DreamHack Austin 2016 results, streams ft. Hungrybox, Justin Wong, Mango, Julio

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • May 8, 2016 at 3:56 p.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.


If you're in Austin, Texas this weekend, best make sure to stop by DreamHack Austin to see some amazing fighting game tournament play first-hand.

This event will have tournaments in Street Fighter 5, Super Smash Bros. Melee and Pokkén Tournament.

Players attending include Liquid|Hungrybox, EG|Justin Wong, C9|Mango, FOX|Julio, EG|PR Balrog, Liquid|NuckleDu, COG|Mew2King, PG|Filipino Champ, RB|Snake Eyez, Tempo|Westballz, EG|Ricki Ortiz, Brenttiscool, Tempo|Axe, CLG|SFAT, EG|K-Brad, PG|Wobbles, SPY|MacD, Lucky, Duck, GS|Gllty, BrolyLegs, MIOM|S2J, PG|Esam, COG|Wizzrobe, NO|Tampa Bison, Hsien Chang, SPY|Nintendude, Liquid|Ken, Dot|Danke, PxG|Ice, and many, many more.

Streaming duties are being handled by DreamHack Fighters, DreamHack Smash and DreamHack PT.
Check out the full action below.

Street Fighter 5 — Results


1. EG|Justin Wong (Karin)
2. Liquid|NuckleDu (Nash, R. Mika, Guile)
3. UA|Saionide (Ken)
4. F3|Alucard (Birdie, Necalli)
5. PG|Filipino Champ (Dhalsim)
5. Fubarduck (R. Mika)
7. EG|Ricki Ortiz (Nash)
7. Melty|Will2Pac (Laura)

9. Windalfr (Alex, Nash)
9. Chris Tatarian (Ken)
9. EG|PR Balrog (Necalli, Ryu)
9. Hsien Chang (Necalli)
13. EG|K-Brad (Cammy)
13. FOX|Julio (Ken)
13. Oliver Queen (Ryu)
13. Circa|LPN (Alex, Birdie)

17. Mattix (Chun-Li)
17. AzizSensei (Vega)
17. INS|AJTucker (Karin)
17. Rylander (Dhalsim)
17. D.U.N.C (F.A.N.G)
17. NO|Tampa Bison (M. Bison)
17. PxG|Ice (M. Bison)
17. DL|FourWude (Ryu)

25. BOTB|Magneto1080p (Karin)
25. Theomaniacal
25. BOTB|Vagabond (Necalli)
25. Shola (Laura)
25. GS|Gllty (Dhalsim)
25. Shin (Chun-Li)
25. Orwando
25. Kultic (Vega)

Street Fighter 5 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: EG|Justin Wong (Karin) eliminated Liquid|NuckleDu (Nash, R. Mika) 3-1.

• Losers finals: Liquid|NuckleDu (Nash) eliminated UA|Saionide (Ken) 3-0.

• Losers semi-finals: UA|Saionide (Ken) eliminated F3|Alucard (Birdie) 3-2.

• Winners finals: EG|Justin Wong (Karin) beat Liquid|NuckleDu (R. Mika, Nash, Guile) 3-0.

• F3|Alucard (Birdie) eliminated Fubarduck (R. Mika) 3-1.

• UA|Saionide (Ken) eliminated PG|Filipino Champ (Dhalsim) 3-1.

• Winners semi-finals: Liquid|NuckleDu (Nash) beat F3|Alucard (Necalli) 3-1.

• Winners semi-finals: EG|Justin Wong (Karin) beat PG|Filipino Champ (Dhalsim) 3-2.

• Fubarduck (R. Mika) eliminated Melty|Will2Pac (Laura) 3-1.

• UA|Saionide (Ken) eliminated EG|Ricki Ortiz (Nash) 3-0.

Street Fighter 5 — Top 16 battle log


• Melty|Will2Pac (Laura) eliminated Hsien Chang (Necalli) 2-1.

• Fubarduck (R. Mika) eliminated EG|PR Balrog (Necalli) 2-1.

• EG|Ricki Ortiz (Nash) eliminated Chris Tatarian (Ken) 2-0.

• UA|Saionide (Ken) eliminated Windalfr (Nash, Alex) 2-0.

• Melty|Will2Pac (Laura) eliminated Circa|LPN (Alex, Birdie) 2-0.

• EG|PR Balrog (Necalli) eliminated Oliver Queen (Ryu) 2-0.

• EG|Ricki Ortiz (Nash) eliminated FOX|Julio (Ken) 2-1.

• UA|Saionide (Ken) eliminated EG|K-Brad (Cammy) 2-1.

• F3|Alucard (Birdie) beat Chris Tatarian (Ken) 2-1.

• Liquid|NuckleDu (Nash) beat Windalfr (Alex) 2-0.

• PG|Filipino Champ (Dhalsim) beat Hsien Chang (Necalli) 2-1.

• EG|Justin Wong (Karin) beat Fubarduck (R. Mika) 2-0.

Street Fighter 5 — Top 32 battle log


• Oliver Queen (Ryu) eliminated D.U.N.C (F.A.N.G) 2-1.

• EG|PR Balrog (Necalli) eliminated NO|Tampa Bison (M. Bison) 2-0.

• Circa|LPN (Alex) eliminated PxG|Ice (M. Bison) 2-0.

• Melty|Will2Pac (Laura) eliminated DL|FourWude (Ryu) 2-0.

• EG|K-Brad (Cammy) eliminated Mattix (Chun-Li) 2-0.

• UA|Sainoide (Ken) eliminated AzizSensei (Vega) 2-0.

• EG|Ricki Ortiz (Nash) eliminated INS|AJTucker (Karin) 2-0.

• FOX|Julio (Ken) eliminated Rylander (Dhalsim) 2-0.

• F3|Alucard (Necalli) beat Oliver Queen (Ryu) 2-0.

• Chris Tatarian (Ken) beat EG|PR Balrog (Ryu) 2-1.

• Liquid|NuckleDu (Nash, R. Mika) beat PxG|Ice (M. Bison) 2-1.

• Windalfr (Alex) beat Melty|Will2Pac (Laura) 2-0.

• Hsien Chang (Necalli) beat EG|K-Brad (Cammy) 2-0.

• PG|Filipino Champ (Dhalsim) beat AzizSensei (Vega) 2-0.

• Fubarduck (R. Mika) beat INS|AJTucker (Karin) 2-0.

• EG|Justin Wong (Karin) beat Rylander (Dhalsim) 2-1.

• Mattix (Chun-Li) eliminated BOTB|Magneto1080p (Karin) 2-1.

• UA|Saionide (Ken) eliminated Theomaniacal 2-0.

• EG|Ricki Ortiz (Nash) eliminated BOTB|Vagabond (Necalli) 2-1.

• FOX|Julio (Ken) eliminated Shola (Laura) 2-0.

• D.U.N.C (F.A.N.G) eliminated GS|Gllty (Dhalsim) 2-0.

• NO|Tampa Bison (M. Bison) eliminated Shin (Chun-Li) 2-0.

• Circa|LPN (Alex) eliminated Orwando 2-0.

• DL|FourWude (Ryu) eliminated Kultic (Vega) 2-0.

Street Fighter 5 — Partial Top 64 battle log


• Oliver Queen (Ryu) beat BOTB|Magneto1080p (Karin) 2-0.

• Chris Tatarian (Ken) beat Wizzy (Chun-Li) 2-0.

• EG|PR Balrog (Necalli) beat Dot|Danke (Vega) 2-0.

• F3|Alucard (Birdie) beat Mattix (Chun-Li) 2-1.

• PxG|Ice (M. Bison) beat EG|Ricki Ortiz (Nash) 2-0.

• Liquid|NuckleDu (Nash) beat BOTB|Vagabond (Necalli) 2-0.

• Windalfr (Alex) beat Aeybo 2-0.

• Melty|Will2Pac (Laura) beat FOX|Julio (Ken) 2-0.

• Hsien Chang (Necalli) beat JDR512 (M. Bison) 2-0.

• EG|K-Brad (Cammy) beat UA|Jan (Birdie) 2-1.

• AzizSensei (Vega) beat Shin (Chun-Li) 2-0.

• PG|Filipino Champ (Dhalsim) beat NO|Tampa Bison (M. Bison) 2-1.

• Fubarduck (R. Mika) beat Circa|LPN (Alex) 2-1.

• INS|AJTucker (Karin) beat GotNoSkill (Chun-Li) 2-1.

• Rylander (Dhalsim) beat DL|FourWude (Ryu) 2-1.

• EG|Justin Wong (Karin) beat Kultic (Vega) 2-0.

Super Smash Bros. Melee — Results


1. C9|Mango (Fox, Falco)
2. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff)
3. MVG|Mew2King (Marth, Fox, Peach)
4. COG|Wizzrobe (Captain Falcon)
5. CLG|SFAT (Fox)
5. Lucky (Fox)
7. SPY|Nintendude (Ice Climbers)
7. Tempo|Axe (Pikachu, Others)

9. MIOM|S2J (Captain Falcon)
9. Duck (Samus)
9. SPY|MacD (Peach)
9. PG|Wobbles (Ice Climbers)
13. CT|The Moon (Marth)
13. DizzKidBoogie (Ice Climbers)
13. Crush (Fox)
13. Mojo (Fox)

17. MT (Marth)
17. Liquid|Ken (Marth)
17. Pax
17. Liquid|Chillin (Fox)
17. Tirno (Falco)
17. gaR (Sheik)
17. ALP (Fox)
17. PG|Esam (Samus)

25. Tuesday (Ice Climbers)
25. LK (Peach)
25. Nerin (Fox)
25. Legion
25. SpoonfulOfPasta (Falco)
25. Trademark (Peach)
25. Hamyojo (Sheik)
25. Boamba (Marth)

Super Smash Bros. Melee — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: C9|Mango (Fox) eliminated Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) 3-2.

• Grand finals, first set: C9|Mango (Fox) beat Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) 3-1.

• Losers finals: C9|Mango (Falco) eliminated MVG|Mew2King (Marth) 3-1.

• Losers semi-finals: C9|Mango (Falco, Fox) eliminated COG|Wizzrobe (Captain Falcon) 3-1.

• Winners finals: Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) beat MVG|Mew2King (Fox) 3-2.

• COG|Wizzrobe (Captain Falcon) eliminated CLG|SFAT (Fox) 3-1.

• C9|Mango (Falco) eliminated Lucky (Fox) 3-0.

• Winners semi-finals: Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) beat CLG|SFAT (Fox) 3-1.

• Winners semi-finals: MVG|Mew2King (Marth) beat C9|Mango (Fox) 3-0.

• Lucky (Fox) eliminated Tempo|Axe (Pikachu) 3-2.

• COG|Wizzrobe (Captain Falcon) eliminated SPY|Nintendude (Ice Climbers) 3-0.

Super Smash Bros. Melee — Top 16 battle log


• Tempo|Axe (Young Link, Falco, Marth, Fox) eliminated PG|Wobbles (Ice Climbers) 3-1.

• COG|Wizzrobe (Captain Falcon) eliminated SPY|MacD (Peach) 3-1.

• SPY|Nintendude (Ice Climbers) eliminated Duck (Samus) 3-0.

• Lucky (Fox) eliminated MIOM|S2J (Captain Falcon) 3-1.

• CLG|SFAT (Fox) beat Tempo|Axe (Pikachu) 3-2.

• C9|Mango (Fox) beat SPY|MacD (Peach) 3-0.

• Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) beat Lucky (Fox) 3-1.

• MVG|Mew2King (Peach) beat SPY|Nintendude (Ice Climbers, Peach) 3-1.

Super Smash Bros. Melee — Partial Top 64 battle log


• Tempo|Axe (Pikachu) beat CT|The Moon (Marth) 2-0.

• C9|Mango (Fox) beat PG|Esam (Samus) 2-0.

• Lucky (Fox) beat Duck (Samus) 2-1.

• CLG|SFAT (Fox) beat COG|Wizzrobe (Captain Falcon) 2-1.

• Crush (Fox) beat Liquid|Ken (Marth) 2-1.

• COG|Wizzrobe (Captain Falcon) beat Tirno (Falco) 2-0.

• C9|Mango (Fox) beat Pest Killer (Falco) 2-0.

Pokkén Tournament — Results


1. Bim? (Sceptile)
2. DTN8|CatFight (Chandelure)
3. T-Loc (Shadow Mewtwo)
4. CIR|Suicune Master (Suicune)
5. NG|Obscure (Mewtwo)
5. Maskrin (Gardevoir)
7. Swillo (Mewtwo, Shadow Mewtwo)
7. TYM|Bolimar (Lucario)

9. Digit (Lucario)
9. HyruleHero (Sceptile)
9. Angbad (Chandelure, Shadow Mewtwo)
9. TA|Allister (Suicune)
13. Nekoto (Suicune)
13. Domin0 (Weavile)
13. Slipping Bug (Pikachu Libre)
13. Mew^2 (Shadow Mewtwo)

Pokkén Tournament — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: Bim? (Sceptile) eliminated DTN8|CatFight (Chandelure) 3-1.

• Losers finals: DTN8|CatFight (Chandelure) eliminated T-Loc (Shadow Mewtwo) 3-2.

• Losers semi-finals: T-Loc (Shadow Mewtwo) eliminated CIR|Suicune Master (Suicune) 2-1.

• Winners finals: Bim? (Sceptile) beat DTN8|CatFight (Chandelure) 3-2.

• T-Loc (Shadow Mewtwo) eliminated Maskrin (Gardevoir) 2-0.

• CIR|Suicune Master (Suicune) eliminated NG|Obscure (Mewtwo) 2-1.

• Maskrin (Gardevoir) eliminated TYM|Bolimar (Lucario) 2-1.

• CIR|Suicune Master (Suicune) eliminated Swillo (Mewtwo) 2-0.

• Winners semi-finals: Bim? (Sceptile) beat NG|Obscure (Mewtwo) 2-0.

• Winners semi-finals: DTN8|CatFight (Chandelure) beat T-Loc (Shadow Mewtwo) 2-1.

Pokkén Tournament — Top 16 battle log


• TYM|Bolimar (Lucario) eliminated Digit (Lucario) 2-0.

• Maskrin (Gardevoir) eliminated HyruleHero (Sceptile) 2-0.

• Swillo (Mewtwo, Shadow Mewtwo) eliminated Angbad (Chandelure, Shadow Mewtwo) 2-0.

• CIR|Suicune Master (Suicune) eliminated TA|Allister (Suicune) 2-1.

• TYM|Bolimar (Lucario) eliminated Nekoto (Suicune) 2-1.

• Maskrin (Gardevoir) eliminated Domin0 (Weavile) 2-0.

• Angbad (Chandelure) eliminated Slipping Bug (Pikachu Libre) 2-1.

• TA|Allister (Suicune) eliminated Mew^2 (Shadow Mewtwo) 2-0.

• Bim? (Sceptile) beat Digit (Lucario) 2-1.

• NG|Obscure (Mewtwo) beat HyruleHero (Sceptile) 2-1.

• T-Loc (Shadow Mewtwo) beat Swillo (Mewtwo) 2-0.

• DTN8|CatFight (Chandelure) beat CIR|Suicune Master (Suicune) 2-1.

Event Schedule


DreamHack Austin 2016 Schedule image #1 DreamHack Austin 2016 Schedule image #2 DreamHack Austin 2016 Schedule image #3
Click images for larger versions

All times listed are CST.

Time Zone Conversion:
PST: Subtract 2 hours.
EST: Add 1 hour.
UTC: Add 5 hours.
UK Time: Add 6 hours.
CEST: Add 7 hours.
JST: Add 14 hours.

Load comments (32)