DreamHack Summer 2017 results feat. Phenom, GamerBee, Itabashi Zangief, Yukadon, Sako, Oil King

Posted by Jonathan 'Catalyst' Grey • June 18, 2017 at 12:07 p.m. PDT

Updated with results: We've added results into this story for DreamHack Summer 2017.

DreamHack Summer 2017 is going down this weekend in Jönköping, Sweden.

The main FGC tournament games are Street Fighter 5, Super Smash Bros. Melee and Pokken Tournament. This is also a Capcom Pro Tour premier event.

Some of the notable Street Fighter 5 players schedule to compete BX3|Phenom, Zowie|GamerBee, Mago, DNG|Itabashi Zangief, RB|Luffy, YouDeal|Yukadon, Scarz|Sako, CO|Go1, Zowie|Oil King, NASR|Big Bird, Method|Packz, Talon|Xiaobao, Cobelcog, among others.

A handful of top competitors for Smash Melee include Alliance|Armada, RB|Leffen, Alliance|Android, Professor Pro, Asterion|Amsah.

DreamHack is great setting for fighting game competition, and the festivities should be quite enjoyable once again this year.

You can find the live streams and schedule information below.

Street Fighter 5 — Results

1. YouDeal|Yukadon (Ibuki)
2. Zowie|Oil King (Rashid)
3. DNG|Itabashi Zangief (Zangief)
4. Scarz|Sako (Akuma)
5. NASR|Big Bird (Ken)
5. Brick (Zangief)
7. Bx3|Phenom (Necalli)
7. SaltyKid (R. Mika)

9. Zowie|GamerBee (Necalli, Cammy)
9. MD|Mr. Crimson (Dhalsim, Laura)
9. Method|Packz (Karin, Rashid)
9. Mouz|CCL (Cammy)
13. 96Cafe|Gondo (Birdie)
13. CO|Go1 (Chun-Li, Ibuki)
13. Mago (Karin, Rashid)
13. IND|Ixion (Nash)

17. Rotbah (Urien)
17. Cobelcog (Cammy)
17. Talon|Xiaobao (Necalli, Vega)
17. RB|Luffy (R. Mika)
17. Zowie|Achorawl (Alex)
17. YBK|Daikoku Go (Birdie)
17. Atrosh (Birdie)
17. Bobbis (Necalli, Guile)

25. DDR|Patrik (Karin, Ryu)
25. Rikkmeister (Laura)
25. Mr. MagicLove (Balrog)
25. FH|Jimmy Penguin (Urien)
25. DarkVirus (Alex)
25. Likeabird (Laura)
25. FH|Mike (R. Mika)
25. SolitaireFox

Top 8 battle log

• Grand finals, set two: YouDeal|Yukadon (Ibuki) eliminated Zowie|Oil King (Rashid) 3-1.

• Grand finals, set one: YouDeal|Yukadon (Ibuki) beat Zowie|Oil King (Rashid) 3-0.

• YouDeal|Yukadon (Ibuki) eliminated DNG|Itabashi Zangief (Zangief) 3-0.

• Losers semi-finals: DNG|Itabashi Zangief (Zangief) eliminated Scarz|Sako (Akuma) 3-1.

• DNG|Itabashi Zangief (Zangief) eliminated NASR|Big Bird (Ken) 3-0.

• Scarz|Sako (Akuma) eliminated Brick (Zangief) 3-0.

• Winners finals: Zowie|Oil King (Rashid) beat YouDeal|Yukadon (Ibuki) 3-1.

• DNG|Itabashi Zangief (Zangief) eliminated SaltyKid (R. Mika) 3-1.

• Brick (Zangief) eliminated Bx3|Phenom (Necalli) 3-2.

• Winners semi-finals: Zowie|Oil King (Rashid) beat Scarz|Sako (Akuma) 3-2.

• Winners semi-finals: YouDeal|Yukadon (Ibuki) beat NASR|Big Bird (Ken) 3-2.

Top 16 battle log

• SaltyKid (R. Mika) eliminated Mouz|CCL (Cammy) 2-0.

• DNG|Itabashi Zangief (Zangief) eliminated MD|Mr. Crimson (Dhalsim) 2-1.

• Brick (Zangief) eliminated Method|Packz (Karin) 2-1.

• Bx3|Phenom (Necalli) eliminated Zowie|GamerBee (Necalli) 2-0.

• Mouz|CCL (Cammy) eliminated 96Cafe|Gondo (Birdie) 2-1.

• MD|Mr. Crimson (Dhalsim) eliminated CO|Go1 (Ibuki) 2-1.

• Brick (Zangief) eliminated Mago (Karin) 2-1.

• Bx3|Phenom (Necalli) eliminated IND|Ixion (Nash) 2-0.

• Scarz|Sako (Akuma) beat DNG|Itabashi Zangief (Zangief) 2-1.

• Zowie|Oil King (Rashid) beat SaltyKid (R. Mika) 2-0.

• YouDeal|Yukadon (Ibuki) beat Zowie|GamerBee (Cammy) 2-1.

• NASR|Big Bird (Ken) beat Method|Packz (Karin) 2-1.

Top 32 battle log

• DNG|Itabashi Zangief (Zangief) beat Bx3|Phenom (Necalli) 2-1.

• Zowie|Oil King (Rashid) beat RB|Luffy (R. Mika) 2-0.

• Saltykid (R. Mika) beat Mago (Karin) 2-0.

• Mago (Karin) eliminated Talon|Xiaobao (Vega) 2-1.

• CO|Go1 (Chun-Li) eliminated YBK|Daikoku Go (Birdie) 2-0.

Super Smash Bros. Melee — Results

1. Alliance|Armada (Peach, Fox)
2. TSM|Leffen (Fox)
3. Asterion|Amsah (Sheik)
4. VL|Overtriforce (Sheik)
5. Alliance|Android (Sheik)
5. Heir|Trif (Peach)
7. Humpe (Falco)
7. Professor Pro (Fox)

9. Zorc (Falco)
9. Sverre (Captain Falcon)
9. LM|FA0 (Ice Climbers)
9. Daydee (Samus)
13. Yabasta (Marth)
13. Zoler (Fox)
13. Ashtrei (Sheik)
13. Levingy (Falco, Marth)

17. MIOM|Toph (Fox)
17. Zaik (Fox)
17. BML|Poopmaister6000 (Jigglypuff)
17. GK|Askeflink (Falco)
17. APT|Rocky (Captain Falcon)
17. IrregularJinny (Falco)
17. Smakis (Fox)
17. GabyTime (Marth)

25. Spider (Jigglypuff)
25. Jack (Ganondorf)
25. APT|NorrlandXX
25. Sharp (Peach)
25. Rev (Falco)
25. Red Blaze
25. Sebson
25. Martin

Streams provided by Capcom Fighters and DreamHack Smash.

Load comments (34)