Tokyo Tekken Masters results

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • August 18, 2018 at 11:24 p.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.

The Tekken World Tour is going into high gear this weekend in Tokyo, Japan.

Indeed, it is a Master Event, and one of the biggest ones yet — the Tokyo Tekken Masters.

As one might expect, practically every asian player worth their mettle has shown up to compete, meaning the whole weekend will be packed to the absolute brim with hardcore Tekken 7 action.

As many as 276 players have signed up and will be fighting it out across the span of two days, so there'll be a lot to get through.

A few notable names you most surely recognize that are part of this extensive list are ROX|Knee, UYU|Jeondding, Kkokkoma, UYU|Qudans, Fursan|LowHigh, CGG|Tissuemon, COOASGAMES|Noroma, Yamasa|Take, ROX|Chanel, Yamasa|Nobi, Fursan|Rangchu, AR|Book and EQNX|Dimeback... And of course, many, many more.

Streaming is of course being done at Tekken, so make sure you tune in all weekend long.

Tekken 7 — Results

1. ROX|Knee (Lili, Steve, Paul, Katarina, Heihachi)
2. UYU|Qudans (Devil Jin)
3. CGG|Tissuemon (Master Raven)
4. AR|Book (Jin, Shaheen)
5. Fursan|Rangchu (Panda)
5. Fursan|LowHigh (Shaheen)
7. Double (Law)
7. MulGold (Claudio)

9. Ulsan (Kazumi)
9. Destiny (Geese)
9. FightSpirit (Steve)
9. WG|BKC (Bryan, Paul)
13. TarisCutter (Kazumi)
13. DoToRing (Gigas)
13. COOASGAMES|Noroma (JACK-7, Dragunov)
13. Haisha (Bryan, Paul)

17. UYU|Jeondding (Eddy)
17. Karei (Kazumi)
17. Kkokkoma (Paul)
17. Amigo (Jin)
17. Paruru (Lars)
17. Chikurin (Jin)
17. Sora Ghafarinho (Jin)
17. Batz (Hwoarang)

25. Ao (Alisa)
25. GGE (Geese)
25. Masa (Leo)
25. Zeugal (Dragunov)
25. Yamasa|Nobi (Dragunov, Steve)
25. Shimura (Law)
25. SevenHeros|Kzinssie
25. WG|Furumizu (Paul)

33. Suntory (Xiaoyu)
33. Twin
33. Makoryu
33. Kaeru|Redo (Paul)
33. Shi
33. EQNX|Dimeback (Asuka)
33. ROX|Chanel (Eliza, Alisa)
33. BPlus (Eddy)
33. KuroKuro (Leo)
33. Rencoin (Xiaoyu)
33. Yamasa|Yuu (Feng)
33. Extractor|S.H.O.W (Alisa)
33. ProjectRunAway (Bryan)
33. Recruit (Asuka)
33. Karumarn (Kazumi)
33. Yamasa|Take (Kazumi, Steve)

49. Tsubumi (Eddy)
49. Kato
49. Abu
49. Kaepyon (Kazumi)
49. Ruka (Lucky Chloe)
49. Kousuke (Geese)
49. UYU|Yuyu (Xiaoyu)
49. OTW|MDLuffy19 (Dragunov)
49. YoujinBoy (Gigas)
49. Aoyama333 (Lars)
49. Gaksital2
49. CPI|Jona (Nina)
49. Masakarijin (Jin)
49. Kutan (Lili)
49. Hato159 (Gigas)
49. AE|Pekos (Geese)

Tekken 7 — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: ROX|Knee (Lili) eliminated UYU|Qudans (Devil Jin) 3-0.

• Grand finals, first set: ROX|Knee (Lili) beat UYU|Qudans (Devil Jin) 3-0.

• Losers finals: ROX|Knee (Steve) eliminated CGG|Tissuemon (Master Raven) 3-0.

• Losers semi-finals: ROX|Knee (Steve) eliminated AR|Book (Jin, Shaheen) 2-0.

• Winners finals: UYU|Qudans (Devil Jin) beat CGG|Tissuemon (Master Raven) 3-1.

• ROX|Knee (Paul) eliminated Fursan|LowHigh (Shaheen) 2-1.

• AR|Book (Jin) eliminated Fursan|Rangchu (Panda) 2-0.

• Fursan|LowHigh (Shaheen) eliminated MulGold (Claudio) 2-0.

• Fursan|Rangchu (Panda) eliminated Double (Law) 2-0.

• Winners semi-finals: CGG|Tissuemon (Master Raven) beat AR|Book (Jin) 2-0.

• Winners semi-finals: UYU|Qudans (Devil Jin) beat ROX|Knee (Lili, Katarina) 2-1.

Tekken 7 — Top 16 battle log

• Fursan|LowHigh (Shaheen) eliminated FightSpirit (Steve) 2-1.

• MulGold (Claudio) eliminated WG|BKC (Paul) 2-1.

• Fursan|Rangchu (Panda) eliminated Destiny (Geese) 2-1.

• Double (Law) eliminated Ulsan (Kazumi) 2-1.

• MulGold (Claudio) eliminated Haisha (Bryan) 2-1.

• Ulsan (Kazumi) eliminated TarisCutter (Kazumi) 2-0.

• Destiny (Geese) eliminated DoToRing (Gigas) 2-1.

• Fursan|LowHigh (Shaheen) eliminated COOASGAMES|Noroma (JACK-7) 2-0.

• CGG|Tissuemon (Master Raven) beat FightSpirit (Steve) 2-1.

• UYU|Qudans (Devil Jin) beat Fursan|Rangchu (Panda) 2-1.

• AR|Book (Jin) beat WG|BKC (Bryan) 2-1.

• ROX|Knee (Steve) beat Double (Law) 2-0.

Tekken 7 — Top 32 battle log

• COOASGAMES|Noroma (JACK-7) eliminated Chikurin (Jin) 2-1.

• Haisha (Bryan) eliminated Batz (Hwoarang) 2-1.

• MulGold (Claudio) eliminated Sora Gharafinho (Jin) 2-1.

• Fursan|LowHigh (Shaheen) eliminated Paruru (Lars) 2-1.

• Destiny (Geese) eliminated Amigo (Jin) 2-0.

• DoToRing (Gigas) eliminated Kkokkoma (Paul) 2-1.

• TarisCutter (Kazumi) eliminated Karei (Kazumi) 2-0.

• Ulsan (Kazumi) eliminated UYU|Jeondding (Eddy) 2-0.

• FightSpirit (Steve) beat UYU|Jeondding (Eddy) 2-0.

• CGG|Tissuemon (Master Raven) beat TarisCutter (Kazumi) 2-1.

• WG|BKC (Bryan) beat Kkokkoma (Paul) 2-1.

• AR|Book (Jin) beat Amigo (Jin) 2-0.

• Double (Law) beat Paruru (Lars) 2-0.

• ROX|Knee (Heihachi, Paul) beat COOASGAMES|Noroma (JACK-7, Dragunov) 2-1.

• UYU|Qudans (Devil Jin) beat MulGold (Claudio) 2-1.

• Fursan|Rangchu (Panda) beat Batz (Hwoarang) 2-1.

• Sora Gharafinho (Jin) eliminated SevenHeros|Kzinssie 2-1.

• Fursan|LowHigh (Shaheen) eliminated Yamasa|Nobi (Dragunov) 2-1.

• Destiny (Geese) eliminated Zeugal (Dragunov) 2-1.

• DoToRing (Gigas) eliminated Masa (Leo) 2-0.

• Karei (Kazumi) eliminated GGE (Geese) 2-0.

• Haisha (Bryan) eliminated WG|Furumizu (Paul) 2-1.

• Chikurin (Jin) eliminated Shimura (Law) 2-0.

• Ulsan (Kazumi) eliminated Ao (Alisa) 2-1.

Event Schedule

Tokyo Tekken Masters Event Schedule image #1
Click images for larger versions

Schedule image courtesy of AceKingOffSuit.

Load comments (10)