You're not logged in | Login / Register | News Filter | Submit News

Cannes Winter Clash 2016 results feat. Luffy, Ryan Hart, Kindevu, Gootecks, Phenom, Big Bird

Posted by Jonathan 'Catalyst' Grey • February 28, 2016 at 12:06 p.m. PST • Comments: 115

Updated with final results: We've updated this story with final results from Cannes Winter Clash 2016.


Cannes Winter Clash 2016 live stream has kicked off. This is a very special event, as it's the start of the 2016 Capcom Pro Tour.

Players like RB|Luffy, FA|Ryan Hart, Kindevu, YP|Valmaster, BX3TPL|Phenom, LLL|MBR, UM|ImStillDaDaddy, UM|Tyrant, FA|Big Bird, Gootecks, StarNab, BX3TPL|Veggey, Melty|Cuongster, Melty|Will2Pac, M|LordDVD, Skatan, UM|Isam, RB|Kayane, Brick, IND|King Funk, GxC|Damascus and others are in attendance.

There are Challonge brackets posted here. You can find the live streams and schedule below.

Street Fighter 5 — Results


1. Mister Crimson (Laura)
2. BX3TPL|Phenom (M. Bison, Necalli)
3. FA|Ryan Hart (Ken, Vega, F.A.N.G)
4. Mordesai (Vega, Zangief)
5. Gootecks (R. Mika, Ryu)
5. VSL|Myakyo (Vega)
7. FA|Big Bird (Ken)
7. Melty|Will2Pac (Laura, Nash)

9. Kindevu (F.A.N.G)
9. Duppsko (Birdie)
9. Piccolo (Nash, Ryu, Necalli)
9. Kuja (Cammy)
13. Kilmor (Karin)
13. Juni (Nash)
13. BX3TPL|Veggey (Birdie)
13. UM|Isam (Karin)

17. Krys (Karin)
17. Skryba (Birdie)
17. Brick (Zangief)
17. Keftaroz (Ryu, Rashid)
17. Buster MKX (Dhalsim)
17. Fasoll (Ryu)
17. LaDose|TKR (Nash)
17. FoodySan (Ryu)

25. Solidante (Chun-Li)
25. SKO|Marvel2002 (Ryu)
25. Frionel-KOF (Karin)
25. Moreepo (Karin)
25. LLL|MBR (Ryu)
25. Shneizel (M. Bison)
25. Keo (Ken)
25. Lior (Ryu)

Top 8 battle log


• Grand finals: Mister Crimson (Laura) eliminated BX3TPL|Phenom (M. Bison) 3-1.

• Losers finals: BX3TPL|Phenom (M. Bison) eliminated FA|Ryan Hart (Ken) 3-0.

• Winners finals: Mister Crimson (Laura) beat FA|Ryan Hart (Ken) 3-0.

• Losers semi-finals: BX3TPL|Phenom (M. Bison) eliminated Mordesai (Vega) 2-0.

• BX3TPL|Phenom (M. Bison) eliminated Gootecks (Ryu, R. Mika) 2-0.

• Mordesai (Vega) eliminated VSL|Myakyo (Vega) 2-0.

• BX3TPL|Phenom (Necalli, M. Bison) eliminated FA|Big Bird (Ken) 2-1.

• VSL|Myakyo (Vega) eliminated Melty|Will2Pac (Laura) 2-0.

• Winners semi-finals: Mister Crimson (Laura) beat Mordesai (Vega, Zangief) 2-0.

• Winners semi-finals: FA|Ryan Hart (Ken) beat Gootecks (R. Mika) 2-0.

Top 32 battle log


• FA|Big Bird (Ken) eliminated Kindevu (F.A.N.G) 2-1.

• Melty|Will2Pac (Nash, Laura) eliminated Piccolo (Ryu, Necalli) 2-1.

• BX3TPL|Phenom (Necalli) eliminated Duppsko (Birdie) 2-0.

• FA|Big Bird (Ken) eliminated UM|Isam (Karin) 2-1.

• VSL|Myakyo (Vega) eliminated Kuja (Cammy) 2-0.

• FA|Ryan Hart (F.A.N.G, Ken) beat Piccolo (Nash) 2-1.

• BX3TPL|Phenom (Necalli) eliminated BX3TPL|Veggey (Birdie) 2-0.

• Gootecks (R. Mika) beat Kuja (Cammy) 2-0.

• Mordesai (Vega) beat Kindevu (F.A.N.G) 2-0.

• Kuja (Cammy) beat Buster MX (Dhalsim) 2-0.

• Piccolo (Nash) beat Foodysan (Ryu) 2-0.

• Mister Crimson (Laura) beat Duppsko (Birdie) 2-1.

• Kindevu (F.A.N.G) beat Keftaroz (Ryu, Rashid) 2-0.

• Gootecks (R. Mika) beat Fasoll (Ryu) 2-1.

• Duppsko (Birdie) beat Krys (Karin) 2-0.

• FA|Ryan Hart (Ken) beat FA|Big Bird (Ken) 2-0.

Ultra Street Fighter 4 — Results


1. Kindevu (Elena)
2. YP|Valmaster (Chun-Li)
3. FA|Big Bird (Guy)
4. FA|Ryan Hart (Sagat)
5. PB|Linkexelo (Elena)
5. LLL|MBR (Akuma)
7. LaDose|TKR (Gouken)
7. StarNab (Fei Long)

9. UM|Tyrant (M. Bison, Poison)
9. UM|ImStillDaDaddy (Guile, Seth)
9. F-Word (Ibuki)
9. Gamachan (Rolento)
13. DRM|Thanelefou (E. Honda)
13. Melty|Will2Pac (C. Viper)
13. BX3TPL|Veggey (Zangief, Yun)
13. UM|Isam (Dudley)

17. IND|King Funk (Rufus)
17. SML|Solidjin (Vega)
17. M|LordDVD (E. Honda)
17. RB|Luffy (Rose)
17. Melty|Cuongster (Yun)
17. HR|Kimchi (Dudley)
17. VSL|Yanniz (M. Bison)
17. GxC|Damascus (Ibuki)

25. Mr. Joker (Balrog)
25. Pibi (Zangief)
25. Quaka (Makoto, Rose)
25. Miso (Poison)
25. Smile BabyBeel (Guile)
25. Freeman
25. HR|sBasti (M. Bison)
25. JAGOlewahar (Guile)

Super Smash Bros. 4 — Results


1. Mr. R (Bayonetta, Sheik, Cloud)
2. Gluttonny (Bayonetta, Captain Falcon)
3. Elexiao (Greninja)
4. Greil (Bayonetta)
5. Homika (Rosalina)
5. Griffith (Zero Suit Samus)
7. Yoren (Sheik)
7. Mana

9. Scarhi (Cloud, Shulk)
9. Neath (Roy)
9. Yass (Fox)
9. Nagalfar (Bowser Jr.)
13. Yoyod (Zero Suit Samus)
13. Nono
13. Yatta (Mario)
13. Devskill (Sheik)

Super Smash Bros. Melee — Results


1. Djagof (Fox, Captain Falcon)
2. Aephage (Jigglypuff, Ice Climbers)
3. ZCK (Jigglypuff)
4. Austin (Jigglypuff)

Guilty Gear Xrd SIGN — Results


1. Nono v2 (May)
2. Jackal (Millia)
3. LaDose|Nyphi (Sol Badguy)
4. Sigma (Bedman)
5. Melty|Cuongster (Sol Badguy)
5. Kindevu (Zato-1)
7. Mister Crimson (Zato-1)
7. Keo

King of Fighters 13 — Results


1. Kindevu (EX Iori, Chin, Mr. Karate)
2. Arcade Cafe|Zantetsu (King, Saiki, Yuri)
3. Frionel-KOF (Kim, Chin, Iori)
4. Bash (Iori, Vice, Kim)
5. Dr Dooms (EX Iori, Shen, Vice)
5. Wawa (Kim, Mr. Karate, Shen)
7. General (EX Iori, Benimaru, Kim)
7. Mr. Wolf (EX Kyo, Mr. Karate, Kim)

Team tournaments


3v3 Street Fighter 5 — Results


1st place — Team Frere
- LaDose|TKR (Nash)
- Mister Crimson (Laura)
- Juni (Nash)

2nd place — Team Fei & Yun in SFV
- Shneizel (M. Bison)
- StarNab (Ryu)
- Ezo (Chun-Li)

3rd place — Team BX3TPL
- BX3TPL|Phenom (M. Bison)
- BX3TPL|Veggey (Birdie)
- Duppsko (Birdie)

4th place — Team The 3 Habibis
- FA|Big Bird (Ken)
- Damascus (Rashid)
- UM|Isam (Karin)

2v2 Super Smash Bros. 4 — Results


1st place — Team 1v1v2
- Inter (Lucario)
- Mana (Toon Link)

2nd place — Team Du Gateau!
- NB|Yoren (Sheik, Cloud)
- Scarhi (Cloud)

3rd place — Team Zyklon Blue
- SoS|KuroShooter (Lucas)
- SoS|Pur Gars (Lucario)

4th place — Red Team
- Greil (Bayonetta)
- YS (Fox)

Schedule


Cannes Winter Clash 2016 schedule image #1 Cannes Winter Clash 2016 schedule image #2
Click images for larger versions

Friday 26 : 12:00 – 21:00
Saturday 27 : 10:00 – 20:00
Sunday 28 10:00-19:00

The tournaments will begin 1 hour after the venue schedule to let players arrive and check-in ( Friday 13:00 ; Saturday & Sunday 10:30).
All times listed CET (Central European Time).

For PST: Subtract 9 hours.
For EST: Subtract 6 hours.
For UTC/UK time: Subtract 1 hour.
For JST: Add 8 hours.
Streams hosted by Gameline, Gameslines 2, Gameline 3, Gameline 4. Contributions to this story by by Sic and RedCyclone.
Load comments (115)