DreamHack Denver 2017 results ft. ZeRo, Hungrybox, Anakin, Mango, JoeyFury

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • October 22, 2017 at 5:04 p.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.

DreamHack Denver 2017 is taking place this weekend, as the name suggests, in Denver, Colorado.

This is a Regional Event for the Tekken World Tour, with the accompanying $15,000 prize pool, and also has a $10,000 prize pool each for Super Smash Bros. Melee and Super Smash Bros. 4.

Besides these main games, the event also features Street Fighter 5, Marvel vs. Capcom: Infinite, Pokkén Tournament DX and Guilty Gear Xrd REV 2.

Notable players attending this event are numerous, and the list includes TSM|ZeRo, Liquid|Hungrybox, Anakin, C9|Mango, Circa|JoeyFury, FOX|Mew2King, PG|Speedkicks, MSF|Larry Lurr, UYU|Princess Ling, Jimmy J Tran, MVG|Salem, CLG|SFAT, LG|Abadango, G2|Westballz, Tempo|Axe, NG|Obscure, Tempo|S2J, Xcel|SperoGin, Liquid|ChuDat, vS|KoDee, BC|MikeHaze, Captain Faceroll and many more.

Obviously, a lot of people showed up to compete. There are 311 entrants in Super Smash Bros. Melee, 280 in Super Smash Bros. 4 and 149 in Tekken 7.

Streaming is being done at Tekken, DreamHack Smash and DreamHack Fighters.

Tekken 7 — Results

1. Jimmy J Tran (Bryan)
2. PG|Speedkicks (Hwoarang)
3. Circa|JoeyFury (JACK-7, Gigas)
4. Anakin (JACK-7)
5. ITS|JChantra (Akuma, Xiaoyu)
5. NG|Obscure (Alisa)
7. Xcel|SperoGin (Eddy, Paul)
7. ITS|Jackie Tran (JACK-7)

9. NYCFab (Feng)
9. WayGamble (Leo)
9. UYU|Princess Ling (Xiaoyu)
9. vS|Pokchop (Josie)
13. Bank (Claudio)
13. Rickstah (Akuma)
13. VictimOfRitual (Nina)
13. EkieOfWichita (Master Raven)

17. Binchang (Claudio)
17. vS|KoDee (Kazuya)
17. KongoJack (Master Raven, Gigas)
17. Tetsujin (JACK-7, Paul)
17. NeoX (Eliza, Bob)
17. OniJin (Kazuya)
17. JimmyPikachuChoi (Xiaoyu)
17. Tokki

25. Mazen (Yoshimitsu)
25. Psylence (Nina)
25. HD|TunK (Eddy)
25. ConsSilver
25. Xcel|Trungy (Steve)
25. D.U.N.C (Lee)
25. RESE|AceUnlimited (Jin)
25. TheRealyst (Josie)

Tekken 7 — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: Jimmy J Tran (Bryan) eliminated PG|Speedkicks (Hwoarang) 3-2.

• Losers finals: PG|Speedkicks (Hwoarang) eliminated Circa|JoeyFury (Gigas, JACK-7) 3-1.

• Losers semi-finals: PG|Speedkicks (Hwoarang) eliminated Anakin (JACK-7) 2-1.

• Winners finals: Jimmy J Tran (Bryan) beat Circa|JoeyFury (JACK-7) 3-2.

• Anakin (JACK-7) eliminated NG|Obscure (Alisa) 2-0.

• PG|Speedkicks (Hwoarang) eliminated ITS|JChantra (Akuma) 2-0.

• NG|Obscure (Alisa) eliminated ITS|Jackie Tran (JACK-7) 2-0.

• ITS|JChantra (Akuma) eliminated Xcel|SperoGin (Paul) 2-0.

• Winners semi-finals: Circa|JoeyFury (Gigas, JACK-7) beat PG|Speedkicks (Hwoarang) 2-1.

• Winners semi-finals: Jimmy J Tran (Bryan) beat Anakin (JACK-7) 2-1.

Tekken 7 — Top 16 battle log

• Xcel|SperoGin (Eddy) eliminated vS|Pokchop (Josie) 2-1.

• NG|Obscure (Alisa) eliminated UYU|Princess Ling (Xiaoyu) 2-1.

• ITS|Jackie Tran (JACK-7) eliminated WayGamble (Leo) 2-1.

• ITS|JChantra (Akuma) eliminated NYCFab (Feng) 2-0

• Jimmy J Tran (Bryan) beat vS|Pokchop (Josie) 2-0.

• Circa|JoeyFury (JACK-7) beat UYU|Princess Ling (Xiaoyu) 2-0.

• PG|Speedkicks (Hwoarang) beat WayGamble (Leo) 2-0.

• Anakin (JACK-7) beat NYCFab (Feng) 2-0.

• Xcel|SperoGin (Eddy) eliminated EkieOfWichita (Master Raven) 2-0.

• NG|Obscure (Alisa) eliminated VictimOfRitual (Nina) 2-0.

• ITS|Jackie Tran (JACK-7) eliminated Rickstah (Akuma) 2-0.

• ITS|JChantra (Akuma) eliminated Bank (Claudio) 2-0.

Super Smash Bros. Melee — Results

1. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff)
2. C9|Mango (Fox, Mario)
3. Tempo|Axe (Pikachu, Young Link, Falco)
4. Tempo|S2J (Captain Falcon)
5. CLG|SFAT (Fox)
5. Liquid|ChuDat (Ice Climbers, Fox)
7. Zain (Marth)
7. FOX|Mew2King (Marth, Ganondorf)

9. Balance|Syrox (Fox)
9. BC|MikeHaze (Fox, Marth)
9. Captain Faceroll (Sheik)
9. G2|Westballz (Falco, Fox)
13. SU|UncleMojo (Fox)
13. ABAP|NMW (Captain Falcon)
13. Conman (Fox)
13. Mitchell|Eikelmann (Ganondorf)

17. FKA|Scallop (Peach)
17. KurtMcGurt (Falco)
17. Fishbait (Jigglypuff)
17. Keyo (Marth)
17. Liquid|Crunch (Fox)
17. BobbyFrizz (Fox)
17. MattDotZeb (Falco)
17. MM|Krablock (Ice Climbers)

25. G$ (Falco)
25. Lil Isai (Captain Falcon)
25. Zealot (Fox)
25. WizP (Sheik)
25. HolyNugz (Fox)
25. Fizz (Sheik)
25. Patcake (Peach)
25. DaneJeris (Luigi)

Super Smash Bros. Melee — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) eliminated C9|Mango (Fox) 3-1.

• Losers finals: C9|Mango (Fox) eliminated Tempo|Axe (Pikachu, Young Link) 3-0.

• Losers semi-finals: Tempo|Axe (Pikachu) eliminated Tempo|S2J (Captain Falcon) 3-1.

• Winners finals: Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) beat C9|Mango (Fox) 3-2.

• Tempo|S2J (Captain Falcon) eliminated Liquid|ChuDat (Ice Climbers) 3-1.

• Tempo|Axe (Pikachu, Falco) eliminated CLG|SFAT (Fox) 3-2.

• Winners semi-finals: Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) beat Tempo|S2J (Captain Falcon) 3-0.

• Winners semi-finals: C9|Mango (Fox, Mario) beat Tempo|Axe (Pikachu, Young Link) 3-1.

• Liquid|ChuDat (Ice Climbers, Fox) eliminated FOX|Mew2King (Marth, Ganondorf) 3-1.

• CLG|SFAT (Fox) eliminated Zain (Marth) 3-1.

Super Smash Bros. 4 — Results

1. TSM|ZeRo (Diddy Kong)
2. MVG|Salem (Bayonetta)
3. MSF|Larry Lurr (Fox, Marth)
4. Javi (Sheik, Cloud)
5. LG|Abadango (Mewtwo, Bayonetta)
5. PG|Esam (Pikachu)
7. Cosmos (Corrin)
7. FX|Karna (Sheik, Cloud)

9. PG|MVD (Diddy Kong)
9. Nero (Bayonetta)
9. FX|Dakpo (Luigi, Zero Suit Samus)
9. BANG! (Diddy Kong)
13. Super!|Shoe (Zero Suit Samus)
13. RegulatingMofo (Mega Man)
13. Candy (Fox)
13. Detta (R.O.B., Rosalina & Luma)

17. Cano (Ryu)
17. NS|Miiself (Ness)
17. HLG|SSB100 (Rosalina & Luma, Diddy Kong)
17. Dragon (Sheik)
17. Jesus (Mario)
17. SKUM|Fahrenheit (Bowser)
17. Greklin (Bowser Jr.)
17. HoboJoe (Yoshi)

25. PHP|BigRed (R.O.B.)
25. Kwaz (Little Mac, Ryu)
25. OsG|MoonBoyJosh (Captain Falcon)
25. PWRUP|Navi(R.O.B.)
25. HLG|Samfish (Villager)
25. PlasticMac (Sheik)
25. PinkMenace (Samus)
25. Nothe (Little Mac)

Super Smash Bros. 4 — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: TSM|ZeRo (Diddy Kong) eliminated MVG|Salem (Bayonetta) 3-1.

• Losers finals: MVG|Salem (Bayonetta) eliminated MSF|Larry Lurr (Fox, Marth) 3-0.

• Losers semi-finals: MVG|Salem (Bayonetta) eliminated Javi (Sheik) 3-1.

• Winners finals: TSM|ZeRo (Diddy Kong) beat MSF|Larry Lurr (Fox) 3-0.

• MVG|Salem (Bayonetta) eliminated PG|Esam (Pikachu) 3-2.

• Javi (Sheik, Cloud) eliminated LG|Abadango (Bayonetta, Mewtwo) 3-1.

• Winners semi-finals: TSM|ZeRo (Diddy Kong) beat PG|Esam (Pikachu) 3-1.

• Winners semi-finals: MSF|Larry Lurr (Fox) beat LG|Abadango (Mewtwo) 3-2.

• MVG|Salem (Bayonetta) eliminated FX|Karna (Sheik) 3-0.

• Javi (Sheik, Cloud) eliminated Cosmos (Corrin) 3-2.

Marvel vs. Capcom: Infinite — Results

1. HB|Punisher (Gamora, Rocket Raccoon | Hawkeye, Rocket Raccoon)
2. HAVOK|Viper (Hawkeye, Ultron)
3. HavocNoah (Rocket Raccoon, Jedah)
4. RLB|CoffeePrince (Ultron, Thanos)
5. FTP|Yurien (Nova, Ultron)
5. NCG|Frost (Morrigan, Jedah)
7. Flash (Rocket Raccoon, Dante)
7. ShineyShoes (Thanos, Nemesis)

Marvel vs. Capcom: Infinite — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: HB|Punisher (Gamora, Rocket Raccoon) eliminated HAVOK|Viper (Hawkeye, Ultron) 3-0.

• Grand finals, first set: HB|Punisher (Gamora, Rocket Raccoon) beat HAVOK|Viper (Hawkeye, Ultron) 3-1.

• Losers finals: HB|Punisher (Hawkeye, Rocket Raccoon) eliminated HavocNoah (Rocket Raccoon, Jedah) 3-0.

• Losers semi-finals: HB|Punisher (Hawkeye, Rocket Raccoon) eliminated RLB|CoffeePrince (Ultron, Thanos) 3-1.

• Winners finals: HAVOK|Viper (Hawkeye, Ultron) beat HavocNoah (Rocket Raccoon, Jedah) 3-2.

• RLB|CoffeePrince (Ultron, Thanos) eliminated NCG|Frost (Morrigan, Jedah) 3-0.

• HB|Punisher (Gamora, Rocket Raccoon) eliminated FTP|Yurien (Nova, Ultron) 3-0.

• RLB|CoffeePrince (Ultron, Thanos) eliminated ShineyShoes (Thanos, Nemesis) 3-1.

• HB|Punisher (Gamora, Rocket Raccoon) eliminated Flash (Rocket Raccoon, Dante) 3-1.

• Winners semi-finals: HAVOK|Viper (Hawkeye, Ultron) beat FTP|Yurien (Nova, Ultron) 3-0.

• Winners semi-finals: HavocNoah (Rocket Raccoon, Jedah) beat NCG|Frost (Morrigan, Jedah) 3-1.

Street Fighter 5 — Results

1. Liquid|NuckleDu (Guile, Cammy)
2. 801 Strider (Laura)
3. Pavocado (R. Mika)
4. Noble|Vagabond (Necalli, Akuma)
5. Flash (Urien)
5. DaneJeris (Zangief)
7. vS|Pokchop (Urien)
7. Raine (Laura)

Street Fighter 5 — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: Liquid|NuckleDu (Guile) eliminated 801 Strider (Laura) 3-1.

• Losers finals: 801 Strider (Laura) eliminated Pavocado (R. Mika) 3-0.

• Losers semi-finals: 801 Strider (Laura) eliminated Noble|Vagabond (Akuma, Necalli) 3-0.

• Winners finals: Liquid|NuckleDu (Cammy, Guile) beat Pavocado (R. Mika) 3-2.

• 801 Strider (Laura) eliminated DaneJeris (Zangief) 3-1.

• Noble|Vagabond (Akuma, Necalli) eliminated Flash (Urien) 3-2.

• DaneJeris (Zangief) eliminated Raine (Laura) 3-0.

• Noble|Vagabond (Necalli) eliminated vS|Pokchop (Urien) 3-0.

• Winners semi-finals: Pavocado (R. Mika) beat Flash (Urien) 3-1.

• Winners semi-finals: Liquid|NuckleDu (Guile) beat 801 Strider (Laura) 3-0.

Pokkén Tournament DX — Results

1. Twixxie (Chandelure)
2. Double (Braixen)
3. LiveWithDave (Blaziken)
4. NG|Obscure (Suicune, Mewtwo)
5. FAB|SuicuneMaster (Suicune, Lucario)
5. SKDale (Garchomp)
7. MemeStealerSirSalty (Braixen)
7. SorryTag (Mewtwo)

Pokkén Tournament DX — Top 8 battle log

• Grand finals, second set: Twixxie (Chandelure) eliminated Double (Braixen) 3-0.

• Grand finals, first set: Twixxie (Chandelure) beat Double (Braixen) 3-1.

• Losers finals: Twixxie (Chandelure) eliminated LiveWithDave (Blaziken) 3-0.

• Losers semi-finals: LiveWithDave (Blaziken) eliminated NG|Obscure (Suicune) 2-1.

• Winners finals: Double (Braixen) beat Twixxie (Chandelure) 3-1.

• NG|Obscure (Suicune) eliminated SKDale (Garchomp) 2-1.

• LiveWithDave (Blaziken) eliminated FAB|SuicuneMaster (Suicune, Lucario) 2-0.

• SKDale (Garchomp) eliminated SorryTag (Mewtwo) 2-1.

• LiveWithDave (Blaziken) eliminated MemeStealerSirSalty (Braixen) 2-0.

• Winners semi-finals: Double (Braixen) beat NG|Obscure (Mewtwo) 2-0.

• Winners semi-finals: Twixxie (Chandelure) beat FAB|SuicuneMaster (Suicune) 2-1.

Guilty Gear Xrd REV 2 — Results

1. HavocNoah (I-No)
2. BeautifulDude (Zato-1)
3. Flash (Chipp)
4. Paracles (Leo, Sol, Raven)
5. Havok|Viper (Faust)
5. ShineyShoes (Potemkin)
7. SciJo (Ramlethal)
7. DashR (Venom)

Guilty Gear Xrd REV 2 — Top 8 battle log

• Grand finals, first set: HavocNoah (I-No) eliminated BeautifulDude (Zato-1) 3-2.

• Losers finals: BeautifulDude (Zato-1) eliminated Flash (Chipp) 3-1.

• Losers semi-finals: Flash (Chipp) eliminated Paracles (Leo) 2-1.

• Winners finals: HavocNoah (I-No) beat BeautifulDude (Zato-1) 3-2.

• Paracles (Sol) eliminated ShineyShoes (Potemkin) 2-0.

• Flash (Chipp) eliminated Havok|Viper (Faust) 2-1.

• ShineyShoes (Potemkin) eliminated DashR (Venom) 2-0.

• Havok|Viper (Faust) eliminated SciJo (Ramlethal) 2-0.

• Winners semi-finals: BeautifulDude (Zato-1) beat Flash (Chipp) 2-0.

• Winners semi-finals: HavocNoah (I-No) beat Paracles (Raven) 2-1.

Super Smash Bros. Melee Doubles — Results

1. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) & Liquid|ChuDat (Ice Climbers)
2. CLG|SFAT (Fox) & ABAP|NMW (Captain Falcon)
3. G2|Westballz (Falco) & Balance|Syrox (Fox)
4. DJ Nintendo (Fox) & G$ (Marth)
5. Tempo|S2J (Captain Falcon) & HomeMadeWaffles (Fox)
5. FOX|Mew2King (Sheik) & Snowy (Jigglypuff)
7. KittyMW (Fox) & Patcake (Peach)
7. Mitchell|Eikelmann (Ganondorf) & DestinyBond (Marth)

Super Smash Bros. 4 Doubles — Results

1. PG|Esam (Pikachu, Samus) & PG|MVD (Diddy Kong, Cloud, Samus)
2. MSF|Larry Lurr (Fox) & LG|Abadango (Bayonetta)
3. FOX|Mew2King (Cloud) & Javi (Sheik)
4. FX|Dakpo (Luigi) & FX|Karna (Cloud)
5. Fabian (Toon Link) & Jesus (Mario)
5. BANG! (Diddy Kong) & Shoe (Yoshi)
7. Avian (Pikachu) & Brax (Yoshi)
7. BlackDynoWright (Little Mac) & Kwaz (Little Mac)

Event Schedule

DreamHack Denver 2017 Event Schedule image #1 DreamHack Denver 2017 Event Schedule image #2
Click images for larger versions

Schedule image courtesy of AceKingOffSuit.

Load comments (5)