Canada Cup 2016 results ft. Infiltration, Armada, Xiao Hai, GamerBee

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • October 30, 2016 at 9:14 p.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.


The final opportunity to gain Capcom Pro Tour points is upon us. That's right, it's time for this season's final premier event, though Regional Finals still remain. Canada Cup 2016 takes place this year in Ontario, Canada.

But it's not just big for Street Fighter 5 fans, it also has a turnout of extreme top players for Super Smash Bros. Melee, as well as being a part of the King of Iron Fist Tournament 2016 circuit and a King of Fighters 14 World Championship qualifier.

At this event, the following games will see tournament play: Street Fighter 5, Super Smash Bros. Melee, Super Smash Bros. Wii U, Tekken 7: Fated Retribution, King of Fighters 14, Guilty Gear Xrd Revelator, Super Street Fighter 2: Turbo, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, BlazBlue: Central Fiction, Pokkén Tournament, Mortal Kombat XL, Killer Instinct, Darkstalkers: Resurrection and Marvel vs. Capcom 2. On top of that, the classic Canada Cup feature, the international 5v5 tournament is back for Street Fighter 5, so expect to see some great international rivalry taking place as well.

Top players expected to attend include, but are not limited to, RZR|Infiltration, Alliance|Armada, DouyuTV|Xiao Hai, ZW|GamerBee, C9|Ally, Liquid|Hungrybox, BST|Daigo, EG|Justin Wong, Liquid|NuckleDu, FOX|Mew2King, BX3|Phenom, RZR|Xian, PG|Filipino Champ, RB|Bonchan, EG|K-Brad, SPY|MacD, YouDeal|Yukadon, F3|Alucard, Secret|Poongko, NVT|Flash, EG|Ricki Ortiz, RB|Snake Eyez, Xyzzy, EMG|n0ne, TS|Arturo Sanchez, PG|RayRay, /r/Kappa|John Takeuchi, Chi-Rithy, GOL|Ranmasama, RN|Alex Myers, KirbyKaze, Marn, Hsien Chang, DNL|Duck, OG|Shine, Flux, NL, TS|NerdJosh, XSK Samurai, DS|Stupendous, Glacial|Prince Abu, BJ Unchained, NOE|Tampa Bison, PandaTV|Dakou, Fubarduck, synK|Kage, STDx|BlitzMan, GS|Gllty and SL|Burnoutfighter.

Streaming is being handled by Capcom Fighters, Canada Cup, Canada Cup 2, Canada Cup 3, Tekken and Canada Cup 4.

Check out the full action below.

Street Fighter 5 — Results


1. Liquid|NuckleDu (R. Mika, Guile)
2. DouyuTV|Xiao Hai (Cammy)
3. BX3|Phenom (Necalli)
4. /r/Kappa|John Takeuchi (Rashid)
5. RB|Bonchan (Nash)
5. RN|Alex Myers (Cammy)
7. OR|Nuki (Chun-Li)
7. BST|Daigo (Ryu)

9. Xyzzy (Birdie)
9. EG|K-Brad (Cammy)
9. 8765|Daikokugo (Birdie)
9. Hsien Chang (Juri)
13. RZR|Xian (F.A.N.G)
13. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li)
13. RZR|Infiltration (Nash, Rashid)
13. PG|Filipino Champ (Dhalsim)

17. RB|Snake Eyez (Zangief)
17. PandaTV|Dakou (Cammy)
17. EG|PR Balrog (Balrog, Necalli)
17. KFGC|Verloren (Cammy)
17. F3|Alucard (Balrog)
17. ZW|GamerBee (Necalli)
17. DS|Stupendous (Zangief)
17. NOE|Tampa Bison (M. Bison)

25. OG|Shine (Karin)
25. NL (Ryu)
25. EG|Justin Wong (Karin)
25. OG|Lil' Evil (Nash)
25. YouDeal|Yukadon (Nash)
25. PG|RayRay (Chun-Li)
25. GOL|Ranmasama (Rashid)
25. XSK Samurai (Ryu)

33. BeeBall (Nash)
33. Darran (Ken)
33. FGTV|CJ Showstopper (R. Mika)
33. BLMRBL|OrangeMan (Rashid)
33. Snafoo (Dhalsim)
33. Fubarduck (R. Mika)
33. Nagata Lock II (Chun-Li)
33. BJ Unchained (Necalli)
33. HopperLi (Chun-Li)
33. Chi-Rithy (Chun-Li)
33. STDx|Van Nguyen (Nash)
33. Coton (Alex)
33. Secret|Poongko (Cammy)
33. Freddyl0c0 (Ken)
33. 412|Diaphone (Rashid)
33. CCG|NYChrisG (Guile)

49. SenorTeemo (Ibuki)
49. BG|Allori
49. DJ Flashback
49. TOSFHQ|SJ (Rashid)
49. GS|Gllty (Dhalsim)
49. A&C|Italdan (Chun-Li)
49. TTT|Bus (Birdie)
49. DarkLight (Chun-Li)
49. TTT|Watchtower (Chun-Li)
49. Maolao (R. Mika)
49. FTG|Rami (Rashid)
49. Jasepi
49. BASE|CountBlack (Laura)
49. Killacam
49. Dice (Laura)
49. STDx|Blitzman (Karin)

Street Fighter 5 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: Liquid|NuckleDu (R. Mika) eliminated DouyuTV|Xiao Hai (Cammy) 3-0.

• Losers finals: DouyuTV|Xiao Hai (Cammy) eliminated BX3|Phenom (Necalli) 3-1.

• Losers semi-finals: BX3|Phenom (Necalli) eliminated /r/Kappa|John Takeuchi (Rashid) 3-1.

• Winners finals: Liquid|NuckleDu (R. Mika) beat DouyuTV|Xiao Hai (Cammy) 3-2.

• BX3|Phenom (Necalli) eliminated RN|Alex Myers (Cammy) 3-0.

• /r/Kappa|John Takeuchi (Rashid) eliminated RB|Bonchan (Nash) 3-2.

• BX3|Phenom (Necalli) eliminated BST|Daigo (Ryu) 3-0.

• RB|Bonchan (Nash) eliminated OR|Nuki (Chun-Li) 3-1.

• Winners semi-finals: Liquid|NuckleDu (R. Mika) beat RN|Alex Myers (Cammy) 3-1.

• Winners semi-finals: DouyuTV|Xiao Hai (Cammy) beat /r/Kappa|John Takeuchi (Rashid) 3-0.

Street Fighter 5 — Top 16 battle log


• BX3|Phenom (Necalli) eliminated Hsien Chang (Juri) 2-1.

• BST|Daigo (Ryu) eliminated 8765|Daikokugo (Birdie) 2-1.

• OR|Nuki (Chun-Li) eliminated EG|K-Brad (Cammy) 2-0.

• RB|Bonchan (Nash) eliminated Xyzzy (Birdie) 2-0.

• Liquid|NuckleDu (Guile) beat EG|K-Brad (Cammy) 2-0.

• RN|Alex Myers (Cammy) beat Xyzzy (Birdie) 2-1.

• /r/Kappa|John Takeuchi (Rashid) beat Hsien Chang (Juri) 2-1.

• DouyuTV|Xiao Hai (Cammy) beat 8765|Daikokugo (Birdie) 2-0.

• BX3|Phenom (Necalli) eliminated PG|Filipino Champ (Dhalsim) 2-1.

• BST|Daigo (Ryu) eliminated RZR|Infiltration (Rashid) 2-0.

• OR|Nuki (Chun-Li) eliminated EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) 2-0.

• RB|Bonchan (Nash) eliminated RZR|Xian (F.A.N.G) 2-0.

Street Fighter 5 — Top 32 battle log


• BX3|Phenom (Necalli) eliminated NOE|Tampa Bison (M. Bison) 2-0.

• BST|Daigo (Ryu) eliminated F3|Alucard (Balrog) 2-0.

• OR|Nuki (Chun-Li) eliminated EG|PR Balrog (Balrog) 2-0.

• RZR|Infiltration (Nash) eliminated ZW|GamerBee (Necalli) 2-0.

• RZR|Xian (F.A.N.G) eliminated PandaTV|Dakou (Cammy) 2-0.

• PG|Filipino Champ (Dhalsim) eliminated DS|Stupendous (Zangief) 2-0.

• RB|Bonchan (Nash) eliminated RB|Snake Eyez (Zangief).

• EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) eliminated KFGC|Verloren (Cammy) 2-0.

• EG|K-Brad (Cammy) beat RZR|Infiltration (Nash) 2-1.

• Liquid|NuckleDu (Guile) beat BST|Daigo (Ryu) 2-1.

• RN|Alex Myers (Cammy) beat BX3|Phenom (Necalli) 2-0.

• Xyzzy (Birdie) beat DS|Stupendous (Zangief) 2-0.

• /r/Kappa|John Takeuchi (Rashid) beat RZR|Xian (F.A.N.G) 2-0.

• Hsien Chang (Juri) beat RB|Bonchan (Nash) 2-1.

• 8765|Daikokugo (Birdie) beat EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) 2-0.

• DouyuTV|Xiao Hai (Cammy) beat EG|PR Balrog (Necalli) 2-0.

• RB|Snake Eyez (Zangief) eliminated OG|Shine (Karin) 2-0.

• PandaTV|Dakou (Cammy) eliminated NL (Ryu) 2-0.

• F3|Alucard (Balrog) eliminated YouDeal|Yukadon (Nash) 2-1.

• PG|Filipino Champ (Dhalsim) eliminated GOL|Ranmasama (Rashid) 2-0.

• NOE|Tampa Bison (M. Bison) eliminated XSK Samurai (Ryu).

• KFGC|Verloren (Cammy) eliminated OG|Lil' Evil (Nash) 2-0.

• ZW|GamerBee (Necalli) eliminated PG|RayRay (Chun-Li) 2-0.

• OR|Nuki (Chun-Li) eliminated EG|Justin Wong (Karin) 2-1.

Street Fighter 5 — Top 64 battle log


• PandaTV|Dakou (Cammy) eliminated FGTV|CJ Showstopper (R. Mika) 2-1.

• OG|Shine (Karin) eliminated BeeBall (Nash) 2-1.

• F3|Alucard (Balrog) eliminated HopperLi (Chun-Li) 2-0.

• NOE|Tampa Bison (M. Bison) eliminated CCG|NYChrisG (Guile) 2-1.

• XSK Samurai (Ryu) eliminated 412|Diaphone (Rashid) 2-0.

• GOL|Ranmasama (Rashid) eliminated Freddyl0c0 (Ken) 2-0.

• PG|Filipino Champ (Dhalsim) eliminated Secret|Poongko (Cammy) 2-1.

• ZW|GamerBee (Necalli) eliminated Coton (Alex) 2-0.

• PG|RayRay (Chun-Li) eliminated STDx|Van Nguyen (Nash) 2-0.

• YouDeal|Yukadon (Nash) eliminated Chi-Rithy (Chun-Li) 2-0.

• KFGC|Verloren (Cammy) eliminated BJ Unchained (Necalli) 2-1.

• OG|Lil' Evil (Nash) eliminated Nagata Lock (Chun-Li) II 2-0.

• EG|Justin Wong (Karin) eliminated Fubarduck (R. Mika) 2-0.

• OR|Nuki (Chun-Li) eliminated Snafoo (Dhalsim) 2-1.

• NL (Ryu) eliminated BLMRBL|OrangeMan (Rashid) 2-0.

• RB|Snake Eyez (Zangief) eliminated Darran 2-0.

• RZR|Infiltration (Nash) beat OG|Shine (Karin) 2-0.

• BST|Daigo (Ryu) beat PandaTV|Dakou (Cammy) 2-0.

• RZR|Xian (F.A.N.G) beat F3|Alucard (Balrog) 2-0.

• Liquid|NuckleDu (Guile) beat NL (Ryu) 2-1.

• BX3|Phenom (Necalli) beat EG|Justin Wong (Karin) 2-0.

• Xyzzy (Birdie) beat BJ Unchained (Necalli) 2-1.

• EG|K-Brad (Cammy) beat RB|Snake Eyez (Zangief).

• RN|Alex Myers (Cammy) beat OR|Nuki (Chun-Li) 2-1.

• /r/Kappa|John Takeuchi (Rashid) beat Chi-Rithy (Chun-Li) 2-0.

• RB|Bonchan (Nash) beat STDx|Van Nguyen (Nash) 2-0.

• DS|Stupendous (Zangief) beat Nagata Lock II (Chun-Li) 2-1.

• Hsien Chang (Juri) beat ZW|GamerBee (Necalli) 2-1.

• EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) beat Secret|Poongko (Cammy) 2-0.

• 8765|Daikokugo (Birdie) beat Freddyl0c0 (Ken) 2-1.

• EG|PR Balrog (Balrog) beat XSK Samurai (Ryu) 2-0.

• Qanba|Xiao Hai (Cammy) beat CCG|NYChrisG (Guile) 2-0.

• NOE|Tampa Bison (M. Bison) eliminated STDx|Blitzman (Karin) 2-0.

• 412|Diaphone (Rashid) eliminated Dice (Laura) 2-0.

• GOL|Ranmasama (Rashid) eliminated Killacam.

• PG|Filipino Champ (Dhalsim) eliminated BASE|CountBlack (Rashid) 2-1.

• Coton (Alex) eliminated Jasepi 2-0.

• PG|RayRay (Chun-Li) eliminated FTG|Rami (Rashid) 2-0.

• YouDeal|Yukadon (Nash) eliminated Maolao (R. Mika) 2-1.

• HopperLi (Chun-Li) eliminated TTT|Watchtower (Chun-Li) 2-0.

• KFGC|Verloren (Cammy) eliminated Darklight (Chun-Li) 2-0.

• OG|Lil' Evil (Nash) eliminated TTT|Bus (Birdie) 2-0.

• Fubarduck (R. Mika) eliminated A&C|Italdan (Chun-Li) 2-1.

• Snafoo (Dhalsim) eliminated GS|Gllty (Dhalsim) 2-0.

• BLMRBL|OrangeMan (Rashid) eliminated TOSFHQ|SJ (Rashid) 2-0.

• FGTV|CJ Showstopper (R. Mika) eliminated DJ Flashback 2-0.

• Darran (Ken) eliminated BG|Allori 2-0.

• BeeBall (Nash) eliminated SenorTeemo (Ibuki) 2-0.

Super Smash Bros. Wii U — Results


1. SF|MKLeo (Marth, Cloud)
2. C9|Ally (Mario)
3. FOX|Mew2King (Cloud)
4. HY|Javi (Cloud, Sheik, Ness)
5. BASE|Yoh (Sheik)
5. DarkAura (Greninja)
7. EGE|ChrimFoish (Diddy Kong)
7. HS|Deathorse (Mewtwo)

9. AGN|San (Ike)
9. IceNinja (Corrin, Palutena)
9. TEG|Alphicans (Little Mac, Diddy Kong)
9. Lightwork (Villager)
13. TTD|Blacktwins13 (Cloud)
13. Variant|Infinity (Cloud)
13. Space (Fox)
13. Poke (Luigi)

17. RNG|Nurse (Donkey Kong)
17. Kevin Wong (Rosalina & Luma)
17. Jibe (Yoshi)
17. DA|NinjaLink (Bayonetta, Mega Man)
17. KillLock (Marth)
17. Gains (Diddy Kong)
17. Kuraudo (Cloud, Sonic)
17. POMDM|Blanc (Bowser)

25. Z (Mewtwo)
25. Sirbeebee (Mewtwo)
25. Dayzin (Bowser Jr.)
25. Truth (Bayonetta)
25. TanTaco (Sheik)
25. Iliad (Mewtwo, Marth)
25. PhillyCheeze (Diddy Kong)
25. TM|Blush (Captain Falcon)

Super Smash Bros. Wii U — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: SF|MKLeo (Marth) eliminated C9|Ally (Mario) 3-2.

• Grand finals, first set: SF|MKLeo (Marth) beat C9|Ally (Mario) 3-2.

• Losers finals: SF|MKLeo (Marth, Cloud) eliminated FOX|Mew2King (Cloud) 3-2.

• Losers semi-finals: FOX|Mew2King (Cloud) eliminated HY|Javi (Cloud, Sheik) 3-0.

• Winners finals: C9|Ally (Mario) beat SF|MKLeo (Marth) 3-2.

• FOX|Mew2King (Cloud) eliminated BASE|Yoh (Sheik) 3-0.

• HY|Javi (Cloud, Sheik) eliminated DarkAura (Greninja) 3-2.

• Winners semi-finals: SF|MKLeo (Cloud) beat FOX|Mew2King (Cloud) 3-0.

• Winners semi-finals: C9|Ally (Mario) beat HY|Javi (Ness, Cloud) 3-0.

• DarkAura (Greninja) eliminated HS|Deathorse (Mewtwo) 3-0.

• BASE|Yoh (Sheik) eliminated EGE|ChrimFoish (Diddy Kong) 3-2.

Super Smash Bros. Wii U — Top 16 battle log


• HS|Deathorse (Mewtwo) eliminated Lightwork (Villager) 2-1.

• DarkAura (Greninja) eliminated TEG|Alphicans (Diddy Kong, Little Mac) 2-0.

• EGE|ChrimFoish (Diddy Kong) eliminated IceNinja (Corrin) 2-0.

• Yoh (Sheik) eliminated AGN|San (Ike) 2-1.

• FOX|Mew2King (Cloud) beat IceNinja (Palutena) 2-0.

• SF|MKLeo (Marth) beat Yoh (Sheik) 2-0.

• HY|Javi (Cloud) beat HS|Deathorse (Mewtwo) 2-0.

• C9|Ally (Mario) beat DarkAura (Greninja) 2-1.

• AGN|San (Ike) eliminated TTD|Blacktwins13 (Cloud) 2-0.

• EGE|ChrimFoish (Diddy Kong) eliminated Variant|Infinity (Cloud) 2-1.

• TEG|Alphicans (Little Mac) eliminated Space 2-1.

• LightWork (Villager) eliminated Poke (Luigi) 2-1.

Super Smash Bros. Melee — Results


1. Alliance|Armada (Peach, Fox)
2. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff)
3. FOX|Mew2King (Marth, Fox)
4. KirbyKaze (Sheik)
5. BOXR|Zhu (Falco, Fox)
5. SPY|MacD (Peach)
7. Glacial|Prince Abu (Jigglypuff)
7. EGE|Coffeeblack (Fox, Captain Falcon)

9. Glacial|KJH (Fox)
9. DNL|Duck (Samus)
9. Ryan Ford (Fox)
9. EMG|n0ne (Captain Falcon)
13. synK|Kage (Ganondorf, Captain Falcon)
13. Toph (Fox)
13. SP|Trulliam (Falco)
13. Legend (Jigglypuff)

17. Vanitas (Ice Climbers)
17. Jamrun (Peach)
17. Hyprid (Marth)
17. Plat (Fox)
17. Fork (Ice Climbers)
17. Moky (Fox)
17. Damian Tyson (Sheik)
17. Nightmare (Marth)

25. Windrose (Captain Falcon)
25. Morsecode762 (Samus)
25. Monib (Luigi)
25. Nintnt (Falco)
25. Mgmg (Fox)
25. Plum (Captain Falcon)
25. Yardsale (Ice Climbers)
25. Neologism (Falco)

Super Smash Bros. Melee — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: Alliance|Armada (Fox) eliminated Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) 3-1.

• Grand finals, first set: Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) beat Alliance|Armada (Fox) 3-1.

• Losers finals: Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) eliminated FOX|Mew2King (Fox) 3-0.

• Losers semi-finals: Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) eliminated KirbyKaze (Sheik) 3-0.

• Winners finals: Alliance|Armada (Peach) beat FOX|Mew2King (Marth) 3-0.

• Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) eliminated BOXR|Zhu (Fox) 3-0.

• KirbyKaze (Sheik) eliminated SPY|MacD (Peach) 3-1.

• Winners semi-finals: FOX|Mew2King (Fox) beat Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) 3-2.

• Winners semi-finals: Alliance|Armada (Peach) beat SPY|MacD (Peach) 3-0.

• EGE|Coffeeblack (Fox) eliminated BOXR|Zhu (Falco) 3-0.

• KirbyKaze (Sheik) eliminated Glacial|Prince Abu (Jigglypuff) 3-0.

Super Smash Bros. Melee — Top 16 battle log


• Glacial|Prince Abu (Jigglypuff) eliminated Ryan Ford (Fox) 2-1.

• KirbyKaze (Sheik) eliminated EMG|n0ne (Captain Falcon) 2-0.

• BOXR|Zhu (Falco) eliminated DNL|Duck (Samus) 2-1.

• EGE|Coffeeblack (Fox) eliminated Glacial|KJH (Fox) 2-1.

• FOX|Mew2King (Sheik) beat DNL|Duck (Samus) 2-0.

• Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) beat Glacial|KJH (Fox) 2-1.

• SPY|MacD (Peach) beat EMG|n0ne (Captain Falcon) 2-1.

• Alliance|Armada (Peach) beat Ryan Ford (Fox) 2-0.

• KirbyKaze (Sheik) eliminated Legend 2-0.

• Glacial|Prince Abu (Jigglypuff) eliminated SP|Trulliam (Falco) 2-1.

• BOXR|Zhu (Falco) eliminated Toph (Fox) 2-0.

• EGE|Coffeeblack (Captain Falcon) eliminated synK|Kage (Ganondorf) 2-1.

Tekken 7: Fated Retribution — Results


1. Secret|Poongko (Akuma)
2. Aris (Dragunov)
3. BFGC|JoeyFury (JACK-7, Bryan)
4. MTL|OniJin (Kazuya)
5. IronBrian (Hwoarang)
5. RenoFace (Law, Lucky Chloe)
7. TTT|NeoRussell (Paul)
7. AS|TastySteve (King)

Tekken 7: Fated Retribution — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: Secret|Poongko (Akuma) eliminated Aris (Dragunov) 3-0.

• Losers finals: Aris (Dragunov) eliminated BFGC|JoeyFury (JACK-7) 3-1.

• Losers semi-finals: Aris (Dragunov) eliminated MTL|OniJin (Kazuya) 2-0.

• Winners finals: Secret|Poongko (Akuma) beat BFGC|JoeyFury (Bryan, JACK-7) 3-1.

• MTL|OniJin (Kazuya) eliminated RenoFace (Lucky Chloe) 2-1.

• Aris (Dragunov) eliminated IronBrian (Hwoarang) 2-0.

• MTL|OniJin (Kazuya) eliminated AS|TastySteve (King) 2-0.

• Winners semi-finals: Secret|Poongko (Akuma) beat RenoFace (Law) 2-0.

• Aris (Dragunov) eliminated TTT|NeoRussell (Paul) 2-0.

• Winners semi-finals: B-Lo|JoeyFury (JACK-7) beat IronBrian (Hwoarang) 2-1.

King of Fighters 14 — Results


1. DouyuTV|Xiao Hai (Robert, K', Iori | Kula, Luong, Leona)
2. PandaTV|Dakou (Kyo, K', Iori)
3. ON|Vicio (King, Mature, Leona)
4. TTT|Karn (King of Dinosaurs, Kula, Chin)
5. 412|Diaphone (Nakoruru, Benimaru, Athena | Mai, Nakoruru, Athena)
5. TS|NerdJosh (Love Heart, Nakoruru, Mature)
7. Ford|Straywolf (Kyo, Hein, Iori | Benimaru, Kyo, Iori)
7. ARIA (Robert, Benimaru, Iori)

King of Fighters 14 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: DouyuTV|Xiao Hai (Kula, Luong, Leona) eliminated PandaTV|Dakou (Kyo, K', Iori) 3-1.

• Losers finals: PandaTV|Dakou (Kyo, K', Iori) eliminated ON|Vicio (King, Mature, Leona) 3-0.

• Losers semi-finals: PandaTV|Dakou (Kyo, K', Iori) eliminated TTT|Karn (King of Dinosaurs, Kula, Chin) 2-0.

• Winners finals: DouyuTV|Xiao Hai (Robert, K', Iori) beat ON|Vicio (King, Mature, Leona) 3-0.

• TTT|Karn (King of Dinosaurs, Kula, Chin) eliminated TS|NerdJosh (Love Heart, Nakoruru, Mature) 2-1.

• PandaTV|Dakou (Kyo, K', Iori) eliminated 412|Diaphone (Nakoruru, Benimaru, Athena | Mai, Nakoruru, Athena) 2-0.

• TTT|Karn (King of Dinosaurs, Kula, Chin) eliminated ARIA (Robert, Benimaru, Iori) 2-0.

• 412|Diaphone (Nakoruru, Benimaru, Athena) eliminated Ford|StrayWolf (Kyo, Hein, Iori | Benimaru, Kyo, Iori) 2-1.

• Winners semi-finals: ON|Vicio (King, Mature, Leona) beat PandaTV|Dakou (Kyo, K', Iori) 2-1.

• Winners semi-finals: DouyuTV|Xiao Hai (Robert, K', Iori) beat TS|NerdJosh (Love Heart, Nakoruru, Mature) 2-0.

Guilty Gear Xrd Revelator — Results


1. FNM|KumaWhale (Kum Haehyun)
2. TS|NerdJosh (Elphelt)
3. Essay (I-No)
4. Psykotic (Sin)
5. Sage (Johnny)
5. PepperySplash (Slayer)
7. FNM|OrcaNinja (Potemkin)
7. BFGC|ZomB (Axl)

Guilty Gear Xrd Revelator — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: FNM|KumaWhale (Kum Haehyun) eliminated TS|NerdJosh (Elphelt) 3-1.

• Grand finals, first set: FNM|KumaWhale (Kum Haehyun) beat TS|NerdJosh (Elphelt) 3-0.

• Losers semi-finals: FNM|KumaWhale (Kum Haehyun) eliminated Psykotic (Sin) 2-1.

• Winners finals: TS|NerdJosh (Elphelt) beat Essay (I-No) 3-1.

• Psykotic (Sin) eliminated PepperySplash (Slayer) 2-1.

• FNM|KumaWhale (Kum Haehyun) eliminated Sage (Johnny) 2-0.

• Winners semi-finals: TS|NerdJosh (Elphelt) beat Psykotic (Sin) 2-1.

• Winners semi-finals: Essay (I-No) beat Sage (Johnny) 2-1.

• PepperySplash (Slayer) eliminated BFGC|ZomB (Axl) 2-0.

• FNM|KumaWhale (Kum Haehyun) eliminated FNM|OrcaNinja (Potemkin) 2-1.

Super Street Fighter 2: Turbo — Results


1. Mattsun (Ken)
2. Kusumondo (E. Honda)
3. Damdai (O. Ryu)
4. Shougatsu (O. E. Honda)
5. EG|Justin Wong (O. Sagat)
5. Thelo (E. Honda)
7. LordJimmyBones (Balrog)
7. ElTrouble (Dhalsim)

Super Street Fighter 2: Turbo — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: Mattsun (Ken) eliminated Kusumondo (E. Honda) 3-2.

• Grand finals, first set: Kusumondo (E. Honda) beat Mattsun (Ken) 3-2.

• Losers finals: Kusumondo (E. Honda) eliminated Damdai (O. Ryu) 3-1.

• Losers semi-finals: Kusumondo (E. Honda) eliminated Shougatsu (O. E. Honda) 3-2.

• Winners finals: Mattsun (Ken) beat Damdai (O. Ryu) 3-1.

• Kusumondo (E. Honda) eliminated Thelo (E. Honda) 3-2.

• Shougatsu (O. E. Honda) eliminated EG|Justin Wong (O. Sagat) 3-0.

• Thelo (E. Honda) eliminated ElTrouble (Dhalsim) 3-2.

• EG|Justin Wong (O. Sagat) eliminated LordJimmyBones (Balrog) 3-2.

• Winners semi-finals: Mattsun (Ken) beat Kusumondo (E. Honda) 3-1.

• Winners semi-finals: Damdai (O. Ryu) beat Shougatsu (O. E. Honda) 3-0.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. CCG|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil)
2. EG|K-Brad (Trish, Vergil, Dante)
3. TOSFHQ|SJ (Wolverine, Dr. Doom, Vergil)
4. EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma)
5. IHeartJustice (Phoenix Wright, Captain America, Dr. Strange)
5. Flux (Zero, Vergil, Dante)
7. BottleofMoe (Spider-Man, Dormammu, Dr. Doom)
7. PG|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: CCG|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) eliminated EG|K-Brad (Trish, Vergil, Dante) 3-0.

• Losers finals: EG|K-Brad (Trish, Vergil, Dante) eliminated TOSFHQ|SJ (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) 3-0.

• Losers semi-finals: TOSFHQ|SJ (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) eliminated EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma).

• Winners finals: CCG|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) beat EG|K-Brad (Trish, Vergil, Dante) 3-1.

• EG|Justin Wong (Wolverine, Storm Akuma) elimintaed Flux (Zero, Vergil, Dante).

• TOSFHQ|SJ (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) eliminated IHeartJustice (Phoenix Wright, Captain America, Dr. Strange) 3-1.

• Winners semi-finals: CCG|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) beat TOSFHQ|SJ (Dr. Doom, Wolverine, Vergil) 3-1.

• Winners semi-finals: EG|K-Brad (Trish, Vergil, Dante) beat Flux (Zero, Vergil, Dante) 3-1.

• IHeartJustice (Phoenix Wright, Captain America, Dr. Strange) eliminated BottleofMoe (Spider-Man, Dormammu, Dr. Doom) 3-1.

• EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) eliminated PG|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel).

Pokkén Tournament — Results


1. Rampage|Azazel (Machamp)
2. Primal|InTheGroove (Shadow Mewtwo)
3. SmashSteve (Garchomp, Blaziken)
4. FS|Bosshog (Garchomp)
5. Rokso (Garchomp)
5. WorkerBeez (Gardevoir)
7. Reverse (Suicune)
7. ELM (Suicune)

Pokkén Tournament — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: Rampage|Azazel (Machamp) eliminated Primal|InTheGroove (Shadow Mewtwo) 3-1.

• Losers finals: Primal|InTheGroove (Shadow Mewtwo) eliminated SmashSteve (Garchomp) 3-0.

• Losers semi-finals: SmashSteve (Garchomp) eliminated FS|Bosshog (Garchomp) 2-0.

• Winners finals: Rampage|Azazel (Machamp) beat Primal|InTheGroove (Shadow Mewtwo) 3-1.

• SmashSteve (Garchomp) eliminated Rokso (Garchomp) 2-1.

• FS|Bosshog (Garchomp) eliminated WorkerBeez (Gardevoir) 2-1.

• Winners semi-finals: Primal|InTheGroove (Shadow Mewtwo) beat SmashSteve (Blaziken) 2-0.

• Winners semi-finals: Rampage|Azazel (Machamp) beat WorkerBeez (Gardevoir) 2-0.

• FS|Bosshog (Garchomp) eliminated ELM (Suicune) 2-0.

• Rokso (Garchomp) eliminated Reverse (Suicune) 2-1.

BlazBlue: Central Fiction — Results


1. Psykotik (Carl)
2. Pochp (μ -No.12-)
3. Gatchaman (Izanami)
4. Flux (ν -No.13-)
5. OTS|Taokaka (Nine the Phantom)
5. Myoro (Relius)
7. ReynTime (Bang)
7. J (Es)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: Psykotik (Carl) eliminated Pochp (μ -No.12-) 3-1.

• Grand finals, first set: Psykotik (Carl) beat Pochp (μ -No.12-) 3-2.

• Losers finals: Psykotik (Carl) eliminated Gatchaman (Izanami) 3-0.

• Losers semi-finals: Psykotik (Carl) eliminated Flux (ν -No.13-) 2-0.

• Flux (ν -No.13-) eliminated OTS|Taokaka (Nine the Phantom) 2-0.

• Psykotik (Carl) eliminated Myoro (Relius) 2-0.

• Winners finals: Pochp (μ -No.12-) beat Gatchaman (Izanami) 3-1.

• Myoro (Relius) eliminated J (Es) 2-0.

• OTS|Taokaka (Nine the Phantom) eliminated ReynTime (Bang) 2-1.

• Winners semi-finals: Gatchaman (Izanami) beat Flux (ν -No.13-) 2-1.

• Winners semi-finals: Pochp (μ -No.12-) beat Psykotik (Carl) 2-0.

Vampire Savior (Darkstalkers) — Results


1. Besteban (J. Talbain)
2. Krakhan (Rikuo)
3. Essay (Hsien-Ko)
4. Isimorn (Demitri)
5. RollCaskett (Morrigan)
5. PsychoChronic (Rikuo)
7. KillerMiller (Felicia)
7. Unessential (Sasquatch)

Mortal Kombat XL — Results


1. Sacky
2. NeUby
3. Sooneo
4. RayJ
5. Roberto
5. MikeG
7. StylusMax
7. JumpBackDiveKick50/50

Killer Instinct — Results


1. Tyzo
2. Rebelo
3. C88|Goblin
4. Cbooboo
5. Cyrzo
5. Flipz
7. BasedDave
7. AtA

Team Tournaments and Exhibitions


Street Fighter 5 International 5v5 Tournament — Results


1. Team U.S.A.
- CCG|NYChrisG (Guile)
- PG|Filipino Champ (Dhalsim)
- EG|K-Brad (Cammy)
- EG|Ricki Ortiz (Chun-Li)
- Liquid|NuckleDu (R. Mika)

2. Team Japan
- 8765|Daikokugo (Birdie)
- RB|Bonchan (Nash)
- YouDeal|Yukadon (Nash)
- /r/Kappa|John Takeuchi (Rashid)
- OR|Nuki (Chun-Li)

3. Team South East Asia
- Hsien Chang (Juri)
- PandaTV|Dakou (Cammy)
- RZR|Xian (F.A.N.G)
- ZW|GamerBee (Necalli)
- DouyuTV|Xiao Hai (Cammy)

4. Team Korea
- Xyzzy (Birdie)
- KFGC|Verloren (Cammy)
- NL (Ryu)
- RZR|Infiltration (Nash)
- Secret|Poongko (Cammy)

5. Team Canada 1
- Snafoo (Dhalsim)
- FTG|Rami (Rashid)
- Les (M. Bison)
- BLMRBL|OrangeMan (Rashid)
- Chi-Rithy (Chun-Li)

5. Team Canada 2
- STDx|Blitzman (Karin)
- OCV|Chokehold (R. Mika)
- STDX|Van Nguyen (Nash)
- CountBlack (Laura)
- A&C|Italdan (Chun-Li)

7. Team Canada 4
- StarmieGee
- Jacky O'Manor
- Voldie
- MissShinobee
- RedCaliburn

7. Team Canada 3
- Jozhear (Vega)
- BeeBall (Nash)
- SlavicGold
- Kaymin
- Adonis

Street Fighter 5 International 5v5 Tournament — Partial battle log


Grand finals, first set: Team U.S.A. vs. Team Japan
• Liquid|NuckleDu (R. Mika) beat /r/Kappa|John Takeuchi (Rashid).
• Liquid|NuckleDu (R. Mika) beat YouDeal|Yukadon (Nash).
• YouDeal|Yukadon (Nash) beat EG|K-Brad (Cammy).
• EG|K-Brad (Cammy) beat RB|Bonchan (Nash).
• RB|Bonchan (Nash) beat PG|Filipino Champ (Dhalsim).
• RB|Bonchan (Nash) beat CCG|NYChrisG (Guile).
• CCG|NYChrisG (Guile) beat OR|Nuki (Chun-Li).
• CCG|NYChrisG (Guile) beat 8765|Daikokugo (Birdie).

Losers finals: Team South East Asia vs. Team Japan
• YouDeal|Yukadon (Nash) beat PandaTV|Dakou (Cammy).
• YouDeal|Yukadon (Nash) beat DouyuTV|Xiao Hai (Cammy).
• YouDeal|Yukadon (Nash) beat RZR|Xian (F.A.N.G).
• YouDeal|Yukadon (Nash) beat ZW|GamerBee (Necalli).
• ZW|GamerBee (Necalli) beat 8765|Daikokugo (Birdie).
• 8765|Daikokugo (Birdie) beat Hsien Chang (Juri).

Winners finals: Team U.S.A. vs. Team South East Asia
• Liquid|NuckleDu (R. Mika) beat ZW|GamerBee (Necalli).
• Liquid|NuckleDu (R. Mika) beat RZR|Xian (F.A.N.G).
• Liquid|NuckleDu (R. Mika) beat PandaTV|Dakou (Cammy).
• Liquid|NuckleDu (R. Mika) beat DouyuTV|Xiao Hai (Cammy).
• Liquid|NuckleDu (R. Mika) beat Hsien Chang (Juri).

Losers semi-finals: Team Japan vs. Team Korea
• RB|Bonchan (Nash) beat KFGC|Verloren (Cammy).
• RB|Bonchan (Nash) beat Secret|Poongko (Cammy).
• RB|Bonchan (Nash) beat NL (Ryu).
• RB|Bonchan (Nash) beat RZR|Infiltration (Nash).
• RB|Bonchan (Nash) beat Xyzzy (Birdie).
• Xyzzy (Birdie) beat 8765|Daikokugo (Birdie).

Winners semi-finals: Team U.S.A. vs. Team Japan
• Liquid|NuckleDu (R. Mika) beat OR|Nuki (Chun-Li).
• OR|Nuki (Chun-Li) beat CCG|NYChrisG (Guile).
• CCG|NYChrisG (Guile) beat YouDeal|Yukadon (Nash).
• CCG|NYChrisG (Guile) beat /r/Kappa|John Takeuchi (Rashid).
• /r/Kappa|John Takeuchi (Rashid) beat PG|Filipino Champ (Dhalsim).
• PG|Filipino Champ (Dhalsim) beat RB|Bonchan (Nash).
• RB|Bonchan (Nash) beat EG|Ricki Ortiz (Chun-Li).
• RB|Bonchan (Nash) beat EG|K-Brad (Cammy).
• EG|K-Brad (Cammy) beat Daikokugo (Birdie).

Team South East Asia vs. Team Canada 1
• Hsien Chang (Juri) beat A&C|Italdan (Chun-Li).
• Hsien Chang (Juri) beat CountBlack (Laura).
• Hsien Chang (Juri) beat STDX|Van Nguyen (Nash).
• Hsien Chang (Juri) beat OCV|Chokehold (R. Mika).
• Hsien Chang (Juri) beat STDx|Blitzman (Karin).

Team Korea vs. Team U.S.A.
• PG|Filipino Champ (Dhalsim) beat Secret|Poongko (Cammy).
• PG|Filipino Champ (Dhalsim) beat RZR|Infiltration (Nash).
• RZR|Infiltration (Nash) beat CCG|NYChrisG (Guile).
• CCG|NYChrisG (Guile) beat NL (Ryu).
• NL (Ryu) beat EG|Ricki Ortiz (Chun-Li).
• EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) beat KFGC|Verloren (Cammy).
• EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) beat Xyzzy (Birdie).

Street Fighter 5 Exhibition Matches


• BST|Daigo (Ryu) beat /r/Kappa|John Takeuchi (Rashid) 5-2.

• RZR|Infiltration (Nash) beat BASE|CountBlack (Laura) 2-1.

• RZR|Infiltration (Nash) beat Jozhear (Vega) 2-0.

• RZR|Infiltration (Nash) beat BLMRBL|OrangeMan (Rashid) 2-1.

• RZR|Infiltration (Nash) beat CCG|NYChrisG (Guile) 3-0.

• RZR|Infiltration (Nash) beat FGTV|CJ Showstopper (R. Mika) 3-1.

Super Smash Bros. Melee Doubles — Results


1. Alliance|Armada (Peach, Fox) & FOX|Mew2King (Sheik)
2. LP|Trulliam (Falco) & Ryan Ford (Fox)
3. Glacial|Prince Abu (Jigglypuff) & synK|Kage (Ganondorf)
4. BOXR|Zhu (Fox) & SPY|MacD (Peach)
5. Damian Tyson (Sheik) & Plat (Fox)
5. Toph (Fox) & KirbyKaze (Sheik)
7. Phake (Marth) & Fork (Ice Climbers)
7. Nightmare (Marth) & EMG|n0ne (Captain Falcon)

Super Smash Bros. Wii U Doubles — Results


1. SF|MKLeo (Cloud) & HY|Javi (Cloud, Sheik)
2. FOX|Mew2King (Cloud) & C9|Ally (Mario)
3. V115 (Zero Suit Samus) & Blacktwins (Cloud)
4. Dunston (Pikachu) & DarkAura (Greninja)
5. Fwed (Fox) & Z (Cloud, Mewtwo, Samus)
5. IceNinja (Palutena) & Poke (Luigi)
7. Sirbeebee (Mewtwo) & Deathorse (Mewtwo)
7. AGN|San (Ike) & AGN|PikaPika (Cloud)

Street Fighter 5 3v3 Team Tournament — Results


1. Amateur Cup
- GS|Gllty (Dhalsim)
- Xyzzy (Birdie)
- KFGC|Verloren (Cammy)

2. Team TPA
- F3|Alucard (Balrog)
- NOE|Tampa Bison (M. Bison)
- BX3|Phenom (Necalli)

3. Team Korea
- Secret|Poongko (Cammy)
- NL (Ryu)
- RZR|Infiltration (Nash, Rashid)

4. WongNation
- CCG|NYChrisG (Guile)
- OG|Shine (Karin)
- PG|RayRay (Chun-Li)

Event Schedule


Canada Cup 2016 Schedule image #1 Canada Cup 2016 Schedule image #2 Canada Cup 2016 Schedule image #3
Click images for larger versions

Event schedule image courtesy of AceKingOffSuit.

Load comments (297)