South East Asia Major 2016 results ft. Infiltration, Xiao Hai, Tokido, Momochi

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • October 9, 2016 at 8:01 a.m. PDT

Updated: This story has been updated with final results.


Another huge event going on this weekend in Singapore, the annual South East Asia Major. This is a Premier event for the Capcom Pro Tour, so stakes are enormous.

While Street Fighter 5 is the main event, the tournament will also feature top-level tournament play for BlazBlue: Central Fiction, Guilty Gear Xrd: Revelator, Tekken 7: Fated Retribution, King of Fighters 14 and Ultimate Marvel vs. Capcom 3.

Competitors you can expect to see include RZR|Infiltration, Qanba|Xiao Hai, Tokido, EG|Momochi, MJS|Haitani, GGP|Kazunoko, Mago, HM|Eita, HM|Go1, RZR|Xian, YouDeal|Yukadon, AW|Nemo, Secret|Poongko, CBZ|Nuki, HuomaoTV|HumanBomb, DNG|Itabashi Zangief, HORI|Sako, RB|Bonchan, HM|Dogura, MF|Tonpy, Saunic, GS|Gllty, Gackt, PandaTV|Dakaou, Gootecks, EG|Chocoblanka, Somniac, TGU|MindRPG, BurnoutFighter and many more.

Streaming is being handled by Capcom Fighters and Beastapac.

Check out the full action below.

Street Fighter 5 — Results


1. Tokido (Ryu)
2. EG|Momochi (Ken)
3. HM|Eita (Ken)
4. HORI|Sako (Chun-Li)
5. FV|Chuan (Guile)
5. NL (Ryu)
7. RZR|Xian (F.A.N.G)
7. HuomaoTV|HumanBomb (Chun-Li)

9. AW|Nemo (Vega)
9. RZR|Infiltration (Nash)
9. Xyzzy (Birdie)
9. Mago (Karin)
13. Qanba|Xiao Hai (Cammy)
13. GGP|Kazunoko (Cammy)
13. RB|Bonchan (Nash)
13. Saunic (Laura)

17. IPT|Dru (Chun-Li)
17. RZR|Gackt (Nash)
17. PBE|Don (Ryu)
17. DNG|Itabashi Zangief (Zangief)
17. CBZ|Nuki (Chun-Li)
17. HM|Go1 (Chun-Li)
17. Tse4444 (Chun-Li)
17. YouDeal|Yukadon (Nash)

25. Somniac (M. Bison)
25. Saulabis (Rashid)
25. MF|Tonpy (Chun-Li)
25. Chris Wong (Nash)
25. G.Y.R.O
25. Seed^SKZ (Cammy)
25. SBM|Johnny (Karin)
25. Save (Dhalsim)

Street Fighter 5 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: Tokido (Ryu) eliminated EG|Momochi (Ken) 3-2.

• Losers finals: EG|Momochi (Ken) eliminated HM|Eita (Ken) 3-1.

• Losers semi-finals: HM|Eita (Ken) eliminated HORI|Sako (Chun-Li) 3-0.

• HM|Eita (Ken) eliminated NL (Ryu) 3-0.

• HORI|Sako (Chun-Li) eliminated FV|Chuan (Guile) 3-1.

• Winners finals: Tokido (Ryu) beat EG|Momochi (Ken) 3-2.

• NL (Ryu) eliminated HuomaoTV|HumanBomb (Chun-Li) 3-1.

• HORI|Sako (Chun-Li) eliminated RZR|Xian (F.A.N.G) 3-1.

• Winners semi-finals: Tokido (Ryu) beat FV|Chuan (Guile) 3-0.

• Winners semi-finals: EG|Momochi (Ken) beat HM|Eita (Ken) 3-0.

Street Fighter 5 — Top 16 battle log


• NL (Ryu) eliminated Mago (Karin) 2-0.

• HuomaoTV|HumanBomb (Chun-Li) eliminated Xyzzy (Birdie) 2-1.

• RZR|Xian (F.A.N.G) eliminated AW|Nemo (Vega) 2-0.

• HORI|Sako (Chun-Li) eliminated RZR|Infiltration (Nash) 2-0.

• FV|Chuan (Guile) beat Xyzzy (Birdie) 2-0.

• Tokido (Ryu) beat NL (Ryu) 2-0.

• HM|Eita (Ken) beat RZR|Xian (F.A.N.G) 2-0.

• EG|Momochi (Ken) beat RZR|Infiltration (Nash) 2-0.

• Mago (Karin) eliminated Saunic (Laura) 2-0.

• AW|Nemo (Vega) eliminated Qanba|Xiao Hai (Cammy) 2-0.

• HORI|Sako (Chun-Li) eliminated GGP|Kazunoko (Cammy) 2-1.

• HuomaoTV|HumanBomb (Chun-Li) eliminated RB|Bonchan (Nash) 2-0.

Street Fighter 5 — Top 32 battle log


• Saunic (Laura) eliminated YouDeal|Yukadon (Nash) 2-1.

• AW|Nemo (Vega) eliminated RZR|Gackt (Nash) 2-0.

• Qanba|Xiao Hai (Cammy) eliminated IPT|Dru (Chun-Li) 2-0.

• Mago (Karin) eliminated Tse4444 (Chun-Li) 2-0.

• HORI|Sako (Chun-Li) eliminated PBE|Don (Ryu) 2-0.

• GGP|Kazunoko (Cammy) eliminated DNG|Itabashi Zangief (Zangief) 2-1.

• RB|Bonchan (Nash) eliminated CBZ|Nuki (Chun-Li) 2-1.

• HuomaoTV|HumanBomb (Chun-Li) eliminated HM|Go1 (Chun-Li) 2-0.

• Xyzzy (Birdie) beat Qanba|Xiao Hai (Cammy) 2-1.

• FV|Chuan (Guile) beat AW|Nemo (Vega) 2-0.

• NL (Ryu) beat HORI|Sako (Chun-Li) 2-1.

• Tokido (Ryu) beat DNG|Itabashi Zangief (Zangief) 2-0.

• HM|Eita (Ken) beat RB|Bonchan (Nash) 2-1.

• RZR|Xian (F.A.N.G) beat HuomaoTV|HumanBomb (Chun-Li) 2-1.

• EG|Momochi (Ken) beat Mago (Karin) 2-0.

• RZR|Infiltration (Nash) beat Saunic (Laura) 2-0.

• YouDeal|Yukadon (Nash) eliminated Save (Dhalsim) 2-0.

• Tse4444 (Chun-Li) eliminated SBM|Johnny (Karin) 2-0.

• HM|Go1 (Chun-Li) eliminated Seed^SKZ (Cammy) 2-0.

• CBZ|Nuki (Chun-Li) eliminated G.Y.R.O 2-0.

• GGP|Kazunoko (Cammy) eliminated Chris Wong (Nash) 2-0.

• PBE|Don (Ryu) eliminated MF|Tonpy (Chun-Li) 2-1.

• RZR|Gackt (Nash) eliminated Saulabis (Rashid) 2-0.

• IPT|Dru (Chun-Li) eliminated Somniac (M. Bison) 2-1.

Street Fighter 5 — Notable pools matches battle log


• Xyzzy (Birdie) beat YouDeal|Yukadon (Nash) 2-1.

• Seed^SKZ (Cammy) eliminated MJS|Haitani (Necalli) 2-0.

• HORI|Sako (Chun-Li) beat HM|Go1 (Chun-Li) 2-1.

• NL (Ryu) beat MJS|Haitani (Necalli) 2-0.

• DNG|Itabashi Zangief (Zangief) beat CBZ|Nuki (Chun-Li) 2-0.

• Tokido (Ryu) beat GS|Gllty (Dhalsim) 2-0.

• MF|Tonpy (Chun-Li) eliminated Secret|Poongko (Cammy) 2-0.

• HuomaoTV|HumanBomb (Chun-Li) beat Secret|Poongko (Cammy) 2-1.

• RB|Bonchan (Nash) beat GGP|Kazunoko (Cammy) 2-0.

BlazBlue: Central Fiction — Results


1. IPT|Alden (μ -No.12-)
2. Jiyuna (Izayoi)
3. Jaeshi (Nine the Phantom)
4. Rebel2|Seo (Jin, Hades Izanami)
5. GGVN|AisuKyubu (Azrael, Tsubaki)
5. Rebel2|Ourozama (Hazama)
7. Abegen (Tager)
7. Rebel2|Yensen (Hibiki)

BlazBlue: Central Fiction — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: IPT|Alden (μ -No.12-) eliminated Jiyuna (Izayoi) 3-0.

• Grand finals, first set: Jiyuna (Izayoi) beat IPT|Alden (μ -No.12-) 3-0.

• Losers finals: Jiyuna (Izayoi) eliminated Jaeshi (Nine the Phantom) 2-1.

• Losers semi-finals: Jiyuna (Izayoi) eliminated Rebel2|Seo (Jin, Hades Izanami) 2-1.

• Winners finals: IPT|Alden (μ -No.12-) beat Jaeshi (Nine the Phantom) 2-0.

• Jiyuna (Izayoi) eliminated Rebel2|Ourozama (Hazama) 2-0.

• Rebel2|Seo (Jin) eliminated GGVN|AisuKyubu (Azrael) 2-1.

• Jiyuna (Izayoi) eliminated Rebel2|Yensen (Hibiki) 2-0.

• Rebel2|Seo (Jin) eliminated Abegen (Tager) 2-0.

• Winners semi-finals: IPT|Alden (μ -No.12-) beat GGVN|AisuKyubu (Tsubaki, Azrael) 2-0.

• Winners semi-finals: Jaeshi (Nine the Phantom) beat Rebel2|Ourozama (Hazama) 2-0.

Guilty Gear Xrd: Revelator — Results


1. HM|Dogura (Raven)
2. Jajamaru (Jam)
3. Nob (Sol)
4. Taka (Slayer)

Guilty Gear Xrd: Revelator — Top 4 battle log


• Grand finals, first set: HM|Dogura (Raven) eliminated Jajamaru (Jam) 3-2.

• Losers finals: Jajamaru (Jam) eliminated Nob (Sol) 2-0.

• Losers semi-finals: Jajamaru (Jam) eliminated Taka (Slayer) 2-1.

• Winners finals: HM|Dogura (Raven) beat Nob (Sol) 2-1.

Tekken 7: Fated Retribution — Results


1. Meat (King, Bryan)
2. Arenz (Josie)
3. Imurmother (King)
4. KGBPlus (Paul, King)
5. Mercury (Law, Bryan)
5. Mememe (Claudio, Katarina)
7. Shinato Malaysia (Hwoarang)
7. SBY|Razor (Asuka)

Top 8 battle log


• Grand finals, first set: Meat (King, Bryan) eliminated Arenz (Josie) 3-2.

• Losers finals: Arenz (Josie) eliminated Imurmother (King) 3-0.

• Losers semi-finals: Arenz (Josie) eliminated KGBPlus (Paul, King) 2-0.

• Winners finals: Meat (King) beat Imurmother (King) 2-0.

• KGBPlus (Paul) eliminated Mercury (Law) 2-0.

• Arenz (Josie) eliminated Mememe (Claudio, Katarina) 2-1.

• KGBPlus (Paul) eliminated Shinato Malaysia (Hwoarang) 2-0.

• Mememe (Katarina) eliminated SBY|Razor (Asuka) 2-0.

• Winners semi-finals: Meat (King) beat Arenz (Josie) 2-0.

• Winners semi-finals: Imurmother (King) beat Mercury (Law) 2-1.

Guilty Gear Xrd: Revelator Toushinsai Qualifier — Results


1. PBE|Noob (Zato-1)
2. PBE|Drake (Venom)
3. Rebel2|Seo (Sol, Johnny, Sin)
4. PBE|Shinji (May)
5. GGVN|AisuKyubu (May)
5. GGVN|Puppy (I-No)
7. GGVN|Flick (Potemkin)
7. IPT|Alden (Ky)

Guilty Gear Xrd: Revelator — Top 8 battle log


• Grand finals: PBE|Noob (Zato-1) eliminated PBE|Drake (Venom) 2-0.

• Losers finals: PBE|Drake (Venom) eliminated Rebel2|Seo (Sol) 2-0.

• Losers semi-finals: Rebel2|Seo (Sol) eliminated PBE|Shinji (May) 2-0.

• Winners finals: PBE|Noob (Zato-1) beat PBE|Drake (Venom) 2-0.

• PBE|Shinji (May) eliminated GGVN|Puppy (I-No) 2-0.

• Rebel2|Seo (Johnny) eliminated GGVN|AisuKyubu (May) 2-1.

• GGVN|Puppy (I-No) eliminated IPT|Alden (Ky) 2-0.

• GGVN|AisuKyubu (May) eliminated GGVN|Flick (Potemkin) 2-1.

• Winners semi-finals: PBE|Noob (Zato-1) beat PBE|Shinji (May) 2-0.

• Winners semi-finals: PBE|Drake (Venom) beat Rebel2|Seo (Sol, Johnny) 2-0.

King of Fighters 14 — Results


1. Qanba|Xiao Hai (K', Mai, Iori | Others)
2. PandaTV|Dakou (Kyo, K', Iori)
3. HM|Go1 (Nakoruru, Mai, Mature | Others)
4. AW|Nemo (K', Luong, Nakoruru | K', Luong, Mai)
5. Lucas Yang
5. Oswald Ace
7. HuomaoTV|Xiaobao
7. Sketch

Top 4 battle log


• Grand finals, set two: Qanba|Xiao Hai (K', Mai, Iori) eliminated PandaTV|Dakou (Kyo, K', Iori) 3-0.

• Grand finals, set one: Qanba|Xiao Hai (K', Mai, Iori) beat PandaTV|Dakou (Kyo, K', Iori) 3-0.

• Losers finals: Qanba|Xiao Hai (K', Iori, Mai) eliminated HM|Go1 (Nakoruru, Mai, Mature | Nakoruru, Love, Mature) 2-1.

• Loser semi-finals: HM|Go1 (K', Nakoruru, Mature | Nakoruru, Mai, Mature) eliminated AW|Nemo (K', Luong, Nakoruru | K', Luong, Mai) 2-1.

• Winners finals: PandaTV|Dakou (Kyo, K', Iori) beat Qanba|Xiao Hai (K', Luong, Iori) 2-1.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. 7110 (C. Viper, Dr. Doom, Amaterasu)
2. Birdee (Akuma, Viewtiful Joe, Haggar)
3. IPT|Anton Castilla (Zero, Dr. Doom, Vergil)
4. Horuto (Strider, Vergil, Akuma)
5. Abegen (Tron, Thor, She-Hulk)
5. KX (Magneto, Dr. Doom, Vergil)
7. Desangel123 (Nova, Dr. Strange, Spencer)
7. Andrew (Firebrand, Dr. Doom, Super-Skrull)

Event Schedule


South East Asia Major 2016 Schedule image #1 South East Asia Major 2016 Schedule image #2 South East Asia Major 2016 Schedule image #3
Click images for larger versions

Schedule images courtesy of AceKingOffSuit.

Load comments (187)