TWFighter Major 2018 results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • August 19, 2018 at 5:44 a.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.

Another huge event is on the horizon this weekend, and it's TWFighter Major 2018.

This is a Premier Event for the Capcom Pro Tour, so it's obviously a huge deal for any Capcom fighters out there, and its the first huge event to follow EVO 2018.

It's not just about Street Fighter 5: Arcade Edition, though, since the event will also feature Dragon Ball FighterZ, King of Fighters 14 and BlazBlue: Cross Tag Battle.

With as many as 323 people signed up for Street Fighter 5: Arcade Edition, the action is going to be nonstop at this event. There are also 59 players participating in Dragon Ball FighterZ, 45 players for King of Fighters 14 and 30 who have joined the BlazBlue: Cross Tag Battle tournament.

Notable players attending include FOX|Tokido, FD|Fujimura, CO|Go1, CYG|Daigo, Gachikun, UYU|NL, Fursan|Verloren, CYG|Fuudo, CO|Dogura, FAV|Sako, Liquid|Nemo, FOX|Momochi, GGP|Kazunoko, RZR|Xian, Rise|MenaRD, FD|Haitani, Rise|Caba, GRPT|MOV, DouyuTV|Xiao Hai, Mago, RB|Bonchan, Liquid|John Takeuchi, AB|Chuan, DNG|Itabashi Zangief, AB|Poongko, FE|Humanbomb, UYU|OilKing, NASR|BigBird, AB|StormKubo, EG|Ricki Ortiz, RB and many more.

Streaming is being done at Capcom Fighters, TW Fighter and GamerBee.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Results

1. FAV|Sako (Menat)
2. FOX|Tokido (Akuma)
3. Rise|Caba (Guile)
4. DNG|Itabashi Zangief (Abigail)
5. RZR|Xian (Ibuki)
5. UYU|NL (Cammy)
7. Liquid|Nemo (Urien, G)
7. Mago (Cammy)

9. CYG|Fuudo (R. Mika, Birdie)
9. CO|Dogura (Urien)
9. RB|Bonchan (Sagat, Nash, Karin)
9. AB|StormKubo (Abigail)
13. Fursan|Verloren (Cammy)
13. CYG|Daigo (Guile)
13. GGP|Kazunoko (Cammy)
13. FD|Fujimura (Ibuki)

17. Sarz (Abigail)
17. Gachikun (Rashid)
17. XG|Yoro (Karin)
17. DouyuTV|Xiao Hai (Cammy)
17. FD|Haku (Guile)
17. XG|YoYoTai (R. Mika)
17. GRPT|MOV (Chun-Li)
17. FOX|Momochi (Kolin)

25. Tse4 (Balrog)
25. FE|Humanbomb (Chun-Li)
25. Chris Wong (Ibuki)
25. LP|Qiuqiu (Urien)
25. Hsien Chang (Juri)
25. UYU|OilKing (Rashid)
25. FD|Otani (Akuma)
25. GutsBoom (M. Bison)

33. Ponos|Moke (Cammy)
33. FD|Haitani (Akuma)
33. GW|Eita (Ken)
33. FD|Johnny (Karin)
33. Xyzzy (Birdie)
33. Chris (Ken)
33. Liquid|John Takeuchi (Rashid)
33. FightClub|UD (Cammy)
33. Earth0122 (Menat)
33. PHXG|Sandbag (Akuma)
33. AB|Gunfight (Alex)
33. CO|Go1 (Menat)
33. AB|Poongko (Abigail)
33. Brook|WildTaiwanese (Laura)
33. Shinji840 (M. Bison)
33. WP|Daikokugo (Birdie)

49. Dirty1m (Urien)
49. Saisak (Karin)
49. Trashbox (Birdie)
49. Ranmasama (Rashid)
49. COMP|Hatsume (Cammy)
49. Rise|MenaRD (Birdie)
49. Bbyongbbyong (Birdie)
49. RB (Zeku, Urien)
49. Crusher (Birdie)
49. Shinshin
49. Kindevu (Akuma)
49. AB|Kichipa-mu (Zangief)
49. Reiketsu (Vega)
49. Noboriri (Cammy)
49. Kagami (Ibuki)
49. AB|Nishikin (Blanka)

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: FAV|Sako (Menat) eliminated FOX|Tokido (Akuma) 3-0.

• Losers finals: FOX|Tokido (Akuma) eliminated Rise|Caba (Guile) 3-1.

• Losers semi-finals: FOX|Tokido (Akuma) eliminated DNG|Itabashi Zangief (Abigail) 3-2.

• Winners finals: FAV|Sako (Menat) beat Rise|Caba (Guile) 3-0.

• FOX|Tokido (Akuma) eliminated UYU|NL (Cammy) 3-0.

• DNG|Itabashi Zangief (Abigail) eliminated RZR|Xian (Ibuki) 3-2.

• FOX|Tokido (Akuma) eliminated Mago (Cammy) 3-1.

• RZR|Xian (Ibuki) eliminated Liquid|Nemo (Urien) 3-0.

• Winners semi-finals: Rise|Caba (Guile) beat UYU|NL (Cammy) 3-1.

• Winners semi-finals: FAV|Sako (Menat) beat DNG|Itabashi Zangief (Abigail) 3-0.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 16 battle log

• Mago (Cammy) eliminated AB|StormKubo (Abigail) 2-1.

• FOX|Tokido (Akuma) eliminated RB|Bonchan (Sagat) 2-1.

• RZR|Xian (Ibuki) eliminated CO|Dogura (Urien) 2-0.

• Liquid|Nemo (Urien) eliminated CYG|Fuudo (R. Mika) 2-0.

• FAV|Sako (Menat) beat FOX|Tokido (Akuma) 2-0.

• DNG|Itabashi Zangief (Abigail) beat Mago (Cammy) 2-1.

• UYU|NL (Cammy) beat CYG|Fuudo (R. Mika) 2-1.

• Rise|Caba (Guile) beat CO|Dogura (Urien) 2-0.

• Liquid|Nemo (G) eliminated Fursan|Verloren (Cammy) 2-0.

• RZR|Xian (Ibuki) eliminated CYG|Daigo (Guile) 2-0.

• RB|Bonchan (Karin) eliminated GGP|Kazunoko (Cammy) 2-1.

• AB|StormKubo (Abigail) eliminated FD|Fujimura (Ibuki) 2-0.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Top 32 battle log

• Liquid|Nemo (Urien) eliminated Sarz (Abigail) 2-0.

• Fursan|Verloren (Cammy) eliminated Gachikun (Rashid) 2-1.

• RZR|Xian (Ibuki) eliminated XG|Yoro (Karin) 2-1.

• CYG|Daigo (Guile) eliminated DouyuTV|Xiao Hai (Cammy) 2-1.

• RB|Bonchan (Nash) eliminated FD|Haku (Guile) 2-1.

• GGP|Kazunoko (Cammy) eliminated XG|YoYoTai (R. Mika) 2-0.

• AB|StormKubo (Abigail) eliminated GRPT|MOV (Chun-Li) 2-0.

• FD|Fujimura (Ibuki) eliminated FOX|Momochi (Kolin) 2-1.

• FOX|Tokido (Akuma) beat Liquid|Nemo (Urien) 2-1.

• FAV|Sako (Menat) beat Gachikun (Rashid) 2-0.

• DNG|Itabashi Zangief (Abigail) beat RZR|Xian (Ibuki) 2-0.

• Mago (Cammy) beat CYG|Daigo (Guile) 2-1.

• CYG|Fuudo (Birdie, R. Mika) beat GGP|Kazunoko (Cammy) 2-1.

• UYU|NL (Cammy) beat FD|Haku (Guile) 2-1.

• Rise|Caba (Guile) beat GRPT|MOV (Chun-Li) 2-0.

• CO|Dogura (Urien) beat FD|Fujimura (Ibuki) 2-1.

• FOX|Momochi (Kolin) eliminated GutsBoom (M. Bison) 2-0.

• AB|StormKubo (Abigail) eliminated FD|Otani (Akuma) 2-1.

• XG|YoYoTai (R. Mika) eliminated UYU|OilKing (Rashid) 2-0.

• RB|Bonchan (Sagat) eliminated Hsien Chang (Juri) 2-0.

• DouyuTV|Xiao Hai (Cammy) eliminated LP|Qiuqiu (Urien) 2-0.

• XG|Yoro (Karin) eliminated Chris Wong (Ibuki) 2-1.

• Fursan|Verloren (Cammy) eliminated FE|Humanbomb (Chun-Li) 2-0.

• Sarz (Abigail) eliminated Tse4 (Balrog) 2-0.

Street Fighter 5: Arcade Edition — Notable pools matches battle log

• GutsBoom (M. Bison) eliminated WP|Daikokugo (Birdie) 2-1.

• FOX|Tokido (Akuma) beat WP|Daikokugo (Birdie) 2-1.

• Liquid|Nemo (Urien) beat FOX|Momochi (Kolin) 2-1.

• FAV|Sako (Menat) beat AB|StormKubo (Abigail) 2-0.

• FD|Otani (Akuma) eliminated AB|Poongko (Abigail) 2-0.

• FD|Otani (Akuma) eliminated Reiketsu (Vega) 2-0.

• Gachikun (Rashid) beat AB|Poongko (Abigail) 2-0.

• AB|Poongko (Abigail) beat FD|Otani (Akuma) 2-0.

• Gachikun (Rashid) beat Reiketsu (Vega) 2-0.

• XG|YoYoTai (R. Mika) eliminated CO|Go1 (Menat) 2-0.

• XG|YoYoTai (R. Mika) eliminated AB|Kichipa-mu (Zangief) 2-1.

• RZR|Xian (Ibuki) beat CO|Go1 (Menat) 2-1.

• CO|Go1 (Menat) beat AB|Kichipa-mu (Zangief) 2-1.

• RZR|Xian (Ibuki) beat XG|YoYoTai (R. Mika) 2-0.

• UYU|OilKing (Rashid) eliminated AB|Gunfight (Alex) 2-1.

• AB|Gunfight (Alex) eliminated Kindevu (Akuma) 2-0.

• DNG|Itabashi Zangief (Abigail) beat UYU|OilKing (Rashid) 2-0.

• UYU|OilKing (Rashid) beat Kindevu (Akuma) 2-1.

• DNG|Itabashi Zangief (Abigail) beat AB|Gunfight (Alex) 2-0.

• RB|Bonchan (Sagat) eliminated PHXG|Sandbag (Akuma) 2-1.

• Mago (Cammy) beat PHXG|Sandbag (Akuma) 2-0.

• Mago (Cammy) beat Gafro (Balrog) 2-1.

• PHXG|Sandbag (Akuma) beat RB|Bonchan (Sagat) 2-1.

• Hsien Chang (Juri) eliminated Earth0122 (Menat) 2-1.

• Earth0122 (Menat) eliminated Crusher (Birdie) 2-1.

• CYG|Daigo (Guile) beat Hsien Chang (Juri) 2-1.

• Hsien Chang (Juri) beat Talon|HotDog29 (M. Bison) 2-0.

• CYG|Daigo (Guile) beat Crusher (Birdie) 2-0.

• LP|Qiuqiu (Urien) eliminated FightClub|UD (Cammy) 2-0.

• LP|Qiuqiu (Urien) eliminated RB (Zeku) 2-0.

• UNU|NL (Cammy) beat FightClub|UD (Cammy) 2-0.

• FightClub|UD (Cammy) beat RB (Zeku) 2-0.

• UYU|NL (Cammy) beat LP|Qiuqiu (Urien) 2-0.

• DouyuTV|Xiao Hai (Cammy) eliminated Liquid|John Takeuchi (Rashid) 2-0.

• Liquid|John Takeuchi (Rashid) eliminated Bbyongbbyong (Birdie) 2-1.

• FD|Haku (Guile) beat DouyuTV|Xiao Hai (Cammy) 2-0.

• FD|Haku (Guile) beat Liquid|John Takeuchi (Rashid) 2-1.

• DouyuTV|Xiao Hai (Cammy) beat Bbyongbbyong (Birdie) 2-1.

• Chris Wong (Ibuki) eliminated Chris (Ken) 2-1.

• Chris Wong (Ibuki) eliminated Rise|MenaRD (Birdie) 2-1.

• GGP|Kazunoko (Cammy) beat Chris (Ken) 2-0.

• GGP|Kazunoko (Cammy) beat Chris Wong (Ibuki) 2-1.

• Chris (Ken) beat Rise|MenaRD (Birdie) 2-1.

• GX|Yoro (Karin) eliminated Xyzzy (Birdie) 2-0.

• CYG|Fuudo (R. Mika) beat GX|Yoro (Karin) 2-0.

• GX|Yoro (Karin) beat Xyzzy (Birdie) 2-1.

• Fursan|Verloren (Cammy) eliminated FD|Johnny (Karin) 2-0.

• GRPT|MOV (Chun-Li) beat Fursan|Verloren (Cammy) 2-1.

• FE|Humanbomb (Chun-Li) eliminated GW|Eita (Ken) 2-0.

• GW|Eita (Ken) eliminated Trashbox (Birdie) 2-0.

• Rise|Caba (Guile) beat FE|Humanbomb (Chun-Li) 2-0.

• Rise|Caba (Guile) beat GW|Eita (Ken) 2-0.

• Tse4 (Balrog) eliminated FD|Haitani (Akuma) 2-1.

• CO|Dogura (Urien) beat Tse4 (Balrog) 2-1.

• FD|Haitani (Akuma) eliminated Saisak (Karin) 2-1.

• CO|Dogura (Urien) beat Saisak (Karin) 2-0.

• Tse4 (Balrog) beat FD|Haitani (Akuma) 2-1.

• Sarz (Abigail) eliminated Ponos|Moke (Cammy) 2-0.

• FD|Fujimura (Ibuki) beat Ponos|Moke (Cammy) 2-0.

• Ponos|Moke (Cammy) beat VS|NekoXX (Cammy) 2-0.

Dragon Ball FighterZ — Results

1. GGP|Kazunoko (Gotenks, Adult Gohan, Yamcha)
2. CO|Go1 (Adult Gohan, Bardock, Vegeta | Captain Ginyu, Bardock, Vegeta)
3. Acqua (Captain Ginyu, Android 16, Tien | Captain Ginyu, Android 16, Vegeta)
4. CO|Dogura (Broly, Android 16, Goku)
5. CO|Fenrich (Base Vegeta, Android 16, Vegeta)
5. KoreanWrestlingMan (Android 18, Cell, Vegeta | Android 18, Android 16, Vegeta)
7. WP|Inuchiyo (Teen Gohan, Adult Gohan, Goku)
7. Kindevu (Cell, Kid Buu, Bardock)

Dragon Ball FighterZ — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: GGP|Kazunoko (Gotenks, Adult Gohan, Yamcha) eliminated CO|Go1 (Adult Gohan, Bardock, Vegeta) 3-1.

• Losers finals: CO|Go1 (Bardock, Adult Gohan, Vegeta) eliminated Acqua (Captain Ginyu, Android 16, Tien) 3-1.

• Winners finals: GGP|Kazunoko (Gotenks, Adult Gohan, Yamcha) beat CO|Go1 (Captain Ginyu, Bardock, Vegeta) 3-1.

• Losers semi-finals: Acqua (Captain Ginyu, Android 16, Vegeta) eliminated CO|Dogura (Broly, Android 16, Goku) 3-1.

• CO|Dogura (Broly, Android 16, Goku) eliminated KoreanWrestlingMan (Android 18, Cell, Vegeta) 2-0.

• Acqua (Captain Ginyu, Android 16, Tien) eliminated CO|Fenrich (Base Vegeta, Android 16, Vegeta) 2-1.

• CO|Dogura (Broly, Android 16, Goku) eliminated Kindevu (Cell, Kid Buu, Bardock) 2-1.

• CO|Fenrich (Base Vegeta, Android 16, Vegeta) eliminated WP|Inuchiyo (Teen Gohan, Adult Gohan, Goku) 2-1.

• Winners semi-finals: GGP|Kazunoko (Gotenks, Adult Gohan, Yamcha) beat Acqua (Captain Ginyu, Android 16, Tien) 2-0.

• Winners semi-finals: CO|Go1 (Captain Ginyu, Bardock, Vegeta) beat KoreanWrestlingMan (Android 18, Android 16, Vegeta) 2-1.

King of Fighters 14 — Results

1. Laggia (Shun'ei, Vice, Kim)
2. Acala (Najd, Kyo, Kim)
3. KRone|Abao (Shun'ei, Vice, Heidern | Shun'ei, Leona, Heidern)
4. Blackwell|E.T. (Shun'ei, Heidern, Leona | Billy, Heidern, Leona)
5. WP|K2 (Shun'ei, Najd, Heidern)
5. Rowy|ZJZ (Najd, Leona, Yuri)
7. Koukou (Shun'ei, Najd, Iori)
7. DouyuTV|Xiao Hai (Shun'ei, Benimaru, Iori | Shun'ei, Najd, Iori)

King of Fighters 14 — Top 8 battle log

• Grand finals, Laggia (Shun'ei, Vice, Kim) eliminated Acala (Najd, Kyo, Kim) 3-1.

• Losers finals: Acala (Najd, Kyo, Kim) eliminated KRone|Abao (Shun'ei, Vice, Heidern) 3-2.

• Winners finals: Laggia (Shun'ei, Vice, Kim) beat Acala (Najd, Kyo, Kim) 3-0.

• Losers semi-finals: KRone|Abao (Shun'ei, Leona, Heidern) eliminated Blackwell|E.T. (Billy, Heidern, Leona) 2-1.

• Blackwell|E.T. (Shun'ei, Heidern, Leona) eliminated Rowy|ZJZ (Najd, Leona, Yuri) 2-1.

• KRone|Abao (Shun'ei, Vice, Heidern) eliminated WP|K2 (Shun'ei, najd, Heidern) 2-1.

• Rowy|ZJZ (Najd, Leona, Yuri) eliminated DouyuTV|Xiao Hai (Shun'ei, Benimaru, Iori | Shun'ei, Najd, Iori) 2-0.

• KRone|Abao (Shun'ei, Vice, Heidern) eliminated Koukou (Shun'ei, Najd, Iori) 2-0.

• Winners semi-finals: Laggia (Shun'ei, Vice, Kim) beat WP|K2 (Shun'ei, Najd, Heidern) 2-0.

• Winners semi-finals: Acala (Najd, Kyo, Kim) beat Blackwell|E.T. (Shun'ei, Heidern, Leona) 2-1.

BlazBlue: Cross Tag Battle — Results

1. GGP|Kazunoko (Ruby, Gordeau)
2. WG|Abegen (Yang, Tager)
3. CO|Fenrich (Jin, Hyde)
4. CGP|Alden (Yu, Hakumen)
5. DaikonOishii (Labrys, Tager)
5. Try (Ruby, Gordeau | Vatista, Yuzuriha)
7. WP|Inuchiyo (Mika, Ruby)
7. Yururi (Ragna, Gordeau)

Event Schedule

TWFighter Major 2018 Event Schedule image #1 TWFighter Major 2018 Event Schedule image #2 TWFighter Major 2018 Event Schedule image #3
Click images for larger versions

Schedule image courtesy of AceKingOffSuit. Obviously, the last graphic is slightly wrong, and you need to swap the timeslots and streams for the two games.

Contributions to this story have been made by ZW|Achorawl and satchkid.

Load comments (131)