NEC 19 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • December 17, 2018 at 3:12 p.m. PST

Update: This story has been updated with final results.

NEC 19 is taking place this weekend in King of Prussia, Pennsylvania.

This event is hosting a ton of different games, with the most entered one being Soul Calibur 6 at over 250 participants, meaning that stakes are going to be very high for everyone involved.

Besides this, the event will also be hosting tournaments for Tekken 7, Dragon Ball FighterZ, Super Smash Bros. Ultimate, Street Fighter 5: Arcade Edition, BlazBlue: Cross Tag Battle, Guilty Gear Xrd REV 2, Under Night In-Birth EXE: Late[st], Dead or Alive 5: Last Round and Pokkén Tournament DX.

Some of the notable names showing up include FOX|SonicFox, Dragon, PAG|Grover, BxA|PartyWolf, Saiyne, Linkorz, UGS|XCaliburBladez, MrKwiggle, Flux, PG|MarlinPie, W2W|KnowKami, FSD|Rikuto and KPB|JDR, though there are obviously many more as well.

There are several other games not listed on the main stream schedule as well that may have side streams such as Marvel vs. Capcom: Infinite, Killer Instinct and Injustice 2, so make sure to check around if those are being streamed separately if you're interested.

Streaming is being done at Bifuteki, Funky P, Bros Calamity, KPB Live and TSB Blaze.

Soul Calibur 6 — Results

1. Linkorz (Geralt)
2. BxA|PartyWolf (Kilik, Seong Mi-Na)
3. Shen Yuan (Siegfried)
4. Saiyne (Ivy)
5. Dragon (Ivy)
5. KineticClash (Ivy)
7. Woahhzz (Raphael)
7. Bluegod (Azwel)

9. Draethion (Nightmare)
9. RTD (Azwel)
9. Orange|Kayane (Xianghua)
9. Thermidor (Nightmare)
13. GranmasGotGame (Talim)
13. Signia (Yoshimitsu)
13. EMP|KDZ (Zasalamel)
13. Shen Chan (Raphael)

17. oSo|OlcadansWrathX9 (Grøh)
17. MvZ|LoloMx (Yoshimitsu)
17. IceColdEdge (Siegfried)
17. JJJ (Seong Mi-Na, Grøh, Geralt)
17. ArcticKomodo (Taki)
17. Icychains (Grøh)
17. AXL|Boom (Yoshimitsu)
17. Irmaxi (Maxi)

25. Clob (Astaroth)
25. BxA|Xephukai (Xianghua)
25. FOX|SonicFox (Azwel)
25. Jinxd4Ev3r (Siegfried)
25. GGEA|SoSickNashFan
25. MoneyMuffins (Sophitia)
25. AI|IV Wind (Mitsurugi)
25. Jonnitti (Zasalamel)

Tekken 7 — Results

1. BloodHawk (Marduk)
2. NG-Obscure (Alisa)
3. DPS|Mr. Taxi (Anna)
4. Komanda (Asuka)
5. HZRDS|LTrainLocomotive (Lars)
5. TCOL|Mr. Whooppee (Leo)
7. SperoGin (Eddy)
7. AI|PepperBeef2Spicy (Lei)

9. JayGeorgeM20z (Asuka, Eliza)
9. BFGC|ChaCha (Eddy)
9. WD|Gilgame (Devil Jin)
9. FredDistance20z (Geese, Dragunov)
13. DPS|Sayco (Dragunov)
13. NG|Dyna$ty (Master Raven)
13. TheRealyst (Josie)
13. Nashi (Feng)

Dragon Ball FighterZ — Results

1. FOX|SonicFox (Android 18, Bardock, Frieza)
2. W2W|KnowKami (Android 21, Fused Zamasu, Kid Buu)
3. RandomFiend (Cell, Base Goku, Vegeta)
4. PAG|Grover (Gotenks, Goku, Adult Gohan)
5. ESE|Coach Steve (Vegito, Gotenks, Tien)
5. FSLink (Gotenks, Adult Gohan, Yamcha)
7. sM|SuperHotGarbage (Bardock, Captain Ginyu, Vegeta)
7. HB|Jayto (Android 18, Goku, Tien)

9. ES|Dekline (Android 21, Fused Zamasu, Vegeta)
9. Psyken (Android 21, Goku, Base Goku)
9. WD|Daigon (Android 21, Goku Black, Android 16)
9. BP|Suraisu (Kid Buu, Bardock, Cell)
13. KN|SaGe (Bardock, Kid Buu, Trunks)
13. EMP|RogueYoshi (Nappa, Kid Buu, Gotenks)
13. NouaNova (Vegeta, Bardock, Yamcha)
13. Millsaysurass (Gotenks, Adult Gohan, Tien)

Super Smash Bros. Ultimate — Results

1. TheGreatGonzales (Richter)
2. Pelca (Snake)
3. 6WX (Sonic, Incineroar)
4. SYE|Earthboundy (Ness, Snake)
5. Crowdingmovie (Wolf)
5. GrandTale (Mega Man)
7. BBM|Beast (Pokémon Trainer)
7. Mr. Lucky (Incineroar, Mii Swordfighter)

9. Sharkz (Palutena)
9. BCe|GwJ (R.O.B.)
9. Sauce (Mario)
9. BBM|Abs (Ganondorf, Pikachu)
13. Corona17 (Snake)
13. BlackYoshi (Young Link, Inkling)
13. BCe|MooshDaMoosh (Simon)
13. BCe|Luck (Luigi)

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. THG|Ludovic (Chun-Li)
2. CheezyT (Laura)
3. KPB|Teiga (Akuma)
4. AI|BlackGazeebo (Balrog)
5. Marvisto (Ryu)
5. K-Money (Dhalsim)
7. UltimateWPN (Balrog)
7. Spyke (Cody)

BlazBlue: Cross Tag Battle — Results

1. PAG|Grover (Yu, Ruby)
2. Flux (Mitsuru, ν -No.13-)
3. PAG|Rino (Carmine, Jin)
4. Boom (Ruby, Gordeau)
5. 973|Diaphone (Nine, Blake | Mai, Gordeau)
5. Antiquarian (Mitsuru, Gordeau)
7. PunishedShotty (Hyde, Jin)
7. MTS|FlattopLightning (Hazama, Gordeau)

Guilty Gear Xrd REV 2 — Results

1. BxA|Blaze (Raven)
2. PG|MarlinPie (I-No)
3. Elle (Venom)
4. MunchyJr (Slayer)
5. Alex Smith (May)
5. CrazyMasterHand (Ky)
7. Chachaman (Millia)
7. DragonNinja (Baiken)

Under Night In-Birth EXE: Late[st] — Results

1. Rikir (Enkidu)
2. TTK|Touma (Yuzuirha)
3. SUCC|AyoItsDave (Merkava)
4. Isaac (Hyde)
5. KPB|JDR (Hyde)
5. ES|Dekline (Seth)
7. PAG|VicViper (Akatsuki)
7. Wormdog (Linne)

Dead or Alive 5: Last Round — Results

1. MrKwiggle (Christie, Phase 4)
2. Khaliah DeLorean (Tina)
3. UGS|XCaliburBladez (Hayabusa, Eliot, Alpha-152)
4. Co-D|H0oDLeSs (Zack, Rig)
5. FSD|Rikuto (Bayman)
5. EmeryReigns (Hayate, Mila)
7. Ichiron47 (Mila)
7. GGEA|SoSickNashFan (Tina)

Pokkén Tournament DX — Results

1. Wingtide (Aegislash, Machamp)
2. ThankSwalot (Sceptile)
3. Wise (Sceptile)
4. Euclase (Aegislash)
5. InC|RoksoTheSavage (Garchomp)
5. InC|Flegar (Lucario)
7. KOA|SoulGuitarist (Chandelure)
7. Jamm (Suicune)

Capcom vs. SNK 2 — Results

1. Dr. B (S-Groove: M. Bison, Sagat, Blanka)
2. VDO (P-Groove: Terry, Geese, Raiden | P-Groove: Zangief, Joe, Yamazaki)
3. PAG|VicViper (K-Groove: Kyo, Morrigan, Sagat)
4. PsychoChronic (P-Groove: Raiden, Cammy, Blanka)

Event Schedule

NEC 19 Event Schedule image #1 NEC 19 Event Schedule image #2
Click images for larger versions

Schedule images courtesy of AceKingOffSuit.

Contributions to this story have been made by RWA_Announcer and Strike1st.

Load comments (7)