat exceL|Infexious (Zeku) 2-0.

• FNATIC|Akainu (Guile) eliminated GinoDaCampo (Ibuki) 2-0.

• JeStErPoWeR (Vega) eliminated iG|Jiewa (Akuma) 2-0.

• exceL|Infexious (Zeku) beat FNATIC|Akainu (Guile) 2-0.

• UYU|OilKing (Rashid) beat Vitality|JuniorLéo (Ken) 2-0.

• Cobelcog (Cammy) beat iG|Jiewa (Akuma) 2-0.

Tekken 7 — Results

1. FOX|Saint (JACK-7)
2. Kkokkoma (Kazumi, Geese, Paul, Devil Jin, Dragunov)
3. UYU|Jeondding (Eddy, Lucky Chloe)
4. FOX|JDCR (Dragunov, Heihachi)
5. 4G|DevilKazuya (Devil Jin)
5. DO|Sephiblack (Miguel)
7. DG|Asim (Katarina, Kazumi)
7. CCG|Tissuemon (Master Raven)

9.FalseGod (Steve)
9. UYU|Qudans (Devil Jin)
9. Circa|JoeyFury (Paul, JACK-7)
9. AE|Pekos (Geese, Bob)
13. 4G|Rikimaru (Xiaoyu)
13. DougFromParis (Steve, Paul)
13. WanteD|TinkiBoobiz (Panda)
13. DS|Gosain (Law)

17. Mosquito (Eddy)
17. MBA|EMinor (Eliza)
17. Crazy|SuperAkouma (Akuma)
17. ENMA|Shanks (Akuma)
17. DG|KaneAndTrench (Yoshimitsu)
17. KingJae (Geese)
17. BlueMajesty (Jin)
17. EQNX|Dimeback (Asuka)

25. ED|Dante (JACK-7)
25. NBR|Chickenmaru (Kazumi, Josie)
25. AlFa (Hwoarang)
25. Kalak (Katarina)
25. Dragonfly (Leo)
25. AisuBimu (Lili)
25. BonusJin (Nina)
25. ShadowForce (Lee)

33. Emrys|NeedsMoarCoffee (Kuma)
33. DS|Shirdel (Alisa)
33. SolidRose (Lili)
33. DG|C-Krizzle (Law)
33. Haroun (Hwoarang)
33. Fireblade (Jin)
33. Gen1us (Paul)
33. Exeed|Ghirlanda (Katarina)
33. SCO|Panda (Kuma, Leo)
33. FumeRayZ (Devil Jin)
33. RTFM|RooKang (Bob)
33. UYU|Fergus (Asuka)
33. MBA|Icarus (Claudio)
33. FS|Tenshimitsu (Yoshimitsu)
33. Xai (Law)
33. MTS|Demon (Josie)

49. Vit-Hit|P O P S T A R (Lucky Chloe)
49. BFD|Gouki-x-Akuma (Akuma)
49. TS|IceBluu (Hwoarang)
49. W3D|Smid (Yoshimitsu)
49. DS|Ronicer (Asuka)
49. DH|BDWright (Eddy)
49. BloodPharaoh
49. Tokis (Josie)
49. Abominable (King)
49. Krindan (King)
49. CKT|Neilo (Feng)
49. Daraya|LilFury (Kazuya)
49. Vitolic (Katarina)
49. Syn (Jin)
49. SignorFarfalla (Gigas)
49. Badmanfresh (Miguel)

Tekken 7 — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: FOX|Saint (JACK-7) eliminated Kkokkoma (Kazumi) 3-2.

• Losers finals: Kkokkoma (Paul) eliminated UYU|Jeondding (Lucky Chloe, Eddy) 3-0.

• Losers semi-finals: Kkokkoma (Geese) eliminated FOX|JDCR (Dragunov, Heihachi) 2-0.

• FOX|JDCR (Dragunov) eliminated DO|Sephiblack (Miguel) 2-0.

• Kkokkoma (Kazumi) eliminated 4G|DevilKazuya (Devil Jin) 2-1.

• Winners finals: FOX|Saint (JACK-7) beat UYU|Jeondding (Eddy) 3-1.

• DO|Sephiblack (Miguel) eliminated CCG|Tissuemon (Master Raven) 2-1.

• Kkokkoma (Paul, Devil Jin) eliminated DG|Asim (Katarina) 2-1.

• Winners semi-finals: UYU|Jeondding (Eddy) beat 4G|DevilKazuya (Devil Jin) 2-0.

• Winners semi-finals: FOX|Saint (JACK-7) beat FOX|JDCR (Dragunov) 2-0.

Tekken 7 — Top 16 battle log

• CCG|Tissuemon (Master Raven) eliminated AE|Pekos (Geese) 2-1.

• DG|Asim (Katarina) eliminated UYU|Qudans (Devil Jin) 2-0.

• DO|Sephiblack (Miguel) eliminated Circa|JoeyFury (Paul) 2-1.

• Kkokkoma (Dragunov) eliminated FalseGod (Steve) 2-1.

• UYU|Jeondding (Eddy) beat AE|Pekos (Bob, Geese) 2-1.

• FOX|Saint (JACK-7) beat DG|Asim (Kazumi) 2-0.

• FOX|JDCR (Dragunov) beat Kkokkoma (Kazumi, Geese) 2-1.

• 4G|DevilKazuya (Devil Jin) beat Circa|JoeyFury (JACK-7) 2-0.

• UYU|Qudans (Devil Jin) eliminated DougFromParis (Steve) 2-0.

• CCG|Tissuemon (Master Raven) eliminated DS|Gosain (Law) 2-1.

• DO|Sephiblack (Miguel) eliminated WanteD|TinkiBoobiz (Panda) 2-0.

• FalseGod (Steve) eliminated 4G|Rikimaru (Xiaoyu) 2-1.

Tekken 7 — Top 32 battle log

• DO|Sephiblack (Miguel) eliminated KingJae (Geese) 2-1.

• CCG|Tissuemon (Master Raven) eliminated BlueMajesty 2-0.

• 4G|Rikimaru (Xiaoyu) eliminated MBA|EMinor (Eliza) 2-0

• DS|Gosain (Law) eliminated EQNX|Dimeback (Asuka) 2-1.

• WanteD|TinkiBoobiz (Panda) eliminated DG|KaneAndTrench (Yoshimitsu) 2-1.

• DougFromParis (Steve) eliminated ENMA|Shanks 2-1.

• UYU|Qudans (Devil Jin) eliminated Crazy|SuperAkouma (Akuma) 2-1.

• FalseGod (Steve) eliminated Mosquito 2-0.

• DG|Asim beat CCG|Tissuemon (Master Raven) 2-1.

• AE|Pekos (Geese) beat Crazy|SuperAkouma (Akuma) 2-1.

• UYU|Jeondding (Eddy) beat DougFromParis (Paul) 2-0.

• Kkokkoma (Devil Jin) beat DG|KaneAndTrench (Yoshimitsu) 2-0.

• 4G|DevilKazuya (Devil Jin) beat MBA|EMinor (Eliza) 2-1.

• FOX|JDCR (Dragunov) beat DO|Sephiblack (Miguel) 2-1.

• Circa|JoeyFury (Paul) beat FalseGod (Steve) 2-1.

• FOX|Saint (JACK-7) beat DS|Gosain (Law) 2-0.

• EQNX|Dimeback (Asuka) eliminated ShadowForce (Lee) 2-0.

• BlueMajesty eliminated BonusJin 2-0.

• KingJae (Geese) eliminated AisuBimu 2-0.

• WanteD|TinkiBoobiz (Panda) eliminated Dragonfly (Leo) 2-0.

• ENMA|Shanks eliminated Kalak 2-1.

• UYU|Qudans (Devil Jin) eliminated AlFa 2-0.

• 4G|Rikimaru (Xiaoyu) eliminated NRB|Chickenmaru 2-0.

• Mosquito eliminated ED|Dante 2-1.

Dragon Ball FighterZ — Results

1. FOX|SonicFox (Bardock, Fused Zamasu, Android 16)
2. CO|Dogura (Kid Buu, Cell, Goku)
3. CO|Go1 (Cell, Bardock, Vegeta)
4. FOX|Dekillsage (Adult Gohan, Gotenks, Android 16)
5. DO|Zer0q (Cell, Bardock, Gotenks | Cell, Blue Vegeta, Gotenks)
5. Ponos|Moke (Kid Buu, Cell, Trunks)
7. Ponos|Garireo (Bardock, Goku Black, Android 16)
7. GGWP|Souji (Kid Buu, Cell, Goku)

9. Kindevu (Cell, Kid Buu, Bardock)
9. PlatinumKid (Vegito, Frieza, Kid Buu)
9. ENMA|Shanks (Android 18, Adult Gohan, Goku)
9. Aixy (Android 18, Vegeta, Goku | Blue Goku, Android 18, Vegeta)
13. SM|Thunder (Teen Gohan, Android 18, Kid Buu)
13. RMZ (Android 16, Adult Gohan, Hit)
13. iStudying (Majin Buu, Vegeta, Android 16)
13. Rawkid (Teen Gohan, Cell, Vegeta)

17. Inigma (Adult Gohan, Goku, Cell)
17. WOF|Shadow (Teen Gohan, Goku, Cell)
17. PxP|A Foxy Grampa (Adult Gohan, Tien, Vegeta)
17. AE|Pekos (Kid Buu, Bardock, Android 16)
17. Ellipsis (Kid Buu, Cell, Gotenks)
17. DexPyro (Cell, Bardock, Vegeta)
17. Rixta (Cell, Piccolo, Android 16)
17. ImmortalGeko (Hit, Bardock, Cell)

25. LotsOfBears
25. JakewiseGamgee (Cell, Gotenks, Vegeta)
25. VSF|Rudi (Trunks, Kid Buu, Vegeta)
25. NVD|Brickterium (Cell, Bardock, Vegeta)
25. ED|BelEhto (Fused Zamasu, Yamcha, Broly)
25. Hound|Crothers (Bardock, Goku, Vegeta)
25. Paddu (Piccolo, Cell, Vegeta)
25. Ian McTetly (Adult Gohan, Goku, Vegeta)

Dragon Ball FighterZ — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: FOX|SonicFox (Bardock, Fused Zamasu, Android 16) eliminated CO|Dogura (Kid Buu, Cell, Goku) 3-1.

• Losers finals: CO|Dogura (Kid Buu, Cell, Goku) eliminated CO|Go1 (Cell, Bardock, Vegeta) 3-1.

• Losers semi-finals: CO|Dogura (Kid Buu, Cell, Goku) eliminated FOX|Dekillsage (Adult Gohan, Gotenks, Android 16) 2-1.

• Winners finals: FOX|SonicFox (Bardock, Fused Zamasu, Android 16) beat CO|Go1 (Cell, Bardock, Vegeta) 3-2.

• FOX|Dekillsage (Adult Gohan, Gotenks, Android 16) eliminated Ponos|Moke (Kid Buu, Cell, Trunks) 2-1.

• CO|Dogura (Kid Buu, Cell, Goku) eliminated DO|Zer0q (Cell, Bardock, Gotenks) 2-0.

• FOX|Dekillsage (Adult Gohan, Gotenks, Android 16) eliminated GGWP|Souji (Kid Buu, Cell, Vegeta) 2-0.

• DO|Zer0q (Cell, Bardock, Gotenks) eliminated Ponos|Garireo (Bardock, Goku Black, Android 16) 2-0.

• Winners semi-finals: CO|Go1 (Cell, Bardock, Vegeta) beat CO|Dogura (Kid Buu, Cell, Goku) 2-0.

• Winners semi-finals: FOX|SonicFox (Bardock, Fused Zamasu, Android 16) beat Ponos|Moke (Kid Buu, Cell, Trunks) 2-0.

Dragon Ball FighterZ — Top 16 battle log

• FOX|Dekillsage (Adult Gohan, Gotenks, Android 16) eliminated Kindevu (Cell, Kid Buu, Bardock) 2-0.

• Ponos|Garireo (Bardock, Goku Black, Android 16) eliminated ENMA|Shanks (Android 18, Adult Gohan, Goku) 2-1.

• GGWP|Souji (Kid Buu, Cell, Goku) eliminated PlatinumKid (Vegito, Frieza, Kid Buu) 2-0.

• Zer0q (Cell, Blue Vegeta, Gotenks) eliminated Aixy (Android 18, Vegeta, Goku) 2-1.

• CO|Go1 (Cell, Bardock, Vegeta) beat FOX|Dekillsage (Adult Gohan, Gotenks, Android 16) 2-0.

• Ponos|Moke (Kid Buu, Cell, Trunks) beat Ponos|Garireo (Bardock, Goku Black, Android 16) 2-1.

• CO|Dogura (Kid Buu, Cell, Goku) beat GGWP|Souji (Kid Buu, Cell, Goku) 2-0.

• FOX|SonicFox (Bardock, Fused Zamasu, Android 16) beat DO|Zer0q (Cell, Blue Vegeta, Gotenks) 2-0.

• PlatinumKid (Vegito, Frieza, Kid Buu) eliminated RMZ (Android 16, Adult Gohan, Hit) 2-0.

• Kindevu eliminated SM|Thunder (Teen Gohan, Android 18, Kid Buu) 2-0.

• ENMA|Shanks (Android 18, Adult Gohan, Goku) eliminated iStudying (Majin Buu, Vegeta, Android 16) 2-0.

• Aixy (Android 18, Vegeta, Goku) eliminated Rawkid (Teen Gohan, Cell, Vegeta) 2-0.

BlazBlue: Cross Tag Battle — Results

1. GGWP|Souji (Ruby, Es)
2. NGI|DBlanks (Platinum, Es)
3. Hiari (Vatista, Yang)
4. Rize|KNX (Yang, Blake)
5. ZW|Achorawl (Kanji, Azrael)
5. gwak.fr|Shenzo (Es, Jin | Vatista, ν -No.13-)
7. Wauhti (Orie, v -No.13-)
7. Rycroft (Ruby, Es)

BlazBlue: Cross Tag Battle — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: GGWP|Souji (Ruby, Es) eliminated NGI|DBlanks (Platinum, Es) 3-2.

• Losers finals: NGI|DBlanks (Platinum, Es) eliminated Hiari (Vatista, Yang) 3-2.

• Losers semi-finals: Hiari (Vatista, Yang) eliminated Rize|KNX (Yang, Blake) 2-1.

• Winners finals: GGWP|Souji (Ruby, Es) beat NGI|DBlanks (Platinum, Es) 3-1.

• Rize|KNX (Yang, Blake) eliminated ZW|Achorawl (Kanji, Azrael) 2-1.

• Hiari (Vatista, Yang) eliminated gwak.fr|Shenzo (Es, Jin) 2-0.

• Winners semi-finals: GGWP|Souji (Ruby, Es) beat Rize|KNX (Yang, Blake) 2-0.

• Winners semi-finals: NGI|DBlanks (Platinum, Es) beat gwak.fr|Shenzo (Es, Jin) 2-0.

• Hiari (Vatista, Yang) eliminated Rycroft (Ruby, Es) 2-0.

• ZW|Achorawl (Kanji, Azrael) eliminated Wauhti (Orie, v -No.13-) 2-1.

Super Street Fighter 2: Turbo — Results

1. FOX|Justin Wong (O. Sagat)
2. Orf (Ryu)
3. GMC|GolcarJack (Guile)
4. Jin (Ken)
5. TwiF (Vega)
5. Ryan Hart (Ryu)
7. dWo|Farman (O. Sagat)
7. TheBox (Guile)

Under Night In-Birth EXE: Late[st] — Results

1. Hiari (Linne)
2. CrushingEagle (Wagner)
3. Wauhti (Hilda)
4. Dazardz (Seth)
5. SDO|Tokazz (Hilda)
5. VentusCross (Waldstein)
7. NGI|AngelDarkSong (Carmine)
7. gwak.fr|Shenzo (Phonon, Hilda)

Guilty Gear Xrd REV 2 — Results

1. gwak.fr|Shenzo (Dizzy)
2. Hound|RAD (I-No)
3. CrackAddictLolis (Jack-O)
4. SCC|Lark0 (Faust)
5. ZW|Achorawl (Leo)
5. Petezilla (Elphelt)
7. C4IQ (Leo)
7. WP|Daikokugo (Leo)

Injustice 2 — Results

1. DizzyTT (Catwoman)
2. xZoro (Supergirl)
3. UndeadJim (Cyborg)
4. AWP (Firestorm, Blue Beetle)
5. GK|Youphemism (Black Adam, Supergirl)
5. Skyylark (Robin)
7. Jenko (Leonardo)
7. Slaughterz (Green Arrow, Gorilla Grodd)

Event Schedule

VSFighting 2018 Event Schedule image #1 VSFighting 2018 Event Schedule image #2
Click images for larger versions

Schedule images courtesy of AceKingOffSuit.

Contributions to this story have been made by ZW|Achorawl.

Load comments (74)