You're not logged in | Login / Register | News Filter | Submit News

Absolute Battle 7 results ft. NuckleDu, Filipino Champ, Ricki Ortiz, Snake Eyez

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • August 28, 2016 at 9:32 p.m. PDT • Comments: 64

Update: This story has been updated with final results.


Absolute Battle 7 is taking place this weekend in Dallas, Texas, and it's a Capcom Pro Tour Ranking event as well as a Killer Instinct World Cup qualifier.

While Street Fighter 5 and Killer Instinct may be the main games, the tournament will also feature Mortal Kombat XL, Super Smash Bros. Wii U, Guilty Gear Xrd Revelator, King of Fighters 14, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Pokkén Tournament and Dead or Alive 5: Last Round.

Players expected to attend include Liquid|NuckleDu, PG|Filipino Champ, EG|Ricki Ortiz, RB|Snake Eyez, Circa|LPN, PG|RayRay, TS|Arturo Sanchez, BOTB|Vagabond, Hsien Chang, Nacer, Rylander, DL|FourWude, VGP|Integra and many more.

Streaming is being handled by PandaxGaming, Salty Mayhem and Tourney Locator.
Check out the full action below.

Street Fighter 5 — Results


1. Liquid|NuckleDu (R. Mika, Nash)
2. F3|Alucard (Birdie, Balrog, Necalli)
3. RB|Snake Eyez (Zangief, Ryu)
4. RN|Alex Myers (Cammy)
5. PG|RayRay (Chun-Li)
5. TS|Arturo Sanchez (Dhalsim)
7. Hsien Chang (Necalli)
7. GTG|MikeandIke12 (Laura)

9. PIE|Smug (Balrog)
9. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li)
9. Ice (Guile)
9. Shin (Chun-Li)
13. Circa|LPN (Alex)
13. AzizSensei (Vega)
13. Windalfr (Alex)
13. Tommy2step (Chun-Li)

17. NerdJosh (Rashid)
17. CJ Showstopper (Cammy, Nash)
17. DL|FourWude (Ryu)
17. VGP|Hypersurge (Dhalsim)
17. Rylander (Ryu)
17. DotESports|Danke (Vega)
17. UA|TakuyaSugi (Alex)
17. GOL|Zaith (Birdie)

25. BOTB|Vagabond (Necalli)
25. UA|Jan (Birdie)
25. VGP|Chaotix (Karin)
25. TWG|Arthur (Chun-Li)
25. Maganeto1080p (Karin)
25. MaskedNobleman7 (Vega)
25. Fubarduck (R. Mika)
25. D.U.N.C (F.A.N.G)

Street Fighter 5 — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: Liquid|NuckleDu (Nash) eliminated F3|Alucard (Birdie) 3-2.

• Grand finals, first set: Liquid|NuckleDu (R. Mika, Nash) beat F3|Alucard (Birdie, Balrog) 3-2.

• Losers finals: Liquid|NuckleDu (Nash) eliminated RB|Snake Eyez (Zangief, Ryu) 3-2.

• Losers semi-finals: Liquid|NuckleDu (Nash, R. Mika) eliminated RN|Alex Myers (Cammy) 3-2.

• Winners finals: F3|Alucard (Birdie) beat RB|Snake Eyez (Zangief, Ryu) 3-0.

• RN|Alex Myers (Cammy) eliminated TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) 3-2.

• Liquid|NuckleDu (R. Mika) eliminated PG|RayRay (Chun-Li) 3-0.

• RN|Alex Myers (Cammy) eliminated GTG|MikeandIke12 (Laura) 3-0.

• Liquid|NuckleDu (R. Mika) eliminated Hsien Chang (Necalli) 3-0.

• Winners semi-finals: F3|Alucard (Balrog) beat PG|RayRay (Chun-Li) 3-0.

• Winners semi-finals: RB|Snake Eyez (Ryu) beat TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) 3-0.

Street Fighter 5 — Partial Top 32 battle log


• Hsien Chang (Necalli) eliminated Ice (Guile) 2-1.

• RN|Alex Myers (Cammy) eliminated PIE|Smug (Balrog) 2-0.

• Liquid|NuckleDu (R. Mika) eliminated EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) 2-0.

• RB|Snake Eyez (Zangief) beat EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) 2-0.

• GTG_Mikeand1ke12 (Laura) eliminated Shin (Chun-Li) 2-0.

• F3|Alucard (Birdie) beat PIE|Smug (Balrog) 2-1.

• PG|RayRay (Chun-Li) beat Shin (Chun-Li) 2-0.

• TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) beat Ice (Guile) 2-0.

• PIE|Smug (Balrog) beat NerdJosh (Rashid) 2-0.

• F3|Alucard (Necalli) beat Circa|LPN (Alex) 2-0.

• Shin (Chun-Li) beat DL|FourWude (Ryu) 2-0.

• PG|RayRay (Chun-Li) beat VGP|Hypersurge (Dhalsim) 2-0.

• Ice (Guile) beat Rylander (Ryu) 2-1.

• TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) beat DotESports|Danke (Vega) 2-1.

• RB|Snake Eyez (Ryu) beat Tommy2step (Chun-Li) 2-0.

• Ricki Ortiz (Chun-Li) beat UA|TakuyaSugi (Alex) 2-0.

Killer Instinct — Results


1. Circa|Nicky (Fulgore)
2. F3|Sleep (Arbiter, Gargos, Aria)
3. UA|Bass (Spinal, Cinder)
4. ThrashHeavy (TJ Combo)
5. BH|Amenty (Gragos, Maya, Jago)
5. Selfless|Fiyah Liger (Riptor)
7. Mutiny|Grief (Arbiter, Shadow Jago)
7. BH|Waterhorses (Spinal)

Killer Instinct — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: Circa|Nicky (Fulgore) eliminated F3|Sleep (Arbiter, Aria) 3-0.

• Losers finals: F3|Sleep (Arbiter) eliminated UA|Bass (Spinal) 3-0.

• Losers semi-finals: UA|Bass (Spinal) eliminated ThrashHeavy (TJ Combo) 3-0.

• Winners finals: Circa|Nicky (Fulgore) beat F3|Sleep (Arbiter) 3-0.

• ThrashHeavy (TJ Combo) eliminated Selfless|Fiyah Liger (Riptor) 3-2.

• UA|Bass (Cinder) eliminated BH|Amenty (Maya, Jago) 3-0.

• ThrashHeavy (TJ Combo) eliminated BH|Waterhorses (Spinal) 3-0.

• BH|Amenty (Gargos) eliminated Mutiny|Grief (Arbiter, Shadow Jago) 3-2.

• Winners semi-finals: Circa|Nicky (Fulgore) beat UA|Bass (Spinal) 3-0.

• Winners semi-finals: F3|Sleep (Gargos, Arbiter) beat Selfless|Fiyah Liger (Riptor) 3-1.

Mortal Kombat XL — Results


1. PG|Scar (Sonya Blade - Demolition, Tri-Borg - Smoke)
2. VGP|Ominous (Jax - Pumped Up, Kung Jin - Shaolin, Others)
3. VGP|KoreyTheDragon (Quan Chi - Summoner, Sub-Zero - Grandmaster, Tri-Borg - Smoke)
4. GnarlyGatoAlex (Kotal Kahn - War God, Kano - Cutthroat)
5. SnK|Royale (Kano - Cutthroat, Others)
5. Mutiny|StarCharger (Kitana - Assassin)
7. StDx|2eZ (Ermac - Mystic)
7. Coosco (Sonya Blade - Covert Ops)

Mortal Kombat XL — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: PG|Scar (Tri-Borg - Smoke) eliminated VGP|Ominous (Jax - Pumped Up, Sonya Blade - Covert Ops, Kung Jin - Shaolin) 3-0.

• Losers finals: VGP|Ominous (Kung Jin - Shaolin, Jax - Wrestler) eliminated VGP|KoreyTheDragon (Tri-Borg - Smoke, Quan Chi - Summoner) 3-2.

• Losers semi-finals: VGP|KoreyTheDragon (Quan Chi - Summoner, Sub-Zero - Grandmaster) eliminated GnarlyGatoAlex (Koatl Kahn - War God, Kano- Cutthroat) 3-2.

• Winners finals: PG|Scar (Sonya Blade - Demolition) beat VGP|Ominous (Jax - Pumped Up) 3-2.

• GnarlyGatoAlex (Kotal Kahn - War God) eliminated Mutiny|StarCharger (Kitana - Assassin) 3-0.

• VGP|KoreyTheDragon (Sub-Zero - Grandmaster) eliminated SnK|Royale (Kano - Cybernetic, Shinnok - Bone Shaper, Sonya Blade - Demolition) 3-0.

• Mutiny|StarCharger (Kitana - Assassin) eliminated Coosco (Sonya Blade - Covert Ops) 3-2.

• SnK|Royale (Kano - Cutthroat) eliminated StDx|2eZ (Ermac - Mystic) 3-1.

• Winners semi-finals: PG|Scar (Sonya Blade - Demolition) beat VGP|KoreyTheDragon (Tri-Borg - Smoke, Quan Chi - Summoner) 3-1.

• Winners semi-finals: VGP|Ominous (Jax - Wrestler, Kung Jin - Shaolin) beat GnarlyGatoAlex (Kotal Kahn - War God) 3-2.

Super Smash Bros. Wii U — Results


1. MB|Karna (Sheik)
2. PG|Cosmos (Corrin)
3. Weegee (Mario)
4. Yuruloki (Cloud)
5. Beastly (Ness, Fox, Corrin)
5. Help! (Roy, Lucina, Marth, Dark Pit)
7. NF|Batmayne (Lucas)
7. GameProdigy (Rosalina & Luma, Samus, Wario)

Super Smash Bros. Wii U — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: MB|Karna (Sheik) eliminated PG|Cosmos (Corrin) 3-1.

• Losers finals: PG|Cosmos (Corrin) eliminated Weegee (Mario) 3-2.

• Losers semi-finals: PG| Cosmos (Corrin) eliminated Yuruloki (Cloud) 3-1.

• Winners finals: MB|Karna (Sheik) beat Weegee (Mario) 3-1.

• Yuruloki (Cloud) eliminated Help! (Roy, Lucina) 3-1.

• Cosmos (Corrin) eliminated Beastly (Fox, Corrin, Ness) 3-0.

• Yuruloki (Cloud) eliminated GameProdigy (Rosalina & Luma, Samus, Wario) 3-1.

• Beastly (Fox, Ness) eliminated NF|Batmayne (Lucas) 3-0.

• Winners semi-finals: Weegee (Mario) beat Cosmos (Corrin) 3-1.

• Winners semi-finals: MB|Karna (Sheik) beat Help! (Roy, Marth, Dark Pit) 3-0.

Guilty Gear Xrd Revelator — Results


1. Hotashi (Elphelt)
2. VGP|Oso (Elphelt)
3. TS|NerdJosh (Elphelt, Faust)
4. T-Xrd|ShinkuHunter (Dizzy)
5. WT|Hamad (Ky)
5. VogueKun (Kum Haehyun)
7. GhostBear (Ramlethal)
7. Rayplay (Jam)

Guilty Gear Xrd Revelator — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: Hotashi (Elphelt) eliminated VGP|Oso (Elphelt) 3-0.

• Grand finals, first set: VGP|Oso (Elphelt) beat Hotashi (Elphelt) 3-0.

• Losers finals: VGP|Oso (Elphelt) eliminated TS|NerdJosh (Faust, Elphelt) 3-1.

• Losers semi-finals: TS|NerdJosh (Elphelt) eliminated T-Xrd|ShinkuHunter (Dizzy) 3-0.

• Winners finals: Hotashi (Elphelt) beat VGP|Oso (Elphelt) 3-1.

• TS|NerdJosh (Faust) eliminated VogueKun (Kum Haehyun) 3-0.

• T-Xrd|ShinkuHunter (Dizzy) eliminated WT|Hamad (Ky) 3-1.

• VogueKun (Kum Haehyun) eliminated Rayplay (Jam) 3-2.

• T-Xrd|ShinkuHunter (Dizzy) eliminated GhostBear (Ramlethal) 3-0.

• Winners semi-finals: Hotashi (Elphelt) beat WT|Hamad (Ky) 3-0.

• Winners semi-finals: VGP|Oso (Elphelt) beat TS|NerdJosh (Elphelt) 3-1.

King of Fighters 14 — Results


1. TxC|Vicio (King, Mature, Leona)
2. TS|NerdJosh (Mature, Mai, Nakoruru)
3. P60|Sendo (Kyo, Joe, K')
4. TF|StrayWolf (Kyo, Hein, Iori)
5. SetxGallo (Kula, Athena, Nakoruru)
5. OC|Yatchinator (King, Luong, Iori)
7. Alekxkash (Angel, Mai, K')
7. ZBeastly1 (Ramon, Kyo, Vice)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. RF7|RyanLV (Chun-Li, Morrigan, Phoenix)
2. PSG|IHeartJustice (Phoenix Wright, Captain America, Dr. Strange)
3. PG|Filipino Champ (Magneto, Dr. Doom, Phoenix | more)
4. UA|Jan (Hulk, Shuma-Gorath, Haggar)
5. JDog (Nemesis, Hulk, Sentinel | more)
5. UA|Terry Bogard (Morrigan, Dante, Strider)
7. GDLKAbe (Nova, Dr. Strange, Spencer | more)
7. PG|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel)

Top 8 battle log


• Grand finals: RF7|RyanLV (Chun-Li, Morrigan, Phoenix) eliminated PSG|IHeartJustice (Phoenix Wright, Captain America, Dr. Strange) 3-0.

• Losers finals: PSG|IHeartJustice (Phoenix Wright, Captain America, Dr. Strange) eliminated PG|Filipino Champ (Magneto, Dr. Doom, Phoenix | Magneto, Dormammu, Dr. Doom) 3-2.

• Winners finals: RF7|RyanLV (Chun-Li, Morrigan, Phoenix) beat PSG|IHeartJustice (Phoenix Wright, Captain America, Dr. Strange) 3-0.

• PG|Filipino Champ (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) eliminated UA|Jan (Hulk, Shuma-Gorath, Haggar) 3-0.

• UA|Jan (Hulk, Shuma-Gorath, Haggar) eliminated JDog (Chris, Haggar, Sentinel) 3-1.

• PG|Filipino Champ (Magneto, Dormammu, Dr. Doom) eliminated UA|Terry Bogard (Morrigan, Dante, Strider) 3-1.

• UA|Jan (Hulk, Haggar, Shuma-Gorath) eliminated GDLKAbe (Nova, Dr. Strange, Spencer | C. Viper, Dr. Doom, Strider) 3-0.

• UA|Terry Bogard (Morrigan, Dante, Strider) eliminated PG|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel) 3-0.

• Winners semi-finals: PSG|IHeartJustice (Phoenix Wright, Captain America, Dr. Strange) beat PG|Filipino Champ (Magneto, Dr. Doom, Phoenix | Dormammu, Dr. Doom, Phoenix) 3-2.

• Winners semi-finals: RF7|RyanLV (Chun-Li, Morrigan, Phoenix) beat JDog (Nemesis, Hulk, Sentinel) 3-0.

Pokken Tournament — Results


1. Slipping Bug (Pikachu Libre)
2. Bad Intent (Shadow Mewtwo, Blaziken)
3. Toasty (Lucario)
4. Domin0 (Weavile)
5. UDL (Weavile)
5. Bolimar (Lucario)
7. 482|MastaStef (Pikachu Libre)
7. VGP|SSGuy (Suicune )

Dead or Alive 5: Last Round — Results


1. Sweet Revenge (Gen Fu)
2. Master (Hayabusa)
3. UGS|Scrubboydragon (Phase 4)
4. PlayboiDallaz (Leon)

Event Schedule


Absolute Battle 7 Schedule image #1 Absolute Battle 7 Schedule image #2 Absolute Battle 7 Schedule image #3
Click images for larger versions

Contributions to this story by NoizyChild and Darc_Requiem. Schedule image courtesy of AceKingOffSuit.
Load comments (64)