Texas Showdown 2017 results feat. ChrisG, Justin Wong, Smug, Snake Eyez, Marn

Posted by Jonathan 'Catalyst' Grey • May 7, 2017 at 7:42 p.m. PDT

Updated with final results: The results for Texas Showdown 2017 have been added into this story. Check them out below.

Texas Showdown 2017 is a Capcom Pro Tour ranking event taking place this weekend in Houston, Texas.

Notable players in attendance include FOX|Justin Wong, RB|Snake Eyez, Rise|Marn, EG|NYChrisG, EG|K-Brad, PandaTV|Dark Jiewa, F3|Alucard, Flash, NS|Ludovic, Hsien Chang, LU|Alex Valle, GS|Gllty, DL|Four Wude, Shin, Magneto1080p, Rylander, BT|IFC Yipes and Jan, among others.

This is a three day event, which kicks off today, so there will be a lot of action for fans at home to check out.

You can find the schedule and live streams below.

Street Fighter 5 — Results


1. DTN|Smug (Balrog)
2. RB|Snake Eyez (Zangief, Akuma)
3. EG|NYChrisG (Guile, Ibuki)
4. F3|Alucard (Birdie, Balrog, Necalli)
5. Rise|Marn (Ibuki, R. Mika)
5. Nobel|Vagabond (Necalli)
7. LU|Alex Valle (Rashid, Kolin)
7. NS|Ludovic (Chun-Li, Kolin)

9. Flash (Vega, Urien)
9. DNL|Chris Tatarian (Ken)
9. FOX|Justin Wong (Karin)
9. PandaTV|Dark Jiewa (Ken)
13. EG|K-Brad (Cammy)
13. AzizSensei (Necalli)
13. GOL|NovaSpec (F.A.N.G)
13. Magneto1080p (Karin)

Top 8 battle log


• Grand finals: DTN|Smug (Balrog) eliminated RB|Snake Eyez (Zangief) 3-2.

• Losers finals: RB|Snake Eyez (Akuma) eliminated EG|NYChrisG (Guile) 3-0.

• Winner finals: DTN|Smug (Balrog) beat EG|NYChrisG (Ibuki) 3-2.

• Losers semi-finals: RB|Snake Eyez (Akuma) eliminated F3|Alucard (Birdie) 3-1.

• F3|Alucard (Birdie) eliminated Rise|Marn (Ibuki, R. Mika) 3-1.

• RB|Snake Eyez (Akuma) eliminated Nobel|Vagabond (Necalli) 3-2.

• Rise|Marn (Ibuki) eliminated LU|Alex Valle (Rashid) 3-0.

• Nobel|Vagabond (Necalli) eliminated NS|Ludovic (Chun-Li, Kolin) 3-0.

• Winners semi-finals: DTN|Smug (Balrog) beat RB|Snake Eyez (Zangief) 3-2.

• Winners semi-finals: EG|NYChrisG (Guile) beat F3|Alucard (Balrog, Birdie) 3-1.

Top 16 battle log


• Rise|Marn (Ibuki) eliminated FOX|Justin Wong (Karin) 2-1.

• NS|Ludovic (Chun-Li) eliminated DNL|Chris Tatarian (Ken) 2-1.

• LU|Alex Valle (Kolin, Rashid) eliminated PandaTV|Dark Jiewa (Ken) 2-1.

• Noble|Vagabond (Necalli) eliminated Flash (Urien) 2-1.

• Nobel|Vagabond (Necalli) eliminated Magneto1080p (Karin) 2-0.

• NS|Ludovic (Chun-Li) eliminated GOL|NovaSpec (F.A.N.G) 2-1.

• FOX|Justin Wong (Karin) eliminated AzizSensei 2-0.

• LU|Alex Valle (Kolin) eliminated EG|K-Brad (Cammy) 2-1.

• RB|Snake Eyez (Zangief) beat PandaTV|Dark Jiewa (Ken) 2-1.

• EG|NYChrisG (Guile) beat Flash (Vega) 2-0.

• DTN|Smug (Balrog) beat Rise|Marn (Ibuki) 2-0.

• F3|Alucard (Balrog) beat DNL|Chris Tatarian (Ken) 2-1.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. EG|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil)
2. EG|K-Brad (Trish, Vergil, Dante)
3. UA|Terry Bogard (Morrigan, Dante, Strider)
4. Zayboo (Zero, Dr. Doom, Dante)
5. Jan (Hulk, Haggar, Shuma)
5. Noel Brown (Wolverine, Dr. Doom, Phoenix)
7. Ketsui (Tron, Morrigan, Shuma)
7. Milky (Magneto, Dr. Doom, Dante)

Guilty Gear Xrd Revelator — Results


1. Kizzie Kay (Sin)
2. Fable|Kid Viper (Johnny)
3. TheBeautifulDude (Zato-1)
4. Sylint (Bedman)
5. Dekline (Sin)
5. WT|Hamad (Ky)
7. FF|ElvenShadow (Faust)
7. Nakkiel (Sol Badguy)

Killer Instinct — Results


1. Circa|Nicky (Mira)
2. XCEL|Waterhorses (Glacius)
3. Buddins|Raven is Raw (Spinal)
4. UA|Bass (Spinal, Cinder)
5. IceWater714 (Kim Wu)
5. HW|Zipmasterflex (Omen, Riptor)
7. Fiyah Liger (Riptor)
7. Wholio (Riptor)

King of Fighters 14 — Results


1. TC|Pako (Mai, Muimui, Luong)
2. ViolentKain (K', Kyo, Iori | Kyo, Terry, Iori)
3. VegasKOF|Layec (Ryo, Shun-ei, Vice)
4. ATX|Marco Polo (Benimaru, Yuri, Leona)
5. Don (Kula, Mai, Athena)
5. VegasKOF|El Rosa (Kensou, Kula, Leona | Nakoruru, Leona, Kula)
7. Ford|Straywolf (Benimaru, Hein, Kyo)
7. TxV|Vicio (King, Leona, Mature)

BlazBlue: Central Fiction — Results


1. Kizzie Kay (Jin)
2. Shinku (Rachel)
3. TheBeautifulDude (Relius)
4. 482|MastaStef (Nine, Hazama)
5. InC|Flux (Nu-13)
5. Nakkiel (Izayoi)
7. Yuushiro (Jin)
7. Milk Kaichou (Rachel, Mai)

Mortal Kombat XL — Results


1. Black (Scorpion - Hellfire)
2. FOX|Scar (Triborg - Smoke, Sonya - Demolition)
3. BxA|Star Charger (Kitana - Assassin/Royal Storm)
4. STB|Deoxys243 (Kitana - Assassin, Cassie Cage - Spec Ops | more)
5. Rize|KoreyTheDragon (Sub-Zero - Grandmaster, Triborg - Smoke | more)
5. GnarlygatoAlex (Kotal Kahn - War God, Raiden - Displacer)
7. RNG|Glolarbears (Takeda - Ronin/Shirai Ryu, Reptile - Deceptive)
7. Coosco (Sonya - Covert Ops)

Super Smash Bros. 4 — Results


1. TTN|GrimTurtle (Bayonetta)
2. Papa Wall (Yoshi, Mario)
3. ThisGuy (Fox)
4. GT|Red9 (Cloud)
5. SS|Mbohne (Mario)
5. UG|Deluxmenu (Bowser)
7. Rosac (Mario)
7. Culix (Meta Knight)

Red Bull Proving Grounds Street Fighter 5 — Results


1. DTN|Smug (Balrog)
2. Happy Medicine (M. Bison)
3. Pitt84 (Necalli)
4. GOL|NovaSpec (F.A.N.G)
5. GS|Gllty (Dhalsim)
5. VGP|Docta Afrikan (Vega)
7. AzizSensei (Necalli)
7. BOTB|Verse (Vega)

Doubles Super Smash Bros. 4 — Results


1st place
- LD (Roy)
- BC (Cloud)

2nd place
- Papa Wall (Mario)
- Mbohne (Yoshi)

3rd place
- ThisGuy (Fox)
- TTN|GrimTurtle (Fox)

4th place
- Slaps (Ike)
- Zano (Marth)

Capcom vs. SNK 2 — Results


1. BigGus (Rolento, Sakura, M. Bison)
2. RonOasis (Rock, Ken, Blanka)
3. Sonic_O (Vega, M. Bison, Blanka)
4. EG|NYChrisG (Ryu, Kim, Iori)
5. VDO (Terry, Zangief, Geese)
5. J.S.|Sonicboom (Akuma, Sagat, Blanka)
7. BrokenTurtle
7. ThisIsARandomHandle (Blanka, Ryu, Sagat)

Street Fighter 3 Third Strike — Results


1. EG|NYChrisG (Yang, Ryu, Ibuki)
2. Kage (Hugo, Alex)
3. Fubarduck (Dudley)
4. Colt45 (Ken)
5. Kyoto3s (Urien)
5. Shin (Yun)
7. Kreich Jr. (Ken)
7. Cookye (Elena)

Super Street Fighter 2 Turbo — Results


1. Est1991 (Ryu, T. Hawk, Sagat)
2. Hadoken69 (Dee Jay, Ryu, Chun-Li)
3. Noun (Dhalsim)
4. RagingStormX (Chun-Li)

Schedule


Texas Showdown 2017 schedule image #1 Texas Showdown 2017 schedule image #2 Texas Showdown 2017 schedule image #3
Click images for larger versions

Time zone conversion:
All times CDT.
PDT: Subtract 2 hours.
EDT: Add 1 hour.
UTC: Add 5 hours.
UK, CET Time: Add 6 hours.
JST: Add 14 hours.

Streams hosted by Level|Up, PandaXGaming and Smash United.

Load comments (50)