Stunfest 2016 results ft. Daigo, Tokido, Haitani, Mago, Kazunoko

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • May 22, 2016 at 1:03 p.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.


This weekend, Stunfest is happening in Rennes, France, and it's a Premier Capcom Pro Tour event - so you know it's going to be huge.

The event houses a bunch of different games besides Street Fighter 5, though. You can expect to see tournament play in Super Smash Bros. Wii U, Mortal Kombat X, Guilty Gear Xrd Revelator, Ultra Street Fighter 4, BlazBlue: Chronophantasma, The King of Fighters 13, Street Fighter 3: 3rd Strike, Super Street Fighter 2: Turbo, SoulCalibur 5, Capcom vs. SNK 2, Breakers Revenge and Hokuto no Ken. There will also be a stream for casual matches and exhibitions in King of Fighters 14.

As for players attending, you can expect to see Tokido, MJS|Haitani, Mago, Kazunoko, EG|Momochi, AvM|GamerBee, RB|Daigo, MD|Luffy, RZR|Fuudo, PxP|Problem X, YP|Valmaster, RZR|Xian, Qanba|Xiao Hai, HM|Eita, LLL|MBR, HumanBomb, UM|ImStillDaDaddy, HM|Go1, RB|Bonchan, CCL, Perilous|Packz, RZR|RB, D44BAS, OR|Nuki, Melty|Will2Pac, F2K|Popi, Perilous|Afii, HM|Dogura, Melty|Cuongster, Gootecks, UM|Tyrant, Emersion, M|LordDVD, RB|Kayane, Umezono, Brick and many, many more.

Streaming is being done by Capcom Fighters and Asso3HitCombo.
Check out the action after the jump.

Street Fighter 5 — Results


1. EG|Momochi (Ken)
2. RZR|Fuudo (R. Mika)
3. Tokido (Ryu)
4. Qanba|Xiao Hai (Cammy)
5. RZR|Xian (F.A.N.G)
5. MJS|Haitani (Necalli)
7. Eita (Ken)
7. RB|Daigo (Ryu)

9. Perilous|Packz (Karin)
9. MD|MisterCrimson (Laura, Dhalsim)
9. Kazunoko (Cammy)
9. HM|Go1 (Chun-Li)
13. AvM|GamerBee (Necalli)
13. RB|Luffy (R. Mika)
13. OR|Nuki (Chun-Li)
13. RSD|CharmingRogue (Chun-Li)

17. Rize|Cobelcog (Cammy)
17. Gen1us (Birdie)
17. Alioune (Chun-Li)
17. Akainu (Nash)
17. VSFTV|Kahikusu
17. HumanBomb (Chun-Li)
17. CCL (Chun-Li)
17. RZR|RB (Alex)

25. EVK|SolidJin (Vega)
25. Mago (Karin)
25. YP|Valmaster (Necalli, Chun-Li)
25. Melty|Cuongster (Cammy)
25. PiccolosanKOF (M. Bison)
25. RB|Bonchan (Ryu)
25. Gino DaCampo (Laura)
25. UM|ImStillDaDaddy (Guile)

33. LLL|MBR (Ryu)
33. Gootecks (Ryu, R. Mika)
33. SSD|Spicy
33. Evans (Karin)
33. LOM|LuckboxQ
33. Kumoko
33. RaGe|Madjestik (Chun-Li)
33. Frionel (Karin)
33. PxP|Problem X (M. Bison)
33. BusterMX (Dhalsim)
33. SplendidNull
33. Perilous|Afii (Laura)
33. NWA54
33. F2K|Popi (Cammy, Karin)
33. HM|Dogura (M. Bison)
33. GL|Saunic (Laura)

49. Ozyria|Shneizel (M. Bison)
49. Zera
49. L'aventurier
49. Loubd0gg
49. Daddario
49. Kaiii
49. Fitizen
49. Fasoll (Ryu)
49. SSED|Orey
49. Paro
49. Nox
49. JagoLewahar
49. Pacheco
49. Kilmor
49. Mickadi
49. Leith

Street Fighter 5 — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: EG|Momochi (Ken) eliminated RZR|Fuudo (R. Mika) 3-1.

• Grand finals, first set: EG|Momochi (Ken) beat RZR|Fuudo (R. Mika) 3-0.

• Losers finals: EG|Momochi (Ken) eliminated Tokido (Ryu) 3-2.

• Winners finals: RZR|Fuudo (R. Mika) beat Tokido (Ryu) 3-1.

• Losers semi-finals: EG|Momochi (Ken) eliminated Qanba|Xiao Hai (Cammy) 3-0.

• EG|Momochi (Ken) eliminated MJS|Haitani (Necalli) 3-2.

• Qanba|Xiao Hai (Cammy) eliminated RZR|Xian (F.A.N.G) 3-1.

• Winners semi-finals: RZR|Fuudo (R. Mika) beat EG|Momochi (Ken) 3-0.

• Winners semi-finals: Tokido (Ryu) beat Qanba|Xiao Hai (Cammy) 3-0.

• MJS|Haitani (Necalli) eliminated RB|Daigo (Ryu) 3-0.

• RZR|Xian (F.A.N.G) eliminated HM|Eita (Ken) 3-0.

Street Fighter 5 — Top 16 battle log


• Eita (Ken) eliminated HM|Go1 (Chun-Li) 2-1.

• RB|Daigo (Ryu) eliminated Kazunoko (Cammy) 2-0.

• MJS|Haitani (Necalli) eliminated MD|MisterCrimson (Laura) 2-0.

• RZR|Xian (F.A.N.G) eliminated Perilous|Packz (Karin) 2-1.

• RB|Daigo (Ryu) eliminated RSD|CharmingRogue (Chun-Li) 2-0.

• HM|Go1 (Chun-Li) eliminated OR|Nuki (Chun-Li) 2-0.

• MJS|Haitani (Necalli) eliminated RB|Luffy (R. Mika) 2-0.

• Perilous|Packz (Karin) eliminated AvM|GamerBee (Necalli) 2-0.

• RZR|Fuudo (R. Mika) beat RZR|Xian (F.A.N.G) 2-0.

• EG|Momochi (Ken) beat Eita (Ken) 2-1.

• Tokido (Ryu) beat Kazunoko (Cammy) 2-1.

• Qanba|Xiao Hai (Cammy) beat MD|MisterCrimson (Dhalsim, Laura) 2-0.

Street Fighter 5 — Top 32 battle log


• AvM|GamerBee (Necalli) eliminated Rize|Cobelcog (Cammy) 2-0.

• Perilous|Packz (Karin) eliminated RZR|RB (Karin) 2-0.

• RSD|CharmingRogue (Chun-Li) eliminated CCL (Chun-Li) 2-0.

• RB|Luffy (R. Mika) eliminated VSFTV|Kx 2-0.

• HM|Go1 (Chun-Li) eliminated Alioune (Chun-Li) 2-0.

• RB|Daigo (Ryu) eliminated Gen1us (Birdie) 2-0.

• OR|Nuki (Chun-Li) eliminated HumanBomb (Chun-Li) 2-1.

• MJS|Haitani (Necalli) eliminated Akainu (Nash) 2-0.

• Eita (Ken) beat RB|Luffy (R. Mika) 2-0.

• Qanba|Xiao Hai (Cammy) beat Alioune (Chun-Li) 2-1.

• RZR|Xian (F.A.N.G) beat RSD|CharmingRogue (Chun-Li) 2-0.

• RZR|Fuudo (R. Mika) beat RB|Daigo (Ryu) 2-1.

• EG|Momochi (Ken) beat MJS|Haitani (Necalli) 2-0.

• MD|MisterCrimson (Dhalsim) beat HumanBomb (Chun-Li) 2-0.

• Tokido (Ryu) beat AvM|GamerBee (Necalli) 2-1.

• Kazunoko (Cammy) beat RZR|RB (Alex) 2-1.

• CCL (Chun-Li) eliminated Gino DaCampo (Laura) 2-0.

• VSFTV|Kx eliminated PiccolosanKOF (M. Bison) 2-0.

• Rize|Cobelcog (Cammy) eliminated EVK|SolidJin (Vega) 2-0.

• HM|Go1 (Chun-Li) eliminated YP|Valmaster (Necalli) 2-0.

• OR|Nuki (Chun-Li) eliminated RB|Bonchan (Ryu) 2-0.

• Gen1us (Birdie) eliminated Mago (Karin) 2-0.

• Akainu (Nash) eliminated Melty|Cuongster (Cammy) 2-0.

• Perilous|Packz (Karin) eliminated UM|ImStillDaDaddy (Guile) 2-0.

Street Fighter 5 — Notable pools matches battle log


• Eita (Ken) beat PxP|Problem X (M. Bison) 2-1.

• Tokido (Ryu) beat LLL|MBR (Ryu) 2-1.

• RSD|CharmingRogue (Chun-Li) beat F2K|Popi (Cammy, Karin) 2-1.

• RZR|Fuudo (R. Mika) beat Evans (Karin) 2-0.

• MJS|Haitani (Necalli) beat CDV|WhiteBlack (Ken) 2-0.

• Gino DaCampo (Laura) beat CCL (Chun-Li) 2-0.

• RB|Bonchan (Ryu) beat Linkexelo (Necalli) 2-1.

• Tokido (Ryu) beat VSK|SolidJin (Vega) 2-0.

• Frionel (Karin) beat Melty|Cuongster (Cammy) 2-0.

• RZR|RB (Alex) beat MDZ|Ricky (Birdie) 2-1.

• RB|Luffy (R. Mika) beat BusterMX (Dhalsim) 2-0.

King of Fighters 14 Exhibition Tournament — Results


1. Qanba|Xiao Hai (Luong, Kim, Iori)
2. Frionel (Luong, Ryo, Kyo | Kyo, Ryo, Iori)
3. TSS|Atma (Iori, K', Mai)
4. PiccolosanKOF (Iori, K', Mai)

King of Fighters 14 Exhibition Tournament — Grand finals battle log


• Qanba|Xiao Hai (Luong, Kim, Iori) eliminated Frionel (Luong, Ryo, Kyo | Kyo, Ryo, Iori) 3-0.

BlazBlue: Chronophantasma Extend — Results


1. DragonLordz (Bang)
2. Dogura (Azrael, v -No.13-, Jin)

BlazBlue: Chronophantasma Extend — Grand finals battle log


• Grand finals, second set: DragonLordz (Bang) eliminated Dogura (Azrael) 3-1.

• Grand finals, first set: DragonLordz (Bang) beat Dogura (Jin, ν -No.13-) 3-1.

Super Smash Bros. Wii U — Results


1. Griffith (Bayonetta, Zero Suit Samus)
2. Nin (R.O.B.)
3. Gugu (Captain Falcon)

Super Smash Bros. Wii U — Top 3 battle log


• Grand finals, second set: Griffith (Bayonetta) eliminated Nin (R.O.B.) 3-1.

• Grand finals, first set: Nin (R.O.B.) beat Griffithj (Zero Suit Samus, Bayonetta) 3-1.

• Nin (R.O.B.) eliminated Gugu (Captain Falcon) 3-0.

• Winners finals: Griffith (Zero Suit Samus) beat Gugu (Captain Falcon) 3-0.

Capcom vs. SNK 2 — Results


1. Waldo (K-Groove: Balrog, Yamazaki, Blanka)
2. Dany (C-Groove: Sagat, Yamazaki, Rugal)

Capcom vs. SNK 2 — Finals battle log


• Grand finals, second set: Waldo (K-Groove: Balrog, Yamazaki, Blanka) eliminated Dany (C-Groove: Sagat, Yamazaki, Rugal) 3-0.

• Grand finals, first set: Dany (C-Groove: Sagat, Yamazaki, Rugal) beat Waldo (K-Groove: Balrog, Yamazaki, Blanka) 3-1.

Team tournaments and exhibitions


Street Fighter 5 2v2 Teams — Results


1. Team Red Bull
- RB|Luffy (R. Mika)
- RB|Bonchan (Ryu)

2. Hail Mary 1
- HM|Go1 (Chun-Li)
- HM|Eita (Ken)

3. Team Japan 2
- Mago (Karin)
- Tokido (Ryu)

4. Flaaame
- BusterMX (Dhalsim)
- Akainu (Nash)

5. Team YP
- YP|Valmaster (Necalli)
- M|LordDVD (F.A.N.G)

5. Team Japan 1
- RB|Daigo (Ryu)
- OR|Nuki (Chun-Li)

7. SHANTOU
- GL|Saunic (Laura)
- HumanBomb (Chun-Li)

7. Team Japan 4
- D44Bas (Nash)
- EG|Momochi (Ken)

Street Fighter 5 2v2 Teams — Top 8 battle log


Grand finals, first set: Team Red Bull vs. Hail Mary 1
• RB|Bonchan (Ryu) beat HM|Eita (Ken).
• RB|Luffy (R. Mika) beat HM|Go1 (Chun-Li).

Losers finals: Team Japan 2 vs. Hail Mary 1
• HM|Eita (Ken) beat Mago (Karin).
• HM|Go1 (Chun-Li) beat Tokido (Ryu).

Losers semi-finals: Hail Mary 1 vs. Flaaame
• HM|Eita (Ken) beat BusterMX (Dhalsim).
• HM|Eita (Ken) beat Akainu (Nash).
• BusterMX (Dhalsim) beat HM|Go1 (Chun-Li).

Winners finals: Team Japan 2 vs. Team Red Bull
• RB|Luffy (R. Mika) beat Mago (Karin).
• RB|Luffy (R. Mika) beat Tokido (Ryu).
• Mago (Karin) beat RB|Bonchan (Ryu).

Losers quarters: Team Japan 1 vs. Flaaame
• Akainu (Nash) beat RB|Daigo (Ryu).
• BusterMX (Dhalsim) beat OR|Nuki (Chun-Li).

Losers quarters: Hail Mary 1 vs. Team YP
• HM|Eita (Ken) beat M|LordDVD (F.A.N.G).
• HM|Go1 (Chun-Li) beat YP|Valmaster (Necalli).

Losers eights: Hail Mary 1 vs. SHANTOU
• HM|Eita (Ken) beat HumanBomb (Chun-Li).
• HM|Go1 (Chun-Li) beat GL|Saunic (Laura).

Losers eights: Team Japan 4 vs. Flaaame
• BusterMX (Dhalsim) beat EG|Momochi (Ken).
• EG|Momochi (Ken) beat Akainu (Nash).
• BusterMX (Dhalsim) beat D44Bas (Nash).

Winners semi-finals: Team Japan 1 vs. Team Red Bull
• RB|Luffy (R. Mika) beat RB|Daigo (Ryu).
• RB|Bonchan (Ryu) beat OR|Nuki (Chun-Li).

Winners semi-finals: Team Japan 2 vs. Team YP
• Tokido (Ryu) beat M|LordDVD (F.A.N.G).
• Mago (Karin) beat YP|Valmaster (Necalli).

Ultra Street Fighter 4 3v3 Teams — Results


1. Top EU
- M|LordDVD (E. Honda)
- RB|Luffy (Rose)
- YP|Valmaster (Chun-Li)

2. Team Melty SF4
- Linkexelo (Elena)
- Melty|Cuongster (Yun)
- Melty|Will2Pac (C. Viper)

Guilty Gear Xrd Revelator 3v3 Exhibition — Results


1. Team 1
- Shenzo (Jack-O)
- Jackal (Millia)
- Kazunoko (Kum Haehyun)

2. Team 2
- Alioune (Raven)
- Melty|Cuongster (Johnny)
- HM|Dogura (Jam)

Super Street Fighter 2: Turbo 3v3 Teams — Results


1. Casseurs Flotteurs
- Abdel (Balrog)
- ?
- ?

2. Ninja Gangster
- NTSC|Larvozor (Vega)
- NTSC|Noodles (M. Bison)
- NTSC|Milaena (E. Honda)

3. Team Japan
- HM|Go1 (Ryu)
- D44Bas (O. Sagat)
- OR|Nuki (Chun-Li)

Breakers Revenge Team Tournament — Results


1. France-Italie
- SolInvictus (Sho)
- Spinalblood (Dao-Long)

2. Squelette Dance
- Abdess (Sho)
- Zouzou (Dao-Long)

3. Les Malotrus du Coups
- Dobodry (Sho)
- Vibromaster (Dao-Long)

Capcom vs. SNK 2 Tournament Champion vs. Bas — Results


1. D44Bas (A-Groove: M. Bison, Vega, Blanka)
2. Waldo (K-Groove: Yamazaki, Cammy, Blanka)

• D44Bas (A-Groove: M. Bison, Vega, Blanka) beat Waldo (K-Groove: Yamazaki, Cammy, Blanka) 2-0.

Stream Archives


Street Fighter 5 Top 8

Event Schedule


Stunfest Schedule image #1
Click images for larger versions

All times are listed in local time.

Time Zone Conversion:
PST: Subtract 9 hours.
EST: Subtract 6 hours.
UTC: Subtract 2 hours.
UK Time: Subtract 1 hour.
JST: Add 7 hours.

Load comments (260)