Killer Instinct World Cup results ft Sleep, Bass, Rico Suave, CD Jr.

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • January 31, 2016 at 8:05 p.m. PST

Update: This story has been updated with final results.


This weekend will see the Killer Instinct World Cup take place, which players have been trying to qualify for the past year. It's taking place in San Antonio, Texas, and will have a last chance qualifier to start off the event.

Players present in the main tournament are F3|Sleep, UA|Bass, Rico Suave, TSC|CD Jr., LCD, PaulB, YOMI|JagoBlake, GutterMagic, MyGod, RM|GnarlyFeats, cR|CupCake, RM|ShinTristan, RM|Grief, UA|MyGod, UA|TSwagg, Fiyah Liger, C88|PinkDiamond, UL|Rebelo, UA|CharlieBoy, UL|ZergKiller, C88|Texace, Bastfree, Thompxson, UA|Sickle, NS|Nicky Vengenz, ThrashHeavy, CMC888|KI4Life, Crotus33 as well as four more players who will qualify through the last chance qualifier.

The streaming of the event is being handled by Maximilian.
Hit the jump to check out the action for yourself.

Killer Instinct World Cup — Results


1. Rico Suave (Shadow Jago, Omen, Glacius)
2. UA|MyGod (Sabrewulf)
3. UL|Rebelo (TJ Combo, Shadow Jago)
4. F3|Sleep (Kan-Ra, Aria, Glacius)
5. UA|Bass (Spinal, Cinder)
5. BH|Grief (Sadira, Orchid)
7. cR|CupCake (Sabrewulf, Maya)
7. Waterhorses (Glacius)

9. YOMI|JagoBlake (Jago)
9. NS|Nicky Vengenz (Fulgore)
9. PAG|PinkDiamond (Maya)
9. AKG|ShinPaulo (Thunder)
13. LCD (Orchid, Maya)
13. PaulB (Sabrewulf, Hisako, Riptor)
13. Thompxson (Jago)
13. UL|ZergKiller (Aganos, Spinal)

17. Fiyah Liger (Riptor)
17. UA|Daymein (Sadira)
17. UA|Sickle (Glacius)
17. ThrashHeavy (TJ Combo)
17. UL|Flash (Sabrewulf)
17. BH|Swordsman09 (Cinder)
17. GutterMagic (Thunder)
17. Crotus33 (Cinder)

25. RM|ShinTristan (Thunder)
25. UA|TSwagg (Sadira)
25. RM|GnarlyFeats (Orchid)
25. UA|CharlieBoy (Orchid)
25. NS|TexAce (Glacius)
25. BastFree (Orchid)
25. TSC|CD Jr. (Maya)
25. CMC888|KI4Life (Orchid, Hisako)

Killer Instinct World Cup — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: Rico Suave (Glacius) eliminated UA|MyGod (Sabrewulf) 3-1.

• Losers finals: UA|MyGod (Sabrewulf) eliminated UL|Rebelo (TJ Combo) 3-1.

• Winners finals: Rico Suave (Omen) beat UL|Rebelo (TJ Combo) 3-2.

• Losers semi-finals: UA|MyGod (Sabrewulf) eliminated F3|Sleep (Kan-Ra) 3-1.

• UA|MyGod (Sabrewulf) eliminated BH|Grief (Sadira, Orchid) 3-2.

• F3|Sleep (Aria, Glacius) eliminated UA|Bass (Spinal, Cinder) 3-1.

• UA|MyGod (Sabrewulf) eliminated Waterhorses (Glacius) 3-1.

• UA|Bass (Spinal, Cinder) eliminated cR|CupCake (Sabrewulf, Maya) 3-1.

• Winners semi-finals: Rico Suave (Shadow Jago) beat F3|Sleep (Aria) 3-1.

• Winners semi-finals: UL|Rebelo (Shadow Jago) beat BH|Grief (Orchid, Sadira) 3-1.

Killer Instinct World Cup — Top 16 battle log


• Waterhorses (Glacius) eliminated AKG|ShinPaulo (Thunder) 3-2.

• UA|MyGod (Sabrewulf) eliminated PAG|PinkDiamond (Maya) 3-2.

• cR|CupCake (Maya) eliminated NS|Nicky Vengenz (Fulgore) 3-1.

• UA|Bass (Spinal) eliminated YOMI|JagoBlake (Jago) 3-0.

• Waterhorses (Glacius) eliminated UL|ZergKiller (Aganos) 3-2.

• UA|MyGod (Sabrewulf) eliminated Thompxson (Jago) 3-1.

• cR|CupCake (Sabrewulf) eliminated PaulB (Sabrewulf, Hisako, Riptor) 3-1.

• UA|Bass (Spinal) eliminated LCD (Orchid) 3-0.

• Rico Suave (Shadow Jago) beat PAG|PinkDiamond (Maya) 3-1.

• F3|Sleep (Kan-Ra) beat AKG|ShinPaulo (Thunder) 3-0.

• UL|Rebelo (TJ Combo) beat YOMI|JagoBlake (Jago) 3-0.

• BH|Grief (Sadira) beat NS|Nicky Vengenz (Fulgore) 3-2.

Killer Instinct World Cup — Top 32 battle log


• Thompxson (Jago) eliminated BH|Swordsman09 (Cinder) 3-2.

• UA|Bass (Spinal) eliminated Fiyah Liger (Riptor) 3-1.

• UL|ZergKiller (Aganos) eliminated GutterMagic (Thunder) 3-2.

• cR|CupCake (Sabrewulf) eliminated ThrashHeavy (TJ Combo) 3-0.

• Waterhorses (Glacius) eliminated Crotus33 (Cinder) 3-0.

• PaulB (Sabrewulf) eliminated UA|Sickle (Glacius) 3-1.

• LCD (Orchid) eliminated UA|Daymein (Sadira) 3-2.

• UA|MyGod (Sabrewulf) eliminated UL|Flash (Sabrewulf) 3-1.

• Rico Suave (Shadow Jago) beat Fiyah Liger (Riptor) 3-0.

• PAG|PinkDiamond (Maya) beat UA|Daymein (Sadira) 3-1.

• AKG|ShinPaulo (Thunder) beat UA|Sickle (Glacius) 3-1.

• F3|Sleep (Kan-Ra) beat cR|CupCake (Sabrewulf) 3-0.

• UL|Rebelo (TJ Combo) beat UA|MyGod (Sabrewulf) 3-1.

• YOMI|JagoBlake (Jago) beat BH|Swordsman09 (Cinder) 3-1.

• NS|Nicky Vengenz (Fulgore) beat UL|ZergKiller (Aganos, Spinal) 3-2.

• BH|Grief (Sadira) beat Waterhorses (Glacius) 3-0.

• Crotus33 (Cinder) eliminated CMC888|KI4Life (Orchid) 3-2.

• GutterMagic (Thunder) eliminated TSC|CD Jr. (Maya) 3-1.

• Thompxson (Jago) eliminated BastFree (Orchid) 3-0.

• UL|Flash (Sabrewulf) eliminated NS|TexAce (Glacius) 3-0.

• ThrashHeavy (TJ Combo) eliminated UA|CharlieBoy (Orchid) 3-2.

• PaulB (Sabrewulf) eliminated RM|GnarlyFeats (Orchid) 3-2.

• LCD (Orchid) eliminated UA|TSwagg (Sadira) 3-1.

• UA|Bass (Spinal) eliminated RM|ShinTristan (Thunder) 3-2.

• Fiyah Liger (Raptor) beat Crotus33 (Cinder) 3-0.

• Rico Suave (Shadow Jago) beat CMC888|KI4Life (Orchid, Hisako) 3-0.

• PAG|PinkDiamond (Maya) beat GutterMagic (Thunder) 3-2.

• UA|Daymein (Sadira) beat TSC|CD Jr. (Maya) 3-1.

• UA|Sickle (Glacius) beat Thompxson (Jago) 3-0.

• AKG|ShinPaulo (Thunder) beat BastFree (Orchid) 3-0.

• cR|CupCake (Sabrewulf) beat NS|TexAce (Glacius) 3-0.

• F3|Sleep (Kan-Ra) beat UL|Flash (Sabrewulf) 3-2.

• UL|Rebelo (TJ Combo) beat UA|CharlieBoy (Orchid) 3-1.

• UA|MyGod (Sabrewulf) beat ThrashHeavy (TJ Combo) 3-0.

• YOMI|JagoBlake (Jago) beat RM|GnarlyFeats (Orchid) 3-1.

• BH|Swordsman09 (Cinder) beat PaulB (Sabrewulf) 3-2.

• UL|ZergKiller (Aganos) beat UA|TSwagg (Sadira) 3-0.

• NS|Nicky Vengenz (Fulgore) beat LCD (Orchid, Maya) 3-1.

• BH|Grief (Sadira, Orchid) beat RM|ShinTristan (Thunder) 3-2.

• Waterhorses (Glacius) beat UA|Bass (Spinal) 3-2.

Killer Instinct Qualifiers — Qualified Players


The winner of the first qualifier was Waterhorses (Glacius).

The winner of the second qualifier was UA|Flash (Sabrewulf).

The winner of the third qualifier was UA|Daymein (Sadira, Hisako).

The winner of the fourth qualifier was BH|Swordsman09 (Cinder).

Schedule



Click images for larger versions

Time zone conversion
PST: Subtract 2 hours.
EST: Add 1 hour.
UTC/UK time: Add 6 hours.
CET: Add 7 hours.
JST: Add 15 hours.

Stream Archive


Part 1
Part 2

Load comments (34)