Final Fighters China 2018 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • September 2, 2018 at 2:24 a.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.

The post-EVO lull truly doesn't exist this year, with yet another consecutive Premier event on the Capcom Pro Tour coming up this week as well.

This time, it's the Final Fighters event taking place in China.

This is a Street Fighter 5: Arcade Edition-focused event, so if your preferences lie elsewhere, you'd do better in checking out one of the other tournaments this weekend.

It's a two-day shindig, with some brief pool action on Saturday and the finals being played on Sunday.

Players attending include FD|Fujimura, CYG|Fuudo, Liquid|Nemo, DouyuTV|Xiao Hai, FOX|Momochi, Mago, UYU|OilKing, DNG|Itabashi Zangief, RB|Bonchan, Liquid|John Takeuchi, iG|Jiewa, CYG|GamerBee, LP|Qiuqiu and many more.

Streaming is being done at Capcom Fighters.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. UYU|OilKing (Rashid)
2. FOX|Momochi (Kolin, Akuma)
3. FD|Fujimura (Ibuki)
4. CYG|Fuudo (R. Mika)
5. AB|StormKubo (Abigail)
5. Huang Yang Mian (Zeku)
7. Pithead-China (F.A.N.G)
7. Tse4 (Balrog)

9. Qanba|Abao (Akuma)
9. Ponos|Moke (Cammy)
9. Gachikun (Rashid)
9. Tempo|Alex Myers (Cammy)
13. Talon|HotDog29 (M. Bison)
13. Liquid|Nemo (Urien)
13. DNG|Itabashi Zangief (Abigail)
13. OC|Gafro (Balrog)

17. PandaTV|PPEL (Menat)
17. FightClub|UD (Cammy)
17. FD|Johnny (Karin)
17. Liquid|John Takeuchi (Rashid)
17. Modou22 (Urien)
17. DouyuTV|Xiao Hai (Cammy)
17. FightClub|Dudu (Balrog)
17. HuanJing (Laura)

25. CO|Dogura (Urien)
25. FD|Haitani (Akuma)
25. RB|Bonchan (Nash)
25. 100C|Pang Jia Mi
25. PandaTV|Shan He Wo Zun Meng
25. RB (Zeku)
25. CYG|GamerBee (Cammy)
25. LP|Dna-dy (Urien)

33. Yi Wenzi Shi (Ibuki)
33. Joeyangho (Chun-Li)
33. BlackCat (Cammy)
33. AnV|BaconStrips (F.A.N.G, Birdie, Ed)
33. Darigazz
33. Da Ming
33. FE|Humanbomb (Chun-Li)
33. Mago (Cammy)
33. Zipninja (Akuma)
33. Feiy
33. FightClub|Koston (Rashid)
33. Di Dou Di Xiao Hui
33. Shadow|Beibei (Necalli)
33. Hang Mo Jiang
33. Xiaobao (Necalli)
33. LP|Qiuqiu (Urien)

49. WT233
49. Wang Tian Yi
49. Da Mai Cha
49. Ma Zi Yu
49. Dakou (Karin)
49. Xiao Zhang Mi Lu
49. Hei Yu
49. iG|Jiewa (Akuma)
49. Yang Ning
49. Ding Yu Han
49. Chaoji Chen Li
49. TTG|Xiri
49. Xu Sheng Chen
49. Huang You Hui
49. Wang Zhu
49. Zhang Tian Fu

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: UYU|OilKing (Rashid) eliminated FOX|Momochi (Akuma) 3-2.

• Grand finals, first set: FOX|Momochi (Akuma) beat UYU|OilKing (Rashid) 3-2.

• Losers finals: FOX|Momochi (Kolin) eliminated FD|Fujimura (Ibuki) 3-0.

• Losers semi-finals: FD|Fujimura (Ibuki) eliminated CYG|Fuudo (R. Mika) 3-2.

• Winners finals: UYU|OilKing (Rashid) beat FOX|Momochi (Kolin) 3-0.

• CYG|Fuudo (R. Mika) eliminated AB|StormKubo (Abigail) 3-0.

• FD|Fujimura (Ibuki) eliminated Huang Yang Mian (Zeku) 3-2.

• Winners semi-finals: UYU|OilKing (Rashid) beat AB|StormKubo (Abigail) 3-0.

• Winners semi-finals: FOX|Momochi (Kolin) beat FD|Fujimura (Ibuki) 3-1.

• Huang Yang Mian (Zeku) eliminated Tse4 (Balrog) 3-2.

• CYG|Fuudo (R. Mika) eliminated Pithead-China (F.A.N.G) 3-2.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Notable pools matches battle log

• Tse4 (Balrog) eliminated Tempo|Alex Myers (Cammy).

• Tse4 (Balrog) eliminated OC|Gafro (Balrog).

• Huang Yang Mian (Zeku) eliminated Gachikun (Rashid) 2-0.

• Gachikun (Rashid) eliminated DNG|Itabashi Zangief (Abigail) 2-0.

• DNG|Itabashi Zangief (Abigail) eliminated DouyuTV|Xiao Hai (Cammy) 2-1.

• OG|Gafro (Balrog) eliminated FightClub|Dudu (Balrog) 2-0.

• OG|Gafro (Balrog) eliminated CYG|Gamerbee (Cammy) 2-0.

• DNG|Itabashi Zangief (Abigail) eliminated RB (Zeku) 2-0.

• CYG|Fuudo (R. Mika) eliminated Qanba|Abao (Akuma) 2-0.

• CYG|Fuudo (R. Mika) eliminated Talon|HotDog29 (M. Bison) 2-0.

• Pithead-China (F.A.N.G) eliminated Ponos|Moke (Cammy) 2-0.

• UYU|OilKing (Rashid) beat Huang Yang Mian (Zeku) 2-1.

• Ponos|Moke (Cammy) eliminated Liquid|Nemo (Urien) 2-0.

• Ponos|Moke (Cammy) eliminated Liquid|John Takeuchi (Rashid) 2-0.

• Talon|HotDog29 (M. Bison) eliminated PandaTV|PPEL (Menat) 2-0.

• CYG|Fuudo (R. Mika) eliminated FightClub|UD (Cammy) 2-0.

• UYU|OilKing (Rashid) beat Gachikun (Rashid) 2-0.

• FightClub|UD (Cammy) eliminated FD|Haitani (Akuma) 2-0.

• Talon|HotDog29 (M. Bison) eliminated CO|Dogura (Urien) 2-0.

• Ponos|Moke (Cammy) eliminated Mago (Cammy) 2-0.

• FD|Fujimura (Ibuki) beat Qanba|Abao (Akuma) 2-0.

• FD|Fujimura (Ibuki) beat CYG|Fuudo (R. Mika) 2-0.

• Huang Yang Mian (Zeku) beat DouyuTV|Xiao Hai (Cammy) 2-0.

• AB|StormKubo (Abigail) beat Tempo|Alex Myers (Cammy) 2-1.

• Tempo|Alex Myers (Cammy) beat FightClub|Dudu (Balrog) 2-1.

• Liquid|Nemo (Urien) eliminated FD|Johnny (Karin) 2-0.

• Liquid|Nemo (Urien) eliminated RB|Bonchan (Nash) 2-0.

• Qanba|Abao (Akuma) beat PandaTV|PPEL (Menat) 2-0.

• AB|StormKubo (Abigail) beat Tse4 (Balrog) 2-0.

• AB|StormKubo (Abigail) beat OC|Gafro (Balrog) 2-1.

• AB|StormKubo (Abigail) beat Xiaobao (Necalli) 2-1.

• Tse4 (Balrog) beat LP|Qiuqiu (Urien) 2-1.

• Gachikun (Rashid) beat DNG|Itabashi Zangief (Abigail) 2-1.

• OC|Gafro (Balrog) beat CYG|GamerBee (Cammy) 2-0.

• FOX|Momochi (Kolin) beat Pithead-China (F.A.N.G) 2-0.

• Pithead-China (F.A.N.G) beat FD|Johnny (Karin) 2-1.

• FOX|Momochi (Kolin) beat Liquid|John Takeuchi (Rashid) 2-0.

• FD|Johnny (Karin) beat FE|Humanbomb (Chun-Li) 2-1.

• Pithead-China (F.A.N:G) beat Ponos|Moke (Cammy) 2-0.

• FOX|Momochi (Kolin) beat Liquid|Nemo (Urien) 2-1.

• FD|Johnny (Karin) beat RB|Bonchan (Nash) 2-0.

• Liquid|Nemo (Urien) beat iG|Jiewa (AKuma) 2-1.

• FOX|Momochi (Kolin) beat Mago (Cammy) 2-1.

• PandaTV|PPEL (Menat) beat FightClub|UD (Cammy) 2-1.

• CYG|Fuudo (R. Mika) beat CO|Dogura (Urien) 2-0.

• FD|Fujimura (Ibuki) beat FD|Haitani (Akuma) 2-0.

Event Schedule

Final Fighters China 2018 Event Schedule image #1
Click images for larger versions

Schedule images courtesy of AceKingOffSuit.

Load comments (52)