Neo Geo World Tour 2018 Finals results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • August 30, 2018 at 5:56 a.m. PDT

With the stacked weekend that just went by, unfortunately one event managed to pass by under our radar.

While the event hasn't been covered live, it felt apt to at least get the results up for you guys — as well as an archive, so you can check the action retroactively, if you didn't manage to catch it live.

Throughout the year, there've been qualifiers across the world for the Neo Geo World Tour finals, mainly focusing on King of Fighters 14, but also featuring King of Fighters '98: The Slugfest on the circuit.

With some of the best players in the world qualifying at events in the U.S.A., Monaco, Kuwait, Norway, Taiwan, Malaysia, Hong Kong, Singapore and Korea, the competition was obviously stacked in the end.

You can find the full results for the two games below, as well as the single-elimination Fatal Fury Special tournament that was held, below.

If you want to catch the stream archive for yourself, make sure to check out the archives over at the Neo Geo World Tour Twitch Channel.

King of Fighters 14 — Results

1. Sanwa|M' (Shun'ei, K', Iori | Others)
2. ROWY|ZJZ (Najd, Yuri, Heidern | Others)
3. Lau (Najd, Billy, Mature)
4. DouyuTV|Xiao Hai (Shun'ei, Najd, Iori | Shun'ei, Kula, Iori)
5. VSlash|Frezzer (Najd, Shun'ei, Heidern | Shun'ei, Leona, Heidern)
5. Blackwell|E.T. (Shun'ei, Leona, Heidern | Benimaru, Shun'ei, Leona)
7. Ssong (K', Leona, Iori)
7. TxC|ViolentKain (Iori, Najd, Kyo)

9. OswaldAce (King, Mature, Kim)
9. VSlash|Zantetsu (Heidern, Kula, Yuri)
9. VSlash|WhiteAshX (Najd, Athena, Nakoruru | Mian, Najd, Nakoruru)
9. Luis Cha (Shun'ei, Mai, Alice)

King of Fighters 14 — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: Sanwa|M' (Shun'ei, K', Iori) eliminated ROWY|ZJZ (Najd, Yuri, Heidern) 3-0.

• Grand finals, first set: ROWY|ZJZ (Najd, Yuri, Heidern) beat Sanwa|M' (Shun'ei, K', Iori) 3-1.

• Losers finals: ROWY|ZJZ (Najd, Mature, Heidern) eliminated Lau (Najd, Billy, Mature) 3-2.

• Losers semi-finals: ROWY|ZJZ (Najd, Yuri, Heidern) eliminated DouyuTV|Xiao Hai (Shun'ei, Najd, Iori) 3-0.

• Winners finals: Sanwa|M' (Shun'ei, Kula, Iori) beat Lau (Najd, Billy, Mature) 3-1.

• DouyuTV|Xiao Hai (Shun'ei, Najd, Iori) eliminated Blackwell|E.T. (Shun'ei, Heidern, Leona) 2-1.

• ROWY|ZJZ (Najd, Leona, Heidern) eliminated VSlash|Frezzer (Najd, Shun'ei, Heidern) 2-0.

• Blackwell|E.T. (Shun'ei, Leona, Heidern) eliminated TxC|ViolentKain (Iori, Najd, Kyo) 2-0.

• ROWY|ZJZ (Najd, Yuri, Heidern) eliminated Ssong (K', Leona, Iori) 2-0.

• Winners semi-finals: Lau (Najd, Billy, Mature) beat DouyuTV|Xiao Hai (Shun'ei, Kula, Iori) 2-0.

• Winners semi-finals: Sanwa|M' (Shun'ei, Vice, Iori) beat VSlash|Frezzer (Shun'ei, Leona, Heidern) 2-0.

King of Fighters '98: The Slugfest — Results

1. DouyuTV|Xiao Hai (Chizuru, Iori, Orochi Chris)
2. Wild-Hopp1802 (Mature, Daimon, Orochi Chris | Others)
3. Blackwell|E.T. (Iori, Daimon, Orochi Chris | Others)
4. Qanba|Dakou (Kyo, Iori, Orochi Chris)
5. Hakchai (Iori, Yashiro, Orochi Chris | Iori, Daimon, Orochi Chris)
5. Pacman Loon (Robert, Takuma, Mai)
7. Jovin (Iori, Orochi Chris, Blue Mary)
7. Laban (Kyo, Terry, Leona)

9. NekoCristina (Saisyu, Chizuru, Ralf)
9. JoJo (Kyo, Daimon, Orochi, Yashiro)
9. Ken Sou (Iori, Kyo, Benimaru)
9. KOF2982 (Yashiro, Daimon, Chris | Iori, Saisyu, Orochi Chris)

King of Fighters '98: The Slugfest — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: DouyuTV|Xiao Hai (Chizuru, Iori, Orochi Chris) eliminated Wild-Hopp1802 (Mature, Benimaru, Orochi Chris | Mature, Daimon, Orochi Chris | Mature, Robert, Orochi Chris) 3-0.

• Losers finals. Wild-Hopp1802 (Benimaru, Mature, Orochi Chris | Mature, Daimon, Orochi Chris) eliminated Blackwell|E.T. (Iori, Takuma, Orochi Chris | Iori, Clark, Orochi Chris) 3-2.

• Losers semi-finals: Wild-Hopp1802 (Robert, Mature, Orochi Chris) eliminated Qanba|Dakou (Iori, Kyo, Orochi Chris) 3-2.

• Winners finals: DouyuTV|Xiao Hai (Chizuru, Iori, Orochi Chris) beat Blackwell|E.T. (Iori, Daimon, Orochi Chris) 3-0.

• Qanba|Dakou (Kyo, Iori, Orochi Chris) eliminated Hakchai (Iori, Daimon, Orochi Chris) 2-0.

• Wild-Hopp1802 (Robert, Mature, Daimon) eliminted Pacman Loon (Robert, Takuma, Mai) 2-0.

• Qanba|Dakou (Kyo, Iori, Orochi Chris) eliminated Jovin (Iori, Orochi Chris, Blue Mary) 2-0.

• Pacman Loon (Robert, Takuma, Mai) eliminated Laban (Kyo, Terry, Leona) 2-0.

• Winners semi-finals: DouyuTV|Xiao Hai (Orochi Chris, Chizuru, Iori) beat Wild-Hopp1802 (Mature, Orochi Chris, Daimon) 2-0.

• Winners semi-finals: Blackwell|E.T. (Iori, Takuma, Orochi Chris | Iori, Daimon, Orochi Chris) beat Hakchai (Iori, Yashiro, Orochi Chris) 2-1.

Fatal Fury Special — Results

1. Blackwell|E.T. (Kim, Andy)
2. TxC|ViolentKain (Terry)
3. Inti (Jubei)
3. WildHopp-1802 (Kim)
5. JoJo (Billy)
5. Bon (Jubei)
5. Qanba|Abao (Jubei)
5. Anjiu (Mai)

Load comments (13)