You're not logged in | Login / Register | News Filter | Submit News

The Fall Classic 2016 results ft. NuckleDu, Julio, John Takeuchi, Ricki Ortiz

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • October 9, 2016 at 8 p.m. PDT • Comments: 41

Update: This story has been updated with final results.


The Fall Classic is taking place this weekend in Raleigh, North Carolina.

This event is a Capcom Pro Tour Ranking event for Street Fighter 5, but also has tournaments for Mortal Kombat XL, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Dead or Alive 5: Last Round, King of Fighters 14, Tekken Tag Tournament 2, Guilty Gear Xrd Revelator, Street Fighter 3: 3rd Strike, Killer Instinct, Soul Calibur 5, Ultra Street Fighter 4, Pokkén Tournament, Super Smash Bros. Wii U, Super Smash Bros. Melee and Under Night In-Birth EXE: Late.

Players expected to attend include Liquid|NuckleDu, FOX|Julio, /r/Kappa|John Takeuchi, EG|Ricki Ortiz, UGS|XCaliburBladez, F3|Alucard, EG|PR Balrog, EG|K-Brad, PG|RayRay, GXR|Hoodless, UGS|BlackMoonRisingX, NS|Ludovic, XSK Samurai, B.Z.B., OG|Shine, NS|SaltFace, Damdai and many more.

Streaming is being handled by FunkyP, Bifuteki, KPB Live, Smash Studios and Kombat Network.
Check out the action live below.

Street Fighter 5 — Results


1. Liquid|NuckleDu (Guile, R. Mika, Nash)
2. XSK Samurai (Ryu)
3. NS|Ludovic (Chun-Li)
4. /r/Kappa|John Takeuchi (Rashid)
5. EG|PR Balrog (Balrog, Necalli)
5. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li)
7. EG|K-Brad (Cammy)
7. PG|RayRay (Chun-Li)

9. F3|Alucard (Balrog)
9. Damdai (Ryu)
9. GTG|MikeAndIke12 (Laura, Urien)
9. NS|Joel (Ryu)
13. FOX|Julio (Ken)
13. TGS|Gimpy (Cammy)
13. Frankie Nunez (Ken)
13. K1 (Vega)

17. RiceMaster
17. PrincessSlim (F.A.N.G)
17. RPS|Conrizzle (Rashid)
17. Fuerte (Birdie)
17. RM|Jonnitti (M. Bison)
17. LAVG|ClassicSix
17. SeanWhy (Chun-Li)
17. GTO|Sabo (R. Mika)

25. NeonVerte
25. ThrowJoe (Dhalsim)
25. ABA|Milomadds
25. XDSC|Knowledge
25. SurgingStorm
25. SixFortyFive (R. Mika)
25. IceEffects (Laura)
25. UGS|XCaliburBladez (F.A.N.G)

Street Fighter 5 — Top 8 matches battle log


• Grand finals, second set: Liquid|NuckleDu (Guile) eliminated XSK Samurai) 3-0.

• Grand finals, first set: Liquid|NuckleDu (Guile) beat XSK Samurai (Ryu) 3-1.

• Losers finals: Liquid|NuckleDu (R. Mika) eliminated NS|Ludovic (Chun-Li) 3-1.

• Losers semi-finals: Liquid|NuckleDu (Nash) eliminated /r/Kappa|John Takeuchi (Rashid) 3-2.

• Winners finals: XSK Samurai (Ryu) beat NS|Ludovic (Chun-Li) 3-0.

• Liquid|NuckleDu (R. Mika) eliminated EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) 3-0.

• /r/Kappa|John Takeuchi (Rashid) eliminated EG|PR Balrog (Necalli) 3-1.

• Liquid|NuckleDu (Guile) eliminated PG|RayRay (Chun-Li) 3-0.

• EG|PR Balrog (Balrog, Necalli) eliminated EG|K-Brad (Cammy) 3-2.

• Winners semi-finals: XSK Samurai (Ryu) beat /r/Kappa|John Takeuchi (Rashid) 3-2.

• Winners semi-finals: NS|Ludovic (Chun-Li) beat EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) 3-0.

Street Fighter 5 — Notable Top 32 matches battle log


• XSK Samurai (Ryu) beat PG|RayRay (Chun-Li).

• EG|PR Balrog (Balrog) eliminated Damdai (Ryu).

• EG|K-Brad (Cammy) eliminated F3|Alucard (Balrog).

• EG|K-Brad (Cammy) eliminated FOX|Julio (Ken).

• /r/Kappa|John Takeuchi (Rashid) beat Liquid|NuckleDu (Guile) 2-0.

• NS|Ludovic (Chun-Li) beat F3|Alucard (Balrog) 2-0.

• EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) beat Damdai (Ryu) 2-1.

• Liquid|NuckleDu (Guile) beat EG|K-Brad (Cammy) 2-0.

• /r/Kappa|John Takeuchi (Rashid) beat FOX|Julio (Ken) 2-1.

Street Fighter 5 — Notable pools matches battle log


• EG|PR Balrog (Balrog, Necalli) eliminated EMP|KDZ (R. Mika, Ryu) 2-0.

• EMP|KDZ (R. Mika) beat EG|PR Balrog (Balrog) 2-1.

Mortal Kombat XL — Results


1. TGS|Zappa (Shinnok - Bone Shaper)
2. GTG|SylverRye (Liu Kang - Dragon's Fire)
3. Rize|Coosco (Sonya Blade - Covert Ops)
4. Last Karma (Takeda - Shirai Ryu, Tri-Borg - Cyber Sub-Zero, Others)
5. SoS|Killadilla (Tri-Borg - Sektor)
5. Baby (Goro - Tigrar Fury)
7. EMP|Grr (Ferra/Torr - Ruthless, Bo Rai Cho - Bartitsu)
7. GOH|BlueMVP (Liu Kang - Dragon's Fire)

King of Fighters 14 — Results


1. RP|GameWizard (Love Heart, Benimaru, K')
2. Slayton (Nakoruru, Benimaru, Robert | Andy, Nakoruru, Robertt)
3. PacStrife (Luong, Hein ,Vice | Luong, Hein, Maxima)
4. KIT|ShinBlade (Nakoruru, Terry, K' | Geese, Iori, K')
5. KPB|MeanestRage (Mian, Geese, Andy)
5. Xeagas (Andy, Kula, K')
7. JustDefend (Vice, Terry, Chin)
7. TGS|Gimpy (Love Heart, Kula, Yuri)

King of Fighters 14 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: RP|GameWizard (Love Heart, Benimaru, K') eliminated Slayton (Nakoruru, Benimaru, Robert | Andy, Nakoruru, Robert) 3-0.

• Losers finals: Slayton (Nakoruru, Benimaru, Robert) eliminated PacStrife (Luong, Hein, Vice) 3-1.

• Losers semi-finals: Slayton (Nakoruru, Benimaru, Robert) eliminated KIT|ShinBlade (K', Nakoruru, Terry | Geese, Iori, K') 2-0.

• Winners finals: RP|GameWizard (Love Heart, Benimaru, K') beat PacStrife (Luong, Hein, Maxima) 3-0.

• KIT|ShinBlade (Nakoruru, Terry, K') eliminated Xeagas (Andy, Kula, K') 2-0.

• Slayton (Nakoruru, Benimaru, Robert) eliminated KPB|MeanestRage (Mian, Geese, Andy) 2-0.

• KIT|ShinBlade (Nakoruru, Terry, K') eliminated TGS|Gimpy (Love Heart, Kula, Yuri) 2-0.

• KPB|MeanestRage (Mian, Geese, Andy) eliminated JustDefend (Vice, Terry, Chin) 2-0.

• Winners semi-finals: RP|GameWizard (Love heart, Benimaru, K') beat Slayton (Nakoruru, Benimaru, Robert) 2-0.

• Winners semi-finals: PacStrife (Luong, Hein, Vice) beat Xeagas (Andy, Kula, K') 2-0.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. PG|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel)
2. MHIO|Syntax (Magneto, Spencer, Dr. Doom | Nova, Spencer, Magneto)
3. FR|RoachKing (Wesker, Haggar, Phoenix)
4. FS|Kresent (Firebrand, Dr. Doom, Amaterasu)
5. Maniac (Hawkeye, Dante, Dr. Strange)
5. SurgingStorm (Tron, Nova, Dr. Doom)
7. SilentE (Nova, Dormammu, Wesker)
7. PZPoy (Zero, Dr. Doom, Phoenix)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: PG|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel) eliminated MHIO|Syntax (Magneto, Spencer, Dr. Doom) 3-2.

• Losers finals: MHIO|Syntax (Magneto, Spencer, Dr. Doom) eliminated FR|RoachKing (Wesker, Haggar, Phoenix) 3-0.

• Winners finals: PG|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel) beat FR|RoachKing (Wesker, Haggar, Phoenix) 3-1.

• Losers semi-finals: MHIO|Syntax (Nova, Spencer, Magneto) eliminated FS|Kresent (Firebrand, Dr. Doom, Amaterasu) 3-2.

• FS|Kresent (Firebrand, Dr. Doom, Amaterasu) eliminated SurgingStorm (Tron, Nova, Dr. Doom) 3-0.

• MHIO|Syntax (Nova, Spencer, Magneto) eliminated Maniac (Hawkeye, Dante, Dr. Strange) 3-0.

• FS|Kresent (Firebrand, Dr. Doom, Amaterasu) eliminated PZPoy (Zero, Dr. Doom, Phoenix) 3-2.

• MHIO|Syntax (Magneto, Spencer, Dr. Doom) eliminated SilentE (Nova, Dormammu, Wesker) 3-0.

• Winners semi-finals: FR|RoachKing (Wesker, Haggar, Phoenix) beat Maniac (Hawkeye, Dante, Dr. Strange) 3-2.

• Winners semi-finals: PG|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel) beat SurgingStorm (Tron, Nova, Dr. Doom) 3-0.

Dead or Alive 5: Last Round — Results


1. 2pThrow (Phase 4, Kasumi, Rachel, Christie)
2. GXR|Hoodless (Rig, Zack, Momiji)
3. UGS|XCaliburBladez (Mai, Eliot, Alpha-152, Helena)
4. UGS|BlackMoonRisingX (Leifang)
5. UGS|BBoyDragon (Mai, Phase 4)
5. Onsen (Kokoro)
7. Nunchaku (Jann Lee)
7. AFD|Shazzmatazzles (Ein)

9. GXR|ColdPieceAJ (Sarah, Kokoro)
9. GXR|KPxSAVAGEx (Bass, Jann Lee)
9. UGS|NoctTengu (Nyotengu)
9. Tempest (Phase 4, La Mariposa)
13. Jennings
13. SeanWhy
13. WinBack
13. XxImmerWolfxX (Bayman)

Dead or Alive 5: Last Round — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: 2pThrow (Phase-4) eliminated GXR|Hoodless (Rig) 3-0.

• Grand finals, first set: GXR|Hoodless (Rig) beat 2pThrow (Kasumi, Christie) 3-1.

• Losers finals: GXR|Hoodless (Rig) eliminated UGS|XCaliburBladez (Alpha-152, Eliot) 3-2.

• Winners finals: 2pThrow (Phase 4) beat UGS|XCaliburBladez (Mai, Eliot) 3-1.

• Losers semi-finals: GXR|Hoodless (Rig) eliminated UGS|BlackMoonRisingX (Leifang) 2-1.

• UGS|BlackMoonRisingX (Leifang) eliminated Onsen (Kokoro) 2-1.

• GXR|Hoodless (Zack) eliminated UGS|BBoyDragon (Phase 4) 2-0.

• Onsen (Kokoro) eliminated AFD|Shazzmatazzles (Ein) 2-0.

• GXR|Hoodless (Zack) eliminated Nunchaku (Jann Lee) 2-0.

• Winners semi-finals: UGS|XCaliburBladez (Mai) beat UGS|BlackMoonRisingX (Leifang) 2-0.

• Winners semi-finals: 2pThrow (Rachel) beat UGS|BBoyDragon (Mai) 2-0.

Tekken Tag Tournament 2 — Results


1. ITS|CuteTricks (Anna, Miharu)
2. KIT|ShinBlade (Steve, Nina)
3. AceUnlimited (Jin, Jun)
4. UkemiJust (Asuka, Jun)
5. Crispy (Steve, Jaycee | Jaycee, Lars)
5. WhoIsDexter (Yoshimitsu, Raven)
7. Icege
7. H3|TheGame (Jin, Dragunov)

Guilty Gear Xrd Revelator — Results


1. B.Z.B. (Chipp)
2. PincessSlim (Bedman, Millia)
3. HimeCut (Leo Whitefang)
4. VR Raiden (Sol)
5. PacStrife (I-No)
5. KIT|ShinBlade (Sol)
7. Testamentlol (Slayer)
7. LAVG|PurifyWS (Ky)

Street Fighter 3: 3rd Strike — Results


1. Ryan (Chun-Li)
2. Nica_KO (Yang)
3. Yuuki (Yun)
4. 5Star (Ken)
5. MutantXP (Necro)
5. Frankie3S (Ken)
7. Gavin (Chun-Li)
7. Shodokan123 (Yun)

Soul Calibur 5 — Results


1. DOR|IV Wind
2. EMP|KDZ
3. WoCB|Suspenser
4. RM|Jonnitti

Pokkén Tournament — Results


1. Twixxie
2. Raedis
3. FZG|Soul
4. TheAppleBoom
5. JawzInurJimmies
5. RM|Cloud
7. Cloudy1
7. Xerick

Killer Instinct — Results


1. NitemareZen (Jago)
2. YoungDevil Ror (Cinder)
3. S.Famicon Sneak (Arbiter)
4. Rancid21 (Riptor)
5. Joshua Sulzer (Fulgore, Sadira)
5. RM|Cloud (Glacius)
7. GTG|ToneriXsk8
7. Keosplashy

Stream Archives


• Finals Day Main Stream Archive Part 1, Part 2.

Event Schedule


The Fall Classic 2016 Schedule image #1 The Fall Classic 2016 Schedule image #2 The Fall Classic 2016 Schedule image #3
Click images for larger versions

Schedule images courtesy of AceKingOffSuit.
Load comments (41)